Jump to content



Q6600 45C @ idle?


squid

Recommended Posts

απο Sandra ειναι τα screens?

Το screens ειναι απο το Lavalys EVEREST .

το smartfan είναι για τον θόρυβο .

και όχι για μέγιστη απόδοση .

εγώ το έχω στο smartfan για να κοιμάμαι τα

βραδια ήσυχος..... :015:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

μετρηση με load .. 65 oi δυο πυρηνες, 60 οι αλλοι. Τελικα δεν θα το αποφυγω μαλλον να τον βγαλω και να τον ξαναβαλω, για την πιθανοτητα, οσο και αν ηθελα να το αποφυγω. πιθανον να εχω βαλει οντως παραπανω ΑS ....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα μια ψύκτρα της προκοπής. Πιστεύω ότι το καλοκαίρι θα αναγκαστείς με τις θερμοκρασίες που θα αντικρύσεις. 4 πυρήνες είναι αυτοί.....

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα πιο αξιοπιστα προγραμματα για μετρηση θερμοκρασιων?

.

squid added 4 Minutes and 38 Seconds later...

.

και ενα καλο ερωτημα, πως μπορει να επιτευχθει η τοσο λεπτη και συνεχης/συμπαγης γραμμη απο AS5 που αναφερει στις οδηγιες για τετραπυρηνους?

http://www.arcticsilver.com/pdf/appi..._quad_wcap.pdf

.

http://www.overclock.net/intel-air-cooling/205525-audi-s-arctic-silver-5-mod.html

Μυτη απο μηχανικο μολυβι.

Eπισης γινεται και με καπακι απο κυανοακρυλικη κολα

.

Link to comment
Share on other sites

Moλις εβγαλα τον επεξεργαστη, καθαρισα και ξανα εβαλα AS5 oπως δειχνει στο PDF ... (με μυτη απο κυανοακρυλικη κολλα) Αντε για να δουμε θα κερδισουμε κανενα βαθμο κελσιου .... (τωρα δειχνει 77C σε load ...)

Τι προγραμματα προτεινετε για μετρηση θερμοκρασιας?

Το speedfan τα δειχνει λιγο περιεργα ... 55C και τους πυρηνες ... 33C . Aπο το ιδιο chip (F718827) λεει ερχονται και οι δυο μετρησεις ...

scythe mugen θα προτεινατε για aftermarket HSF?

Link to comment
Share on other sites

κοινως εγω με τους 35c-37c σε full load να μην μιλαω καθολου ε.. ?

τι CPU και τι ψυξη εχεις? ΟC?

squid added 0 Minutes and 48 Seconds later...

Είναι από τις πολύ καλές....

Εχε πάντα υπ όψιν σου και την Tt big typhoon VX

και ένα ss από τις θερμοκρασίες μου σε idle με αρκετά τσιμπημένο O/C και Vcore

Tι ψυξη χρησιμοποιεις ?

Link to comment
Share on other sites

@squid

Επειδή με ενδιαφέρει κ εμένα το αν ο τρόπος χρήσης της as5 που δείχνει στο pdf δινει καλύτερες θερμοκρασίες, κάνε άλλο 1 τεστ σε idle & full load και δώσε αποτελέσματα. Σημείωση: εχω την 3D rocket cooler και θα χρησιμοποιήσω αυτή στον Q6600 όταν τον περάσω, αλλα καλό θα ήταν να ξέρω τις -default- θερμοκρασίες με τη stock ψύκτρα & as5

Όσο για το pdf (το λινκ παραπάνω δε δουλεύει): http://www.arcticsilver.com/pdf/appinstruct/as5/ins_as5_intel_quad_wcap.pdf

Link to comment
Share on other sites

Chris μολις εκανα ενα 3Dmark06 μονο τα CPU tests με Looping και αναμεσ α στα τεστ που φαινεται για λιγο το desktop ειχα ανοικτο το hardware monitor της cpuid, και πηρε το ματι μου μεχρι και 80 σε εναν πυρηνα ............ βεβαια ειναι και "φρεσκια" η παστα ακομη αλλα δε προβλεπω να κανει καμμια διαφορα το καινουριο στρωσιμο σε σχεση με την προηγουμενη κατασταση (εβαλα και πιο λιγο αυτη τη φορα (ή ετσι νομιζω τουλαχιστο) .... Πιθανα μαλλον ο καλυτερος τροπος υποψιαζομαι οτι ειναι το σπυρι που φαινεται σε attachment στην πρωτη σελιδα του topic αυτου, με τη διαφορα ισως να ειναι απο ενα σπυρακι πανω απο καθε πυρηνα ....

Aυτες, VX και mugen, ειναι το ησυχες οπως η stock? η μαμα intel ειναι οντως ησυχη oπως μου λεγανε. Το Layout της mugen ισως εχει καλυτερα αποτελεσματα στο δικο μου κουτι ενισχυωντας την ροη του αερα ενω η VX μπορει ισως να την διαταρασει λιγο. Εχει ιδιες επιδοσεις ψυξης οπως η VX?

Link to comment
Share on other sites

η mugen ειναι πιο αθορυβη...

η typhoon δε γνωριζω.

80C μου φαινονται πολυ ακομα και για μαμα ψυξη παντως.

για τρεξε ενα orthos και εχε ανοιχτο το core temp να δεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

το Core temp μου κρασαρει το pc με τη μια .... και μιλαμε για ασχημο κρασαρισμο, κλεισιμο κανονικα, Shut down.

Kαι αυτη η π***ρα το speedfan αν μπορουσα να βρω εναν οδηγο τι στο καλο δειχνει και πως σεταρεται .... Τι πα****ες κομπλεξαρες αυτοι οι εξυπνοι οι freeware utilities τυποι. Κανουν ενα software το προωθουνε κανουνε ολοκληρη μανουρα, και για να μαθεις πως να το χρησιμοποιεις πρεπει να μυρισεις τα δαχτυλα της πρασινης μαιμους απο το εβερεστ ετσι επειδη ειναι προγραμματισταραδες και απαξιουν να κανουν guides για τους υπολοιπους , λες και δεν εχουμε τιποτα καλυτερο να κανουμε στη ζωη μας, να χανουμε ωρες και μερες ψαχνοντας ενα ολοκληρο παγκοσμιο δικτυο για αυτονοητες πληροφοριες . Μωρ΄δε ******

Link to comment
Share on other sites

Στο speedfan να υπολογίζεις +15c σε κάθε core.K να μην το σετάρεις απλό είναι να το υπολογίσεις.Πάντως πολύ ανεβασμένα temps.Tι έχεις δώσει σε ρευμα;Η ψύκτρα πατάει καλά;Έκανες το στριφογίρισμα των λίγων μοιρών πριν βιδώσεις την ψύκτρα;Κ άλλη να βάλεις(ψυκτρα) πάλι πολύ έχεις ήδη από temp.Post τα ρευματα που έδωσες πάντως κ πες κ τι temps έχεις με 2.4(default) στους cores(idle k load).

Link to comment
Share on other sites

Στο speedfan να υπολογίζεις +15c σε κάθε core.K να μην το σετάρεις απλό είναι να το υπολογίσεις.Πάντως πολύ ανεβασμένα temps.Tι έχεις δώσει σε ρευμα;Η ψύκτρα πατάει καλά;Έκανες το στριφογίρισμα των λίγων μοιρών πριν βιδώσεις την ψύκτρα;Κ άλλη να βάλεις(ψυκτρα) πάλι πολύ έχεις ήδη από temp.Post τα ρευματα που έδωσες πάντως κ πες κ τι temps έχεις με 2.4(default) στους cores(idle k load).

E δεν αναφερει πουθενα οτι χρησιμοποιει τη μετρηση της ιntel oποτε πρεπει να υπολογιζουμε +15, τεσπα. Πολυ ανεβασμενα temps, i know :(

Ρευμα σε vcore default "1.25" στο bios, (μεχρι 1.27 δειχνει στην τελικη μετρηση) ...

Για default 2.4Ghz idle και Load θα ποσταρω το βραδυ. Παντως με 3Ghz και ΕΙST ενεργο, σε ιdle (2000 Mhz, 1.165v) oι θερμοκρασιες ειναι οπως στην αρχη του post, 45-48C

Να πω την αληθεια δεν εκανα το μικρο twist οταν εβαλα την ψυκτρα επανω πρωτου πατησω τα ποδαρακια (ποσο ρολο μπορει να παιζει...). Αυτα ομως τα πατησα δυνατα και γερα στη θεση τους ...(τι αλλο μπορει να κανει κανεις για να σιγουρευτει για την καλη επαφη CPU-ψυκτρας)

:(

Φιλος με P35 Asus και Q6600 με μαμα ψυκτρα που τα πηραμε μαζι , αυτουνου ομως το στησανε απο το καταστημα, εχει θερμοκρασιες ιdle κατω απο 40 και load κατω απο 50 , απο οτι λεει βεβαια, γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι το εχει ψαξει καλα στην παρακολουθηση των θερμοκρασιων, μονο με το Orthos ειδα on the fly τις ανωτερες θερμοκρασιες, με το που το κλεινω επεφταν σε δευτερολεπτο 10 βαθμους (απο 80 σε 70 ας πουμε)

Mηπως ειναι θεμα bios calibration ποu ανεφερε και ο TASOS ή μηπως ακομη και το γεγονος οτι η ταχυτητα του CPU Fan ποτε δεν ξεπερναει τις 1300 rpm ? ...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Το twist είναι για να απλώσει καλύτερα η πάστα κ να μην μείνουν κενά αέρα ανάμεσα στον core k ψύκτρα.Εγώ έκανα το εξείς:καθάρισα καλά cpu k ψύκτρα με προπυλική αλκόλη(από φαρμακείο) έβαλα μια σταγόνα as5 στην βάση της ψύκτρας κ την πασάλειψα-καθάρισα πολύ καλα με ένα πανάκι(για να καλυφθούν τυχόν γρατσουνιές σε όλη την βάση της ψύκτρας).Μετά έβαλα κ την γραμμούλα που λέει στο site της arctic k τέλος το twist αριστερά δεξιά(πιο πολλές μοίρες από αυτές που λέει κ με δύναμη προς τα κάτω-όχι πολύ δυναμη).Κούμπωσα κ οκ.

Κάνε μια δοκιμή ακόμα.Δεν λέει να έχεις τέτοια temp.Ακόμα καλύτερα να πάρεις μια άλλη ψύκτρα(αυτές που σου πρότειναν ήδη θεωρούνται πολύ καλές) κ να δεις (ανεβάζεις κ το o/c ετσι).

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικο bios, και Orthos ξανα με ολα stock, στα 2.4ghz, load temp το ανωτερο που ειδα μετα απο ωρα ητανε 77 CPU και 73 στους δυο πυρηνες (και κουτι ανοιχτο) .....

Τι μπορει να παιζει ... (μικρες διαφορες στην τοποθετηση μπορουν να προκαλεσουν τοσες μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας?)

ή μηπως ειναι εντελει οντως και με αυτα τα Load readings φυσιολογικη θερμικη συμπεριφορα Q6600

Tι rpm θα επρεπε να ανεβαζει o ανεμιστηρας του επεγεργαστη κανονικα σε load? ή τετοιες θερμοκρασιες? τον εχω δει να κυμαινεται μονο μεταξυ 1100-1300 , οσο αξιοπιστες βεβαια ειναι και αυτες οι μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.