Jump to content



γνώμη για μητρική AM2


Prayer!

Recommended Posts

ποιά είναι η καλύτερη am2 mo/bo με chipset διάφορο N-vidia(έχω μία ati gpuκ' θέλω να την κρατήσω).βασικά χαρακτηριστικά που απαιτώ είναι η ταχύτητα του chipset.Σε δεύτερη μοίρα έρχεται η δυνατότητες o/c

πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να περιμένω ως ότου η amd/ati βγάλει νέο chipset?

Link to comment
Share on other sites

ASUS M2R32-MVP ~€150

DFI INFINITY CFX3200-M2/G ~€140

Και οι 2 έχουν το Χ580.

Δυστυχώς άλλες μητρικές με Χ580 δε νομίζω να υπάρχουν στην Ελλάδα.

Η AMD σίγουρα θα βγάλει καινούρια chipset αλλά δεν ξέρουμε πότε, έβγαλε μεν το 690 αλλά είναι για mATX μητρικές.

AMD X580 chipset -> http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_14603_14604%5E14607,00.html

AMD X480 chipset -> http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_14603_14608%5E14611,00.html

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι αν περιμένω να βγεί νέο chipset θα χάσει τν αξία της κατα πολύ η τωρινή μητρική μου(asus p5b-v,σκοπεύω να τν πουλήσω)k' έτσι πρέπει τουλάχιστον ν'αξίζει τν κόπο η αναμονή μου...

αμάν πια κ η amd..αντι να βγάζει μόνο chipset amd/ati συνεχίζει κ' συνεργάζεται με n-vidia chipsets(βεβαίως ένας λόγος που :006: τν ιντελ είναι ότι η amd δν κάνει βιαστικές κινήσεις...)

άρα εγώ να πάρω τώρα μία απ'αυτές που μου πρότεινες ή να περιμένω μήπως βγεί κανα καλύτερο ati chipset k επομένως καινούριες μητρικές?

Link to comment
Share on other sites

Το Χ580 είναι πιο γρηγορο από το nforce 570/590?

DFI INFINITY CFX3200-M2/G ~€140

Γι αυτήν την μητρική ακούγονται παρα μα παρα πολλά κακα λόγια.

@v.djay!

Νομιζω πως αν είναι να πουλήσεις την τωρινή σου και να πάρεις μια με ΑΤi chip παρε την M2R32 τωρα, γιατί κανεις δε ξερει ποτε θα κυκλοφορήσουν τα νεα τσιπ, και ποσο γρηγορα θα βγουν μητρικές της προκοπής με αυτά.

Αλλά αλήθεια, γιατί οχι nforce? Θελεις crossfire?

Παιζει η Crosshair στα 150€ που θεωρείται από τις κορυφαιες sAM2

Link to comment
Share on other sites

αμάν πια κ η amd..αντι να βγάζει μόνο chipset amd/ati συνεχίζει κ' συνεργάζεται με n-vidia chipsets

Μήπως θες να φαληρίσει η AMD?

άρα εγώ να πάρω τώρα μία απ'αυτές που μου πρότεινες

Δεν στις πρότεινα, τις ανέφερα μιας και αυτές είναι οι μοναδικές στην Ελλάδα. Θα σου πρότεινα την Asus.

ή να περιμένω μήπως βγεί κανα καλύτερο ati chipset k επομένως καινούριες μητρικές?

Εσύ ξέρεις.

Γι αυτήν την μητρική ακούγονται παρα μα παρα πολλά κακα λόγια.

Λογικό, αλλά για το λόγο του ότι είναι DFI, όχι γιατί φοράει το Χ580.

Link to comment
Share on other sites

μωρέ ή fatall1ty είναι απ'τις καλύτερες αλλά είναι n-vidia chipset...γενικά με am2 έχω δεί αρκετές ωραίες καρτούλες αλλά σχεδόν όλες είναι n-vidia...βασικά θα προτιμούσα abit i gigabyte i msi mo/bo...αλλά από ότι φαίνεται δν βγάζουν με άτι τσίπ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θες να φαληρίσει η AMD?

πλάκα έκανα για φανερώσω τν αγανάκτηση μου m8:083:

Δεν στις πρότεινα, τις ανέφερα μιας και αυτές είναι οι μοναδικές στην Ελλάδα. Θα σου πρότεινα την Asus.

gt να μν πάρω αό εξωτερικό τότε?

Εσύ ξέρεις.

άν ήξερα δν θα σε ρώταγα δν ασχολούμαι με το θέμα κ' ειδικά για amd δν σκαμπάζω καθόλου(εννοώ από αποψη γνώσεως περί chipset)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.