Jump to content



Αγορα οθονης (κατα προτιμηση 20") απο ασχετο!!!


stabill1442169214

Recommended Posts

Πριν διαβασετε παρακατω και σας πιασει η κοιλια σας απο τα γελια, ή αρχισετε να χτυπατε το κεφαλι σας στον τοιχο, σας ενημερωνω οτι ειμαι τελειως ασχετος απο οθονες, τωρα αρχισα να ψαχνομαι για αγορα καποιας και δεν εχω ιδεα τι παιζει, οχι στην αγορα, αλλα σε χαρακτηριστικα κλπ.κλπ.

Παμε λοιπον στις ερωτησεις – αποριες::100: :100: :100:

1) Πως γινεται οθονες 20 και 22 ιντσων, να εχουν την ιδια μεγιστη αναλυση... 1680X1050.

Π.χ.

LG 20'' L206WTQ-SF (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=965847)

SAMSUNG 20'' Wide SM206BW (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=955345) :023:

LG 22'' L226WTQ-SF (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=967238&tab=specs)

Συμφωνα με την λογικη δεν θα επρεπε οι 22 ιντσων να εχουν και μεγαλυτερη αναλυση;

(οι 3 παραπανω οθονες ειναι αυτες που ισως προτιμουσα, με μια κλιση προς την SAMSUNG, ειμαι ανοικτος και σε οποιαδηποτε αλλη προταση σε αυτη πανω-κατω τη κατηγορια)

2) Επισης θελω να ρωτησω το εξης: Εχω δει οθονες που «λαμπουν» σαν γυαλι και καποιες αλλες που ειναι ποιο «ματ» (ας πουμε!!!). Τις πρωτες μου τις ειπαν crystal bright ή καπως ετσι... Προσφερουν κατι παραπανω, ή οχι; Παντως ειναι πιο εντυπωσιακες!

3) Και κατι τελευταιο: Εχω διαβασει σε διαφορα forums κατι πραγματα παραξενα σχετικα με τις οθονες και το τροφοδοτικο του pc… Εχουν καμμια σχεση αυτα τα δυο; Η οθονη εχει το δικο της ρευμα... Εχει αλλαξει κατι την τελευταια 10ετια;;;!!!;;;!!!;;; (τοσο καιρο εχω να παρω οθονη - χο-χο-χο!!!)

Δειτε για παραδειγμα την απαντηση ενος φιλου του forum σε καποιον αλλο που ψαχνοταν κι αυτος να αγορασει οθονη:

Πάρε την LG και με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις (σε περίπτωση που θα έπαιρνες την Samsung) παίρνεις μεγαλύτερο σκληρό εφόσον θες να παίζεις παιχνίδια (μόνο το Supreme Commander είναι 2 DVD) και το κυριώτερο ξεχνάς το Liberty και πας σε Heroichi ή Seasonic ή Corsair HX620W.

Δεν εχω καταλαβει κατι καλα; :confused: :101: :confused: :101:

Αυτες ηταν οι ερωτησεις - αποριες μου. Ολα τα υπολοιπα (φωτεινοτητες, αντιθεσεις, καμμενα pixels, εγγυησεις κλπ.) θα τα ψαξω σιγα-σιγα, αφου μαθω πρωτα τα βασικα!

Ευχαριστω πολυ ολους οσους απαντησουν (και βοηθησουν!!!)

Σταυρος

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν είναι περίεργο. Οι οθόνες αυτές έχουν συγκεκριμένη ανάλυση που αποδίδουν τα μέγιστα . Απλά η διαφορά στο μέγεθος στην ιδια ανάλυση κάνει τα εικονίδια να φαίνονται μεγαλύτερα και άρα πιο ξεκούραστα. Το ίδιο συμβαίνει και με τις οθόνες 17 & 19....

2. Αλλάζει η επιφάνεια που καλύπτει την οθόνη. Ανάλογα με την περίσταση διαλέγεις και την επιφάνεια που σου κάνει. Έχε υπόψιν σου ότι μια γυαλιστερη επιφάνεια θα αντανακλάει περισσότερο φώς οπότε σε περιβάλλον με πολύ ήλιο ή φωτισμό θα είναι ίσως πιο κουραστική.

3. Το ότι οι οθόνες έπαψαν να πέρνουν ρεύμα από το τροφοδοτικό του υπολογιστή έχει ξεκινήσει τουλάχιστόν εδώ και 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ έχω την LG 20'' L206WTQ-SF WIDE SILVER και είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Έχω δεί απο κοντά και την SAMSUNG SYNCMASTER 206BW και δεν έχω δεί ουσιαστικές διαφορές. Κατα την άποψη μου η LG έιναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα 22 αρα και οχι 20αρα γιατι θα ειναι πολυ πιο ξεκουραστη και φιλικη στα ματια σου.

Samsung 226bw/cw και Lg l226wtq θα σου προτεινα με προτιμοτερη επιλογη την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
asus και οθονη....:011:

μια EIZO ή μια LG θα ελεγα

Γιατί το λες αυτό; Το ότι είναι "καινούριοι" στον τομέα, δε σημαίνει ότι δε ξέρουν τί κάνουν.. Τι διακρίσεις στο άκυρο είναι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Το ότι είναι "καινούριοι" στον τομέα, δε σημαίνει ότι δε ξέρουν τί κάνουν.. Τι διακρίσεις στο άκυρο είναι αυτές;

μπορει να ειναι οι καλυτερες...

δεν αντιλεγω φιλε μου... απλα ολο το pc θελουμε να ειναι asus ...

τωρα θα ειναι και η οθονη....

παντως μια EIZO πιστευω ειναι τελεια!

αυτα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι οι καλυτερες...

δεν αντιλεγω φιλε μου... απλα ολο το pc θελουμε να ειναι asus ...

τωρα θα ειναι και η οθονη....

παντως μια EIZO πιστευω ειναι τελεια!

αυτα απο μενα

Έλα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299

Η πιο φθηνή Eizo που έχει το πλαίσιο, είναι 3 ίντσες λιγότερες: Πάνε παρ'την και.. να τη χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έλα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299

Η πιο φθηνή Eizo που έχει το πλαίσιο, είναι 3 ίντσες λιγότερες: Πάνε παρ'την και.. να τη χαίρεσαι.

relax...

δεν ειμαι κολλημενος με μαρκες και εταιριες...

τα χριστουγεννα ευελπιστω να παρω οθονη, μην εκπλαγεις αν παρω asus...

απλα απο οτι ακουω μερικες εταιριες ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με καποιες αλλες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Το ότι είναι "καινούριοι" στον τομέα, δε σημαίνει ότι δε ξέρουν τί κάνουν.. Τι διακρίσεις στο άκυρο είναι αυτές;

Kαινουργιοι ή παλιοί τα ίδια μάτια έχουν ........ Αυτό το part ειναι υγεία , δεν ειναι αποτέλεσμα superpi...:)

Έλα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=897299

Η πιο φθηνή Eizo που έχει το πλαίσιο, είναι 3 ίντσες λιγότερες: Πάνε παρ'την και.. να τη χαίρεσαι.

Αυτή δεν ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

Η eizo έχει πολύ καλά panel...Όσο για την οθόνη οθόνη που πρότεινε ο γάτος σίγουρα είναι τραγική.....Μην μιλάμε μαζικά για κάτι...Πιστεύω ότι η εΐζο έχει πολύ καλές οθόνες και ειδικά μερικές είναι "χρονια μπροστά"αλλα όσο να ναι είναι ακριβές....Απλά μετά αλλάζουμε κατηγορια τιμής....Ορίστε μια οθόνη με @@ και όχι @@ οθόνη αλλα έχει και 780εύρα...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=943762

Link to comment
Share on other sites

Την LG 20'' L206WTQ-SF την ειχα και γω για κανα εξαμηνο πριν 4 μερες την αντικατέστησα με την L246WH-BN.

Με ταλαιπώρησε αρκετα στο να την ρυθμίσω αλλα σε γενικες γραμμες ειναι σουπερ για τα λεφτα που ζηταει σε TN πανελ και ως παθών στην συνιστώ.

Καλύτερα θα ήταν να πας κατευθείαν στις 22'',πως να το κανουμε οσο μεγαλυτερο τοσο και καλύτερο που λενε και οι γυναικες!:033:

Link to comment
Share on other sites

Η eizo έχει πολύ καλά panel...Όσο για την οθόνη οθόνη που πρότεινε ο γάτος σίγουρα είναι τραγική.....Μην μιλάμε μαζικά για κάτι...Πιστεύω ότι η εΐζο έχει πολύ καλές οθόνες και ειδικά μερικές είναι "χρονια μπροστά"αλλα όσο να ναι είναι ακριβές....Απλά μετά αλλάζουμε κατηγορια τιμής....Ορίστε μια οθόνη με @@ και όχι @@ οθόνη αλλα έχει και 780εύρα...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=943762

Την Eizo για πλάκα την πρότεινα και μάλιστα στον thanos γιατί σε κάθε thread με οθόνες μόνο για Eizo ακούμε... φτάνει πια, δεν είμαστε βασιλιάδες και πρίγκιπες.

Απ'όσο φαντάζομαι από το post #1, το budget δε ξεπερνά τα 260-300euroz και όχι τα 800.

Link to comment
Share on other sites

Την Eizo για πλάκα την πρότεινα και μάλιστα στον thanos γιατί σε κάθε thread με οθόνες μόνο για Eizo ακούμε... φτάνει πια, δεν είμαστε βασιλιάδες και πρίγκιπες.

Απ'όσο φαντάζομαι από το post #1, το budget δε ξεπερνά τα 260-300euroz και όχι τα 800.

Μαιστα.Ολα φιλε μου Madcat εχουν να κανουν με προτεραιοτητες στη ζωη.Π.χ με εναν χ2 6000 θα βγαλεις 30 δεπτερολεπτα στο superpi.Με εναν e6600 θα βγαλεις 20.Κανενας απο τους 2 δε θα σε ικανοποιει μετα απο απο 2 χρονια αφου ο χχχχχ θα κανει χαμηλα 10αρια στο π.Θα χωσεις 300€ και θα πεις φςςςςς και μαμω πεταει ο νεος μου χχχχχ.Τη συνταγη θα την επαναλαβεις αρκετες φορες μεσα σε λιγα χρονια.

Παμε τωρα σε μια αλλη περιπτωση.Με μια ποιοτικη οθονη θα βγαλεις ανετα την εργασια σου και τις ωρες ενασχολησης σου μπροστα απο τον υπολογιστη.Με μια οχι ποιοτικη θα βγαλεις ανετα τα ΜΑΤΙΑ σου.Χωρια οτι μια καλη οθονη οσο καιρο δουλευει σωστα τουλαχιστον δεν την αλλαζεις.Θα την εχεις ακομα σιγουρα και μετα απο παμπολλες αναβαθμισεις και το ποσο που δαπανησες θα ειναι μηδαμινο για το τμημα του υπολογιστη που εχεις την αμεσοτερη επαφη μαζι του,κατι που δε συμβαινει με τον επεξεργαστη σου.Οπως προαναφερθηκε μια σωστη οθονη δεν εχει να κανει ουτε με χαιλικι ουτε με το να κανεις μοστρα στου φιλους σου δειχνοντας τους τη νεα σου EIZO η την κανουργια σου DELL εχει να κανει με την υγεια της κυριοτερης αισθησης που διαθετεις.Της ορασης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω που θελω να παρω μια οθονη που να ειναι κυριως ξεκουραστη για τα ματια(τη θελω για διαβασμα) κ κατω απο 300€

τι μου προτεινετε??

Θα με βολευει για διαβασμα μια wide?Και ιντσες? 20 ή 22??

Μεχρι τωρα ειχα CRT17" κ ημουν σχετικα οκ απο θεμα μεγεθους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω να παρω μια οθονη που να ειναι κυριως ξεκουραστη για τα ματια(τη θελω για διαβασμα) κ κατω απο 300€

τι μου προτεινετε??

Θα με βολευει για διαβασμα μια wide?Και ιντσες? 20 ή 22??

Μεχρι τωρα ειχα CRT17" κ ημουν σχετικα οκ απο θεμα μεγεθους!

Eγω εχω 17'TFT και ειμαι πολυ καλα!!Αν πας τωρα σε αναβαθμιση κυριο λογο παιζει η αντιθεση και η φωτεινοτητα!!Αλλα θα πρεπει να βρεις την καταλληλη ρυθμιση και για τα δυο οπως τα θες εσυ,για διαβασμα αφου λες,αν και υπαρχουν μενου που λενε reading και εχουν καποια settings!!Πηγαινε σε 22'σε σχεση με 20 γιατι πια εκει και καλο dvd βλεπεις και διαβασμα σε 150% θα κανεις!!(ιδια αναλυση εχουν αλλα απλα θα ειναι πιο απλωμενα)Αυτα.

Οσο για σενα @stabill πηγαινε σε 22'

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.