Jump to content



Επιτέλους έστησα το νέο μου σύστημα!


Candyman1442169163

Recommended Posts

και εχεις σχεδον μηδαμινους κινδυνους για system failure

Ακριβώς γι'αυτό και μάλλον δεν θα την βάλω.... Επειδή είναι ΣΧΕΔΟΝ μηδαμινοί, και αν γίνει η ζημιά με το νερό κλαίς το pc σου!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply
Ακριβώς γι'αυτό και μάλλον δεν θα την βάλω.... Επειδή είναι ΣΧΕΔΟΝ μηδαμινοί, και αν γίνει η ζημιά με το νερό κλαίς το pc σου!

ειναι σαν τις πιθανοτητες να ξαναχτυπησει κεραυνος το ιδιο σημειο :033:

πρακτικα ειναι απιθανο:001:

Link to comment
Share on other sites

ειναι σαν τις πιθανοτητες να ξαναχτυπησει κεραυνος το ιδιο σημειο :033:

πρακτικα ειναι απιθανο:001:

Χαχαχαχα, με εμένα τίποτα δεν είναι απίθανο. Πόσο πιθανό ήταν να μου συμβούν όλα όσα μου συνέβησαν μέχρι τώρα; Αστα μην το ψάχνεις με βάση την στατιστική.

Η στατιστική ως επιστήμη αχρηστεύεται όταν έχεις να κάνεις με pc hardware! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η στατιστική ως επιστήμη αχρηστεύεται όταν έχεις να κάνεις με pc hardware! ;)

ελα ντε δικιο εχεις εδω τριστενο πηγαινε να υπολογισει τυπικη αποκλιση:115: και μεσο ορο:115: στο overclocking:087: και στις θερμοκρασιες:087: του cpu

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε δικιο εχεις εδω τριστενο πηγαινε να υπολογισει τυπικη αποκλιση:115: και μεσο ορο:115: στο overclocking:087: και στις θερμοκρασιες:087: του cpu

:D Ελα ντε, αυτό που το βάζεις; Είδες τελικά... Είναι δαιμονισμένα πράματα τα pc! :033:

Link to comment
Share on other sites

Δαιμονισμένα είναι αν τα στήνεις εσύ ο αρχιγκαντέμης!

Επειδή δεν ξέρω πολλά από υδροψύξεις, εκτός του οτι έχει έρθει το τέλος της εποχής τους, αν βάλεις απιονισμένο νερό δεν είναι πιο ασφαλές?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πολλά από υδροψύξεις, εκτός του οτι έχει έρθει το τέλος της εποχής τους, αν βάλεις απιονισμένο νερό δεν είναι πιο ασφαλές?

Επειδή δεν είναι αγώγιμο το λές; Δυστυχώς το πρόβλημα είναι το ρεύμα και όχι το υγρό, ή μάλλον πιο σωστά ο συνδυασμός και των δύο. Έτσι αν πέσει υγρό πάνω σε ηλεκτρικό κύκλωμα, όλες οι επαφές οξειδώνονται (αφού ουσιαστικά γίνεται ηλεκτρόλυση). Διαχωρίζονται δηλαδή οι ουσίες που αποτελούν τις επαφές, connectors και λοιπά. Σε απλά ελληνικά είναι η γνωστή "πρασινίλα" που μπορεί να έχεις δει π.χ. στις επαφές φόρτισης ενός κινητού τηλεφώνου που ήρθε σε επαφή με νερό. Όσο μεγαλύτερο το ρεύμα τόσο ταχύτερα γίνεται και σε ανάλογο βαθμό. Αστα, είναι μη σου τύχει! Αν συμβεί, οι συσκευές που την πάθανε είναι καταδικασμένες. Ακόμα και αν καθαρίσεις την οξείδωση με π.χ. αιθυλική αλκοόλη, ακόμα και αν δουλέψει η συσκευή, είναι βέβαιο ότι σύντομα θα.. πάψει να δουλεύει!

Δαιμονισμένα είναι αν τα στήνεις εσύ ο αρχιγκαντέμης!

To έχω ξαναπει εδώ σε κάποιο thread ότι είμαι ολίγον τι γκαντέμης με το hardware... Απλά επιβεβαιώνομαι... αλλά βασικά ανάθεμα την ώρα που το έγραψα... :(

Link to comment
Share on other sites

Δαιμονισμένα είναι αν τα στήνεις εσύ ο αρχιγκαντέμης!

Επειδή δεν ξέρω πολλά από υδροψύξεις, εκτός του οτι έχει έρθει το τέλος της εποχής τους, αν βάλεις απιονισμένο νερό δεν είναι πιο ασφαλές?

δεν ειναι απαραιτητα πιο ασφαλεις απλα δεν θα δημιουργηθουν αλατα στις σωληνωσεις και στο(α) μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρα από το γεγονός ότι το σύστημα πάει αρκετά καλά σε επιδόσεις...

1. Παρόλο την αερόψυξη ο θόρυβος είναι πάρα πολύ χαμηλός. Αν και οι case fans (1x12mm & 1x8mm) είναι στην 2η ταχύτητα (έχουν τρεις) και παρόλο τις ψύκτρες και τα ανεμιστηράκια, γενικά μπορώ να πώ ότι είναι πολύ αθόρυβο.

2. Οι θερμοκρασίες στις VGA (με τις ψύκτρες της Zerotherm) δεν περνάνε τους 60-62c σε load.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες τα ειδικά ανεμηστιράκια στις κάρτες γραφικών ή αφησες αυτα που εχουν απο την "μανα" τους?
Οι θερμοκρασίες στις VGA (με τις ψύκτρες της Zerotherm) δεν περνάνε τους 60-62c σε load.

Ναι έχω τις GX810 με heatpipes & fans. Aπό ότι φαίνεται τα reviews λέγανε την αλήθεια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δηλαδή οτι αξίζει μια after market ετσι??(ακομα και οταν δεν πρόκειται για o/c)

Προσωπικά (όχι πως με ρώτησες) να το πιστεύω.

Όχι ότι οι stock κάνουν θόρυβο, αλλά ακόμη κι αν δε κάνεις OC, τα chips χαίρονται να μη ψήνονται ξες, δεν ζορίζονται πολύ και ζουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις δηλαδή οτι αξίζει μια after market ετσι??(ακομα και οταν δεν πρόκειται για o/c)

Ναι πιστεύω αξίζουν αν στήνεις SLI με αέρόψυξη.

Οι ψύκτρες οι μαμίσιες είναι απλά χαλκινες με fins και ένα fan.

Αυτές που έχω είναι και πιο αθόρυβες (έχουν δικό τους temp sensor) και πιο αποδοτικές (heatpipe+fan).

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Candyman πολυ καλο συστημα και μην πιστευεις τα περι γκαντεμιας,συμπτωσεις ειναι και εμεις πιστευουμαι οτι ολο το συμπαν εχει συνωμοτηση εναντιον μας.

Αντε να ανεβασης και καποια benchmarks στο hwbot γιατι αν περιμενoυμαι απο τα δικα μου να δουμε προκοπη....................:)

Kαλοδουλευτο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

@Candyman: "μετά την... "παρέμβαση του" Tt tidewater plus..."...

Ρε candyman,δεν το περίμενα από σένα να πάρεις έτοιμο κίτ και πόσο μάλλον της Tt!!!

Τέσπα,επειδή απο θέμα hardware,πέρασες πολλά τον τελευταίο μήνα...Καλορίζικο το νέο pc και καλή συνέχεια με τα benches!

:oOFFTOPICΞέρετε κανα καλό site που να έχει συγκριτικά καρτών...αν έχει και συγκριτικά μεταξύ single gpu/double gpu(sli,cf) ακόμη καλύτερα!OFFTOPIC

Link to comment
Share on other sites

@Candyman: "μετά την... "παρέμβαση του" Tt tidewater plus..."...

Ρε candyman,δεν το περίμενα από σένα να πάρεις έτοιμο κίτ και πόσο μάλλον της Tt!!!

Τέσπα,επειδή απο θέμα hardware,πέρασες πολλά τον τελευταίο μήνα...Καλορίζικο το νέο pc και καλή συνέχεια με τα benches!

:oOFFTOPICΞέρετε κανα καλό site που να έχει συγκριτικά καρτών...αν έχει και συγκριτικά μεταξύ single gpu/double gpu(sli,cf) ακόμη καλύτερα!OFFTOPIC

Γιατί, τι κακό έχει η TT?

http://www23.tomshardware.com/graphics.html

Εκεί στα δεξιά έχει κ Link για dual + quads

Link to comment
Share on other sites

@Candyman: "μετά την... "παρέμβαση του" Tt tidewater plus..."...

Άστο να πάει να χαθεί και δαύτο... Το θέμα είναι ότι έχω πλέον pc. :D

Y.Γ. Ευχαριστώ όλους για τα θετικά σχόλια σχετικά με το pc αλλά κυρίως για την.. ψυχολογική υποστήριξη όλο αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

@ madcatmk2:1)thnx 4 the link

2)Η Tt έχει πολύ καλά cases,cpu cooling systems,fans...αλλά γ τις υδροψύξεις κ τα τροφοδοτικά...μια αναζήτηση στο google με τίτλο "bigwater Tt" ή "Tr2 power Tt"-αναζήτηση γ σελίδες από ελλάδα- ίσως σε πείσει!Φυσικά αυτό δν σημαίνει ότι ώς εταιρία είναι κακή ή ότι όλες οι υδροψύξεις της κ τα τροφοδοτικά της είναι κακής ποιότητος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.