Jump to content



Intel Q6600 ή E6850


pnsdls

Recommended Posts

πρόβλημα με ψήκτρα δεν έχω, zalmancnps9700

τώρα πρέπει να πάρο 680i για το sli μιας και με το 780i θα πέσει η τιμή του τώρα

και κάτι ακόμα το fsb στον quad είναι 1066 ενώ στον duo 1333

δεν αναφέρθηκε από κανέναν αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την μεχρι τωρα εμπειρια μου με το φρεσκο και πρωτο μου C2 συστημα. Εχω E6850 στη δουλεια και Q6600 στο σπιτι και μετανιωσα που δεν πηρα και για την δουλεια Q6600 ...

Παρα την χαμηλη υποστηρξη ακομη περα των δυο πυρηνων μια χαρα τα windows αξιοποιουν τους τεσσερις, και αργοτερα μεσω των εφαρμογων ακομη καλυτερα. Xωρις να το εχω μετρησει, απλα σαν αισθηση ο Quad ειναι πιο γρηγορος, ηταν κατι που διαπιστωσα αμεσως λογω του οτι κανω πολλα πραγματα γρηγορα ταυτοχρονα, (μπορω μαλλον να κορεσω οποιοδηποτε PC σε χρονο DT lol), και ο Q6600 εχει αισθητα γρηγοροτερη αποκριση .

Δεν ξερω οσοι ισχυριζονται οτι ειναι αναξιοποιητοι ακομη οι 4 πυρηνες ή οτι δεν αξιζουν σαν αγορα, αν εχουν προσωπικη εμπειρια απο δικο τους PC με 4πυρηνο CPU ή μαλλον πιο σωστα να πω αν χρησιμοποιουν το PC με τον τροπο που το χρησιμοποιω για παραδειγμα εγω, μιλαμε οτι αισθανεσαι το pc να ρεει , κυλα, δεν διαβαζει και εκτελει, και πολλα πραγματα μαζι ταυτοχρονα. Φανταζομαι τι εχει να γινει αργοτερα.

Οπως ειπανε τα παιδια απο clock δεν ξερω που παει ο 6850.

To G0 Stepping επισης επιβεβαιωνεται απο τα τελευταια στοιχεια "SLACR" του κωδικου που κανει παρεα στο barcode, στην συσκευασια του. Οπως ειπανε τα παιδια απο μαγαζι με κυκλοφορια, plaisio κλπ μαλλον απιθανο να μην ειναι G0 o Q6600

Mε τα default volt 1.25 παιζει σταθεροτατα στο board μου (ΜSI P35 Neo2-FR) στα 3 με μαμα ψυκτρα και παρα το προβλημα θερμοκρασιων που προσωπικα αντιμετωπιζω προς το παρον που ισως και να οφειλεται σε λαθος μετρησεις απο την μητρικη, και που ειναι μαλλον ασυνηθιστο απο οτι καταλαβα παρα το οτι γενικα και λογικα ανεβαζει λιγο περισσοτερο ο quad σε σχεση με τους duo

Για τα nvidia Chipset δεν εχω ιδεα, μονο οτι λενε οτι δεν ανεβαζουν τοσο οσο τα P35 (και 975 και 965?), εχεις ομως SLI , αλλα απο την αλλη εχεις crossfire με οτι Αti καρτα βρεις μπροστα σου (και η γενια 100 drivers της nvidia ακομη δεν ειναι και οτι καλυτερο εχει βγαλει η nvidia τουλαχιστο σε σχεση με την 80 ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

Ναι !!!!! :033: :033:

προσωπικά 3.8 24/7

3960 3d bench !!!

και 4104 cpu-z MAX

Πάντα με αέρα

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας ποστάρεις ένα Orthos Blend με Priority 9 για πάνω από 8ώρες? Φυσικά ανοίγεις 2 Orthos και ρυθμίζεις και το anfinity.

:001:

Παρα την χαμηλη υποστηρξη ακομη περα των δυο πυρηνων μια χαρα τα windows αξιοποιουν τους τεσσερις, και αργοτερα μεσω των εφαρμογων ακομη καλυτερα. Xωρις να το εχω μετρησει, απλα σαν αισθηση ο Quad ειναι πιο γρηγορος, ηταν κατι που διαπιστωσα αμεσως λογω του οτι κανω πολλα πραγματα γρηγορα ταυτοχρονα, (μπορω μαλλον να κορεσω οποιοδηποτε PC σε χρονο DT lol), και ο Q6600 εχει αισθητα γρηγοροτερη αποκριση .

Το ότι δεν υπάρχουν πολλά προγράμματα που να αξιοποιούν και τους τέσσερις πυρήνες είναι καλό.

Όταν έχουμε έναν Core2Duo και εκτελούμε ένα πρόγραμμα που εκμεταλλεύεται και τους δύο πυρήνες τότε βλέπουμε ότι ναι, μεν οι επεξεργασία γίνεται γρήγορα, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε έστω και απλή περιήγηση μέσα στα Windows, πόσο μάλλον φυσικά να τρέξουμε και κάποια άλλη εφαρμογή. Αντίθετα με έναν Core2Quad, συμβαίνει το ίδιο πράγμα με τη διαφορά ότι έχουμε άλλους δύο πυρήνες που μπορούν να μας εξυπηρετήσουν σε ότι θέλουμε, ακόμα και σε βαριά εφαργμογή.

Αν τα προγράμματα όπως γκρινιάζουν όλοι, εκμεταλλεύονταν και τους 4 πυρήνες, τότε θα χρειαζόμαστε τουλάχιστον έναν παραπάνω (δηλαδή 5πύρηνο CPU), για να μπορούμε να εργαζόμαστε ταυτόχρονα με την τετραπύρηνη εφαργμογή στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας ποστάρεις ένα Orthos Blend με Priority 9 για πάνω από 8ώρες? Φυσικά ανοίγεις 2 Orthos και ρυθμίζεις και το anfinity.

Oχι δεν μου είναι καθόλου εύκολο μια και δουλεύω πάνω απο 12 ώρες την μέρα αυτήν την περίοδο .....

άσε που δεν είμαι ΦΑΝ του ορθος μια και παλιότερα με έναν 6300 ενώ δεν έβγαζε κανένα error όταν έπαιζα συγκεκριμένα παιχνίδια το pc κολλούσε .....

και σε μερικούς δεν έβγαζε το ορθος και όμως ποτέ δεν είχαν πρόβλημα ...

από την στιγμή που benchαρω στα 3960 ΔΕΝ με απασχολεί ...

Οσο για το anfinity ξέρω ...:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μας ποστάρεις ένα Orthos Blend με Priority 9 για πάνω από 8ώρες?

:001:

2+ ώρες bench-άροντας στα 3.9 με την 8800gt τσίτα τα γκάζια σε ΌΛΑ τα 3dmark, εμένα προσωπικά μου κάνει για σταθερό:)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο ποστ....

ΕΡΩΤΗΜΑ

Εγω θελω να κανω μια αναβαθμιση η οποια να ειναι ΤΟΥΛ 40% απο ενα pc με π4 3,2 800φσβ ετσι σκευτικα μητρικη με Ρ35 και για επεξεργαστη ΤΙ ?

σκευτομαι για 4χπυρηνο αλλα δεν ξερω βασικα με ενδιαφερει να κανει γρηγορη συμπιεση βιντεο ,απο την αλλη και τα fsb ειναι περισσοτερα σε εναν 2χ αλλα και η συχνοτητα. Εξαλου αργει πολυ η αξιοποιηση των 4χ η πραγματικη να δουμε δηλαδη αλλο ενα 100% σε σχεση με εναν 2χ ιδιας συχνοτητας .Τι λετε να κανω? Ενας 2χ στα 2,33 1333Fsb θα ειναι αρκετα ποιο ικανοποιητικος απο εναν παλιο πλεον π4 ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο ποστ....

ΕΡΩΤΗΜΑ

Εγω θελω να κανω μια αναβαθμιση η οποια να ειναι ΤΟΥΛ 40 απο ενα pc με π4 3,2 800φσβ ετσι σκευτικα μητρικη με Ρ35 και για επεξεργαστη ΤΙ ?

σκευτομαι για 4χπυρηνο αλλα δεν ξερω βασικα με ενδιαφερει να κανει γρηγορη συμπιεση βιντεο ,απο την αλλη και τα fsb ειναι περισσοτερα σε εναν 2χ αλλα και η συχνοτητα. Εξαλου αργει πολυ η αξιοποιηση των 4χ η πραγματικη να δουμε δηλαδη αλλο ενα 100 σε σχεση με εναν 2χ ιδιας συχνοτητας .Τι λετε να κανω? Ενας 2χ στα 2,33 1333Fsb θα ειναι αρκετα ποιο ικανοποιητικος απο εναν παλιο πλεον π4 ?

εάν δουλεύεις επαγγελματικά προγράμματα video editing (στο export) ένας quad core θα σε αφήσει άφωνο (p.x. Avid Liquid etc.)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.