Jump to content



OCing a Quad6600 - Οποιος εχει υπομονη ας μπει :)


Hemispasm1442169066

Recommended Posts

Λοιπον αρχικα να δηλωσω οτι δεν εχω ξανακανει OC - ξερω θεωρητικα καποια βασικα πραγματα, πχ οτι γενικα το consept ειναι να ανεβασεις FSB, να κατεβασεις multi, να ανεβασεις κανα ρευμα αν χρειαστει σε μνημες και επεξεργαστη και να εχεις καλη ψυξη.

Το συστημα αποτελειται απο εναν Quad6600 G0, μια ALbatron IP35 και 2 στικακια Crucial 800αρια. Εχω default ψυξη, καποια στιγμη οταν βρω χρονο θα παρω κατι καλυτερο. Δε προκειται να βαλω υδροψυξη. Στην ουσια δε θελω να ανεβω πολυ, ισως μονο 15-20%, απλα να μπω στο τριπακι και στο νοημα..

Απο που ξεκιναω? :)

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις bios και πας στην επιλογη για FSB και καρφωνεις ενα 350 για να πας στα 3,15G,, κανονικα εκει πας χωρις καθολου ρευματα και στοριες.

επισης για αρχη βαλε τις μνημες στο 1:1 διαιρετη και καρφωσε τα 4-4-4-12 και 2.0 volt.

Link to comment
Share on other sites

αχα, οκ.. Με τη default ψυξη θα ειμαι οκ εκει πανω? :)

Επισης να ρωτησω κατι αλλο, βλεπω οτι ο multi πεφτει μονος του στο 6 οταν δεν κανω τιποτα, υποθετω οτι αυτο ειναι χαρακτηριστικο ενσωματωμενο για πεφτει η καταναλωση (οπως πχ στα λαπτοπ?)

Link to comment
Share on other sites

τωρα, τωρα περιμενε (ειχα προβλημα με τα vista)

Hemispasm added 27 Minutes and 29 Seconds later...

Ok δεν ειμαι εγω για τετοια. Στα 350 δεν εκανε καν boot, εκανε 2-3 επανεκκινησεις ανευ της συγκαταθεσης μου ( :) ) μετα εσβησε τελειως και μετα ανοιξε παλι μονος του και κολλησε στο ποστ.

Στα 300, μπηκε windows και πεταξε μπλε οθονη (η 1η μου στα vista μαμα :) )

Στα 280 απλα αρχισε να κανει μπιμπ μπιμπ η μητρικη και απλα τα εβγαλα ολα απο τη μπριζα πριν κανει τιποτα μπουμ.

Νομιζω οτι η προσπαθεια μου εσβησε πριν καν ξεκινησει. Δεν νομιζω οτι εχω την υπομονη και την ψυχικη υγεια να ασχοληθω παραπανω.

btw τις μνημες τις ειχα αφησει σε spd γιατι ειχε τουλαχιστον 8-9 επιλογες που η καθε μια τους θα μπορουσε να ειναι το 4, το δευτερο 4 κοκ και δεν ηξερα ποια να πειραξω.

Link to comment
Share on other sites

δε μπουταρε ?/? ΟΕΟ?

G0 ειναι ή οχι?

τα μπιπ μπιπ μπιπ μαλλον ειναι θέμα μνημης, προφανως δεν επελεξες διαιρετη 1:1 και ανεβηκαν στο Θεό...

απο την αλλη δεν δεχόμεθα αποτυχίες.

ξανα στο bios και ψαξε να βρεις διαιρετες, βαλε τους 1:1 και μετα παιξε με το FSB.

δεν δυναται μα νη θελει ουτε τα 300!

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω απλα 1:1 χωρις να πειραξω τα 4,4,4,12? Να τα αφησω auto? Τα EIST κοκ πρεπει να τα απενεργοποιησω η απλα ειναι επιλογη μου? Και τελος, υπαρχει περιπτωση να κανει τιποτα μπουμ? :)

G0 ειναι ναι, τουλαχιστον ετσι λεει το cpuid και ο απατεωνας στη Ζαιμη που μου τον επουλησε :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε 1:1 και αφησε προς το παρον τα 4κλπ κλπ αφου σε μπερδευουν, το EIST kai C1E ειναι το speedstep και ειναι καλό οταν κλοκαρουμε να το απενεργοποιούμε.

επισης καπου αναφερεται το ρολοι του pcie (ή/και pci) φρόντισε να το βαλεις στο 100 για pcie ή 33 για pci.

μπουμ τιποτα δε θα κανει, το πολυ πολυ να χρειαστεις ενα clear cmos στο χειρότερο σεναριο να "σκάσει" η εγκατασταση των παραθυρων.

Link to comment
Share on other sites

ομορφα δωσε μου και ενα screenshot απο τις μνημες και ανεβασε το fsb στα 330.

το vdimm βαλε το στα 2.0

panoc added 0 Minutes and 53 Seconds later...

εαν δε μπουταρει δοσε λιγο παραπανω ρευμα στον επεξεργαστη, δε ξερω πως αναφερει τη ταση η albatron αλλα μπορεις να δωσεις ανετα 1.35-1.4

Link to comment
Share on other sites

οκ will do.

Μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως ειναι τα 4, 4, 4, 12 για να τα βρω και αυτα και να τα βαλω manually? Λεξεις κλειδια τυπου read latency η κατι τετοιο. Η να ψαξω με αυτα που λεει το cpuz?

attachment.php?attachmentid=17910&stc=1&d=1195668434

attachment.php?attachmentid=17911&stc=1&d=1195668434

post-48-1442174837,415_thumb.png

post-48-1442174837,5364_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

οκ will do.

Μηπως μπορεις να μου πεις τι ακριβως ειναι τα 4, 4, 4, 12 για να τα βρω και αυτα και να τα βαλω manually? Λεξεις κλειδια τυπου read latency η κατι τετοιο. Η να ψαξω με αυτα που λεει το cpuz?

attachment.php?attachmentid=17910&stc=1&d=1195668434...attachment.php?attachmentid=17911&stc=1&d=1195668434

Είναι τα 5-5-5-15 με τη σειρά που υπάρχουν στο πρώτο screenshot.

Κατέβασε MemSet.

Link to comment
Share on other sites

@Ηemi οτι σου ειπε ο Madcatmk2 αλλα προς το παρον μη τα πειραξεις.

απλα ανεβασε Mhz, πηγαινε στα 330.

βεβαια οτι θα πας στα 330 δε λεει και πολλα από μόνο του.

σε καθε βημα θα πρεπει να περνας

superpi (32MB)

4 X superpi (32MB)

wprime, orthos, 3dmark

εφοσον περασεις αυτα συνεχιζεις, εαν δε περασεις καποιο, πας bios δεν αλλαζεις ρολόγια αλλά ανεβαζεις λιγο ρευμα στον επεξεργαστη.

βεβαια δεν αρκει μόνο αυτο στους c2d, υπαρχουν ενα σωρο ρευματα που μπορεις να πειραξεις.

μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιήσεις καποιο ετοιμο pattern και να δοκιμασεις εκει, εαν σε ενδιαφερει μπορω να σου στειλω το δικο μου ως βαση.

Link to comment
Share on other sites

ωρε τι λες τωρα? :)

Δεν παιζει να ασχοληθω τοσο πολυ, τουλαχιστον σημερα. Μολις μπηκα σε 330, στη αρχη δεν εκανε ποστ οταν ειχα βαλει χειροκινητα τα 4,4,4,12 οποτε τα ξανα εβαλα spd και μπηκε.

Θα τρεξω παλι cinebench τωρα. Να δοκιμασω και σε 350?

Αν θελεις στειλε μου το δικο σου ως βαση Πανο, και αν καταλαβω τιποτα θα προσπαθησω να τα κανω ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.