Jump to content



H "ανάσταση" ενός pc 10 χρονών...


Nognir

Recommended Posts

Επειδή η πρόσφατη "περιπέτεια¨μου με το Πλαίσιο:063: με άφησε χωρίς pc, αναγκάστηκα να "αναστήσω" το παλιό pc που έτρωγε σκόνη στην ντουλάπα... Σε σχέση με το κανονικό μου σύστημα η διαφορά ήταν τραγική από πλευράς hardware:

Pentium III @ 450Mhz, 64mb RAM, ATI Rage3d Pro gfx, 10gb Samsung hdd, 130w psu

Αναγκάστηκα να αρχίσω το ψάξιμο για OS που θα μου επέτρεπε να κάνω τις βασικές λειτουργίες που χρειαζόμουνα: Web browsing, email, word/spreadsheet processing, chat, media, ενώ παράλληλα έπρεπε να αναγνωρίζει την ασύρματη κάρτα μου. Μετά από αρκετές αποτυχημένες απόπειρες (Dreamlinux, AntiX-Mepis, DSL, gOS) κατάφερα να μπω στο internet με το xubuntu alternative install, και μετά άρχισε το ξήλωμα. Πειραματίστικα λίγο με το enlightenment, προς αναζήτηση ελαφρύτερου WM από το XFCE, αλλά τελικά κατέληξα στο wmii. Έπειτα άρχισα να αναζητώ προγράμματα που να κάνουν την δουλειά που θέλω από γραμμή εντολών, προς αντικατάσταση των παλιών. Κατέληξα στα:

mplayer, tmsnc, irssi, finch (media, msn, irc, aim αντίστοιχα). Κράτησα τα Abiword και Gnumeric για λόγους εργασίας...

Το pc πραγματικά έχει αναστηθεί, οι εντολές τρέχουν σε επαρκή ταχύτητα (κολλήματα μόνο κατά το install-uninstall προγραμμάτων και το Abiword να τρέχει). Σήμερα θα ολοκληρώσω την μετάβαση με τον text based web browser Lynx και το text based email client Pine. Θα δοκιμάσω μια και τον Swiftfox πάντως, μπας και μου κάνει. Μια περισσότερη εξοικείωση με τον wmii την χρειάζομαι πάντως...

Το είχα διαβάσει πως το Linux ξαναφέρνει στην ζωή παλιά μηχανήματα, αλλά δεν φανταζόμουνα πως ήταν όντως έτσι. Κυρίως γιατί με τον όρο "παλιά μηχανήματα" θεωρούσα μηχανήματα 7-8 χρονών. Το παρόν pc θεωρείτο παλιό ακόμα και την χρονιά που αγοράστηκε (1998).

Ηθικό δίδαγμα: Μην πετάτε τα παλιά pc σας, ακόμα μπορούν να φανούν χρήσιμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Στο γραφείο έχω 10 παρόμοια με το δικό σου. PIII@450, ATI Rage XL, 64 MB RAM και 9 Gbyte HD. Επώνυμα μάλιστα. Fujitsu-Siemens. Όταν η MS έκανε drop την υποστήριξη ασφαλείας των Win98 πριν 2 χρόνια, απέκτησαν όλα Slackware 10 με XFCE. Πρόσθεσα μόνος μου το gnome office και το Opera για να είναι κάπως πιο desktop. Τρέχουν μια χαρά τους clients από δύο εφαρμογές. H μία με telnet/console. H άλλη είναι ένας remote image manipulator που τραβάει φωτογραφίες εγγράφων από έναν server, αφού πρώτα εκτελέσει αναζήτηση με τα κριτήρια του χρήστη σε ένα ευρετήριο, επίσης remote. Το τελευταίο μάλιστα είναι φτιαγμένο in house με GTK+ και έχει γίνει port και στα Windows.

Ηθικό δίδαγμα: Μην πετάτε τα παλιά pc σας, ακόμα μπορούν να φανούν χρήσιμα!

Ακριβώς. Με λίγο ψάξιμο για ουσιαστική βελτίωση γνώσεων, εξοικονομείς χιλιάδες ευρώ που δεν τα χρωστάς ούτε στην Microsoft, ούτε στην Intel, ούτε σε κανέναν άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα εναν celeron 333 με 64mb ram και εκανα την χαζομαρα και τον πέταξα...Θεωρούσα οτι δεν θα μπορουσε να κάνει τιποτα χρήσιμο αλλά τώρα κατάλαβα οτί ηταν μέγα λαθος, ειχε παθητική ψύξη σε CPU και GPU, με ενα αθόρυβο τροφοδοτικό και εναν σκληρό απο λαπτοπ θα ήταν σουπερ ήσυχο κατεβαστήρι

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία σε ένα PC είναι η μνήμη και ο δίσκος. Είχα φτιάξει Cyrix 200+ με 128MB μνήμη και win2000 στην δουλειά σαν back up PC. Είχα δοκιμάσει και Linux. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Την δουλειά του την έκανε μια χαρά. Η μόνη επιπλέον προσθήκη. Κάρτα PCI με Promise controller και 40άρης ΑΤΑ. Είχε πλάκα να βλέπεις στα benchmark η διαμεταγωγή του δίσκου να είναι άνω του μισού αυτής της μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Όλη η ιστορία σε ένα PC είναι η μνήμη και ο δίσκος. Είχα φτιάξει Cyrix 200+ με 128MB μνήμη και win2000 στην δουλειά σαν back up PC. Είχα δοκιμάσει και Linux. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Την δουλειά του την έκανε μια χαρά. Η μόνη επιπλέον προσθήκη. Κάρτα PCI με Promise controller και 40άρης ΑΤΑ. Είχε πλάκα να βλέπεις στα benchmark η διαμεταγωγή του δίσκου να είναι άνω του μισού αυτής της μνήμης.

Ε όχι ακριβώς. Το μηχάνημα σου μπορεί να τρέξει και την τελευταία έκδοση από κάποιο Linux. Με τα windows θα πρέπει να γυρίσεις 8 χρόνια πίσω για να κάνεις το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο έχω 10 παρόμοια με το δικό σου. PIII@450, ATI Rage XL, 64 MB RAM και 9 Gbyte HD. Επώνυμα μάλιστα. Fujitsu-Siemens. Όταν η MS έκανε drop την υποστήριξη ασφαλείας των Win98 πριν 2 χρόνια, απέκτησαν όλα Slackware 10 με XFCE

Σοβαρά; Γιατί εμένα, που είναι Xubuntu, με το XFCE 2 προγράμματα να άνοιγα και το σύστημα σχεδόν πάγωνε... Αν του ρίξω και άλλη μνήμη (π.χ. 128μβ) θα στρώσει από απόδοση για να ρίξω κανένα XFCE και για να μην μου κολλάει κάθε μισό λεπτό;

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ακριβώς. Το μηχάνημα σου μπορεί να τρέξει και την τελευταία έκδοση από κάποιο Linux. Με τα windows θα πρέπει να γυρίσεις 8 χρόνια πίσω για να κάνεις το ίδιο.

Λες να του περάσω KDE4 και το τελευταίο OpenOffice? Χμμμ......

ΟΚ, ΟΚ καταλαβαίνω που το πας, νομίζω, αλλά έχεις λάθος. Και Linux από το 2040 να του βάλω, το εν λόγο μηχάνημα θα κάνει, λίγα, ελάχιστα ή και καθόλου περισσότερα πράγματα από ότι έκανε ή μπορούσε να κάνει πριν 10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά; Γιατί εμένα, που είναι Xubuntu, με το XFCE 2 προγράμματα να άνοιγα και το σύστημα σχεδόν πάγωνε... Αν του ρίξω και άλλη μνήμη (π.χ. 128μβ) θα στρώσει από απόδοση για να ρίξω κανένα XFCE και για να μην μου κολλάει κάθε μισό λεπτό;

Το Slackware 10 έχει την έκδοση 3.8 του xfce αν θυμάμαι καλά. Αν θέλεις δοκίμασε το. Εγώ σταμάτησα ό,τι background process δεν χρειαζόμουν και έφτιαξα δικό μου kernel με τα απολύτως απαραίτητα. Από αυτά μόνο κέρδισα κάπου στα 25 MB. Στο dmesg ο kernel μου έδινε ότι χρησιμοποιούσε όλα όλα 1200 kbytes. Επίσης αν πειράξεις το xorg.conf ώστε να μην ανεβαίνουν πάνω τα modules που δεν χρειάζεσαι, κερδίζεις κι άλλο. Μετά έκανα disk-2-disk copy για να μην ξανακάνω την ίδια δουλειά 10 φορές.

Δεν νομίζω πως τα κολλήματα σου έχουν να κάνουν με το xfce. Κάτι άλλο στην configuration του software τραβάει πόρους και το σύστημα κολλάει όταν ανεβαίνει το xfce. Αν τα κολλήματα σου δεν ανεβάζουν το CPU load, τότε είναι θέμα κακής configuration δικτύου.

DarthMoul added 6 Minutes and 4 Seconds later...

Λες να του περάσω KDE4 και το τελευταίο OpenOffice? Χμμμ......

ΟΚ, ΟΚ καταλαβαίνω που το πας, νομίζω, αλλά έχεις λάθος. Και Linux από το 2040 να του βάλω, το εν λόγο μηχάνημα θα κάνει, λίγα, ελάχιστα ή και καθόλου περισσότερα πράγματα από ότι έκανε ή μπορούσε να κάνει πριν 10 χρόνια.

Θα κάνει ότι θα κάνουν και τα 2000 αν τους περάσεις το MS office 2007. Τα Vista δεν θα κάνουν ούτε boot. Το ζήτημα όμως είναι ότι το πρόβλημα στο λύνει το software, και το hw το μόνο που κάνει είναι να το υπηρετεί. Μόλις σταματήσει η υποστήριξη των 2000, πας σε Vista και το μηχάνημα για πέταμα και 1000 ευρώ για αντικατάσταση. Με Linux θα ζήσει μερικά χρονάκια ακόμα και θα εξακολουθεί να κάνει αυτά τα λίγα που κάνει και σήμερα. Τελικά θα το πετάξεις όταν καεί. Μέχρι τότε θα μπορεί να τρέχει αυτό το λίγο software που τρέχει, ενημερωμένο και τελευταίας έκδοσης, όχι μιας δεκαετίας πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει ότι θα κάνουν και τα 2000 αν τους περάσεις το MS office 2007. Τα Vista δεν θα κάνουν ούτε boot. Το ζήτημα όμως είναι ότι το πρόβλημα στο λύνει το software, και το hw το μόνο που κάνει είναι να το υπηρετεί. Μόλις σταματήσει η υποστήριξη των 2000, πας σε Vista και το μηχάνημα για πέταμα και 1000 ευρώ για αντικατάσταση. Με Linux θα ζήσει μερικά χρονάκια ακόμα και θα εξακολουθεί να κάνει αυτά τα λίγα που κάνει και σήμερα. Τελικά θα το πετάξεις όταν καεί. Μέχρι τότε θα μπορεί να τρέχει αυτό το λίγο software που τρέχει, ενημερωμένο και τελευταίας έκδοσης, όχι μιας δεκαετίας πίσω.

- Προφανώς σε τέτοιο μηχάνημα δεν σε ενδιαφέρει το MSO 2007.

- Ούτε τα Vista.

- Το software σου δίνει λύσεις μέχρι εκεί που του επιτρέπει και το hardware.

- Σε τέτοιο μηχάνημα δεν σε απασχολεί το θέμα της υποστήριξης ή όχι του λειτουργικού. Του έχεις αναθέσει μια δουλειά μέχρι να καεί, όπως αναφέρεις και εσύ. Μέχρι τότε, ασχέτως του λειτουργικού, θα κάνει την δουλειά που πάντα έκανε.

Αυτό στο οποίο έχεις δίκιο είναι στο ότι θα μπορείς να ελπίζεις, σε κάποιο βαθμό, σε βελτιστοποιημένες εκδόσεις των προγραμμάτων. Βέβαια το κατά πόσο θα ελέγχονται οι νέες εκδόσεις προγραμμάτων (και όχι του Linux) ως προς την συμβατότητά τους με παλιό hardware, αυτό είναι άλλη ιστορία. Ένα επιπλέον ατού του linux για τα παλιά συστήματα είναι ότι διαθέτει software που δεν απαιτεί να φορτώσεις γραφικό περιβάλλον.

Αλλά μέχρι εκεί. Με 128ΜΒ μνήμης - για αυτό και αναφέρω ως ένα από τα βασικά την μνήμη - μπορείς να έχεις ακόμα και ΧΡ αν το επιθυμείς, με το κατάλληλο fine tuning όπως έχεις κάνει και εσύ στο linux, ενώ με έναν γρήγορο δίσκο, πέρα από χώρο αποθήκευσης, έχεις σημαντική βελτίωση στην αποκρισημότητα του συστήματος, το δεύτερο ποιο σημαντικό κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ηξερα οτι τα Linux εχουν ευελιξία ..Εχω δει να τρέχουν σε κονσόλες απο την εποχη του PS2 και του dreamcast. Απο την στιγμή που είδα να τρέχουν linux σε ipod ..Ξέρω οτι μπορούν να γινουν τα παντα (με Linux)

Link to comment
Share on other sites

- Προφανώς σε τέτοιο μηχάνημα δεν σε ενδιαφέρει το MSO 2007.

- Ούτε τα Vista.

- Το software σου δίνει λύσεις μέχρι εκεί που του επιτρέπει και το hardware.

- Σε τέτοιο μηχάνημα δεν σε απασχολεί το θέμα της υποστήριξης ή όχι του λειτουργικού. Του έχεις αναθέσει μια δουλειά μέχρι να καεί, όπως αναφέρεις και εσύ. Μέχρι τότε, ασχέτως του λειτουργικού, θα κάνει την δουλειά που πάντα έκανε.

Εξαρτάται από το τί θέλεις να κάνεις. Εγώ ας πούμε το έκανα desktop. Με τον κειμενογράφο του και τον browser του. Και φυσικά με απασχολεί η υποστήριξη και του λειτουργικού και όλου του software που τρέχει. Αλλιώς θα έμενα στα win98 με word 97 που δεν μου κάνει export το κείμενο σε PDF ή ODF όπως κάνει το abiword. Λύση για το παραπάνω με windows έχεις;

Αυτό στο οποίο έχεις δίκιο είναι στο ότι θα μπορείς να ελπίζεις, σε κάποιο βαθμό, σε βελτιστοποιημένες εκδόσεις των προγραμμάτων. Βέβαια το κατά πόσο θα ελέγχονται οι νέες εκδόσεις προγραμμάτων (και όχι του Linux) ως προς την συμβατότητά τους με παλιό hardware, αυτό είναι άλλη ιστορία. Ένα επιπλέον ατού του linux για τα παλιά συστήματα είναι ότι διαθέτει software που δεν απαιτεί να φορτώσεις γραφικό περιβάλλον.

Μέχρι τώρα το linux δεν έχει κάνει drop τις προς τα πίσω συμβατότητες. Και δεν νομίζω να το κάνει αφού έτσι θα χάσει τους χρήστες που το χρησιμοποιούν όπως εγώ. Για να κρατάνε ζωντανό παλιό hw και να αποφεύγουν το κόστος.

Αλλά μέχρι εκεί. Με 128ΜΒ μνήμης - για αυτό και αναφέρω ως ένα από τα βασικά την μνήμη - μπορείς να έχεις ακόμα και ΧΡ αν το επιθυμείς, με το κατάλληλο fine tuning όπως έχεις κάνει και εσύ στο linux, ενώ με έναν γρήγορο δίσκο, πέρα από χώρο αποθήκευσης, έχεις σημαντική βελτίωση στην αποκρισημότητα του συστήματος, το δεύτερο ποιο σημαντικό κατά την γνώμη μου.

Τα XP είναι 100% desktop λειτουργικό. Αν το fine tuning περιλαμβάνει να πέσει το firewall και το antivirus, μάλλον θα το δουλεύεις εκτός internet. Έτσι θα μπορείς να δουλεύεις και καμμιά εφαρμογή, πχ το word. Αλλά και πάλι μιλάμε για software δεκαετίας, με ελάχιστη ή χωρίς υποστήριξη, ή στο τέλος του βίου του.

EDIT: Για του λόγου το αληθές ανέβασα και ένα screenshot από το μηχάνημα ενός συναδέλφου εδώ δίπλα.

@nognir: Τελικά το Slackware 10.1 έχει το xfce 4.2 και πάει σφαίρα. Ρίχτου μια ματιά. Η opera δίνει installation package και για slack.

post-64-1442174941,3221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ για την ιστορία να αναφέρω αυτό

http://www.download.com/PDF995-Printer-Driver/3000-6675_4-10068482.html?tag=lst-5

που ίσως να κάνει την δουλειά που λες. Αλλά δεν αντιλέγω ότι το linux έχει μικρότερες απαιτήσεις στην μνήμη. Προφανώς και έχει. Δεν είναι όμως μόνο θέμα μνήμης το πως θα χρησιμοποιηθεί τελικώς ένα τέτοιο μηχάνημα.

Κάτι ακόμα. Δεν μίλησα για την διατήρηση της συμβατότητας του linux με τα παλιά μηχανήματα, άλλωστε μπορείς να βάλεις παλιότερη έκδοση μιας διανομής όπως έχεις κάνει και εσύ, αλλά για αυτή των επιμέρους προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ για την ιστορία να αναφέρω αυτό

http://www.download.com/PDF995-Printer-Driver/3000-6675_4-10068482.html?tag=lst-5

που ίσως να κάνει την δουλειά που λες.

Την κάνει. Είναι το παλιό κόλπο στα win. Όταν θέλεις να πάρεις τα data από μια proprietary εφαρμογή σε text, δημιουργείς έναν εικονικό plain text εκτυπωτή και τον συνδέεις με αρχείο αντί με κάποιο port. Τον δηλώνεις default και από την εφαρμογή πατάς το print. Έτσι παίρνεις τα data που θέλεις σε ascii και τα πας όπου θέλεις, χωρίς να πληρώσεις για support. Νόμιμα ;) Στην ίδια ιδέα βασίζεται και αυτά αλλά με PDF έξοδο αντί για ascii.

Αλλά δεν αντιλέγω ότι το linux έχει μικρότερες απαιτήσεις στην μνήμη. Προφανώς και έχει. Δεν είναι όμως μόνο θέμα μνήμης το πως θα χρησιμοποιηθεί τελικώς ένα τέτοιο μηχάνημα.

Όλη η ιστορία σε ένα PC είναι η μνήμη και ο δίσκος.

Τώρα με μπέρδεψες. :017: Τελικά η μνήμη είναι όλη η ιστορία, ή είναι μόνο η μισή;

Κάτι ακόμα. Δεν μίλησα για την διατήρηση της συμβατότητας του linux με τα παλιά μηχανήματα, άλλωστε μπορείς να βάλεις παλιότερη έκδοση μιας διανομής όπως έχεις κάνει και εσύ, αλλά για αυτή των επιμέρους προγραμμάτων.

Νομίζω ότι έγραψα πιο πάνω ότι η δουλειά έγινε πριν από δύο χρόνια. Πριν δύο χρόνια το Slack 10.1 ήταν το τελευταίο που υπήρχε. Από εκεί και πέρα το κρατάς up-to-date με την τελευταία έκδοση (Slackware 12 σήμερα που μιλάμε) με το swaret. Είτε στο σύνολο, είτε επιμέρους προγράμματα, ανάλογα τι θέλεις. Αν θέλεις, μόλις βρω ευκαιρία αύριο-μεθαύριο, πατάω ένα swaret --upgrade στο μηχάνημα που σου έδειξα πιο πάνω να δούμε τι θα γίνει. Παράλληλα δοκίμασε και εσύ να βάλεις Vista στο δικό σου, να συγκρίνουμε αποτελέσματα.

@nognir: Το madwifi στο slack δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν είναι ρίξε μια ματιά για τις συμβατότητες με την κάρτα σου πριν κατεβάσεις τα CD. Τα δύο πρώτα θα χρειαστείς. Αν έχεις γρήγορη γραμμή, πάρε το DVD

Link to comment
Share on other sites

Την κάνει. Είναι το παλιό κόλπο στα win. Όταν θέλεις να πάρεις τα data από μια proprietary εφαρμογή σε text, δημιουργείς έναν εικονικό plain text εκτυπωτή και τον συνδέεις με αρχείο αντί με κάποιο port. Τον δηλώνεις default και από την εφαρμογή πατάς το print. Έτσι παίρνεις τα data που θέλεις σε ascii και τα πας όπου θέλεις, χωρίς να πληρώσεις για support. Νόμιμα ;) Στην ίδια ιδέα βασίζεται και αυτά αλλά με PDF έξοδο αντί για ascii.

Δεν τα παίρνεις σε ASCII αλλά σαν κανονικό PDF. Υπάρχουν ποιο απλά προγράμματα από ότι κοίταγα για ASCII. Βασικά είχε δεκάδες προγράμματα που σχετίζονταν με PDF στο download.com (μιλάω για freeware), αλλά δεν ασχολήθηκα. Δεν θεωρώ ότι υπήρχε και λόγος.

Τώρα με μπέρδεψες. :017: Τελικά η μνήμη είναι όλη η ιστορία, ή είναι μόνο η μισή;

Δεν κατανοώ που μπερδεύτηκες. Τα δύο quotes δεν απαντάνε στο ίδιο πράγμα, αν αυτό βοηθάει.

Νομίζω ότι έγραψα πιο πάνω ότι η δουλειά έγινε πριν από δύο χρόνια. Πριν δύο χρόνια το Slack 10.1 ήταν το τελευταίο που υπήρχε. Από εκεί και πέρα το κρατάς up-to-date με την τελευταία έκδοση (Slackware 12 σήμερα που μιλάμε) με το swaret. Είτε στο σύνολο, είτε επιμέρους προγράμματα, ανάλογα τι θέλεις. Αν θέλεις, μόλις βρω ευκαιρία αύριο-μεθαύριο, πατάω ένα swaret --upgrade στο μηχάνημα που σου έδειξα πιο πάνω να δούμε τι θα γίνει. Παράλληλα δοκίμασε και εσύ να βάλεις Vista στο δικό σου, να συγκρίνουμε αποτελέσματα.

Δεν το πρόσεξα. Sorry.

Τώρα για τα υπόλοιπα θα μου επιτρέψεις να μην ασχοληθώ μιας και το πας σε Linux vs Windows που δεν έχει νόημα. Δεν θυμάμαι άλλωστε να είπα πουθενά "Τα windows είναι καλύτερη επιλογή από το Linux" και δεν κατανοώ που το ανακάλυψες. Απλά αναφέρω ότι σε τόσο παλιά συστήματα, μπορείς να βάλεις ακόμα και Windows.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.