Jump to content



PLEXTOR :Oχι αλλο καρβουνο !!!!!!


Cain Inc.

Recommended Posts

Προσφατα αγορασα ενα PLEXTOR 760SA μεχρι σημερα δεν εχω καταφερει να βρω τη φταει.

Δοκιμαζοντας ολα τα firmware που προσφερει η PLEXTOR ειχα τα ιδια αποτελεσματα.

Κανει πολυ ωρα να διαβασει επαναγραψιμα DVD

Αν τα σβησει με Incd τα καταστρεφει

Πεφτει σε pio mode συνεχεια με αποτελεσμα να κολλαει το συμπαν

Οταν χρησιμοποιω shrink για μια ταινια αν στη μεση δεν κανει restart τοτε η δε θα παιζει πουθενα η θα ειναι γεματη κολληματα και σπασιματα στην εικονα.

Αν καποιος εχει καποια εξηγηση η λυση ας την πει γιατι στο τελος θα το πατησω κατω να γινει κομματια:001:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και ενα NEC 7170S και δουλευει χωρις κανενα προβλημα ωστοσο εχω κανει ηδη αντικατασταση αλλα και το καινουργιο μου κανει περιπου τα ιδια και μετα απο format.

Καποια αλλη σκεψη;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 760sa ενα χρονο τωρα , χωρις προβληματα . Μονο μειονεκτημα ειναι οτι αργει να αναγνωρισει επανεγγραψιμα DVD .

Στην περιπτωση σου , το πιθανοτερο ειναι πως κατι το ενοχλει ... Τι μητρικη εχεις ? chipset ? Drivers ? Raid ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ενθαρυντικο το γεγονος του ενδιαφεροντος και τις αναταλλαγης γνωσεων.Ευχαριστω παιδια :)

Λοιπον τα specs :MB: GIGABYTE DQ6 P965 chipset rev 1.0 bios F10

Intel raid controller (παρεπιπτοντος το εχω δοκιμασει σχεδον σε ολα τα sata ports του Intel controller και του Jmicron με και χωρις raid controller εγκατεστημενο με σχεδον τα ιδια αποτελεσματα)

Οταν το εβαλα στον Jmicron controller πειραματιστικα με και χωρις εγκατασταση του ide controller παλι με τα ιδια αποτελεσματα.

Χρησιμοποιω Verbatim και TDK + - (ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ Π***Σ ΤΙΣ PLEXTOR ΠΕΡΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ MEDIA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ :097: :013: :076: :mad: :019:) θελω να πιστευω οτι ενα καλο recorder δεν εχει προτιμησεις σε δισκακια.

Ισως εχει να κανει και το software;

Link to comment
Share on other sites

Με το chipset δεν εχεις ασυμβατοτητα . Για τη gigabyte δεν ξερω αν εχει καποιο προβλημα με τα optical sata .

Αν εχει τελευταιους driver , chipset και intel matrix storage manager , το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι :

1) Αναβαθμιση bios αν υπαρχει

2) Format και επανεγκατασταση απο την αρχη με οσο το δυνατον λιγοτερα προγραμματα και συσκευες/drivers.

3) Δοκιμη σε αλλο PC πχ καποιου φιλου.

4) RMA .

Η καθυστεριση στα RW γινεται κατα κανονα στα plextor που εχουν autostrategy κλπ . Υπαρχει και επισημη αναφορα στο site της plextor γι'αυτο το θεμα . Δεν επηρεαζει ομως στο παραμικρο τη λειτουργεια του.

Τους τελευταιους chipsetinf και matrix manager κατεβαζεις απο εδω :

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=N&ProductID=2529&DwnldID=13494&strOSs=All&OSFullName=All Operating Systems〈=eng

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=N&ProductID=2529&DwnldID=13499&strOSs=All&OSFullName=All Operating Systems〈=eng

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω Verbatim και TDK + - (ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΙΣ Π***Σ ΤΙΣ PLEXTOR ΠΕΡΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ MEDIA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ :097: :013: :076: :mad: :019:) θελω να πιστευω οτι ενα καλο recorder δεν εχει προτιμησεις σε δισκακια.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Σαφώς και ισχύει αυτό, και όχι επειδή το λέει η όποια Plextor αλλά επειδή έτσι είναι.

Να προτιμάς πάντα δισκάκια (+) γιατί έχουν πολλαπλάσια επίπεδα checksums από (-) και έχουν εξαρχής σχεδιαστεί για δεδομένα (και όχι για βίντεο), και μάλιστα για επανεγγραφή και όχι write-once.

Τέλος από τα (+) να προτιμάς τα Taiyo Yuden 1-16x κεραμικά άσπρα, και να τα γράφεις σε 4x.

Link to comment
Share on other sites

@Stelaras :Aπο ολα αυτα που ειπες το μονο μαλλον που με σωζει ειναι Bios Update η δοκιμη σε αλλο υπολογιστη γιατι τα αλλα τα εχω δοκιμασει.Μηπως ξερεις πως απενεργοποιητε το autostrategy;

@Necrodemon : Εχω τσεκαρει και καλωδια.

Ισως ενα αλλο Board

Για να ειμαι ειλικρινεις με το F10 που εβαλα το μονο προβλημα που μου εχει δημιουργησει μεχρι στιγμης ειναι κακης ποιοτητος εγγραφες οπως προανεφερα και μου'χει καταστρεψει κανα δυο δισκακια μονο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Σαφώς και ισχύει αυτό, και όχι επειδή το λέει η όποια Plextor αλλά επειδή έτσι είναι.

Να προτιμάς πάντα δισκάκια (+) γιατί έχουν πολλαπλάσια επίπεδα checksums από (-) και έχουν εξαρχής σχεδιαστεί για δεδομένα (και όχι για βίντεο), και μάλιστα για επανεγγραφή και όχι write-once.

Τωρα να αρχισουμε παλι τα ιδια και τα ιδια τι να πω ... τουλαχιστον μολις εμαθα οτι το βιντεο δεν ειναι δεδομενο και διαφερει στο τροπο που αποθηκευεται στο μεσο απο αλλα δεδομενα, εχουν σχεδιαστει και για επανεγγραφη και οχι για write once, τωρα μενω εντυπωσιασμενος... Τι να πω πραγματικα δε ξερω...
Link to comment
Share on other sites

@WAntilles:Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Σιγουρα ολα τα δισκακια εχουν τις διαφορες τους προτερηματα,ποιοτητες και ελατωματα αλλα το NEC 7170S που εχω δεν εχει τετοια κολλημα

Δεν είναι θέμα κολλήματος του Α ή του Β DVD writer.

Είναι θέμα κατά πολύ αυστηρότερων προδιαγραφών σχεδιασμού του (+) από το (-), και της πολύ καλύτερης ποιότητας υλικών και γραμμής παραγωγής της TY.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να αρχισουμε παλι τα ιδια και τα ιδια τι να πω ... τουλαχιστον μολις εμαθα οτι το βιντεο δεν ειναι δεδομενο και διαφερει στο τροπο που αποθηκευεται στο μεσο απο αλλα δεδομενα, εχουν σχεδιαστει και για επανεγγραφη και οχι για write once, τωρα μενω εντυπωσιασμενος... Τι να πω πραγματικα δε ξερω...

Το βίντεο είναι δεδομένα τα οποία δεν σε νοιάζει αν κάπου γίνει ένα λαθάκι π.χ. αν έχει κάπου τύχει και δεις σκονίτσα στην κάσκα του Βεήντερ όταν θα βλέπεις την ταινία σου.

Αν όμως σε έαν π.χ. ZIP αρχείο έχεις κάποια bits λάθος τότε το έχασες ανεπιστρεπτί ολόκληρο.

Να σου θυμίσω ότι όταν πρωτοφτιάχτηκε το CD σαν λογικό φόρματ, για τους ίδιους λόγους, επειδή ξεκίνησε από CD-audio είχε σέκτορα μεγέθους 2352 bytes χωρίς πρακτικά καθόλου χώρο για checksums στο φυσικό μέσο.

Όταν αργότερα επεκτάθηκε η χρήση του και σε data, έπρεπε να αλλάξουν το λογικό φόρματ, μειώνοντας το μέγεθος του σέκτορα στα 2048 bytes, ώστε να υπάρχει επαρκής χώρος στο δισκάκι για αρκετά checksums που ήταν πλέον απαραίτητα.

Συνέχισε εσύ παρ' όλ' αυτά να ζεις μέσα στον προσωπικό σου μύθο, και να νομίζεις ότι (+) και (-) έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο, και το ίδιο πλήθος επιπέδων checksums.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να ξαναμπω στην ιδια διαδικασια εκπαιδευσης σου στο θεμα των οπτικων μεσων, ειμαι με dialup και πλεον πραγματικα θα πληρωνω εγω για την εν λογω εκμαθηση.

Αν και εχεις ομολογουμενως πολλες συσσωρευμενες γνωσεις σε διαφορα θεματα τεχνολογικης φυσεως, σε αυτον τον τομεα ειναι οι γνωσεις σου ειναι αποσπασματικες και εν μερει ελλιπεις, θα ηταν ισως περισσοτερο προς το συμφερον ολων να μιλαγαμε κατ'ιδιαν καποια στιγμη, ισως για ενα καφε, για το συγκεκριμενο θεμα, πιο φθηνα θα μας εβγαινε :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα αναβαθμηση bios αλλα δεν μπορω να μπω στα windows:098: μου βγαζει μυνημα "ntldr is missing press cntrl alt delete to restart" οποτε παλι format ;;;;;

@ Hemispasm & WAntilles:Οπως παντα μαχημοι βλεπω:067: :068: :070: :071:

@Hemispasm:Εσενα πια ειναι η αποψη σου για το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ;

Πως θα μπορουσα να ρυθμισω κατι τετοιο ;Βεβαια στο bios εχει ενα option οπου μπορεις να ρυθμισεις τα bootable devices λες να βοηθησει ;Γιατι νομιζω πως τελικα μαλλον εχεις δικιο.

Εκτος αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο ευπροσδεκτο θα ειναι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.