Jump to content



H "ανάσταση" ενός pc 10 χρονών...


Nognir

Recommended Posts

Δεν τα παίρνεις σε ASCII αλλά σαν κανονικό PDF. Υπάρχουν ποιο απλά προγράμματα από ότι κοίταγα για ASCII. Βασικά είχε δεκάδες προγράμματα που σχετίζονταν με PDF στο download.com (μιλάω για freeware), αλλά δεν ασχολήθηκα. Δεν θεωρώ ότι υπήρχε και λόγος.

Μα ούτε εγώ είπα ότι τα βγάζει σε ASCII. Αυτοματοποιεί γνωστή διαδικασία με PDF έξοδο, αντί για ascii.

Δεν κατανοώ που μπερδεύτηκες. Τα δύο quotes δεν απαντάνε στο ίδιο πράγμα, αν αυτό βοηθάει.

Αλλά;

Δεν το πρόσεξα. Sorry.

Τώρα για τα υπόλοιπα θα μου επιτρέψεις να μην ασχοληθώ μιας και το πας σε Linux vs Windows που δεν έχει νόημα. Δεν θυμάμαι άλλωστε να είπα πουθενά "Τα windows είναι καλύτερη επιλογή από το Linux" και δεν κατανοώ που το ανακάλυψες. Απλά αναφέρω ότι σε τόσο παλιά συστήματα, μπορείς να βάλεις ακόμα και Windows.

Από την αρχή προτιμάς να παραβλέπεις ότι σε τέτοιες μηχανές για να τρέξεις windows software, πρέπει να είναι από το 2001 και πίσω. Μόνο που οι ανάγκες και τα προβλήματα του 2008 είναι άλλες και το software του 2001 δεν τις καλύπτει. Για να τρέξεις Windows σε τέτοια μηχανή θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις, είτε σε ασφάλεια, είτε σε χαρακτηριστικά είτε και στα δύο. Με το Linux το κρατάς ζωντανό χωρίς να κάνεις τέτοιου είδους υποχωρήσεις. Νομίζω αυτό είναι και το νόημα του thread που άνοιξε ο nognir και φαίνεται στο πρώτο post. Μην πετάτε τις παλιές μηχανές, μπορούν να είναι χρήσιμα desktops με σύγχρονο software. Εγώ σε αυτό το πνεύμα μίλησα. Τα Win vs Linux ψάξε να τα βρεις αλλού. Άλλωστε πριν μιλήσεις εσύ για Win σε αυτό το thread, κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί τους. Όπως δεν ασχολείται κανείς με παλιό software, εκτός και αν πρέπει να τρέξει win σε παλιό μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά μην το χαλάμε... Υπάρχουν τόσα θέματα Linux vs Windows.

Έβαλα το dvd του Slackware να κατεβαίνει. Ίδωμεν... Πήγα να δοκιμάσω το Arch που είναι η διανομή στο κανονικό pc μου αλλά δεν...

Κολλήματα συνέχεια. Μετά είδα πως απαιτεί 96mb ram minimum... Οπότε πάμε γι'άλλα

Link to comment
Share on other sites

Οκ τ'ωρα με το Slackware... Μ'ονο που δεν μπορ'ω να β'αλω τ'ονους στα φων'ηεντα. Π'ως το λ'υνουμε αυτ'ο;

Πρόσθεσε στο /etc/profile:

export LANG="en_US"

export LC_CTYPE="el_GR"

Και κάνε logout και ξανά login. Αν είσαι μέσα ως root από κονσόλα μπορείς να αποφύγεις logout γράφοντας:

source /etc/profile

Link to comment
Share on other sites

OK, έφτιαξε. Πολλές ευχαριστίες...

Κάτι ακόμα: τα Abiword και gnumeric έχουν dependencies που πρέπει να μπουν χωριστά;

Ποιά έκδοση Slack έβαλες; Το Slackware από την έκδοση 11 και μετά έκανε drop το gnome. To Abiword μπορεί να δουλέψει και χωρίς gnome infrastracture. Το gnumeric όμως θα την χρειαστεί.

Αν χρειάζεσαι gnome στο Slack, υπάρχει το dropline gnome εδώ. Εκεί υπάρχει το gnome office που περιλαμβάνει Abiword και Gnumeric. Η τελευταία έκδοση του dropline gnome είναι για Slack 12.

EDIT: Δεν χρειάζεται να φορτώσεις gnome για να τρέξεις το gnome office. Τρέχει κανονικά μέσα από το xfce.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, με το που πάω να εγκαταστήσω το abiword μου βγάζει το εξής:

bash-3.1# sh abiword-2.4.5.x86.package 

# Preparing package: AbiWord Word Processor
# Checking for required C library versions ... passed
# Checking for Standard C++ library ... passed
# Checking for popt command line arguments parser ... passed
# Checking for libpng graphics library ... passed
# Checking for GTK+ user interface toolkit ... passed
# Checking for XML processing library ... passed
# Checking for Glade user interface loader library ... passed
# Checking for GConf Configuration Framework ... failed
# FAIL: Could not find 'GConf Configuration Framework'. Try using the native package manager for Slackware () to install a package with similar name to 'gconf2'.
FAIL: Unable to prepare package AbiWord Word Processor.
bash-3.1#

Εσύ πώς το εγκατέστησες; Δεν βρήκα έτοιμο πακέτο για Slackware

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, με το που πάω να εγκαταστήσω το abiword μου βγάζει το εξής:

bash-3.1# sh abiword-2.4.5.x86.package 

# Preparing package: AbiWord Word Processor
# Checking for required C library versions ... passed
# Checking for Standard C++ library ... passed
# Checking for popt command line arguments parser ... passed
# Checking for libpng graphics library ... passed
# Checking for GTK+ user interface toolkit ... passed
# Checking for XML processing library ... passed
# Checking for Glade user interface loader library ... passed
# Checking for GConf Configuration Framework ... failed
# FAIL: Could not find 'GConf Configuration Framework'. Try using the native package manager for Slackware () to install a package with similar name to 'gconf2'.
FAIL: Unable to prepare package AbiWord Word Processor.
bash-3.1#

Εσύ πώς το εγκατέστησες; Δεν βρήκα έτοιμο πακέτο για Slackware

Από που το πήρες το Abiword; Αν κατεβάσεις το dropline gnome και το εγκαταστήσεις, θα είναι όλα εκεί.

Εδώ έχει οδηγίες για την εγκατάσταση.

Εγώ είχα βάλει Slack 10.1 που τότε είχε ακόμα gnome. Ποιά έκδοση slack έχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει οδηγίες για την εγκατάσταση του dropline gnome.

Τώρα σε τι κατάσταση είσαι; Ξεκινάς τον wm από κονσόλα; Είσαι με kdm ή xdm;

By default το init level 4 (ή 5, δεν θυμάμαι τι έχει το 12) ξεκινάει τον kdm και από εκεί διαλέγεις ποιό desktop environment ή wm θέλεις να φορτώσεις. Μην περιμένεις πολλές ευκολίες με το Slack σε αυτά. Είναι ελαφρύ server λειτουργικό με κάποιες desktop δυνατότητες. Δεν είναι Fedora.

Link to comment
Share on other sites

Το 12 είναι με xdm, και δεν σε αφήνει να διαλέξεις στο login ποιο γραφικό περιβάλλον θες. Επειδή δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω τα dependencies των Abiword και Gnumeric και δεν έχω ούτε καν πλειάδα χώρου στον δίσκο (10gb όλα κι όλα) το παλιό pc θα μείνει σε αχρηστία μέχρι να έχω τον χρόνο να ξαναασχοληθώ μαζί του. Οι εξετάσεις αρχίζουν την δευτέρα και έχει πολλή δουλειά να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το 12 είναι με xdm, και δεν σε αφήνει να διαλέξεις στο login ποιο γραφικό περιβάλλον θες. Επειδή δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω τα dependencies των Abiword και Gnumeric και δεν έχω ούτε καν πλειάδα χώρου στον δίσκο (10gb όλα κι όλα) το παλιό pc θα μείνει σε αχρηστία μέχρι να έχω τον χρόνο να ξαναασχοληθώ μαζί του. Οι εξετάσεις αρχίζουν την δευτέρα και έχει πολλή δουλειά να γίνει.

Δεν χρειάζεται να ψάξεις για dependencies. Το dropline gnome έχει installer και θα έρθει ότι χρειάζεσαι από εκεί. Ο χώρος στον δίσκο που θα χρειαστείς είναι το πολύ 100 MB. Anyway...Καλή επιτυχία με τις εξετάσεις και όποτε ασχοληθείς, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παμπάλαιο Pentium II με 10GB HDD και 192ΜΒ μνήμη. Σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω για backup server. Μετά από προτροπή του Μανώλη, είπα να βάλω Debian, ακολουθώντας και τον οδηγό που έχουμε εδώ στο φόρουμ. Και ερωτώ...θα τρέξει? Το μηχάνημα θέλω να δουλεύει 2-3 πράγματα αυτόματα εάν γίνεται. Να βλέπει δίκτυο, να πέρνει backup ανά μία ώρα από ένα LAN HDD σε ένα usb stick και μία φορά την ημέρα να πέρνει backup στον σκληρό του. Θα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά ή να κοιτάξω για κάτι άλλο (πχ 98)!?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παμπάλαιο Pentium II με 10GB HDD και 192ΜΒ μνήμη. Σκέφτηκα να το χρησιμοποιήσω για backup server. Μετά από προτροπή του Μανώλη, είπα να βάλω Debian, ακολουθώντας και τον οδηγό που έχουμε εδώ στο φόρουμ. Και ερωτώ...θα τρέξει? Το μηχάνημα θέλω να δουλεύει 2-3 πράγματα αυτόματα εάν γίνεται. Να βλέπει δίκτυο, να πέρνει backup ανά μία ώρα από ένα LAN HDD σε ένα usb stick και μία φορά την ημέρα να πέρνει backup στον σκληρό του. Θα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά ή να κοιτάξω για κάτι άλλο (πχ 98)!?

Ναι μια χαρά. Γι αυτά δεν θα χρειαστείς καν gui.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Κατέληξα στο Puppy Linux και μάλλον μένω εδώ, καθώς έχει ό,τι χρειάζομαι και μερικά που δεν χρειάζομαι, και το pc έχει αξιοπρεπείς επιδόσεις

Το puppy διατηρεί Slackware compatibility. Αυτό σημαίνει πως αν δεν βρεις κάποιο έτοιμο πακέρο για puppy, και εφόσον υπάρχει στο linuxpackages.net (είναι slack repo), το παίρνεις από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.