Jump to content



Q6600!!


ioadia1442169087

Recommended Posts

Χαιρετώ και καλησπερίζω. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Δεν έχω προσπαθήσει ακόμα να o/c τον καινούριο μου Quad 6600 και λέω να το κάνω . Λένε οτι ο 4πύρηνος ακόμα και με αέρα, μέχρι 3 ghz τουλάχιστον θα πρέπει να πηγαίνει άνετα.η σύνθεση του υπολογιστή είναι μια mobo asus formula maximus , ένας Q6600, και μνήμες g skill 2x2GB 800hz, enermax galaxy 850watt μια asus 8800GTX aquatank, και κάποιοι σκληροί. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ είμαι καινούριος στο χώρο του ο/c.οποιος έχει το ίδιο Mobo θα ήθελα να μου προτείνει αν είναι ευκολο κάποιες ρυθμίσεις.να πάρω καμια ψύκτρα?ποιά μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντίστοιχα θέματα που αφορούν το O/C του quad .

Ανέβασε fsb παίξε λίγο με τα ρεύματα ..

Οσο για ψύχτρα με μια mugen ή Big typhoon θα είσαι καλυμμένος

EDIT: Κάνε μια και άλλαξε τον τίτλο .... σε Q6600 ;)

Link to comment
Share on other sites

αν είναι καινούργιος στο κλοκάρισμα τότε θα ήταν καλό να μην πάει ακόμα να πειράξει ρεύματα κτλ.....ίσως θα έπρεπε να διαβάσει μερικά άρθρα για κλοκάρισμα..και ας μην ξεχνάμε....όταν είναι να κλοκάρεις σοβαρά...τότε τουλάχιστον υδρόψυξη.....αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη.......:033:

Link to comment
Share on other sites

αν είναι καινούργιος στο κλοκάρισμα τότε θα ήταν καλό να μην πάει ακόμα να πειράξει ρεύματα κτλ.....ίσως θα έπρεπε να διαβάσει μερικά άρθρα για κλοκάρισμα..και ας μην ξεχνάμε....όταν είναι να κλοκάρεις σοβαρά...τότε τουλάχιστον υδρόψυξη.....αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη.......:033:

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

ωραίο guide αν έχεις άλλο πόσταρε

να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά

βρήκα τον q6600 tray ξέρω ότι η box έκδοση αναγραφει το stepping στην περίπτωση του tray υπάρχουν διακριτικα γιατί δεν μπορώ να βασιστώ στο λόγο του πολίτη οτι ειναι G0 :098: :098:

Link to comment
Share on other sites

@pnsdls

http://www.google.com/search?hl=en&safe=off&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=f67&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=q6600+overclocking+guide&spell=1

Έχει τόσους που δεν έχει νόημα να postάρω έναν.. Δες ποιος είναι πιο αναλυτικός/σχετικός/κοντά στους στόχους σου, ή ακόμα καλύτερα διάβασέ τους όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά καλησπέρα κλοκαρα ένα q6600 σε ένα striker extreme το σύστημα έκανε post και μπήκα και στα windows

πως μπορώ να δοκιμάσω ,να το κάνω benching με orthos η prime και τι πρέπει να προσέξω temps sets και λοιπά

ξεκίνησα με απλό κλοκαρισμα και τον πήγα στα 3ghz....

κατι ακομα τρεχω το core temp και idle οι θερμοκρασιες ειναι 36 34 31 37 για καθε core αντοιστιχα ξερει κανεις γιατι υπαρχει τετοια διαφορα μεταξυ τους απο τι εχω καταλαβει σε load δεν ξεπερναει τους 50 κανενα core

Link to comment
Share on other sites

Mε αέρα με το core temp μέχρι και 60 σε load είσαι οκ

Πάντα υπάρχει διαφορά στους πυρήνες συνήθως οι δύο είναι πιο πάνω.

Λογικά είσαι στα 9x333. Οι μνήμες που τρέχουν ξέρεις;

Κατέβασε το cpuz να το δεις. Στο λέει και το bios.

Aν είναι ασύγχρονα καλό είναι να ξέρεις που πάνε οι μνήμες σου πρώτα.

Δες οδηγούς για αυτό εδώ μέσα.

Βάλε το prime μιας και μπορεί να τρέξει για 4 πυρήνες ταυτόχρονα

για να μην ανοίγεις 2 orthos. Βάλε cpu να στρεσάρει κανά 2ωρο τουλάχιστον

χωρίς να τρέχεις κάτι από πίσω (άντε κανά browsing να κάνεις).

Link to comment
Share on other sites

Τρέχεις ένα orthos και πας task manager στα processes δεξί κλικ στο orthos.exe και πατάς set affinity.. τσεκάρεις τους 2 και 3 επεξεργαστές ...

Βγαίνεις τρέχεις ένα ακόμα και είσαι έτοιμος αφού από μόνο του το orthos στρεσάρει τον 0 +1 !!!!!!

Καλή επιτυχία !!

Link to comment
Share on other sites

Στα processes που τρέχουν πρέπει να βρεις το orthos και να πατήσεις δεξί κλικ..

Η έκδοση δεν έχει καμία σημασία

αυτό με το set affinity γίνετε σε όλα τα προγράμματα ..

attachment.php?attachmentid=18536&d=1199715247attachment.php?attachmentid=18537&d=1199716252

post-3234-1442174895,9225_thumb.jpg

post-3234-1442174895,9986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παίδες έχω q6600 G0 και strker extreme (680i)

λοιπόν τα sets είναι τα παρακάτω

CPU Multi 8

FSB - Memory Clock Mode: Unlinked

FSB (QDR), Mhz: 1800(450)

MEM (DDR), Mhz: 900(450)(1:1)

Vcore Voltage:1.55

Memory Voltage:2.30

1.2v HT Voltage:1.65

NB Core Voltage:1.55

SB Core Voltage:1.65

CPU VTΤ Voltage:1.5

DDRII Controller Ref Voltage: αυτό

DDRII Channel A Ref Voltage: αυτό

DDRII Channel B Ref Voltage: αυτό

tCL (ΚΑΣ Latency): 4

tRCD: 4

tRP: 4

tRAS12

Command Per Clock (CMD): 2

spead spectrum όλα disabled και άλλες τεχνολογίες τις intel

όπως βλέπετε το multi είναι στο 8 και η cpu τρέχει στα 3.6ghz θέλω να το παω 9 για να πάει στα 4ghz αλλα δεν μπορώ να το κάνω να κανει post δώστε προτεινόμενες αυξήσεις σε volts......

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.