Jump to content



Καμμενο pixel


thanos21unoDK

Recommended Posts

Παιδια πηρα μια οθονη samsung 2032ΒW και ειχε ενα καμμενο pixel. Τωρα μπορω να κανω. Εμαθα οτι για να τη δεχτουν στη samsung πρεπει να εχει 7 pixel καμμενα στη σειρα. Μπορω να κανω τιποτα για να την αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Παιδια πηρα μια οθονη samsung 2032ΒW και ειχε ενα καμμενο pixel. Τωρα μπορω να κανω. Εμαθα οτι για να τη δεχτουν στη samsung πρεπει να εχει 7 pixel καμμενα στη σειρα. Μπορω να κανω τιποτα για να την αλλαξω?

Οχι :022: (απο προσωπική εμπειρα...)

MUL added 1 Minutes and 36 Seconds later...

απο που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ελλατωματικη απο την αγορα της να την επιστρεψεις πισω και να ζητησεις καινουργια.

Δεν ισχύει αυτο για τα pixel, γι'αύτο και υπαρχει το pixel warranty.

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο ή λευκό είναι το pixel? Έχω δεί και με όχι καμμένο αλλά κολλημένο pixel και αυτό είναι το μαύρο. Πάντως σε μια που έχω με λευκό είναι ακριβώς εκεί που είναι το εικονίδιο O Υπολογιστής μου και δεν ενοχελί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο για τα pixel, γι'αύτο και υπαρχει το pixel warranty.

Νομίζω ότι η εγγύηση ισχύει για ελαττώματα που θα παρουσιάσει μία συσκευή κατά τη διάρκεια λειτουργίας της και όχι αν θα την αγοράσεις ελαττωματική από την αρχή. Γι' αυτό το λόγο υπάρχει και ο όρος DOA. Αν δηλ μία συσκευή είναι χαλασμένη από την αρχή πρέπει (ή θα έπρεπε) να στην αντικαταστήσουν αμέσως και να μην πάρει το δρόμο του RMA/warranty που διαρκεί περισσότερο.

Από τη στιγμή που μία οθόνη έρχεται με καμμένα pixel δηλ χαλασμένη από τη αρχή δε θα έπρεπε να μας την αλλάξουν?

Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί και ζητήσω να δω μία οθόνη και αυτή έχει καμμένα pixel και πω ότι δε τη θέλω, τι θα γίνει? Θα την αγοράσω με το ζόρι γιατί είναι μέσα στην εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οθονη για εγγυηση εστω και για ενα pixel υπαρχει????

αν οχι τοτε ειμαστε κορόιδα που αγοραζουμε....

LG μεχρι 19" για 3 χρόνια και Eizo για 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

LG μεχρι 19" για 3 χρόνια και Eizo για 6 μήνες.

ωραια....

ξερω τι θα αγορασω τουλαχιστον.

ρε συ θανο τι να πω....

στην περιπτωση του mul δεεν ειπα κατι γιατι δεν το ξερω το παιδι και λεω αστο, μπορει να πει ποιος ειναι αυτος κτλ...

αλλα επειδη σε ξερω ενα σου λεω....

πηγαινε αυριο στο eshop και δεν θα φυγεις απο εκει αν δεν βρεις λυση....

φωναξε κιολας αν εχει πελατες μεσα....

σαλταρα τωρα....δεν εγραψα και μαθηματικα καλα

μπες msn ρε συ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η εγγύηση ισχύει για ελαττώματα που θα παρουσιάσει μία συσκευή κατά τη διάρκεια λειτουργίας της και όχι αν θα την αγοράσεις ελαττωματική από την αρχή. Γι' αυτό το λόγο υπάρχει και ο όρος DOA. Αν δηλ μία συσκευή είναι χαλασμένη από την αρχή πρέπει (ή θα έπρεπε) να στην αντικαταστήσουν αμέσως και να μην πάρει το δρόμο του RMA/warranty που διαρκεί περισσότερο.

Από τη στιγμή που μία οθόνη έρχεται με καμμένα pixel δηλ χαλασμένη από τη αρχή δε θα έπρεπε να μας την αλλάξουν?

Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί και ζητήσω να δω μία οθόνη και αυτή έχει καμμένα pixel και πω ότι δε τη θέλω, τι θα γίνει? Θα την αγοράσω με το ζόρι γιατί είναι μέσα στην εγγύηση?

\

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες,

DOA = Dead On Arrival, δηλαδη η συσκευη δε λειτουργει αμεσως μετα την αφιξη, αρα ελλατωματικο προιόν. Το DOA ισχύει και για τις TFT.

Στις TFT ομως υπαρχει το pixel warranty που δινει ο κατασκευαστης πριν το προϊόν θεωρηθει ελλατωματικό.

Σε αυτο το warranty συμφωνουμε οταν χρησιμοποιήσουμε την οθόνη.

panoc added 2 Minutes and 43 Seconds later...

πηγαινε αυριο στο eshop και δεν θα φυγεις απο εκει αν δεν βρεις λυση....

φωναξε κιολας αν εχει πελατες μεσα....

Κάκιστη συμβουλη.

Ο κατασκευαστης της οθόνης του δε του δινει 0 pixel warranty, το eshop και το καθε eshop δεν υποχρεούτε σε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

\

Κάκιστη συμβουλη.

Ο κατασκευαστης της οθόνης του δε του δινει 0 pixel warranty, το eshop και το καθε eshop δεν υποχρεούτε σε τιποτα.

δηλαδη να την κρατησει???

αγορασα μαπα προϊόν και θα το κρατησω panoc?

εγω μαζευω ευρω ευρω καθε μερα για να παρω μια οθονη... θα την αγορασω και θα μου βγει και χαλασμενη( εστω και το 1 pixel σε ξενερωνει αγρια)???

δεν την πηρε τσαμπα ρε ****το..... χρηματα εδωσε...

ε και να τυχει εμενα αυτο....

να δωσω 300 ευρω για οθονη και να φαω ταπα...

θα με δειτε στις ειδησεις...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να την κρατησει???

αγορασα μαπα προϊόν και θα το κρατησω panoc?

ας διαβαζες την pixel εγγυηση, εαν δεν την εβρισκες ας ρωταγες.

εγω μαζευω ευρω ευρω καθε μερα για να παρω μια οθονη... θα την αγορασω και θα μου βγει και χαλασμενη( εστω και το 1 pixel σε ξενερωνει αγρια)???

Οι περισσότεροι ετσι τα μαζευουν, αλλα οταν θελουμε να αγορασουμε κατι πρωτα ενημεωνομαστε εαν μας καλυπτει εκτός απο τα χαρακτηριστηκα του και η εγγυηση του.

δεν την πηρε τσαμπα ρε ****το..... χρηματα εδωσε...

ε και να τυχει εμενα αυτο....

να δωσω 300 ευρω για οθονη και να φαω ταπα...

θα με δειτε στις ειδησεις...

Οτι και να κανεις θα εχεις αδικο.

Link to comment
Share on other sites

αλλα οταν θελουμε να αγορασουμε κατι πρωτα ενημεωνομαστε εαν μας καλυπτει εκτός απο τα χαρακτηριστηκα του και η εγγυηση του.

αρα εσυ φταις θανο....

εσυ ΦΤΑΙΣ...

οχι οχι δεν σε επιασαν κοροιδο...

οχι οχι δεν πονταρουν οι εταιριες στην ελαχιστη γνωση των περισσοτερων για να κερδισουν χρηματα....

Θανο εσυ φταις που δεν εκατσες να διαβασεις ολο το φυλλαδιο της εγγυησης που πιθανον να ηταν γραμμενη στα κινεζικα....

:011: :011: :011:

Link to comment
Share on other sites

αρα εσυ φταις θανο....

εσυ ΦΤΑΙΣ...

Δυστυχώς...

οχι οχι δεν σε επιασαν κοροιδο...

οχι οχι δεν πονταρουν οι εταιριες στην ελαχιστη γνωση των περισσοτερων για να κερδισουν χρηματα....

Κορόιδο μόνο εαν η εταιρία ειπε ψεματα όσον αφορα την pixel εγγύηση.

Οσοι δε γνωριζουν ρωτανε.

Θανο εσυ φταις που δεν εκατσες να διαβασεις ολο το φυλλαδιο της εγγυησης που πιθανον να ηταν γραμμενη στα κινεζικα....

:011: :011: :011:

Το φυλλάδιο της εγγυησης εαν το διαβαζε θα ηταν αργα για το καμμένο pixel του, δε θα του αλλαζε τιποτα.

Αυτο που θα επρεπε να κανει ειναι να ρωτησει πριν την αγορα για την pixel εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να μην το παθεις αυτο panoc...

Το εχω παθει ηδη 2 φορες, μια με LG 19αρα 1915S στην οποία όμως η LG δινει 0 pixel οποτε και μου την αλλαξαν ασαπ, και μία με μία Viewsonic την οποία την ανεχομαι γιατι δεν εχει 0 pixel.

να δω θα απαντας ετσι...

Δεν απανταω "καπως", τωρα εαν η αληθεια πονάει ειναι άλλο θέμα.

panoc added 1 Minutes and 45 Seconds later...

δεν εχει δικαιωμα επιστροφης εντος 15 ημερων απο την αγορα του ?

Από όσο γνωριζω από αλλα προιόντα ναι, αλλα δε γνωριζω τις ακριβης προϋποθέσεις για να τη δεκτουν πίσω. (μιλαμε παντα για το καταστημα, το θεμα εγγυησης ειναι θεμα κατασκευαστη όχι καταστηματος).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.