Jump to content



δεν αναβει ο wd250 premium


maouris1985

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω πως θα έχει πρόβλημα επειδή η πλακέτα χειρίζεται όλο το σύστημα και θα πρέπει να περιμένει να δει το ιδιο μεγεθος χώρου , θα πρέπει να είναι από το ίδιο μοντέλο (Αν δεν κάνω λάθος )

Επίσης , εγγύηση δεν έχει ο σκληρός?

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση σχετικά με αυτό που είπε ο MUL στην 1η σελίδα.

Απο την στιγμή που ανοίγεις δίσκο σε περιβάλλον που δεν είναι αποστειρωμένο και απόλυτα καθαρό από σκόνη, ο δίσκος έχει καταστραφεί. Τέλος.. period!

Αυτά που ισχυρίζεται ο τύπος στο site voided warranty είναι αστεία. Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, όπου και να διαβάσεις περί δίσκων τα ίδια ισχύουν. Ακου άνοιξε το καπάκι και κολλησε πλαστικό με leds. Ελεος! Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ο ίδιος δίσκος ούτε με σφαίρες ή εναλλακτικά αν είναι ο ίδιος αμφιβάλλω αν τελείωσε το installation των XP

Λίγη σκόνη είναι αρκετή για να στείλει την κεφαλή να προσγειωθεί ανώμαλα πάνω στην μαγνητική επιφάνεια.

Due to the extremely close spacing between the heads and the disk surface, any contamination of the read-write heads or platters can lead to a head crash — a failure of the disk in which the head scrapes across the platter surface, often grinding away the thin magnetic film. For giant magnetoresistive (GMR) heads in particular, a minor head crash from contamination (that does not remove the magnetic surface of the disk) still results in the head temporarily overheating, due to friction with the disk surface, and can render the data unreadable for a short period until the head temperature stabilizes (so called "thermal asperity," a problem which can partially be dealt with by proper electronic filtering of the read signal). Head crashes can be caused by electronic failure, a sudden power failure, physical shock, wear and tear, corrosion, or poorly manufactured platters and heads. In most desktop and server disks, when powering down, the heads are moved to a landing zone, an area of the platter usually near its inner diameter (ID), where no data are stored.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hard_disk_drive

Link to comment
Share on other sites

συμφωνειτε με το φιλτατο ΜUL??οχι πως αμφιβαλλω τις γνωσεις του απλα για να διασταυρωσω και εγω αποψεις γιατι ελεγα να παω να παρω 2 500ηδες σε raid να ησυχασω απο τυχον μελλοντικο χασιμο δεδομενων.να μην παω να παρω τον 250αρη παλι και να μου γεμισει στο μηνα.ναι εχει εγγυηση αλλα το εχω ανοιξει το κουτι γιατι ειχα τρελαθει να δω αν δουλευει ο δισκος ενωμενος κανονικα.ετρεχα στις 3 το πρωι σε φιλο για να το βαλω να δουλεψει επειδη δν υποστηριζει sata ο δικος μ...λογικα επειδη εχει ανοικτει η εγγυηση εχει παει του κ@λου ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Για να μη χάνεις τα δεδομένα σου δεν χρειάζεσαι ούτε raid ούτε εξωτικά μοντέλα σκληρών δίσκων.

Απλά βάλε αυτό το ρημάδι το DVD να καίει κανά δισκάκι backup κάθε εβδομάδα.

Έχω διαβάσει αμέτρητα posts σχετικά με το χάσιμο δεδομένων σε αυτό αλλά και σε άλλα forum και η πιό αξιόπιστη λύση αν και λίγο βαρετή είναι το χειροκίνητο backup σε δισκάκια.

Και με αυτές τις εξευτελιστικές τιμές που έχουν τα DVD+R στις μέρες μας είναι και πιό οικονομικό μάλιστα.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν λεω αλλα αφου εχουνε εξευτελιστει πλεον οι τιμες των σκληρων δν βλεπω το λογο για τη ταλαιπωρια,απλα αγοραζεις ενα δισκο παραπανω και τον βαζεις σε raid και τελειωσε η ολη ιστορια περι χασιμου δεδομενων.100 ευρο παραπανω για τη ησυχια μ και τη ηρεμια μ δν το θεωρω εξωφενικο.τωρα αποψεις λεμε ετσι?

πάντως ευχαριστώ για τα comments παίδες ευτυχώς που είναι και αυτά τα forum και ρωτάω τυπάκια που κατέχουν το άθλημα και όχι άσχετους

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση σχετικά με αυτό που είπε ο MUL στην 1η σελίδα. ...

Το ξέρω ότι θέλει ιδανικές συνθήκες αφού ένας κόκκος σκόνης είναι τεράστιος σε σχέση με την απόσταση που έχει η κεφαλή με ένα δίσκο … (μια χαζομεθοδος θέλει να κλειστείς μέσα στο μπάνιο και αφού ανοίξεις το ζεστό νερό και γεμίσει υδρατμούς ο χορός να περιμένεις μέχρι να βλέπεις καθαρά γύρω σου , η σκόνη έχει κατακαθίσει από τους υδρατμούς και εσύ επιτρέπεται να ανοίξεις το καπάκι ανάποδα (προς τα κάτω οι κεφάλες και με γρήγορες κίνησης να βάλεις το νέο καπάκι ) ..έχει πολύ ρίσκο και δεν αξίζει , ούτε εγώ θα το έκανα

Εγώ δεν πρότεινα να ανοίξει το καπάκι από επάνω αλλά να αλλάξει την πλακέτα με μια ΑΚΡΙΒΩΣ ολόιδια … Αυτό είναι πολύ δύσκολο κόλα – ξεκόλλα συνδέσεις.. εχει όμως άλλη επιλογή (περά από την ανάκτηση που κοστίζει )

Αλήθεια ρώτησες πόσο κοστίζει η ανάκτηση ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε MUL, επί του άρθρου σχολίασα ουσιαστικά. Συμφωνώ με όσα λές.

Το κόλπο με το μπάνιο ίσως πιάσει αλλά εμπεριέχει πολύ ρίσκο. Η σκόνη πετάει με την παραμικρή κίνηση λόγω του ρεύματος αέρα που δημιουργείτε. Ίσως να πιάσει με λίγη τύχη πάντως...

Αλήθεια ρώτησες πόσο κοστίζει η ανάκτηση ??

Εγώ; Άλλος είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

για αυτες τις εταιριες ξερω οτι δεν εχουν εγγυημενα αποτελεσματα και αντιθετα οτι και να γινει πρεπει να πληρωθουν την "επισκεψη" η οποια κυμαίνεται απο 250-400 €

Απόσπασμα από το anaktisis.gr

ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!

Το μοναδικό ελληνικό εργαστήριο ανάκτησης δεδομένων της εταιρίας μας έχει τη δυνατότητα να επαναφέρει σβυσμένα αρχεία από κάθε αιτία, ακόμη και όταν υπάρχει φυσική αλλοίωση του σκληρού δίσκου.

Η Διάγνωση της βλάβης, ή του προβλήματος είναι τώρα δωρεάν. Εκεί αναφέρονται τρία τινά. Τι έχει ο δίσκος, πότε θα είναι έτοιμα τα δεδομένα σας και πόσα χρήματα κοστίζει η επαναφορά τους. Ο πελάτης υπογράφει εντολή για ανάκτηση γνωρίζοντας απο πριν που βαδίζει...

Kαι από data labs:

Ανάκτηση Δεδομένων

Αποκλειστικό αντικείμενο της εταιρείας μας είναι η ανάκτηση, η διαγραφή και η μετατροπή δεδομένων. Στόχος μας η παροχή υπηρεσιών υψηλού επιπέδου με το χαμηλότερο δυνατό κόστος, εξυπηρετώντας τόσο μεγάλες εταιρείες όσο και απλούς ιδιώτες. Αποτελούμε τη μοναδική ελληνική εταιρεία που ακολουθεί την πολιτική NO DATA-NO PAY αποφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο χρεώσεις που ουσιαστικά δεν φέρουν αποτέλεσμα. Μάθετε περισσότερα για τις διαδικασίες διάγνωσης και ανάκτησης.

Η διαδικασίες για να ξεκινήσει η ανάκτηση δεδομένων είναι εξαιρετικά απλές. Σε συνεννόηση με την εξυπηρέτηση πελατών (210 60xxxxx) θα λάβετε μια ειδική φόρμα που θα πρέπει να συμπληρώσετε και θα συνοδεύει το δίσκο σας με την παραλαβή του στα εργαστήριά μας. Η αρχική διάγνωση, που διαρκεί 2-3 εργάσιμες ημέρες είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ και χωρίς καμία περαιτέρω δέσμευση. Μαζί με τη διάγνωση θα ενημερωθείτε και για το ακριβές κόστος για την ανάκτηση των δεδομένων σας. Σε περίπτωση που κρίνεται ότι το κόστος της υπηρεσίας είναι ικανοποιητικό, τότε προχωράμε κανονικά στην ανάκτηση. Σε περίπτωση που η προσφορά δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις σας τότε απλά σταματάμε χωρίς καμία απολύτως χρέωση.

Η ανάκτηση δεδομένων είναι κατά γενική ομολογία μια ακριβή υπηρεσία παγκοσμίως. Εμείς στην DATALABS προσαρμοζόμαστε στα ελληνικά δεδομένα και κρατάμε τις τιμές μας ιδιαίτερα χαμηλές.

Ήδη στο πρώτο διάστημα της λειτουργίας μας αρκετοί πελάτες μας έχουν προτιμήσει, επιβεβαιώνοντας το υψηλό επίπεδο των υπηρεσιών αλλά και τις ευέλικτες οικονομικές μας προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας και παλι.ειχα παραγγειλει το ιδιο δισκο για να κανω τη αλλαγη της πλακετας αλλα εχω μια απορια κ ελπιζω να μπορειτε να βοηθησετε.εδω σας θελω:066: ο δικος μου ειναι ο WD2500JS-WD CAVIAR SE.επισης πισω στη πλακετα γραφει Τ40 και κατασκευης ιουλιου 2006.αυτος που παρελαβα τωρα που θα βγαλω τη πλακετα ειναι WD2500KS-WD CAVIAR SE16 με αριθμο πλακετας Τ43 και κατασκευης ιουλιου 2007.παντος με το ματι βλεπω καποιες μικροδιαφορες στη κεφαλη του δισκου.να προχωρησω με τη αλλαγη η απλα θα τους καψω και τους 2?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι.ειχα παραγγειλει το ιδιο δισκο για να κανω τη αλλαγη της πλακετας αλλα εχω μια απορια κ ελπιζω να μπορειτε να βοηθησετε.εδω σας θελω:066: ο δικος μου ειναι ο WD2500JS-WD CAVIAR SE.επισης πισω στη πλακετα γραφει Τ40 και κατασκευης ιουλιου 2006.αυτος που παρελαβα τωρα που θα βγαλω τη πλακετα ειναι WD2500KS-WD CAVIAR SE16 με αριθμο πλακετας Τ43 και κατασκευης ιουλιου 2007.παντος με το ματι βλεπω καποιες μικροδιαφορες στη κεφαλη του δισκου.να προχωρησω με τη αλλαγη η απλα θα τους καψω και τους 2?

Πρέπει να είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο, αν τυχόν οι δύο δίσκοι έχουν τον ίδιο αριθμό platters τότε κάτι γίνεται.(μην τους ανοίξεις, πρόσεχε..), αλλά η μόνη αλλαγή που θα δοκιμάσεις είναι στην πλακέτα.Μια δοκιμή θα μας πείσει. Το πολύ πολύ να μην αναγνωρίζεται παρόλη την αλλαγή που θα κάνεις.

Πάρε κατσαβίδι με αστεράκι (αν στο κάτω μέρος έτσι το έχουν).

Link to comment
Share on other sites

Eγω πιστευω οτι θα τους καψεις και τους δυο βεβαια ο ενας ειναι ηδη καμμενος αλλα λεμε τωρα.Μεσα ο δισκος εχει αλλο ενα ολοκληρωμενο και ειναι σχεδον παντα καμμενο και αυτο δε μπορεις να το αλλαξεις.Παντως αν τα χρειαζεσαι τοσο πολυ τα data δοκιμασε το δε χανεις και τιποτα τσαμπα ειναι οι δισκοι αυτη την εποχη οποτε.......

attachment.php?attachmentid=16695&stc=1&d=1186192811

post-80-1442174736,5695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση : εχεις ανοιξει το νέο δίσκο?

εστω οτι πετυχαινεις την αλλαγη, και τους κλεινεις, γνωριζεις βεβαια οτι οταν θα μπει σε λειτουργια δε θα πρεπει να υπαρχει ιχνος σκονης μεσα στο δισκο διοτι διαφορετικά bye-bye κεφαλή.

Link to comment
Share on other sites

να καει ο δισκος δεν παιζει ετσι?

Σε μια εταιρία, υπάρχουν κάποια standard που ακολουθούνται, δεν νομίζω να έχει διαφορά σε θέμα τροφοδοσίας η κεφαλή του δίσκου που αγόρασες με σχέση τον παλιότερο WD, εσένα τώρα σε ενδιαφέρει να αλλάξεις πλακέτα εξωτερικά, το μέσα άσε το στους ειδικούς αν δεν το καταφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.