Jump to content



dvd+r TDK/VERBATIM/TAiYOblue


schumifer1442169067

Recommended Posts

Έχει τσεκάρει κανείς κατασκευαστή και batch σε αυτές τις μάρκες?

Εννοώ τα

taiyo yuden blue 16X

tdk 16X

verbatim 16X

Τα τελευταία τα έχω τώρα και δεν είχα προβλήματα, αλλά δεν έχω σκανάρει σε >8Χ

Μια γρήγορη βοήθεια γιατί ξέμεινα και καίγομαι

ΥΓ θα πήγαινα κατευθεία για τα πάμφθηνα σε πλαίσιο και eshop Taiyo τα μπλε αλλά θυμάμαι ότι είχα ακούσει άσχημα λόγια από τους εξπέρ του είδους . Και γιαυτό πάντα στις ομαδικές παίρναμε τα κεραμικά. Αλλά δε νομίζω ότι τότε τα μπλε ήταν 16Χ.

Για πείτε πληζ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω παίρνω απο πλαίσιο τα TDK dvd-r 16x(μπλε) και Verbatim dvd-r 16x(ασημι) και τα γράφω με 20x και 18x αντίστοιχα με το optiarc 7191s

δεν έχω πρόβλημα με κανένα.. το αστείο είναι πως τα γράφω τόσο ψηλά γιατί παίρνω καλύτερα σκανς του nero οταν τα καιώ στα 20χ,18χ παρά στα 8χ! τώρα πως γίνεται αυτό δε ξέρω.

παραθέτω και ενα σκαν με verbatim@18x που το έχω πρόχειρο!

post-8835-1442174912,6312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες να ρωτησω κατι επι του θεματος.

Θελω να εχω ενα αξιοπιστο Backup μερικων δεκαδων γιγα μπαιτ. Και θελω το πιο αξιοπιστο δισκακι. Ποιο ειναι το καλυτερο ανεξαρτητου κοστους?

μιλαμε για DVD-R

Link to comment
Share on other sites

30 αδα ειναι ειναι το λινκ που μου εδωσες.

Μα καλα, να ρωτησω τωρα, ειναι τοσο καλα τα συγκεκριμμενα που τα συγκρινουμε με Verbatim & TDK ??? ειπαμε δεν με ενδιαφερει το κοστος μα η αξιοπιστια.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο για DVD-R μιλαω, αν υπαρχει 50αδα, 100αστα οκ να τα δοκιμασω.

Ενας φιλος παντως επαθε κατι κουφο. Του ειχα γραψει σε TDK DVD-R (20 τεμ περιπου) καποια δεδομενα. Το ειχαμε δει πως ολα τα δισκακια μετα την εγγραφη δουλευουνε. Πριν 10 μερες μου λεει πως δεν δουλευει κανενα, τα εφερε σε εμενα και τιποτα οντως. τι κουφο μπορει να εγινε?

Μηπως μπορει να φταινε οι καιρικες συνθηκες??(τα ειχε σε κρυο χωρο διαρκως)

Link to comment
Share on other sites

και τα 20 δε δουλεύουν? με τι dvd-rw τα είχες γράψει?

πάντως εγώ γράφω χρόνια στα μπλέ τα TDK dvd-r με NEC και είχα ελάχιστα προβλήματα.. ντάξει μερικές φορές μερικά χάλασαν αλλά όχι ολόκληρα, ίσως 1-2 αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω πως τα TDK συγκριτικά με τα παλαιότερα γκρίζα(8χ) χαλάσανε.

Πέρα από τα Taiyo τα Verbatim είναι πολύ καλά και ειδικά κάτι επίχρυσα που έβγαλε τώρα τελευταια..τα ARCHIVAL GRADE

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω πως τα TDK συγκριτικά με τα παλαιότερα γκρίζα(8χ) χαλάσανε.

Πέρα από τα Taiyo τα Verbatim είναι πολύ καλά και ειδικά κάτι επίχρυσα που έβγαλε τώρα τελευταια..τα ARCHIVAL GRADE

Συμφωνώ για τα TDK που χαλάσανε. Μετά από το κλείσιμο του εργοστασίου της TDK στο Λουξεμβούργο, που είχε πολύ καλή ποιότητα, αλλά πολύ υψηλό κόστος παραγωγής, τώρα η TDK βρίσκεται στη μέση του πουθενά. Αφενός μεν γιατί αγοράστηκε από την Imation, αφετέρου γιατί τα δισκάκια της πλέον κατασκευάζονται στην Κίνα και κυρίως στην Ινδία, άρα...πάρε το αβγό και κούρεψτο!

Η Verbatim τώρα, αφού ποτέ δεν τα πήγε καλά με την 16απλή ταχύτητα με τα δισκάκια της τής 16απλής ταχύτητας (εκτός από αυτά που, για λογαριασμό της, κατασκεύαζε και κατασκευάζει η Taiyo Yuden, αλλά πωλούνται πολύ ακριβότερα από τα αντίστοιχα Taiyo Yuden That's Ceramic DVD-R 16x 4.7GB), βρήκε ένα "επαγγελματικό τρικ" και έβγαλε μια καινούργια σειρά DVD-R 8x ταχύτητας!

Αφού τους έβαλε επίχρυση αντανάκλαση και τα ονόμασε τάχα μου "Archival Grade" τα πουλάει από 7,00€ έως 10,00€ την 5άδα!

Δηλαδή περίπου 2,00€ το ένα ή περίπου εφτά φορές πιο ακριβό από τα αντίστοιχα και για όσους δεν τους ενδιαφέρει να είναι printable, Taiyo Yuden That's Ceramic DVD-R 8x 4.7GB ή περίπου πέντε φορές πιο ακριβό από τα Taiyo Yuden WaterShield Printable DVD-R 16x 4.7GB, που και αδιάβροχα είναι και εκτυπώσιμα και με γυαλιστερή επιφάνεια και 16απλής ταχύτητας και κορυφαία σε ποιότητα αφού είναι Taiyo Yuden! :033:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα μια 100άδα Maxell με μια κουφή συσκευασία http://www.letsbuy.gr/product_info.php?cPath=66_67_68&products_id=747 και είναι μια χαρά για ταινία που τα δοκίμασα. Και τα Taiyo καλά. Γενικά δεν έχω προβλήματα στην εγγραφή πλέον.Να ναι κα΄λά το νέο PC μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τα TDK Lightscribe DVD μου βγήκαν άριστα σε ποιότητα, πήρα αυτά

http://www.letsbuy.gr/product_info.php?products_id=1038

Αν παρατηρήσετε είναι πιο χοντρά σε πάχος από τα normal επειδή έχουν το παραπάνω layer, και αυτό συμβάλει και στην αντοχή τους στο χρόνο.

Το blu-ray τελικά είναι το μέλλον γιατί δεν βλέπω να ασχολείται κανείς. λόγω σκληρών ίσως:115:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.