Jump to content



cellshock 1066 5-5-5-15 = Τζίφος


darisg

Recommended Posts

Πήρα σήμερα τις cellshock 1066 5-5-5-15 @2.3v και ρε παιδια δεν ανεβαίνουν καθόλου στο σύστημα της υπογραφής......πάνω από 1080mz errors στο memtest, 4-5-5-15 πάλι errors....ολά αυτά δοκιμαζμένα με ρεύματα από 2.3 εως 2.45 (παραπάνω δεν δίνει η μητρική) απο 1100mz και πάνω δεν μπουτάρει καν......μεγάλη απογοήτευση....και είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια....(D9GMH και πράσινα άλογα)

τις OCZ Gold 800 5-5-5-15, τις έτρεχα με 2,1v @900 4-5-5-12.....

ρίχτε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω το bios μπροστα μου ... Ξεκινα ατα 360 fsb. Τα 400+ αστα για μια P35 ή X38 . Σιγουρα ο CPU παιζει με το vcore που εχεις επιλεξει στα 3240 ???

North βαλε παραπανω . Εχεις δυνατοτητα για 1.6-1.7V ???

Trfc βαλε στο 35 .

Fsb termination στο 1.3V .

Link to comment
Share on other sites

cpu, stable με orthos

υπ'όψην με ενδιαφερει να το σετάρω για 24/7

τα 1,6-1,7 δεν ειναι πολλά για 24/7?

Το θεμα ειναι να βρουμε απο που προερχονται τα λαθη . Αν δε φταιει το north , θα το ξανακατεβασεις . Στην commando πχ 360FSB παιζει με 1.4V στο north . Δεν ξερω ομως η p5b τι κανει.

Μιλαμε παντα για 360 με 1:1 .

Απο την αλλη , αν σου επαιζαν οι προηγουμενες μνημες και εχεις προσεξει ολα τα subtimings στο bios ... ισως απλα να εχεις ελλατωματικες μνημες.

Δοκιμασε το παραπανω ρευμα στο north ... και επισης δοκιμασε μια-μια τις μνημες σου .

Ενημερωσε μας για οτι νεοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

North Bridge 1.55v

Vcore 1.35v

Cpu: 9*367 @3.300Mhz (Orthos 7 ώρες , stable)

Ram: @1100Mhz 2.3v 5-5-4-10 (Memtest όλο το βράδυ, κανένα λάθος. )

Fsb:dram 2:3

Από εκεί και πέρα ότι και να κάνω με τα ρεύματα (ΝΒ έως 1,65ν , ram εως 2,45ν) δεν γίνετε τίποτα, ούτε τα timings σφίγγουν.

Οπότε ούτε και μεγαλύτερο fsb με μικρότερο multi μπορώ να βάλω (6*550 ram@1100 δεν μπουτάρει με τόσο ψηλό fsb, 7*471 ram @1178 ακόμα και με 2,45ν errors,8*412 ram @1236 άντε γεια).

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ξεπεράσει η cpu τα 3,3Ghz γιατί ξεφεύγουμε σε θερμοκρασίες………

Οπότε με τα παραπάνω έχουμε ένα σύστημα απόλυτα σταθερό , αλλά με θερμοκρασίες

idle 51-50-46-48

Full load 71-70-66-68

Τι λέτε λοιπόν ,είναι safe για 24/7 ? Να το κρατήσω έτσι? Τα ρεύματα θα δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα μακρόχρονα?

το παρακάτω Thread είναι σωστό?

http://www.tomshardware.co.uk/forum...mperature-guide

αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με το παραπάνω μέχρι τους 70c , είναι safe.....

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι θα εχεις 75 όμως..(ετσι πιστέυω εγώ..)

Βασικά να προσέξεις επειδή καμια φορά τα test που κάνουν αλλοι γινονται σε κρυες περιόχες...Εδώ στην Ελλάδα πιστευω πρεπει αν ειμαστε λιγο πιο αυστηροι γιατι εχουμε γενικά θερμό περιβάλλον...

Εγώ για παράδειγμα το καλοκαίρι δεν μπορώ να ανεβώ ..p4 σιγα τώρα αλλα ενώ τώρα εχω max 49-50 το καλοκαίρι εχω 55+ (και καλή zalman)

(με stock ειχα 58+ =χαμός)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.