Jump to content



Πρόβλημα με LCD TV


s6_sot

Recommended Posts

Και έχω 2 απορίες λοιπόν:

-Τι καλώδιο να πάρω?Από svideo σε hdmi ή από dvi σε hdmi?

-Με ποιο πρόγραμμα θα ελέγχω την εικόνα της tv?Πριν είχα το tvtool, αλλα διαχειριζόταν μόνο s-video και rgb.Τώρα πώς ρυθμίζω την εικόνα από το pc?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Και έχω 2 απορίες λοιπόν:

-Τι καλώδιο να πάρω?Από svideo σε hdmi ή από dvi σε hdmi?

-Με ποιο πρόγραμμα θα ελέγχω την εικόνα της tv?Πριν είχα το tvtool, αλλα διαχειριζόταν μόνο s-video και rgb.Τώρα πώς ρυθμίζω την εικόνα από το pc?

S-Video to HDMI δεν υπαρχει ουτε γινεται. Το ενα ειναι ψηφιακο το αλλο αναλογικο.To DVI to HDMI ειναι οτι καλυτερο αλλα αυτη η μετατροπη μερικες φορες δεν πετυχαινει παντα. Η VGA ειναι η συνδεση που κανεις του pc με το monitor σου η αλλιως D-SUB. Δες πιο κατω φωτο να καταλαβεις ποιο ειναι.

post-4716-1442174724,2982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
S-Video to HDMI δεν υπαρχει ουτε γινεται. Το ενα ειναι ψηφιακο το αλλο αναλογικο.To DVI to HDMI ειναι οτι καλυτερο αλλα αυτη η μετατροπη μερικες φορες δεν πετυχαινει παντα. Η VGA ειναι η συνδεση που κανεις του pc με το monitor σου η αλλιως D-SUB. Δες πιο κατω φωτο να καταλαβεις ποιο ειναι.

Αφού δεν παίζει S-Video to HDMI, άρα ξεχνάω και τη σύνδεση του dvd player με την lcd tv.Πακέτο λοιπόν αφού δε νομίζω να μπορεί να συνδεθεί αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πακετο? Ενα DVD μπορεις να το συνδεσεις με παρα πολλους τροπους.Για να σε βοηθησω καλυτερα πες μου μοντελο TV & DVD και τι ακριβως θες να κανεις και θα σου πω με ακριβεια πως θα τα συνδεσεις ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πακετο? Ενα DVD μπορεις να το συνδεσεις με παρα πολλους τροπους.Για να σε βοηθησω καλυτερα πες μου μοντελο TV & DVD και τι ακριβως θες να κανεις και θα σου πω με ακριβεια πως θα τα συνδεσεις ωστε να εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα.

Το dvd player είναι της LG και το οποίο ήρθε μαζί με σύστημα 5.1 ηχεία.Μοντέλο δεν έχω εδώ στη δουλειά.Πάντως όταν το πήρα πριν 2 χρόνια, θυμάμαι είχε όλες τους βασικούς τρόπους σύνδεσης που πρόσφεραν τότε τέτοιου είδους συσκευές.

Η tv είναι μια 32αρα lcd BRAVIA, από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν με 1 HDMI,1 vga,1 svideo.

Βασικά ο προβληματισμός μου είναι πώς θα έχω το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα με επεισόδια σειρών που έχω σε πολύ καλή ποιότητα.

Να τα παίζω μέσω του pc που έχω συνδεδεμένο στην tv ή να τα καίω σε dvd και να τα παίζω μέσω του dvd player που είναι και αυτό συνδεδεμένο στην ίδια tv.:105:

Kαι με τι είδους σύνδεση??

Βασικά το pc συμφέρει από άποψη ευκολίας, γιατί εκεί υπάρχει αποθηκευμένο το αρχείο (αφού είναι αυτό που κατεβάζει τα επεισόδια) και δε χρειάζεται να κάνεις και κάτι άλλο (π.χ. να κάψεις τα αρχεία σε dvd για να παίξουν).

Το pc αυτό έχει 1 barton στα 2,2ghz, 6800gt και 1gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει vga τοτε η πιο ευκολη συνδεση ειναι αυτη. Θα σου δωσει αρκετα καλη ποιοτητα (πολυ καλυτερη απο s-video). Ενα απλο καλωδιο D-Sub χρειαζεσαι απο την καρτα γραφικων σου στην tv.

To DVD σου απο την στιγμη που δεν εχει HDMI συνδεσε το με component (χρωμοσυνιστοσες) η με scart το οποιο θα υποστhριζει RGB.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει vga τοτε η πιο ευκολη συνδεση ειναι αυτη. Θα σου δωσει αρκετα καλη ποιοτητα (πολυ καλυτερη απο s-video). Ενα απλο καλωδιο D-Sub χρειαζεσαι απο την καρτα γραφικων σου στην tv.

To DVD σου απο την στιγμη που δεν εχει HDMI συνδεσε το με component (χρωμοσυνιστοσες) η με scart το οποιο θα υποστhριζει RGB.

Έτσι ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει vga τοτε η πιο ευκολη συνδεση ειναι αυτη. Θα σου δωσει αρκετα καλη ποιοτητα (πολυ καλυτερη απο s-video). Ενα απλο καλωδιο D-Sub χρειαζεσαι απο την καρτα γραφικων σου στην tv.

To DVD σου απο την στιγμη που δεν εχει HDMI συνδεσε το με component (χρωμοσυνιστοσες) η με scart το οποιο θα υποστhριζει RGB.

Καλώδιο D-sub που να συνδέεται με HDMI στην tv εννοείς?

Και μετά με τα windows τι κάνουμε?Θέλουμε πάλι tvtool για να έχουμε σωστή απεικόνιση των windows?Γιατί ξέρω ότι στάνταρ δεν υποστηρίζει βύσμα hdmi.

Και για να βλέπω τα βίντεο θα πρέπει να κάνω καμιά έξτρα ρύθμιση στα προγράμματα που παίζουν τα βίντεο για να έχω καλύτερη ποιότητα στην tv?Ή θα πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός του VLC player?

Link to comment
Share on other sites

Καλώδιο D-sub που να συνδέεται με HDMI στην tv εννοείς?

Και μετά με τα windows τι κάνουμε?Θέλουμε πάλι tvtool για να έχουμε σωστή απεικόνιση των windows?Γιατί ξέρω ότι στάνταρ δεν υποστηρίζει βύσμα hdmi.

Και για να βλέπω τα βίντεο θα πρέπει να κάνω καμιά έξτρα ρύθμιση στα προγράμματα που παίζουν τα βίντεο για να έχω καλύτερη ποιότητα στην tv?Ή θα πρέπει να χρησιμοποιώ κάποιο άλλο πρόγραμμα εκτός του VLC player?

Που το διάβασες αυτό!!! Τα πράγματα είναι απλά... Για καλύτερη ποιότητα παίρνεις καλώδιο dvi==>hdmi, αλλιώς ένα "κοινό" dsub όπως αυτό που έχεις για να συνδέεις την οθόνη σου με τον υπολογιστή. Αυτό για την σύνδεση του pc με την τηλεόραση. Δεν χρειάζεσε εξτρα προγράμματα και η μόνη ρύθμιση που πρέπει να κάνεις είναι αυτή της ανάλυσης, μιας και ο υπολογιστής θα βλέπει την τηλεόραση σου όπως βλέπει και την οθόνη σου. Για το dvd player ένα scart είναι ότι πρέπει, αλλά αν θες progressive scan (αν το υποστηρίζει το player), πας σε component...

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό!!! Τα πράγματα είναι απλά... Για καλύτερη ποιότητα παίρνεις καλώδιο dvi==>hdmi, αλλιώς ένα "κοινό" dsub όπως αυτό που έχεις για να συνδέεις την οθόνη σου με τον υπολογιστή. Αυτό για την σύνδεση του pc με την τηλεόραση. Δεν χρειάζεσε εξτρα προγράμματα και η μόνη ρύθμιση που πρέπει να κάνεις είναι αυτή της ανάλυσης, μιας και ο υπολογιστής θα βλέπει την τηλεόραση σου όπως βλέπει και την οθόνη σου. Για το dvd player ένα scart είναι ότι πρέπει, αλλά αν θες progressive scan (αν το υποστηρίζει το player), πας σε component...

Δεν ξέρω τι παίζει στη σύνδεση pc-tv με dvi==>hdmi, πάντως όσο καιρό είχα s-video==>s-video , έπρεπε να παίζει και το tvtool για να έχω σωστή απεικόνιση στην tv.

Λες με το dvi==>hdmi ότι δε χρειάζεται??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει στη σύνδεση pc-tv με dvi==>hdmi, πάντως όσο καιρό είχα s-video==>s-video , έπρεπε να παίζει και το tvtool για να έχω σωστή απεικόνιση στην tv.

Λες με το dvi==>hdmi ότι δε χρειάζεται??

Όχι θα φαίνεται σαν monitor στο pc σου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή ήθελα 5 μέτρα καλώδιο και εδώ στο Ελλάδα το είχαν ακριβά, παράγγειλα από το ebay και μάλιστα με επίχρυσα βύσματα στα 15€ από Αγγλία.

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα υπάρχει πρόβλημα που το βύσμα DVI του καλωδίου δεν έχει pins στο κέντρο του βύσματος, που ξέρω ότι είναι για τον ήχο.Αλλά έτσι και αλλιώς μόνο για εικόνα το θέλω το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα video με την πολύ καλή ποιότητα που έχω να βλέπω μέσω pc, έχει κάποια διαφορά αν βλέπω και dvd μέσω του pc?

Δηλαδή αν θα φαίνεται καλύτερα αν παίζω dvd στο pc που έχει σύνδεση με hdmi με την tv ή αν τα παίζω στο κλασικό dvd player που έχει σύνδεση s-video με την tv.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εδω θετεις ενα μεγαλο θεμα.

Γενικα εχει επικρατησει οτι ενα καλοστημενο pc (μαλλον πιο σωστα HTPC) με σωστο λογισμικο και καρτα γραφικων με HDMI η Component (Συνηθως ATI) μπορει να σταθει ανετα σε ενα πολυ καλο hi-end dvd πχ το Denon DVD-A1XVA (τιμη 3500 euro).

Αλλα αυτο για να το πετυχεις εκτος απο το hardware που θες πρεπει και οι ρυθμισεις του pc να ειναι σωστες πχ να παιζει η καρτα σε αναλυση 1366*768 η 1920*1080 pixels (αναλογα το panel που εχεις) ωστε να παιζει σε native αναλυση και να μην γινεται upscaling η downscaling αντιστοιχα. Τελος θα πρεπει το pc αυτο να ειναι μονο για τετοια χρηση , καθως ενα πολυφορτομενο μηχανημα με ενα σωρο εφαρμογες να τρεχουν απο πισω θα χανει καρε σε βαρια video.

Δοκιμασε το με το PC και μετα με το DVD σου και πες μας με το δικο σου setup τι αποτελεσματα πετυχαινεις. Γιατι εαν δεν εχει πολυ διαφορα δεν λεει να χρησιμοποιεις το pc καθως ενα DVD ειναι ποιο straight way στην χρηση.

Τελος αναβαθμησε την συνδεση του DVD σου με την lcd σου κανοντας χρηση component. Θα πετυχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα και θα εχεις τουλαχιστο 576ι αναλυση σε YPbPr.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εδω θετεις ενα μεγαλο θεμα.

Γενικα εχει επικρατησει οτι ενα καλοστημενο pc (μαλλον πιο σωστα HTPC) με σωστο λογισμικο και καρτα γραφικων με HDMI η Component (Συνηθως ATI) μπορει να σταθει ανετα σε ενα πολυ καλο hi-end dvd πχ το Denon DVD-A1XVA (τιμη 3500 euro).

Αλλα αυτο για να το πετυχεις εκτος απο το hardware που θες πρεπει και οι ρυθμισεις του pc να ειναι σωστες πχ να παιζει η καρτα σε αναλυση 1366*768 η 1920*1080 pixels (αναλογα το panel που εχεις) ωστε να παιζει σε native αναλυση και να μην γινεται upscaling η downscaling αντιστοιχα. Τελος θα πρεπει το pc αυτο να ειναι μονο για τετοια χρηση , καθως ενα πολυφορτομενο μηχανημα με ενα σωρο εφαρμογες να τρεχουν απο πισω θα χανει καρε σε βαρια video.

Δοκιμασε το με το PC και μετα με το DVD σου και πες μας με το δικο σου setup τι αποτελεσματα πετυχαινεις. Γιατι εαν δεν εχει πολυ διαφορα δεν λεει να χρησιμοποιεις το pc καθως ενα DVD ειναι ποιο straight way στην χρηση.

Τελος αναβαθμησε την συνδεση του DVD σου με την lcd σου κανοντας χρηση component. Θα πετυχεις πολυ καλυτερη ποιοτητα και θα εχεις τουλαχιστο 576ι αναλυση σε YPbPr.

Μου αρέσει πολύ όπως τα λες και είμαι πρόθυμος να τα δοκιμάσω.

To pc που έχω για αυτή τη δουλειά αποτελείται από:

-CPU: ATHLON XP BARTON 2600+ (OC@2200MHZ)

-RAM: 1GB 2.5-3-2-7

-VGA: AOPEN 6800GT (OC@400/1100)

-OS: WIN XP PRO

Πες μου αν κατάλαβα καλά:

-Να βάλω την 6800gt που έχω σε ανάλυση 1366*768 (Σε τι hertz όμως?Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η tv σε τόσο μεγάλη ανάλυση?)

-Άλλες εφαρμογές που είναι ανοιχτές είναι μόνο το antivirus.

Τι άλλες ρυθμίσεις χρειάζεται στο setup του pc να κάνω για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα?

Χρειάζομαι συγκεκριμένους drivers ή κάποιες ρυθμίσεις στον videolan player?

* Σχετικά με το DVD player.Δηλαδή μου λες ότι είναι καλύτερη η σύνδεση με component (αυτό είναι το βύσμα με το 1 καρφί??) παρά με s-video?Νόμιζα ότι το s-video ήταν το καλύτερο.ΚΑι τόσο καιρό που είχα component δεν είχα δει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ όπως τα λες και είμαι πρόθυμος να τα δοκιμάσω.

To pc που έχω για αυτή τη δουλειά αποτελείται από:

-CPU: ATHLON XP BARTON 2600+ (OC@2200MHZ)

-RAM: 1GB 2.5-3-2-7

-VGA: AOPEN 6800GT (OC@400/1100)

-OS: WIN XP PRO

Πες μου αν κατάλαβα καλά:

-Να βάλω την 6800gt που έχω σε ανάλυση 1366*768 (Σε τι hertz όμως?Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η tv σε τόσο μεγάλη ανάλυση?)

-Άλλες εφαρμογές που είναι ανοιχτές είναι μόνο το antivirus.

Τι άλλες ρυθμίσεις χρειάζεται στο setup του pc να κάνω για να έχω το καλύτερο αποτέλεσμα?

Χρειάζομαι συγκεκριμένους drivers ή κάποιες ρυθμίσεις στον videolan player?

* Σχετικά με το DVD player.Δηλαδή μου λες ότι είναι καλύτερη η σύνδεση με component (αυτό είναι το βύσμα με το 1 καρφί??) παρά με s-video?Νόμιζα ότι το s-video ήταν το καλύτερο.ΚΑι τόσο καιρό που είχα component δεν είχα δει διαφορά.

Εφόσον έχεις τηλεόραση HD Ready επιβάλεται να βάλεις ανάλυση 1366*768 μιας και αυτή είναι η native (αντίστοιχα αν έχεις True HD σε 1920*1280). Με τον υπολογιστή σου θα τα βρεις λίγο σκούρα στην αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ανάλυσης γιατί χρειάζονται ισχυρό επεξεργαστή. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις τον codec coreavc και το media player classic μιας και αυτός είναι ο ιδανικός συνδιασμός για αναπαραγωγή HD video σε ¨αδύναμους¨υπολογιστές. Μην μπερδεύεις το component με το rca. Το component έχει 3 καλώδια για την εικόνα και 2 για τον ήχο σε αντίθεση με το 1 και 2 του rca...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.