Jump to content



EIZO L550 VS LG 1720P


koumle

Ποια είνα η καλύτερη?  

14 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 00:00]

αρα και στο θεμα του παιδιου για 550 ή 1720 θα διαλεγες την LG????το λεω μιας και το 550 ειναι το χειροτερο μοντελο της ΕΙΖΟ.........

Aυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερη από την LG...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 00:03]

Aυτό δε σημαίνει ότι είναι χειρότερη από την LG...

οκ σταματαω.........αρκετα πατριωτικα το πηρα.αν θες την ηρεμια σου παρε LG....αν θες μουρη ΕΙΖΟ και ρισκο παρε την:X:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 23:50]

φθηνοτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

χειροτερο????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

μα νομιζα οτι η ΕΙΖΟ εβγαζε ΜΟΝΟ ΠΟΙΤΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕΣ:blink:

Και ομως, η συγκεκριμενη ΕΙΖΟ εχει ΤΝ πανελ, ως γνωστο ειναι τα φθηνοτερα και λιγοτερο ποιοτικα, που ομως ειναι τα καταλληλοτερα για παιχνιδια. Μια οθονη ομως δεν εξαρταται μονο απο το πανελ της, αλλα και απο την ηλεκτρονικη της πλακετα, οπως επισης και απο τις λαμπες της. Δεν αμφιβαλω οτι αυτα τα τελευταια θα ειναι καλυτερα στην ΕΙΖΟ παρα στην αντιστοιχη LG, γι'αυτο και θα προτεινα την ΕΙΖΟ.

Η L568 δεν ειναι τυχαια τοσο ακριβοτερη, γιατι εχει PVA panel που υπερεχει σε ολα σε συγκριση με ενα ΤΝ, πλην της αποκρισης.

Πιστευω οτι πρεπει να διαλεξει με κριτιριο τι ειδους χρηση θα κανει ο φιλος μας και φυσικα το budget που εχει στη διαθεση του. Του απαντησα και σε ενα αλλο topic.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Με έχετε μπερδέψει.

Εγώ νόμιζα ότι η ΕΙΖΟ έχει εγγύηση για 0 pixel και για αυτό μπορεί να διάλεγα ΕΙΖΟ μιας που είναι και πιο ποιοτική, αλλά η εγγύηση της LG είναι καλύτερη που ισχύει και το 0 pixel!

:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε οποια απο τις δυο και να παρεις δε θα δεις μεγαλη διαφορα,επειδη χρησιμοποιω και τις δυο απλα αναφερω οτι ισως η eizo ειναι λιγο πιο ποιοτικη στην εικονα και επιπλεον κοιτωντας την απο κατω μαυριζει λιγοτερο σε σχεση με την lg.Κατα τα αλλα μη φοβασε τα καμμενα πιξελ και οι δυο εχουν μηδεν,αλλωστε το να εχεις ενα καμμενο δεν ειναι ιδιαιτερο προβλημα ασε που αν δεν ειναι στο κεντρο μπορει να μην το αντιληφθεις ειναι τοσο μικρα τα χαμενα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι μικρα αλλα αν εντοπισεις ενα καμενο ολο εκει θα πεφτει το ματι σου και θα σου τη δινει στα νευρα!

Η eizo λιγο μπερδεμενη κατασταση οσον αφορα την εγγυηση. Λεει 0 pixel αλλα ενας γνωστος που αγορασε προσφατα ειχε ενα sub-pixel καμενο και δεν του την αλλαξαν.Του ειπαν οτι πρεπει να ειναι και τα 3 sub καμενα για αντικατασταση ή 2 sub διαφορετικου pixel.Τωρα τι λογικη ειναι αυτη...

Τεσπα εγω πηρα προσφατα μια 1720Ρ και γενικα ειμαι ικανοποιημενος.ghosting ελαχιστο, σχετικα καλη εικονα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι με κουραζει λιγο ιδιαιτερα οταν διαβαζω κειμενο αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει η οθονη. Ισως ειναι επειδη την εχω σε 1024x768. Ισως παλι ειναι απλα θεμα συνηθειας, οπως και να το κανουμε εδω και 12 χρονια ειχα crt.

Ο χρονος θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [08-02-2005 23:25]

λαθος μεγαλο.αλλαγη οθονης ΕΙΖΟ γινεται μετα το καψιμο(ολικο οχι μερικο αν γνωριζεις τις εννοιες) οχι ενος αλλα 5πιξελ ή 8........επισης και με την προυποθεση να εχουν μια συγκεκριμενη αποσταση μεταξυ τους.εαν πχ. εχεις ενα καμμενο πιξελ σε καθε γωνια της οθονης και ενα στο κεντρο συνολο 5 ΔΕΝ θα στην αλλαξουν.

Ενας χρηστης, σε αλλο ελληνικο forum, που συμφωνα με τα λεγομενα του δουλευει στην gr ΕΙΖΟ αναφερει:

5 xronia warranty sta hlektronika meri, 3 xronia gia to panel. 0 pixel

Ayto isxyei gia modela pou kykloforoun apo ton 9/2004.

Συγγνωμη για τα greeklish, αλλα ηθελα να το γραψω οπως ακριβως ειπωθηκε. Δυστυχως εδω στην Ιταλια, η ΕΙΖΟ δεν προσφερει εγγυηση 0 pixel :(

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θα σας ξενερώσω τώρα..... αλλά τί να κάνω?!

Σας έπρειξα με τις οθόνες αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα

γιατί θα πάρω καινούργιο κινητό και μπορεί και επεξεργαστή!

Πάντως με βοηθήσατε πολύ για τις οθόνες!

Ευχαριστώ!! :flower: ;)

Ρίξτε και μια ματιά στο Γενικά για τους Η/Υ για να μου πείτε την γνώμη σας!!

Πάντως ανάμεσα από αυτές τις δύο Θα έπερνα την EIZO!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nkoumle

Πάντως ανάμεσα από αυτές τις δύο Θα έπερνα την EIZO!!

Σημασια εχει που σκεφτεσαι το σωστο...:D,μπορει να μην την παρεις τωρα αλλα καποτε θα ξερεις οτι μια Eizo ΤFT θα ειναι στο γραφειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Σημασια εχει που σκεφτεσαι το σωστο...,μπορει να μην την παρεις τωρα αλλα καποτε θα ξερεις οτι μια Eizo ΤFT θα ειναι στο γραφειο σου...

:T: :T: :T: :T: Έτσι!

Εμπιστεύομαι την ανώτερη ποιότητα και τεχνολογία της EIZO!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεταξυ αυτων των δυο σκεφτομουνα, αλλα λογω eizo και μεγαλυτερης βαθμολογιας σε περιοδικα κατεληξα σε αυτην.

Η eizo ειναι κατι σαν την ati των οθονων.Την περνεις και δε ρωτας το γιατι!

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα "γρήγορα" παιχνίδια και έχεις γερή τσέπη εννοείτε ότι θα πάς για Eizo.

Αλλά κάποιους αφορισμούς που έχω ακούσει εναντίον των TN πάνελ όσο αγορά την ποιότητα των χρωμάτων που αποδίδουν είναι εντελώς άστοχοι.

Ρίξτε μια ματιά στο review του tomshardware για το νέο πάνελ των 8ms της Samsung.

Quote από tomshardware:

"Πρός μεγάλη μας έκπληξη η χρωματική απόδοση της Hyundai L90D+ είναι άριστη.Η χρωματική της πιστότητα είναι αντάξια των καλητέρων οθονών καθοδικού σωλήνα.Ποιοτικά είναι πολύ κοντά σε οθόνες με MVA panel."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 13:51]

Αλλά κάποιους αφορισμούς που έχω ακούσει εναντίον των TN πάνελ όσο αγορά την ποιότητα των χρωμάτων που αποδίδουν είναι εντελώς άστοχοι.

Ρίξτε μια ματιά στο review του tomshardware για το νέο πάνελ των 8ms της Samsung.

Quote από tomshardware:

"Πρός μεγάλη μας έκπληξη η χρωματική απόδοση της Hyundai L90D+ είναι άριστη.Η χρωματική της πιστότητα είναι αντάξια των καλητέρων οθονών καθοδικού σωλήνα.Ποιοτικά είναι πολύ κοντά σε οθόνες με MVA panel."

Σου παραθετω ενα αλλο review για το Hyundai:

TN panel as usual only knows 260 K colors extended to 16.2 M thanks to the dithering. This trick might work with games but with movies and color scale sit doesnt. We usually see a strong twinckling effect, pixels moving apparently randomly (fortunately in restricted areas). It is a rather unpleasant up to 2 meter distance. After 2m this effect disappears.

Προσωπικα εμπιστευομαι τα ματια μου και λιγοτερο τα reviews ;)

Mπορω λοιπον να σε διαβεβαιωσω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ ΤΝ και PVA (δεν εχω δει τη συγκεκρθμενη Hyundai). Απο την αλλη πως να μην υπαρχει οταν η μια βγαζει 260.000 χρωματα (με dithering φτανει τα 16,2m) και η αλλη 16,7m; Μπορει η αυτη η Hyundai να ειναι καλυτερη απο τα AU Optronics και LG-Philips TN πανελ ως προς την ποιοτητα των χρωματων, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υστερει σε συγκριση με τα PVA και S-IPS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 13:51]

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα "γρήγορα" παιχνίδια και έχεις γερή τσέπη εννοείτε ότι θα πάς για Eizo.

Γιατι αν τον ενδιαφερουν τα γρηγορα παιχνιδια πρεπει να μην παρει την ΕΙΖΟ; Η L550 εχει ΤΝ panel με RT 16ms τα οποια τα θεωρω υπεραρκετα για να μην εχει ghosting κανεις (αν και οπως εχουμε ξαναπει ειναι υποκειμενικο το θεμα).

Η LG εχει 12ms panel που δε νομιζω να κανουν τοση διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

LordArthas, πιο είναι χειρότερο, το twinckling στα DVD ή τα πολλαπλά φαντασματάκια που θα βλέπω με την MVA από όλες τις αποστάσεις;

Επιπλέον το quote που αναφέρεις δεν μιλά πουθενά για την ποιότητα των χρωμάτων της οθόνης ή κάνω λάθος;

Για την ποιότητα των χρωμάτων προτιμώ να πιστεύω τα αντικειμενικά στοιχεία που προκείπτουν από προγράμματα μέτρησης χρωματικής απόδοσης παρά από μία ατεκμηρίωτη άποψη(μιλάω για την συγκεκριμένη οθόνη και πάνελ).Από user reviews έχω ακούσει τα καλύτερα πάντως.

Οσο αφορά την δεύτερη παρατήρησή σου αναφερώμουν στην L568.H L550 ίσως είναι η καλύτερη 17" για gaming αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.