Jump to content



Μικρή βοήθεια γιατί έχω χάσει τη μπάλα


Lord_Rutherford

Recommended Posts

Επειδή έχω μείνει ανενημέρωτος για πολύ καιρό όσον αφορά το hardware, δεν ξέρω τι παίζει. Θέλω να κάνω μια φτηνή αναβάθμιση στο PC και απ' ότι είδα η καλύτερη επιλογή με βάση την τιμή είναι Athlon 64 x2 κάπου στα 3800.

Το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλοί 3800 !!!!!

Έψαξα αρκετά αλλα πλήρες φως δεν είδα. Λοιπόν, το βασικό κριτήριο μου είναι η ισχύς.

Είδα ένα μοντέλο να είναι στα 89W, ένα στα 65 και ένα στα 35 ? ? ?

Το 89W το απορρίπτω γιατί έχω πρόβλημα με τη βαβούρα. Αυτό με τα 35 ακούγεται τέλειο αλλά κάτι θα είδα λάθος.

Ο 3800 τι δίαυλο έχει, στα πόσα μm είναι κατασκευασμένος και τι cache έχει;

Νομίζω πως ένας Wisdor κάπως έτσι είναι αυτός που έχει 65W, στα 3800 και δίαυλο στα 800 και πολύ καλές επιδόσεις - με βάση πάντα την τιμή του.

Επίσης για να μην ανοίγω νέο θέμα στις μητρικές, προς ποιο chipset να στραφω;

Απ' οτι είδα όλα έχουν παραπλήσιες επιδοσεις. Παίζει τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Oλοι οι sAM2 εχουν τον ιδιο διαυλο. 1000αρη.

Oλοι οι Χ2 3800 είναι Winsdor, 90nm, 512X2 L2cache.

Aλλά,

δεν αξίζει και πολύ οταν με 85€ παιρνεις τον Winsdor x2 4000+ στα 2GHz αλλά με 2Χ1ΜΒ L2 cache και 65w.

Γενικά αν δε κλοκάρεις καλύτερα να προτιμήσεις 90nm εκδοσεις(λεγε με Winsdor) γιατί είναι κατα τι πιο γρηγοροι απο τος 65αρηδες Brisbanes στα ιδια MHz. To μειονεκτημά τους; δεν κλοκάρουν οπως οι Brisbies(ρευμα/mhz)

Επίσης για να μην ανοίγω νέο θέμα στις μητρικές, προς ποιο chipset να στραφω;

Κατι σε ΝF570/RD580 θα σε καλύψει.

Αν και νoμιζω πως δεν τιθεται θεμα chip αλλά υλοποιησης.

Εξαιρετική στα λεφτα που ζηταεί είναι η Asus M2N SLi DLx. Με 90€ παιρνεις μια αριστη μητρική με εξοπλισμό που θα ζηλευαν πολλές Hi End.(με τιμες δλδ ~200+)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.