Jump to content



δεν βρισκω το pll για overclock...help


foniki_mpekatsa

Recommended Posts

Καταρχασ χαιρετω τα ολα παιδια του φορουμ μιας και ειμαι καινουριος.Εχο ενα λαπτοπ acer me c2d T2250 και motherbroad με chipset:

NorthBridge : Intel i945PM

SouthBridge : 82801GBM (ICH7-M) LPC Interface Controller .

Πουθενα δεν μπορω να βρω το clock generator του για να του κανω υπερχρονισμο.Ξερει κανεις πιο ειναι η που να το βρω?Δοκιμασα pc wizard tpt,

μπηκα στο σιτε της ιντελ τπτ.help!

Link to comment
Share on other sites

το clockgen εχει να ανανεωθει απο την εποχη του Νώε, δοκιμασε το setfsb αλλα κατα βαση μην εχεις τιποτα σιγουρο.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι τελικα θα καταφερεις να κλοκαρεις ή οτι θα δουλεψει σωστα.

Σε καθε περιπτωση που κατι παει στραβα και αρχισει να βγαζει κουλα η οθόνη ή κολήσει απλα βγαλε τη τροφοδοσια απο το λαπτοπ και ανοιξε το παλι χωρις πανικους :)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που ξαναενοχλο:022: ...αλλα προσπαθω να κανω το πρωτο μου ο/c

και εχω καπιον ενθουσιασμο..εβαλα το clock generator που μου ειπες στο setfsb μετα μετακεινησα λιγο και την πανω μπαρα (π.χ την πηγα απο 176/760 στα 210) πατησα στο set fsb αλλα μετα μου ξαναφερνει τις τιμες στα ιδια(to cpu clock sto cpu-z παραμενει φυσικα το ιδιο).Mπορω να κανω κατι αλο η να τελιωσω την ολη υποθεση?

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο παθαινω εγω αλλα και πολοι αλλοι, δυστυχως δε μπορεις να κανεις πολλα.

Πολλοι κατασκευαστες laptop βαζουν εναν fsb timer στη μητρικη που μολις εντοπισει αλλαγη fsb το επαναφερει στα εργοστασιακα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.