Jump to content



EIZO L550 VS LG 1720P


koumle

Ποια είνα η καλύτερη?  

14 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

LG απο μενα.....αυτην ξερω αυτην εμπιστευομαι.........τελεια για παιχνιδια πολυ καλη αλλα οχι τελεια σε ταινιες.

+τα 0 πιξελ εγγυηση με αμεση αντικατασταση για 3 χρονια.

αυτα.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 23:16]

Eizo...5 χρόνια εγγύηση.Από εικόνα πετάει:clap:

δεν διαφωνω οτι εχει καλυτερη εικονα ουτε οτι εχει 5 χρονια εγγυηση........στα ποσα καμμενα πιξελ στην αλλαζουν ξερεις?????:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:17]

δεν διαφωνω οτι εχει καλυτερη εικονα ουτε οτι εχει 5 χρονια εγγυηση........στα ποσα καμμενα πιξελ στην αλλαζουν ξερεις?????:TD:

Στα 0 pixel.Η εγγύηση για τα pixel είναι,αν δε κάνω λάθος,10 μέρες.Αλλά όσους ξέρω και έχουν πάρει Eizo δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με καμμένα pixel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle [Σήμερα, στις 23:21]

Νομίζω ότι και η ΕΙΖΟ έχει zero pixel εγγύηση.

λαθος μεγαλο.αλλαγη οθονης ΕΙΖΟ γινεται μετα το καψιμο(ολικο οχι μερικο αν γνωριζεις τις εννοιες) οχι ενος αλλα 5πιξελ ή 8........επισης και με την προυποθεση να εχουν μια συγκεκριμενη αποσταση μεταξυ τους.εαν πχ. εχεις ενα καμμενο πιξελ σε καθε γωνια της οθονης και ενα στο κεντρο συνολο 5 ΔΕΝ θα στην αλλαξουν.

αυτα τα ειπα για να καταλαβουμε ποσο αξια εχει το 0 πιξελ της LG.

δεν παιρνω ποσοστα απο την εταιρια.απλα αγορασα μια τετοια οθονη και συμβιβαστικα λιγο με τις αλλες επιδοσεις που δεν χτυπαει την ΕΙΖΟ(χρωματα ευκρινεια/ποιοτητα υλικων) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο εαν καποια πιξελακια μου κανουν τη ζωη μαυρη και δεν μπορω να απολαυσω την ΕΙΖΟ μου παρολα τα τελεια χαρακτηριστικα που εχει και να μου φερουν μια καινουρια:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 23:24]

Αλλά όσους ξέρω και έχουν πάρει Eizo δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με καμμένα pixel.

μην εισαι τοσο σιγουρος....εχω 2 γνωστους με 1 πιξελ ο ενας και 2 πιξελ ο αλλος.μετα απο 4μηνες χρησης περιπου.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:25]

λαθος μεγαλο.αλλαγη οθονης ΕΙΖΟ γινεται μετα το καψιμο(ολικο οχι μερικο αν γνωριζεις τις εννοιες) οχι ενος αλλα 5πιξελ ή 8........επισης και με την προυποθεση να εχουν μια συγκεκριμενη αποσταση μεταξυ τους.εαν πχ. εχεις ενα καμμενο πιξελ σε καθε γωνια της οθονης και ενα στο κεντρο συνολο 5 ΔΕΝ θα στην αλλαξουν.

αυτα τα ειπα για να καταλαβουμε ποσο αξια εχει το 0 πιξελ της LG.

δεν παιρνω ποσοστα απο την εταιρια.απλα αγορασα μια τετοια οθονη και συμβιβαστικα λιγο με τις αλλες επιδοσεις που δεν χτυπαει την ΕΙΖΟ(χρωματα ευκρινεια/ποιοτητα υλικων) για να εχω το κεφαλι μου ησυχο εαν καποια πιξελακια μου κανουν τη ζωη μαυρη και δεν μπορω να απολαυσω την ΕΙΖΟ μου παρολα τα τελεια χαρακτηριστικα που εχει και να μου φερουν μια καινουρια:cool:

Σχεδόν καμιά Eizo δε πάσχει από καμμένα pixel.Aποδεδειγμένο στατιστικά:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:27]

μην εισαι τοσο σιγουρος....εχω 2 γνωστους με 1 πιξελ ο ενας και 2 πιξελ ο αλλος.μετα απο 4μηνες χρησης περιπου.:dots:

Ποιο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 23:29]

Σχεδόν καμιά Eizo δε πάσχει από καμμένα pixel.Aποδεδειγμένο στατιστικά:dots:

επειδη εγω αυτο το σχεδον θελω να προλαβω και να μην σπαω το κεφαλι μου στον τοιχο για τα 3-4χρονια που θα κρατησω μια ΤΦΤ γι αυτο και επελεξα τον μονοδρομο της εγγυησης της LG.....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:33]

επειδη εγω αυτο το σχεδον θελω να προλαβω και να μην σπαω το κεφαλι μου στον τοιχο για τα 3-4χρονια που θα κρατησω μια ΤΦΤ γι αυτο και επελεξα τον μονοδρομο της εγγυησης της LG.....:cool:

Κάπου-κάπου στη ζωή χρειάζεται και το ρίσκο-τύχη.Εμένα πάντως το ρίσκο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο μέχρι τώρα:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:38]

http://www.eizo.com/products/lcd/l550/index.asp

Ότι πληρώνεις παίρνεις.Δεν είναι τυχαίο ότι τι συγκεκριμένο μοντέλο είναι το ''φτηνότερο'' αλλά και τo ''χειρότερο''(σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά και κατά πολύ ακριβότερα μοντέλα της Eizo)...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φθηνοτερο γιατι εχει το πιο φθηνο πανελ και το χειροτερο ποιοτικα (ΤΝ), οπως και η LG.

Απο τις 2 θα διαλεγα ΕΙΖΟ παντως. Δε βρισκω τοσο σημαντικο λογω εγγυησης να παρεις κανεις την LG (ο καθενας ομως εχει τις προτεραιοτητες του).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 23:44]

Ότι πληρώνεις παίρνεις.Δεν είναι τυχαίο ότι τι συγκεκριμένο μοντέλο είναι το ''φτηνότερο'' αλλά και τo ''χειρότερο''(σε σχέση με τα υπόλοιπα αλλά και κατά πολύ ακριβότερα μοντέλα της Eizo)...

φθηνοτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

χειροτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

μα νομιζα οτι η ΕΙΖΟ εβγαζε ΜΟΝΟ ΠΟΙΤΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕΣ:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 23:50]

φθηνοτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

χειροτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

μα νομιζα οτι η ΕΙΖΟ εβγαζε ΜΟΝΟ ΠΟΙΤΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕΣ:blink:

Όπως μάλλον δεν πρόσεξες,ανέφερα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μοντέλα της Eizo.Υπάρχει 17άρα της Eizo(L568) που κάνει όμως 700+ ευρώ.Αυτό εννοώ:dots:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.