Jump to content



Η καλυτερη συσκευη DVD-RW


Recommended Posts

Θα θελα να μου προτεινετε την Καλυτερη Συσκευη Αναγνωσης - Εγγραφης - Αναπαραγωγης σε DVD-RW. Και αν γινεται σε SATA αν αυτο ειναι καλυτερο και πιο γρηγορα.

Μεχρι στιγμης η NEC 3520AW/IDE αρχισε να μου κανει νερακια επειτα απο ενα χρονο λειτουργειας, και ακολουθει η PLEXTOR PX-740A. Με τα ίδια συμπτώματα

Α. Δεν διαβαζουν ολα τα δισκακια όλες τις φορες(ακομα και αγρατζουνιστα)

Β. Καθυστερουν πολυ για το Autoplay

Γ. Τα βλεπω και ζοριζονται πολυ τα μοτερακια τους τον τελευταιο καιρο απο ακουστικη μερια.

Ειναι στο ιδιο μηχανημα, εδω και ενα χρονο, με ιδιο σεταπ απο την πρωτη μερα και με Defrag τακτικο αν παιζει αυτο ρολο.

Τις γνωμες σας παρακαλω :033: :033:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχουμε το ίδιο NEC (το έχω εδώ και πάνω από δύο χρόνια). Θα σου πρότεινα κάτι παράξενο, να αφαιρέσεις το Plextor και να δεις πως τα πάει μόνο του το NEC.

Μήπως πρόσφατα έκανες κανένα update firmware;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα lg και εχει βγει καλο. Αλλα παλια ειχα liteon το οποιοδειχτηκε σκυλι και θα σου προτεινα επισης και τετοιο μιας και ακουω και απο αλλους οτι ειναι καλα και τα χρησιμοποιουν αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το SATA με απασχολει πολυ, λενε πως ειναι πολυ πιο γρηγορο, ακριβοτερο ομως δεν ειναι. Αρα θα πασαρανε στην αγορα καποιο προιον το οποιο απλα τινει στο να καταργηθει το πρωτοκολο IDE???Γιατι ηδη οι μητρικες απο 4 τα κανανε 2. Αρα μηπως για λογους τετοιους απλα το γυρνανε στο SATA??? Αναρωτιεμαι αν θες πανω απο 6 συσκευες τι θα γινει......

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 Plextor PX-760SA περίπου 8 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πριν είχα για ένα χρόνο 2 Plextor PX-716SA και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Είναι λίγο ακριβότερα αλλά πιστεύω είναι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το NEC 7170S (SATA) και είμαι ευχαριστημένος. Ειδικά με τα 16χ verbatim είμαι βασιλιάς (τα γράφει σε 18χ!).

Αλήθεια γιατί τα dvd αντιγράφουν πιο γρήγορα από όσο διαβάζουν? Πάνω από 16.5χ δεν διαβάζει το nec μου (και αυτά στο τέλος - ξεκινάει απο χαμηλά ενώ στην αντιγραφή ξεκινάει από 18χ)

Link to comment
Share on other sites

To NEC 3500 εχει βρει πιο ανθεκτικο απο το 3520 η 3540 απ οτι βλεπω απο γνωστους μου.

Προτιμηση μου NEC η Lite-On η LG,το δευτερο το εχει ενας φιλος μου και ειναι μια χαρα,το τριτο ειχα εγω και αποδειχτηκε καλο (να βγαζανε και κανα modded firmware καλα θα ηταν).LG αν δεν σκαλιζεις και σου αρεσει η factory default ποιοτητα εγγραφης,NEC η Lite-On να σου αρεζει να "πειραζεις" εκτος απο τον υπολογιστη και τα DVD για καλυτερες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.