Jump to content



"Πεθαίνουν" πιο εύκολα οι δίσκοι όταν είναι σε RAID 0?


Seeker

Recommended Posts

Σχεδόν πάντα όταν διαβάζω κάτι που αναφέρεται σε RAID τονίζει πως με το RAID 0 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα απώλειας δεδομένων αν πάθει κάτι ένας δίσκος. Αυτό το λέει γιατι οι SATA πεθαίνουν πιο γρήγορα όταν είναι σε RAID 0 ή δεν ισχύει οτι οι SATA εγκαταλείπουν πιο γρήγορα όταν είναι σε RAID 0?

Μπορεί να ρωτάω βλακεία αλλά όποιος φυλάει τα ρούχα του...

Link to comment
Share on other sites

Απλά σε RAID 0 όσους περισσότερους δίσκους έχεις, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να χάσεις δεδομένα, γιατί αν πεθάνει ένας από αυτόυς χάνονται τα πάντα.

Το RAID 0 (ή 5 ή 1 ή οτιδήποτε) καθεαυτό δεν έχει να κάνει με το αν θα πάθει κάτι ένας δίσκος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

πολυ πιθανον πριν λιγο να μου χτιπισαν οι σκληροι μου

raid 2+0

με 2 western digital 200gb 8mb

τι να κανο ?????????????????????????????????

help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι SATA δεν έχουν μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας απο τους απλούς ATA ε?

D.J.AleXXX_gr, νομίζω πως αν έχεις raid 2 μπορείς να ανακτήσεις τα δέδομένα. Αν μπορείς δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

εχω raid 2+1

που σιμενι 2 σκληροι σε 0

με το που εκανα καποιες αλλαγες στο πισι πας να το ξανα ανιξω και με το που μπενι γοθν σκαλονι στο load μαι δυο τρεις

μπενο σε σαφε και μου ζιταει τον κοδικο και user τα βαζο σωστα και μου βγαζει μια ταμπελιτσα με ακαταλαβιστικα τετραγονακια και διαφορα αλλα κουλα

τι να κανο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 23:50]

εχω raid 2+1

που σιμενι 2 σκληροι σε 0

με το που εκανα καποιες αλλαγες στο πισι πας να το ξανα ανιξω και με το που μπενι γοθν σκαλονι στο load μαι δυο τρεις

μπενο σε σαφε και μου ζιταει τον κοδικο και user τα βαζο σωστα και μου βγαζει μια ταμπελιτσα με ακαταλαβιστικα τετραγονακια και διαφορα αλλα κουλα

τι να κανο???

Μεταφραση για να καταλαβουμε....:whistling

Link to comment
Share on other sites

ελισα ολες τις ψυκτρες και εβαλα κεραμικ και με το που παω να το ανοιξω στην οθονη που κανει load τα windows τροει σκαλομα

μπενο σε safe και εκει μου εβγαζε κατι ακαταλαβιστικα τετραγονακια και μοθ ζιταγε κοδικο

τον βαζο και μετα τσακ ενα παραθιρακι με 40 χιλιαδεσ τρετραγονοθαυμαστικα

τι να κανω???

μπορει να φτεει η κεραμικ ποθ εβαλα στισ ψυκτπες στις μνημες κατο απο τις κουβερτες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nefthy [Χθες, στις 23:12]

Απλά σε RAID 0 όσους περισσότερους δίσκους έχεις, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να χάσεις δεδομένα, γιατί αν πεθάνει ένας από αυτόυς χάνονται τα πάντα.

το αυτο.

απο το νομο των πιθανοτητων, μπορεις να βγαλεις ποσο πιο επικινδυνο ειναι raid.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματικα αυτο σκεφτομουν σημερα...Οτι δεν αξιζει να κερδισεις λιγο ταχυτητα για τοσο μεγαλο ρισκο...αν ειναι παρε 2*36 raptor και θα εισαι ανετος ακομα και να γινει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Το πιό επικύνδυνο δεν είναι σωστή έκφραση, το σωστότερο είναι ότι έχεις περισσότερα να χάσεις. Το RAID δε ζορίζει περισσότερο τους δίσκους π.χ με αποτέλεσμα επιβαρύνεται και κάποια στιγμή να τα παίξει. Απλά άν είναι ελλατωματικός ο ένας δίσκος χάνεις τα πάντα έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

το αυτο.

απο το νομο των πιθανοτητων, μπορεις να βγαλεις ποσο πιο επικινδυνο ειναι raid.

οσο πιθανο ειναι να χτυπησει ενας δισκο που δεν τον εχεις σε ραιντ τοσο και η πιθανοτητα να χτυπησει ενας που ειναι σε ραιντ...

1 μαξτορ ide 80gb και μου χαλασε ... μου τον αλλαζουν και μεσα σε 2 μηνες ξαναχαλασε ..και τις δυο φορες εχασα αρχεια πανω απο 30 γιγα ... πικρα..

ο νομος τον πιθανοτητων παιζει πολυ ασχημα παιχνιδια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro [Σήμερα, στις 04:33]

οσο πιθανο ειναι να χτυπησει ενας δισκο που δεν τον εχεις σε ραιντ τοσο και η πιθανοτητα να χτυπησει ενας που ειναι σε ραιντ...

αυτο που θελω να πω ειναι, πως οσο περισσοτεροι δισκοι μπλεκουν, τοσο περισσοτερες ειναι οι πιθανοτητες να χασεις το raid. η αξιοπιστια του δισκου δε μειωνεται οταν μπαινει στο raid, οσους περισσοτερους μαζευεις ομως, τοσο πιο πιθανο να σε αφησει καποιος απο αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αυτο που θελω να πω ειναι, πως οσο περισσοτεροι δισκοι μπλεκουν, τοσο περισσοτερες ειναι οι πιθανοτητες να χασεις το raid. η αξιοπιστια του δισκου δε μειωνεται οταν μπαινει στο raid, οσους περισσοτερους μαζευεις ομως, τοσο πιο πιθανο να σε αφησει καποιος απο αυτους.

i know... αστα ειναι να μην μπλεξεις....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν οι δίσκοι SATA είναι σε RAID 0 ή εκτός απο την τυχόν απώλεια δεδομένων σε περίπτωση που χαλάσει ένας δίσκος (ο οποίος όμως θα χαλούσε ακόμα και αν δεν ήταν σε RAID) έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 20:45]

Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν οι δίσκοι SATA είναι σε RAID 0 ή εκτός απο την τυχόν απώλεια δεδομένων σε περίπτωση που χαλάσει ένας δίσκος (ο οποίος όμως θα χαλούσε ακόμα και αν δεν ήταν σε RAID) έτσι?

αν ειναι να χτυπησει, θα χτυπησει. ειτε σε raid ειτε οχι.

η διαφορα ειναι πως αν εχεις πολλους δισκους, αυξανονται και οι πιθανοτητες καποιος απο ολους να χτυπησει.

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδιά, no offence... αλλά.... :blink: :blink: :blink: :blink:

Sata...

http://www.google.com.gr/search?hl=el&q=sata+drive+how+install&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

Raid...

http://www.google.com.gr/search?hl=el&q=raid+0+1+5&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&meta=

Αν όχι ένα search στο forum....

Προς όλους όσους ρωτούν σε αυτό το thread, και σε κάποιους από αυτούς που έχουν απαντήσει...

Καλό διάβασμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.