Jump to content



Πρόβλημα με LCD TV


s6_sot

Recommended Posts

Λοιπόν τα έψαξα όλα στα settings του DVD.

Δεν μπορείς να επιλέξεις τίποτα άλλο πέρα από 16:9 ή 4:3.

Και η επιλογή είναι ήδη στο 16:9, οπότε δεν το πειράζω.

Άρα μας μένει η ρύθμιση στην τηλεόραση, την οποία ενώ δεν την έχω πειράξει εδώ και πολύ καιρό, τώρα με το component άρχισε να τα δείχνει λίγο διαφορετικά.

Component RGB και component Y-Pr-Pb. Δεν βρηκες μεσα στα μενου? Η tv σου εχει μια συντομευση στο τηλεχειριστηριο για το καδρο της εικονας, Για sony νομιζω το ιδανικο ειναι το smart. Οταν λες διαφορετικα τι εννοεις? Παντως σιγουρα ειδες βελτιωση στο χρωμα στην κινηση και την ευκρινια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Component RGB και component Y-Pr-Pb. Δεν βρηκες μεσα στα μενου? Η tv σου εχει μια συντομευση στο τηλεχειριστηριο για το καδρο της εικονας, Για sony νομιζω το ιδανικο ειναι το smart. Οταν λες διαφορετικα τι εννοεις? Παντως σιγουρα ειδες βελτιωση στο χρωμα στην κινηση και την ευκρινια.

Αν έχω επιλέξει το progressive scan έχει στάνταρ γκριζαρισμένο τις λέξεις "component Y-Pr-Pb" χωρίς να μπορείς να επιλέξεις κάτι άλλο.

Ναι αυτά με την αλλαγή του κάδρου τα έχω ψάξει.

Βασικά το τελευταίο διάστημα έχω λιώσει στη χρήση pc με το καλώδιο hdmi για να βλέπω τις σειρές που έχω κατεβάσει και έχω παρατήσει λίγο το DVD.:001:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω πρόβλημα με τό ομαλό τρέξιμο video H264.

Λοιπόν βλέπω κάποια video μεγέθους 1giga σε H264 στον Media Player Classic με εγκατεστημένα μόνο το divx και coreavc codecs.

Ενώ το σύστημα είναι φρεσκοφορμαρισμένο, με 2200Mhz Athlon Barton +1gb Ram, που κανονικά ξέρω ότι είναι αρκετά, δυστυχώς έχω αρκετά σπασίματα κατά τη διάρκεια του video.

Και εννοείται ότι τα κλείνω όλα από firewall,downloads για να μην απασχολώ τη cpu.

Kαμιά ιδεά για να βελτιώσω το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω πρόβλημα με τό ομαλό τρέξιμο video H264.

Λοιπόν βλέπω κάποια video μεγέθους 1giga σε H264 στον Media Player Classic με εγκατεστημένα μόνο το divx και coreavc codecs.

Ενώ το σύστημα είναι φρεσκοφορμαρισμένο, με 2200Mhz Athlon Barton +1gb Ram, που κανονικά ξέρω ότι είναι αρκετά, δυστυχώς έχω αρκετά σπασίματα κατά τη διάρκεια του video.

Και εννοείται ότι τα κλείνω όλα από firewall,downloads για να μην απασχολώ τη cpu.

Kαμιά ιδεά για να βελτιώσω το θέμα?

Sorry που θα σε απογοητεύσω αλλά ο υπολογιστής που αναφέρεις δεν είναι αρκετος για αναπαραγωγή hdvideo... Ειδικά αν έχουν και μεγάλο bitrate...

Link to comment
Share on other sites

Sorry που θα σε απογοητεύσω αλλά ο υπολογιστής που αναφέρεις δεν είναι αρκετος για αναπαραγωγή hdvideo... Ειδικά αν έχουν και μεγάλο bitrate...

Μπορείς να μου πεις τι θα βελτίωνε την κατάσταση?

Cpu θέλει πάνω από 2,2g?

Ram περισσότερη από 1g?

Vga κάτι καλύτερο από 6800gt?

Ποιος τομέας επηρεάζει περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα θέμα επεξεργαστή. Ίσως μια από τις καινούργιες κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν ΗD βιντεο να βελτιώσει την κατάσταση στο μηχάνημά σου...

Με αφορμή ένα ξαφνικό κόλλημα στον Media plyer classic, αναγκάστηκα να δω κάποια HD video με τον VLC player.

Ε, με αυτόν τον player τα video παίζανε νερό!:001: :001:

Οπότε προκύπτει τώρα η εύλογη απορία:

Πώς γίνεται να παίζει τέλεια με τον VLC και όχι με τον MPC?Μήπως στις default ρυθμίσεις ο VLC έχει λιγότερα φίλτρα και άρα δεν κουράζει ιδιαίτερα την cpu και vga?Ή αποδίδει ακριβώς την ίδια ποιότητα με τον MPC?

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ένα ξαφνικό κόλλημα στον Media plyer classic, αναγκάστηκα να δω κάποια HD video με τον VLC player.

Ε, με αυτόν τον player τα video παίζανε νερό!:001: :001:

Οπότε προκύπτει τώρα η εύλογη απορία:

Πώς γίνεται να παίζει τέλεια με τον VLC και όχι με τον MPC?Μήπως στις default ρυθμίσεις ο VLC έχει λιγότερα φίλτρα και άρα δεν κουράζει ιδιαίτερα την cpu και vga?Ή αποδίδει ακριβώς την ίδια ποιότητα με τον MPC?

Αν και δε γνωρίζω, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ο VLC δεν κολλάει όταν το video έχει κάποια προβλήματα και φαίνεται να καταφέρνει να τα "παραβλέπει" και να συνεχίζει κανονικά...

Αυτά είναι από την εμπειρία μου -- τι παίζει από πίσω.. θα σε γελάσω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.