Jump to content



Παγωνει Ο Καιρος Ανεβαινουν Τα Mhz


stealth1442169213

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Για αερόψυχτρα μιλάει ο panoc...

Ειπα και εγω.......κοντεψα να τρελλαθω....

Οχι βρε παιδια δεν αξιζει τον κοπο αφου το παλευω να παρω μια υδροψυξη, μεχρι τελος του μηνα πιστευω οτι θα τα καταφερω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Αλλά στα λεφτά μιάς κομπλέ έτοιμης υδρόψυξης...φτιάχνεις phase πλέον.

Ασε τα 750 για τα έτοιμα.

Σοβαρά ε; Χμμ.. πρέπει να αρχίσω να τα ξαναψάχνω lol.... :p

Μεγάλο εγχείριμα είναι όμως.. κι άμα κάνεις καμιά στραβή.. Τέσπα, για όσους ξέρουν κι από τέτοια.. :033:

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Αλλά στα λεφτά μιάς κομπλέ έτοιμης υδρόψυξης...φτιάχνεις phase πλέον.

Ασε τα 750 για τα έτοιμα.

Ναι με ενδιαφερει ομως δεν εχω ιδεα ουτε πως φτιαχνεται ουτε που να το βρω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σε ενδιαφέρει.

Αλλά στα λεφτά μιάς κομπλέ έτοιμης υδρόψυξης...φτιάχνεις phase πλέον.

Ασε τα 750 για τα έτοιμα.

Καλό θα ήταν να μας διαφωτίσεις λιγάκι με κανένα νέο threadάκι ..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας διαφωτίσεις λιγάκι με κανένα νέο threadάκι ..

Οποιος έχει όρεξη για διάβασμα...

Στο φόρουμ μας,υπάρχει η σχετική κατηγορία.

http://www.overclockers.gr/vbull/forumdisplay.php?f=81

Οτι απορία υπάρχει,εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι μερος για overclocking!!!!!!κλεινεις το καλοριφερ ανεβαζεις τα volts και...........παθαινουν πνευμονια ολοι οι υπολοιποι μεσα στο σπιτι:):)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήρθαν τα "χιόνια", είπα να δοκιμάσω που φτάνει με αέρα και ο δικός μου Opteron (για ένα cpuz πάντα)... :003: Δεν πιάνω τον stealth (ακόμα :066: ), αλλά για το χάλια stepping του (CCBWE 0534SPMW) πιστεύω πως πήγε καλά... :030:

CPU-Z Validation

Υ.Γ. Stealth δώσε ρεύμα!!! Ήρθαν τα κρύα φίλε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

CPU-Z Validation

Υ.Γ. Stealth δώσε ρεύμα!!! Ήρθαν τα κρύα φίλε!!! ;)

Δεν ειχα δει το post.

Μπραβο πολυ καλο overclocking,το ανεβασες στο hwbot?

Λοιπον εγω θα στο ξαναπω με τις μνημες που εχεις μπορεις να κανεις πολλα.

Που ειναι σταθερος ο επεξεργαστης στα 2.6-2.7Ghz?Mπορεις να τον τρεξεις με 265 Χ 10=2650,1/1 διαιρετη και οι μνημες να τρεχουν στα 265Μhz με 2-2-2-5 timings.

Αν χαλαρωσεις λιγο τα timings σε 2-3-3-5 η 2.5-2-2-5 μπορουν να ανεβουν στα 300Mhz,με 295 Χ 9=2655,1/1 διαιρετη στα 295Mhz.

Mετα πειραξε λιγο τις ρυθμησεις να δεις που εχουν καλλιτερη αποδοση με το Α64Ιnfo η το memSet.

Ριξε μια ματια σε αυτα:

http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=170999

http://www.diy-street.com/forum/showthread.php?t=11397

Μετα τρεξε SuperPI 1M,PIFast και wPrime 32M και πιστευω θα πετυχεις πολυ καλους χρονους.

Μπα εδω δεν εχει κρυο ολο νοτιαδες και βροχες:).

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλο overclocking,το ανεβασες στο hwbot?

Ευχαριστώ Γιάννη, το ανέβασα αλλά δεν λέει και τίποτα... υπάρχουν άλλοι στην κατηγορία μου αρκετά πιο γρήγοροι...

Λοιπον εγω θα στο ξαναπω με τις μνημες που εχεις μπορεις να κανεις πολλα.

Που ειναι σταθερος ο επεξεργαστης στα 2.6-2.7Ghz?Mπορεις να τον τρεξεις με 265 Χ 10=2650,1/1 διαιρετη και οι μνημες να τρεχουν στα 265Μhz με 2-2-2-5 timings.

Αν χαλαρωσεις λιγο τα timings σε 2-3-3-5 η 2.5-2-2-5 μπορουν να ανεβουν στα 300Mhz,με 295 Χ 9=2655,1/1 διαιρετη στα 295Mhz.

Mετα πειραξε λιγο τις ρυθμησεις να δεις που εχουν καλλιτερη αποδοση με το Α64Ιnfo η το memSet.

Ριξε μια ματια σε αυτα:

http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=170999

http://www.diy-street.com/forum/showthread.php?t=11397

Μετα τρεξε SuperPI 1M,PIFast και wPrime 32M και πιστευω θα πετυχεις πολυ καλους χρονους.

Ο επεξεργαστής είναι σταθερός στα 2800 με 1,575V και τον δουλεύω στα 2700 με 1,5V... οι μνήμες δεν κάνουν τίποτα αν χαλαρώσω τα timings, θέλουν μπόλικο ρεύμα και όπου είναι να πάνε θα πάνε με 2-2-2-5-1Τ... max cpuz έχουν τα 271MHz στα κλασικά timmings... μέγιστο σταθερό στα 260 με 3,7V. Δεν με βοηθάει ο επεξεργαστής φίλε... ζεστένεται πολύ στα 2800 για καθημερινή χρήση... θα τον ξεκαπακώσω κάποια στιγμή όπως έκανα με τον 3200+... :003: :066:

Μπα εδω δεν εχει κρυο ολο νοτιαδες και βροχες:).

Θα έρθουν και εκεί τα κρύα, δεν θα γλιτώσεις... :003:

Link to comment
Share on other sites

......και τον δουλεύω στα 2700 με 1,5V... οι μνήμες δεν κάνουν τίποτα αν χαλαρώσω τα timings, θέλουν μπόλικο ρεύμα και όπου είναι να πάνε θα πάνε με 2-2-2-5-1Τ... max cpuz έχουν τα 271MHz στα κλασικά timmings...

Ωραια 270Χ10=2700Mhz στα 270Mhz με 2-2-2-5 1Τ 1/1(στο CPU-Z που εδωσες πριν εχεις διαιρετη 5/6 νομιζω,προσπαθησε να εχεις διαιρετη 1/1).

Αυτο το set-up μπορεις να το τρεχεις μονο για τα benchmarks,δοκιμασε να τρεξεις SuperPI 1M,PIFast και wPrime 32M,ανεβασε τα στο hwbot και κανε συγκριση με των αλλων να δεις αν αξιξει το κοπο.

Παντως πειραζοντας τις ρυθμησεις και αν βρεις τις καλλιτερες για τις μνημες,μπορεις να εισαι 2-5'' ταχυτερος απο τα default settings.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ωραια 270Χ10=2700Mhz στα 270Mhz με 2-2-2-5 1Τ 1/1(στο CPU-Z που εδωσες πριν εχεις διαιρετη 5/6 νομιζω,προσπαθησε να εχεις διαιρετη 1/1).

Αυτο το set-up μπορεις να το τρεχεις μονο για τα benchmarks,δοκιμασε να τρεξεις SuperPI 1M,PIFast και wPrime 32M,ανεβασε τα στο hwbot και κανε συγκριση με των αλλων να δεις αν αξιξει το κοπο.

Δεν διαφωνώ αλλά στα 270-271 είναι το maximum μονο για ένα cpuz και τίποτα άλλο... στα 260 με κόβει πολύ για να παίξω 260x10... αν είχα τον 175 αντί για τον 170 θα με βόλευε πολύ περισσότερο αυτό που λές (11x multi)... :(

Παντως πειραζοντας τις ρυθμησεις και αν βρεις τις καλλιτερες για τις μνημες,μπορεις να εισαι 2-5'' ταχυτερος απο τα default settings.

Είμαι ήδη 13" ταχύτερος από τα default... 41 βγάζει default o 170 και στα 2800 με τις μνήμες στα 254 2-2-2-5-1Τ έχω τα 28"... :)

Edit: Τον ξεκαπάκωσα τελικά πριν από λίγο... ήδη φαίνεται να είναι πιο κρύος. Θα κάνω μερικές δοκιμές και θα σου πω εντυπώσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ήδη 13" ταχύτερος από τα default... 41 βγάζει default o 170 και στα 2800 με τις μνήμες στα 254 2-2-2-5-1Τ έχω τα 28"... :)

Edit: Τον ξεκαπάκωσα τελικά πριν από λίγο... ήδη φαίνεται να είναι πιο κρύος. Θα κάνω μερικές δοκιμές και θα σου πω εντυπώσεις... ;)

Αυτο που λεω εναι οτι στα ιδια Mhz θα εισαι πιο γρηγορος,δηλ.αν σε stock speed και με τα settings που φορτωνει η μητρικη κανεις 41'',αν πειραξεις Tref,Read Preamble,Max Async Latency,Idle Cycle κ.τ.λ.τοτε θα εισαι 2-5'' ταχυτερος.

Πως τον ανοιξες με τι εκοψες την σιλικονη?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω εναι οτι στα ιδια Mhz θα εισαι πιο γρηρορος,δηλ.αν σε stock speed και με τα settings που φορτωνει η μητρικη κανεις 41'',αν πειραξεις Tref,Read Preamble,Max Async Latency,Idle Cycle κ.τ.λ.τοτε θα εισαι 2-5'' ταχυτερος.

Μάλλον κάτι δεν κάνω καλά γιατί απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα κερδίζω μόνο κάποια δέκατα πειράζοντας αυτές τις ρυθμίσεις. Θα χρειαστώ σεμινάρια... :)

Πως τον ανοιξες με τι εκοψες την σιλικονη?

Ξυραφάκι ASTOR φίλε... ότι καλύτερο για ξεκαπάκωμα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν κάνω καλά γιατί απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα κερδίζω μόνο κάποια δέκατα πειράζοντας αυτές τις ρυθμίσεις. Θα χρειαστώ σεμινάρια... :)

Ξυραφάκι ASTOR φίλε... ότι καλύτερο για ξεκαπάκωμα... ;)

Θελει πολυ υπομονη,αλλαζεις μια ρυθμιση την γραφεις στο χαρτι και τρεχεις SuperPI 1M μετα αλλαζεις μια δευτερη και ξανατρεχεις SuperPI κ.ο.κ μεχρι να καταφερεις να βρεις που εχει την καλλιτερη αποδοση,περιττο να σου πω οτι την περισσοτερη ωρα το συστημα κρασαρει η παγωνει απο το να το τεσταρεις:)

Χμμμμ μου βαζεις ιδεες τωρα,εντυπωσεις?

Οι θερμοκρασιες πως ειναι?

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.