Jump to content



Πρόβλημα με LCD TV


s6_sot

Recommended Posts

Παιδιά συνέδεσα σήμερα το pc με την τηλεόραση, αλλά στην μέγιστη ανάλυση (1366*768 ) μου βγάζει 2 φαρδιές λωρίδες όπου παραμορφώνεται η εικόνα. Η σύνδεση εχει γίνει με καλώδιο vga. Φταίει το καλώδιο ή η τηλεόραση? Γιατί είναι το 2ο pc που συνδέω με το ίδιο αποτέλεσμα... Στην αμέσως χαμηλότερη 1280*720

παίζει μια χαρα... Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Τι υλικό θα δεις ΗD ή SD?

Απο δισκάκι ή απο αρχεία του pc?

To Power Strip το έχεις βάλει?ΝΑ φτίαξεις αναλύσεις και τα λοιπά?

Μετά με τι player θα τα δεις?

Aν είναι για να παίζεις οτι έχεις με ανάλυση 1366*768 έχεις περάσει στα φίλτρα το FFDshow video decoder και έχεις κάνει την αντίστοιχη παραμετροποίηση (Resize & Aspect)?

Ωστόσο τι μπάρες βλέπεις δεν καταλαβαίνω!Σου βγάζει Artifacts?

Δοκίμασες με μικρότερες αναλύσεις και έπαιζε σωστά?

Και κάτι αλλο τι κάρτα έχεις και τι τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικό θα δεις ΗD ή SD?

Απο δισκάκι ή απο αρχεία του pc?

To Power Strip το έχεις βάλει?ΝΑ φτίαξεις αναλύσεις και τα λοιπά?

Μετά με τι player θα τα δεις?

Aν είναι για να παίζεις οτι έχεις με ανάλυση 1366*768 έχεις περάσει στα φίλτρα το FFDshow video decoder και έχεις κάνει την αντίστοιχη παραμετροποίηση (Resize & Aspect)?

Ωστόσο τι μπάρες βλέπεις δεν καταλαβαίνω!Σου βγάζει Artifacts?

Δοκίμασες με μικρότερες αναλύσεις και έπαιζε σωστά?

Και κάτι αλλο τι κάρτα έχεις και τι τηλεόραση.

Κοίτα βλέπω και HD και SD αλλά δεν είναι εκέι το πρόβλημα. Ούτε artifacts θα τα έλεγα. Είναι οριζόντιες γραμμές (σε όλη την οθόνη τώρα που το ξαναείδα) που κινούνται προς τα κάτω... Στην αμέσως μικρότερη παίζει άριστα. Η τηλεόραση είναι η V2500 της Sony και για κάρτα γραφικών που ρώτησες το έκανε και σε 6600GT και σε ATI1650... Δες και από την φωτογραφία αν καταλάβεις κάτι... Φαίνονται στην ακρη του πλαισίου του παραθύρου...

img051ko5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες μεσα στα μενου της TV αλλα και της καρτας σου μηπως υπαρχει επιλογη interlased η non interlased η progressive. Και πειραματισου με αυτες. Απο την αλλη αμα δεν βγαλεις ακρη παιξε με την προηγουμενη αναλυση αφου δειχνει τελεια οπως λες δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι ένα κλασικό vga... Οπότε δεν έχει νόημα για interlansed ή όχι σήμα... Με το ίδιο καλώδιο δούλεψα σε άλλη τηλεόραση με το ίδιο μηχάνημα χωρίς πρόβλημα... Οπότε μάλλον η τηλεόραση θα φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάτι αντίστοιχο σε hardware (sony bravia hd ready-6800gt vga) με svideo καλώδιο, αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορούσα να δω κάτι καλύτερο από 800χ600.

Σε θέμα καθαρά χρήσης windows, τα 800χ600 μου φαίνονται ικανοποιητικά.Πιο πάνω δε βλέπω καθαρά τα γράμματα.

Τώρα για το θέμα παρακολούθησης ταινιών, έχει τόση διαφορά ανάμεσα στις διάφορες αναλύσεις πχ 800χ600, 1024χ768 κλπ?Και μιλάμε για διαφορές που να φαίνονται στο μάτι, όχι λεπτομέρειες.Δηλαδή πόσο καλύτερα μπορεί να φανεί 1 video (γιατί από ότι κατάλαβα ο φίλος video θέλει να δει και όχι hd disc) σε σύγκριση με 1 dvd.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάτι αντίστοιχο σε hardware (sony bravia hd ready-6800gt vga) με svideo καλώδιο, αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορούσα να δω κάτι καλύτερο από 800χ600.

Σε θέμα καθαρά χρήσης windows, τα 800χ600 μου φαίνονται ικανοποιητικά.Πιο πάνω δε βλέπω καθαρά τα γράμματα.

Τώρα για το θέμα παρακολούθησης ταινιών, έχει τόση διαφορά ανάμεσα στις διάφορες αναλύσεις πχ 800χ600, 1024χ768 κλπ?Και μιλάμε για διαφορές που να φαίνονται στο μάτι, όχι λεπτομέρειες.Δηλαδή πόσο καλύτερα μπορεί να φανεί 1 video (γιατί από ότι κατάλαβα ο φίλος video θέλει να δει και όχι hd disc) σε σύγκριση με 1 dvd.

Καλά άμα είναι να δείς και κανα divx συμπιεσμένο μέχρι τα μπούνια, κλάφτα χαράλαμπε, εύχεσαι να είχες κλασσική τηλεόραση παρά υψηλής ευκρίνειας, οπότε εκεί οι υψηλές αναλύσεις πάνε για καφεδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κάτι αντίστοιχο σε hardware (sony bravia hd ready-6800gt vga) με svideo καλώδιο, αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορούσα να δω κάτι καλύτερο από 800χ600.

Σε θέμα καθαρά χρήσης windows, τα 800χ600 μου φαίνονται ικανοποιητικά.Πιο πάνω δε βλέπω καθαρά τα γράμματα.

Τώρα για το θέμα παρακολούθησης ταινιών, έχει τόση διαφορά ανάμεσα στις διάφορες αναλύσεις πχ 800χ600, 1024χ768 κλπ?Και μιλάμε για διαφορές που να φαίνονται στο μάτι, όχι λεπτομέρειες.Δηλαδή πόσο καλύτερα μπορεί να φανεί 1 video (γιατί από ότι κατάλαβα ο φίλος video θέλει να δει και όχι hd disc) σε σύγκριση με 1 dvd.

Καλά έχεις HD τηλεόραση και την συνδέεις με s video!?!?! Ιεροσυλία!! Καμία απολύτος σχέση με hdmi έστω και vga σύνδεση!! Και ναι έχει τεράστια διαφορά σε ταινίες η μεγαλύτερη ανάλυση... Κυρίως βλέπω HD videos με μεγάλες αναλύσεις... Πάντως άσχετα με το θέμα, η lcd δεν είναι για παρακολούθηση τηλεόρασης... Καλύτερα μια απλή crt...

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις HD τηλεόραση και την συνδέεις με s video!?!?! Ιεροσυλία!! Καμία απολύτος σχέση με hdmi έστω και vga σύνδεση!! Και ναι έχει τεράστια διαφορά σε ταινίες η μεγαλύτερη ανάλυση... Κυρίως βλέπω HD videos με μεγάλες αναλύσεις... Πάντως άσχετα με το θέμα, η lcd δεν είναι για παρακολούθηση τηλεόρασης... Καλύτερα μια απλή crt...

Δεν θα το ελεγα...Με vga μπορεις να εχεις τα pixels 1:1 ενω με hdmi οχι και θα πρεπε να δουλευει ο scaler. Αν ρυθμισεις καλα τα χρωματα φτανεις κοντα στην αποδοση του hdmi....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο μειονέκτημα όταν βλέπω πχ σειρές όπως το LOST σε πολύ καλή ποιότητα, είναι ότι με την svideo σύνδεση έχω κάποιες διαγώνιες γραμμές που πάνε όλη την ώρα πάνω κάτω.

Αυτό με την HDMI σύνδεση θα λυθεί?Ή τσάμπα θα πάρω τα καλώδια?

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχεις HD τηλεόραση και την συνδέεις με s video!?!?! Ιεροσυλία!! Καμία απολύτος σχέση με hdmi έστω και vga σύνδεση!! Και ναι έχει τεράστια διαφορά σε ταινίες η μεγαλύτερη ανάλυση... Κυρίως βλέπω HD videos με μεγάλες αναλύσεις... Πάντως άσχετα με το θέμα, η lcd δεν είναι για παρακολούθηση τηλεόρασης... Καλύτερα μια απλή crt...

Με νοβα έχει και μαμώ τις απεικονίσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο μειονέκτημα όταν βλέπω πχ σειρές όπως το LOST σε πολύ καλή ποιότητα, είναι ότι με την svideo σύνδεση έχω κάποιες διαγώνιες γραμμές που πάνε όλη την ώρα πάνω κάτω.

Αυτό με την HDMI σύνδεση θα λυθεί?Ή τσάμπα θα πάρω τα καλώδια?

φυσικα και θα εχεις καλυτερη αποδοση δεν θελει ρωτημα.Ειναι μερα με την νυχτα η διαφορα VGA Svideo ειδικα σε μια lcd.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα...Με vga μπορεις να εχεις τα pixels 1:1 ενω με hdmi οχι και θα πρεπε να δουλευει ο scaler. Αν ρυθμισεις καλα τα χρωματα φτανεις κοντα στην αποδοση του hdmi....

Παιδια τι λεμε τωρα? Δεν μπορουμε να συγκρινουμε εναν αναλογικο τροπο συνδεσης με εναν ψηφιακο (vga, s-video με το hdmi) ειδικα σε ενα ψηφιακο μεσο (lcd tv). O scaler λειτουργει αναλογα με την αναλυση και το σημα που θα παρει η tv και οχι αναλογα με τον τροπο συνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.