Jump to content



Επιτέλους έστησα το νέο μου σύστημα!


Candyman1442169163

Recommended Posts

  • Replies 293
  • Created
  • Last Reply
Everest 2.20.405 Home edition (ψάχνω νεότερη έκδοση, προς το παρόν έχω αυτή.. Δεν το χρησιμοποιώ βασικά. Mόλις κατέβουν θα ποστάρω screens):

Πολύ παλιά, άκυρα τα post. Κατέβασε την 4:

http://www.lavalys.com/products/download.php?ps=UE〈=en

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πώ πως επειδή δεν απαντάω σε ένα ένα από τα σχόλια σας, (και απλά ποστάρω σαν δαιμονισμένος f.p.s. & benchmarks) δεν σημαίνει κιόλας πως δεν τα έχω διαβάσει όλα.

Λοιπόν, εν κατακλείδι το σύστημα πάει πολύ καλά, και στα περισσότερα games μπορεί να παίξει άνετα σε αναλύσεις της τάξης 1280x1024 με ρυθμίσεις είτε full όλα είτε σε medium/high (ανάλογα το παιχνίδι και τις απαιτήσεις του).

Άρα ο στόχος που είχα εξ αρχής έχει επιτευχθεί. Τώρα, αν ποτέ βάλω vista, τρομάζω και μόνο στην σκέψη του πόσο θα σέρνεται σε dx10, αλλά φαντάζομαι ότι όταν έρθει η ώρα τους (των Vista) μάλλον θα έχω ήδη άλλη (ή άλλες) vga...

Link to comment
Share on other sites

Βασική ερώτηση θεωρείς ότι άξιζε η αγορά του sli και όχι μια βαρβάτη κάρτα που θα σου επέτρεπε να παίζεις σε υψηλότερες αναλύσεις ?

Στα 200 ευρώ ναι, νομίζω άξιζε... (σημ. μιλάμε μόνο για nvidia, δεν αγοράζω Ati, αλλά ας μην το αναλύσουμε στο παρόν thread). Αλλωστε προσωπικά καλύπτομαι από αναλύσεις εκεί γύρω στα 1280x1024.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να βάλεις 2gb ram (υπεραρκετά) και μια 8800gts.

:024: :026:

Nαι, αλλά δεν θελω να μπαίνω σε αυτή την λογική. Γιατί αν μπώ, μετά θα έρθει ένας άλλος ότι και θα πει ότι μπορούσα να πάρω Ati 1950, άλλος ότι θα μπορούσα να πάρω Core 2 Duo, και πάει λέγοντας. Επίσης εγώ δεν θα έπαιρνα με τίποτα 8800 με 320mb, οπότε το κόστος είναι δυσανάλογο (για έκδοση με 640mb εννοώ). Aπο κει και πέρα, δεν πήρα τις 8600gt για dx10, αλλά για dx9, οπότε σε επιδόσεις καλά πάνε.

Υ.Γ. Τα 4gb μπήκανε για μελλοντική χρήση και για τα Vista όταν έρθει η ώρα (που θα έρθει, αυτό είναι σίγουρο). Και γενικώς άχρηστα δεν θα φανούν πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Kαι ένα τελευταίο....

BioShock στα 1280x800 όλα στο 'on' εκτός από το 'force global lightning'. Όπως βλέπετε 40fps+. Not bad at all...

Παρα πολύ καλά...

...οπως εχω πει και αλλου καλό θα ηταν να προστάρει και κάποιος με μια κάρτα (παράδειγμα 8800gts) με το ιδιο παιχνιδι-ρηθμισεις και το προγραμματάκι που δειχνει τα frames για να δουμε διαφορα μεταξυ 1 και 2 καρτών....Αν εχει καποιος την καλοσύνη+χρόνο+διάθεση :057:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τον λογο που πηρες 2 καρτες αντι για μια 8800 και τον λογο που εδωσες λευτα για amd2 και οχι για q6600 δεν τον καταλαβα τεσπα(μαλλον fanboy).

Η ερωτηση μου ειναι η εξης ηξερα οτι σε wide αναλυσεις δεν βλεπεις διαφορα με SLI στα fps τελικα δεν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τον λογο που πηρες 2 καρτες αντι για μια 8800 και τον λογο που εδωσες λευτα για amd2 και οχι για q6600 δεν τον καταλαβα τεσπα(μαλλον fanboy).

Η ερωτηση μου ειναι η εξης ηξερα οτι σε wide αναλυσεις δεν βλεπεις διαφορα με SLI στα fps τελικα δεν ισχυει αυτο?

Εκτός του ότι έχω απαντήσει σε αυτά (αν είχες διαβάσει όλες τις σελίδες θα το ήξερες), επίσης δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχει το κόστος των δύο 8600gt (200 ευρώ) με το κόστος της ΦΘΗΝΟΤΕΡΗΣ 8800 (και με 320 μόνο mb μνήμης) που είναι 262 και είναι και sparkle, με φρικτή ψύκτρα, ζεσταίνεται (πολύ περισσότερο από τις δύο 8600gt μου), κάνει θόρυβο και όπως έχω ξαναπεί, σοβαρή DX10 κάρτα χωρίς τουλάχιστον 640mb ram δεν θα έπαιρνα.

Το ίδιο όσον αφορά το κόστος ισχύει και στον intel. Καταρχήν εγώ τον 5200+ τον πλήρωσα όσο κανει ο 4800+ (85 ευρώ). Μου τον αλλάξανε όταν είχα πρόβλημα με το board, χωρίς να τον τσεκάρουνε και μου δώσανε 5200+. Επίσης είμαι και fanboy (αν θεωρείται τέλος πάντως φανμποϊσμός να αγοράζεις καλύτερη τεχνολογία και όχι μπουκωμένα fsb. Απο κει και πέρα, ο καθένας όπως την βρίσκει. Αλλος με τα 1333FSB, τα super pi και τα benchmarks, και άλλος με Hyperthreading, Integrated Memory Controller, native 64bit instruction set, κ.λ.π )... Επίσης ξέρεις έχω σκοπό να βάλω τετραπύρηνο χωρίς να ξαναλλάζω το μισό pc. Αυτά και τέλος γιατί δεν θέλω να επεκταθώ.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης ηξερα οτι σε wide αναλυσεις δεν βλεπεις διαφορα με SLI στα fps τελικα δεν ισχυει αυτο?

Φυσικά και δεν ισχύει, φυσικά και βλέπεις διαφορές! Αυτό μας έλειπε! Το 3dmark score δεν το είδες; 1200 marks παραπάνω από κλοκαρισμένη 8600gts...! Εσύ τι λές, αν βγάλω την μία 8600, θα πηγαίνει το pc με ίδια frames στα games;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενα πουλακι μου ειπε οτι ο candyman πηρε καινουριο συστημα και δεν φροντισε να παρει την ευλογια μου απο πριν! Και δεν λεω, μπορει να ηταν επειδη λειπω στην γερμανια, αλλα εστω και ενα πμ δεν θα εβλαπτε...:022:

Καλοριζικο λοιπον και καλοκλοκαριστο και απο μενα!!!:033:

Οσο για καποιους moderatores που απειλουν με κρεμαλες και δημοσιους απαγχονισμους, υπενθυμιζω απλως οτι εχω ραματα και για την δικη τους γουνα...:064: :016:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.