Jump to content



Καμμένο pixel σε LG από την 1η χρήση.. Εγγύηση;


Candyman1442169163

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Μαλιστα. Ολοι εχετε λοιπον καμενα pixel τρεξτε και καψτε τις οθονες ολακερες για να σας καλυψει η εγγυηση.

Αυτο μας μαθαινει αυτο το νημα.

Αν ομως καποιος κανει αυριο ενα ποστ για πειρατικα windows θα τον κλειδωσετε παραυτα.

Εχουμε και αλλες υποδειξεις εξαπατησης των εταιριων; Ή θα συνεχισουμε το ανεκδοτο περι εγγυησης pixel;

To 90% των καμενων pixel εμφανιζονται με την πρωτη χρηση, μην κοροιδευομαστε οτι ΔΕΝ το ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Ολοι εχετε λοιπον καμενα pixel τρεξτε και καψτε τις οθονες ολακερες για να σας καλυψει η εγγυηση.

Αυτο μας μαθαινει αυτο το νημα.

Αν ομως καποιος κανει αυριο ενα ποστ για πειρατικα windows θα τον κλειδωσετε παραυτα.

Εχουμε και αλλες υποδειξεις εξαπατησης των εταιριων; Ή θα συνεχισουμε το ανεκδοτο περι εγγυησης pixel;

To 90% των καμενων pixel εμφανιζονται με την πρωτη χρηση, μην κοροιδευομαστε οτι ΔΕΝ το ξερουμε.

Ακριβώς όπως το είπες...ανέκδοτο! Είναι ξενέρωμα τρελό φίλε μου να τα σκάς και να σου βγαίνει pixel στο κέντρο της οθόνης, πόσο μάλλον όταν είναι κολλημένο. Εσύ τι θα έκανες στη θέση του φίλου μας;

Όσο για τα περι πολιτικής επιστροφών ο ίδιος είχα αγοράσει μια viewsonic από multirama και επειδή δε μου άρεσε η απόδοση των χρωμάτων και των γραμματοσειρών την επέστρεψα παίρνοντας πιστωτικό όλο το ποσό και πήρα άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι γίνομαι κουραστικος και βαρετός αλλά θα θυμίσω τα παρακάτω σε σχέση με όσα αναφέρθησαν

1. Ένας συνηθισμένος όρος στις εγγυήσεις των προϊόντων είναι πως "η εγγύηση παύει να ισχύει αν η βλάβη προέρθει από υπαιτιότητα του αγοραστή."

2. Είναι προφανές ότι κάθε εσκεμμένη πρόκληση ζημίας σε ένα προϊόν (πτώση, πρόσκρουση, επέμβαση στο εσωτερικό του, κλπ.) μπορεί να οδηγήσει σε κατάπτωση της εγγύησης, σε περίπτωση που γίνει αντιληπτή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί τα σκάτε αφού ΜΠΟΡΕΙ να δείτε καμένο pixel. Και αν δείτε καμένο γιατί πρέπει να πεθάνει όλη η οθόνη? Αν πάτε να παίξετε προπο και δεν πιάσετε 13άρι τι θα πείτε στον προποτζή? Ήταν στημένοι οι αγώνες, δώσε τα λεφτά πίσω? Πηγαίνετε και βρείτε CRT ρε παιδιά. Έλεος δηλαδή. Την παίρνουμε δεχόμαστε ΟΛΟΥΣ τους όρους της εγγύησης αλλά μόλις μας κάτσει η στραβή, φουρνέλο στην οθόνη.

Ωραία νοοτροπία.

ΜΗΝ αγοράζετε TFT. Πως το λένε. Πάρτε μεταχειρισμένες που σας εγγυάται ο προηγούμενος χρήστης ότι δεν έχει καμένο pixel....

Σας φαίνονται παράλογα αυτά που γράφω? Αλλά φαντάζομαι απολύτως λογικό να μην τηρούμε τους όρους εγγύησης που γνωρίζουμε κατά την αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά δεν δίνω δεκάρα για τους κανόνες εγγύησης διότι εγγύηση με "ναι μεν αλλά" είναι λειψή εγγύηση. Θα μου πεί κάποιος "Ας μην έπαιρνες LG"! Αλλα.. i dont care about LG or anyone else manufacturer! Ας φρόντιζε η LG να μην περάσουν ποιότικό έλεγχο οι συγκεκριμένες οθόνες.

Όταν όμως φεύγουν από το εργοστάσιο με πρόβλημα, είτε δεν ελέχθησαν ποτέ, είτε ελέχθησαν αλλά θεωρούνται "ανεκτές" για πώληση.

Όπως και να 'χει δεν με ενδιέφερε το τι κάνει η LG, με ενδιέφερε τι θα κάναμε με τον φίλο μου, που είχε μια 22άρα ολοκαίνουργια οθόνη με πράσινο pixel μές' στην μέση!

Εν πάσει περιπτώσει, παρακαλώ ας μην δίνουμε περαιτέρω έκταση. Η οθόνη αντικαταστάθηκε με νέα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα θεωρουσα πιο τιμια την παρακατω σταση απο τις εταιρειες.Για καθε καμμενο pixel -10% απο την τιμη αγορας και αυτο μεσα στο χρονο εγγυησης.Δηλαδη αν μεσα σε ενα χρονο (τυπικος χρονος εγγυησης) εχεις 5 καμενα pixel θα πρεπει να σου επιστραφει το 50% της τιμης αγορας.

Μονο ετσι θα τους ετσουζε πραγματικα και θα ανεβαζαν τον ποιοτικο ελεγχο στις οθονες τους.

Μου ειχε συμβει και εμενα πριν 1,5 χρονο οταν ειχα αγορασει μια 19" SAMSUNG.Καμενο pixel μολις την πηρα αλλα χρειαζομουν αλλα 4 για να μου την αλλαξουν.Φυσικα δεν αρχισα τα κολπα για να την "χαλασω" αλλα πειστηκα και εγω οτι ο πιο σιγουρος τροπος για να μην εχεις καμμενα pixel ειναι η αγορα μεταχειρισμενης ή demo (με τιμη demo ομως η τελευταια).

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι Tanto. Αυτοί που θα είχαν εύκολη λύση το κάψιμο της οθόνης θα την καίγανε.

Candyman ΟΤΙ και να λες μα ΟΤΙ και να λες, για τις TFT οθόνες ξέρουμε ότι μπορεί να σου συμβεί η στραβή. Από την στιγμή που ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ δεν είναι θέμα LG. Ας μην αγόραζε ΚΑΝΕΙΣ οθόνη που να μην έχει zero pixel εγγύηση και θα έβλεπες πως θα αλλάζανε στάση οι εταιρίες. Τρέχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι Tanto. Αυτοί που θα είχαν εύκολη λύση το κάψιμο της οθόνης θα την καίγανε.

Candyman ΟΤΙ και να λες μα ΟΤΙ και να λες, για τις TFT οθόνες ξέρουμε ότι μπορεί να σου συμβεί η στραβή. Από την στιγμή που ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ δεν είναι θέμα LG. Ας μην αγόραζε ΚΑΝΕΙΣ οθόνη που να μην έχει zero pixel εγγύηση και θα έβλεπες πως θα αλλάζανε στάση οι εταιρίες. Τρέχοντας.

John, δεν διαφωνώ μαζί σου, ούτε σε αυτό, ούτε και στο προηγούμενο σου post. Κι εγώ είπα πιο πριν ότι "αν είναι κράταγε την CRT του...".

Αλλά είπε ο άνθρωπος να πάρει μια καλή οθόνη, που να μην του πιάνει και το μισό γραφείο.

Ναι γνωρίζαμε για το zero-pixel warranty, το είπα και πιο πριν.

Από την άλλη πλευρά, έλα και στην θέση του αγοράστη και πές μου τι θα μπορούσε να κάνει;

Να την κρατήσει; Εγώ δεν θα την κράταγα.

Να την πουλήσει με defective sub-pixel? Θα την "σκότωνε" ακόμα δεν την πήρε (και ΑΝ θα βρισκότανε αγοραστής)...

Ρεαλιστικά η λύση που του έδωσα ήταν η καλύτερη γι'αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.