Jump to content



O/C help :)


Leontokardos_gr

Recommended Posts

Της Scythe το Cooler Mugen έβαλα, μάτωσαν λίγο τα χερια m για να μπει αλλα τα κατάφερα χωρίς να βγάλω το τροφοδοτικό. Από σήμερα μάλλον θα πάω για καινούρια Ο/C.

Edit: Το ανεμιστηράκι το έβαλα έτσι ώστε να τραβάει αέρα από την την ψήκτρα , όχι να δίνει αέρα πάνω στην ψήκτρα, είναι σωστό έτσι η όχι? (Γιατί όντως είδα σημαντική αλλαγή στην θερμοκρασία της cpu επομένως πιστεύω είναι καλά) κανονικά πως πρέπει να δουλεύει το ανεμιστηράκι?

Link to comment
Share on other sites

γενικά το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις στο κουτί σου να εχεις ενα push/pull configuration.. δλδ το cpu fan να σπρώχνει αέρα στην ψύχτρα και ο ανεμιστήρας του κουτιού να τραβάει και να βγάζει έξω τον θερμό αέρα.. δες εδώ πχ:

after.jpg

Link to comment
Share on other sites

Will do. Μια απορία.. Πριν βάλω την ψήκτρα, είχα συνεχίσει στα 305 fsb από 300 p το έχω αυτή τη στιγμή. Αυτή η allagi δηλαδή 5 παραπάνω m άλλαζε αυτόματα το core voltage από 1.284 σε 1.385 περίπου, υποτίθεται εγώ δv έπρεπε να κάνω αυτήν την αλλαγή στα volt? γιατί το έκανε αυτόματα? (Γίαυτό άλλωστε πήρα την ψήκτρα, με την αλλαγή των volt αυξήθηκε η θερμοκρασία)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι , λοιπόν τα νέα μου. Bus speed από 300 το πήγα 312 και η cpu από 2.700Mhz πήγε 2.812. Όντως άλλαξε αυτόματα το voltage της cpu από βλέπετε παρακάτω στα cpu-z. Η Ram είναι στα 833Mhz. Τώρα στο πρόβλημα μου, μόλις πάω να ανεβάσω κίάλλο την cpu, το pc αφού φορτώσει και μπει στα windows, freezarei. Έχετε tpt στο νου σας?? Μήπως παίζει ρολο καμια memory? η μήπως undervoltage (αν και m φαίνεται αδύνατον)...

asdf-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ξανά...γιατί ή είμαι πολύ noobas ή δεν το χω πιάσει ακόμα το νόημα... όταν βάζω διαιρετή 1:1 τότε m βάζει την ram στα ίδια fsb με την cpu πχ: Τώρα η cpu είναι στα 1250, την ram θα m την πάει στα 1250 επίσης.. τι κάνω λάθος? ?_?

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη θα πάει 1:1 με τον cpu .... Δηλαδή 312Χ2=624 ( είναι αρκετά χαμηλά. αλλά στο λέω για να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε κόψουν οι μνήμες αλλά από το fsb wall που κατά 99% θα βρεις από τη μητρική σου ..)

Ηράκλειο ???? σπουδές ??

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση: Ποιο όνομα ακριβώς αλλάζω σε voltage στα βίος? Γιατί έχει πολλά και δν γνωρίζω τι πρέπει να πειράξω ακριβώς...

Edit: Το account είναι ενός φίλου μ π είναι Ηράκλειο και σπουδάζει, εγώ είμαι Αθηνα αλλα δν είχα υπομονή να φτιάξω account :p (Ακόμα περιμενω το verification email ><)

Link to comment
Share on other sites

Vcore..

για να είσαι 100% σίγουρος πρέπει να έχει τιμή 1.25 νορμάλ ... και να έχει και το auto τσεκαρισμένο ...( μια και δεν έχεις πειράξει ποτέ κάτι ..)

φυσικά όσο ανεβάζεις fsb θέλει και εκεί το ρευματάκι του ..

Link to comment
Share on other sites

Περήφανα πλέον ανακοινώνω ότι η cpu πήγε στα 2.8 και πλέον δη θα ανεβάσω άλλο γτ δεν θέλω να πέσει η συχνότητα της ram κάτω από 800. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, χωρίς εσάς θα χα κάψει 5 mobos :D

asdf-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.