Jump to content



754 processor (oc or new)


Lotv

Recommended Posts

Έχω επεξεργαστή socket 754 (3200+ στα 2.2, δε θυμάμαι ποιο core είναι αυτό!) και θέλω να κάνω μια πολύ φτηνή αναβαθμισούλα παίρνοντας κάποιον λίγο καλύτερο επεξεργαστή του ίδιου socket. Έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά και 3400+ και ίσως και μεγαλύτεροι αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα. Ξέρετε που μπορώ να αγοράσω/ανταλλάξω κάποιο τέτοιο cpu? (πληρώνωντας φυσικά κάποια διαφορά!)

Επίσης, έχω αλλάξει την ψύχτρα που είχε από μαμά και έχω βάλει μια zalman Al-Cu της οποίας επίσης το μοντέλο κλπ δεν ξέρω πολύ καλά. πόσο λέτε ότι μπορώ να σπρώξω το ρολόι του χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω επεξεργαστή socket 754 (3200+ στα 2.2, δε θυμάμαι ποιο core είναι αυτό!) και θέλω να κάνω μια πολύ φτηνή αναβαθμισούλα παίρνοντας κάποιον λίγο καλύτερο επεξεργαστή του ίδιου socket. Έχουν κυκλοφορήσει στην αγορά και 3400+ και ίσως και μεγαλύτεροι αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα. Ξέρετε που μπορώ να αγοράσω/ανταλλάξω κάποιο τέτοιο cpu? (πληρώνωντας φυσικά κάποια διαφορά!)

Επίσης, έχω αλλάξει την ψύχτρα που είχε από μαμά και έχω βάλει μια zalman Al-Cu της οποίας επίσης το μοντέλο κλπ δεν ξέρω πολύ καλά. πόσο λέτε ότι μπορώ να σπρώξω το ρολόι του χωρίς πρόβλημα;

Λοιπόν, σε 754, εκτός του ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις επεξεργαστή σήμερον ημέρα, δεν αξίζει και ως προς την απόδοση που θα δεις από 3200 σε 3400 ας πούμε..

Εγώ, με μαμά ψύκτρα τον έχω ανεβάσει σε stable 2394Mhz

Προσωπικά, μάλλον οι μνήμες με κρατάνε πίσω, μιας και προβλημά θερμοκρασίας δεν υπήρχε...

Δοκίμασε όμως, δε κάνει κακό..

Α ναι, παραμικρή μεταβολή σε vcore -> γκάου...

Link to comment
Share on other sites

Athlon64 σε 754 δεν πρόκειται να βρεις καινούριο.

Σε 754 καινούριο ίσως βρεις κάποιον Sempron. Αλλά δε σε συμφέρει ιδιαίτερα από άποψη ισχύος. Εκτός κι αν τον κλοκάρεις ψηλά (πάνε αρκετά καλά).

Όπως αυτός -> http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.559517

Ο Α64 3700+ ήταν ο μεγαλύτερος που βγήκε σε 754. Λίγα κομμάτια κυκλοφορήσανε. Δύσκολα θα βρεις. Και μόνο μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει.

Βγήκαν οι 3300, 3400 και 3700 στο 754 με πυρήνες ClawHammer, Newcastle και Venice. Για να βρεις το core σου χρησιμοποίησε το cpu-z.

Οι πυρήνες μετά τον 3200 ανέβαζαν εύκολα θερμοκρασίες αν θυμάμαι καλά (εσωτερική συχνότητα 2400 MHz) εκτός από τον 3400 με πυρήνα ClawHammer.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_Athlon_64_microprocessors

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε μνήμες-σκληρούς-κάρτα γραφικών και να δείς το μηχανάκι να παίρνει τα πάνω του. Πές μας και τα υπόλοιπα της σύνθεσης μπάς και χωράει κανά upgrade σε άλλα κομμάτια του πισί.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να βρεις και καινουριο και μεταχειρο στο ebay αλλά και να βρείς, δεν θα αξιζει τοσο που θα κανει.

Αν παντως είσαι διατεθειμένος να πλερώσεις, υπαρχει και ο Turion ML44.

Ειτε παρεις καινουριο ομως είτε όχι:

Βαλε ενα cpu-z screenshot, γιατί

3200 s754 είχαν βγεί και με Venice πυρηνα. Αν έχεις εναν τετοιο και αξιοπρεπή μητρική, τοτε θα έχεις ευκολα ~2,5GHz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.