Jump to content



γιατι το pc εχασε την γρηγοραδα του;;;


spiderdim1442169203

Recommended Posts

Η ταχύτητα ειναι πολύ πεσμένη αλλα αυτο μπορεί να εινα και απο τα win... Μπορεις να δοκιμάσεις το σκληρό σου σε αλλο Pc παλι με το ίδιο εργαλέιο.. Μηπως εχεις πειράξει καμια επιλογή στο bios που εχει σχέση με pci ή τιποτα και στους σκοτώνει?? (ide ειναι?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Η ταχύτητα ειναι πολύ πεσμένη αλλα αυτο μπορεί να εινα και απο τα win... Μπορεις να δοκιμάσεις το σκληρό σου σε αλλο Pc παλι με το ίδιο εργαλέιο.. Μηπως εχεις πειράξει καμια επιλογή στο bios που εχει σχέση με pci ή τιποτα και στους σκοτώνει?? (ide ειναι?)

sata ειναι....

οχι φιλε μου,απο bios μονο cpu staff πειραζω

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, ειναι αναγκη να τα παιξει και αυτος ο δισκος?

Αν με τοσα στήσε-ξέστησε και BSOD απο το o/c και ... και... και... απλά έφαγε τα ψομιά του η εγκατασταση των ΧΡ?

Δεν ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, ειναι αναγκη να τα παιξει και αυτος ο δισκος?

Αν με τοσα στήσε-ξέστησε και BSOD απο το o/c και ... και... και... απλά έφαγε τα ψομιά του η εγκατασταση των ΧΡ?

Δεν ειναι λογικο?

με αυτον το σκληρο δεν εκανα πολυ o/c...

μετα το τελευταιο φορματ που εκανα ειπα τερμα...

μετα σκεφτηκα να παρω ενα σκληρο μονο για o/c

με λιγα λογια δεν πιεσα τα χp μετα το τελευταιο φορματ

@στελθ

εκανα αυτα που γραφεις...

τι θα επρεπε να δω στο τελος...;

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ dim. Δεν ειναι οτι χαλαει ο σκληρος. Τα παραθυρια την παιζουν με την πάροδο των χιλιάδων μπλέ οθονών και λοιπών κρεμασμάτων....

Κάνε ενα καλο install και τράβα ενα acronis να εισαι ο ΙΔΙΟΣ σε 5 λεπτά μεσα για παντα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, ειναι αναγκη να τα παιξει και αυτος ο δισκος?

Αν με τοσα στήσε-ξέστησε και BSOD απο το o/c και ... και... και... απλά έφαγε τα ψομιά του η εγκατασταση των ΧΡ?

Δεν ειναι λογικο?

Iσως να εχεις δικιο γι'αυτο του ειπα να εξαντλησει ολες τις πιθανοτητες πρωτα,ομως δεν ειναι περιεργο οτι αρχισε να εχει προβλημα απο οταν του χτυπησε ο προηγουμενος δισκος?

Μηπως κατι συνεβη που χτυπησε και τους δυο δισκους την ιδια στιγμη?

@spiderdim,

Δοκιμασε αυτο που ειπε ο MUL παρε τον δισκο σε ενα αλλο PC και βαλτον σαν δευτερο σκληρο,εκει δεν θα τρεχει τιποτα ο δισκος,τρεξε τα ιδια τεστ που ετρεξες πριν να δεις τι γινεται,αν ειναι προβλημα των win πρεπει να δειξει αλλα πραγματα στο τεστ.

Οτιδηποτε τρεχει στο start-up,τωρα το να ξεχωρισεις αν κατι θα επρεπε να τρεχει η οχι..........μακαρι να ειχα μια λιστα με τα αρχεια που θα επρεπε να τρεχουν να μπορεις να τα ξεχωρισεις.

stealth

Edit:Αν σε βοηθαει καθολου κοιτα εδω,εμενα εχει μονο 12 αντικειμενα να τρεχουν στο start-up,ψαξε για κατι που δεν αναγνωριζεις για κατι που δεν εχεις ξαναδει.

post-7559-1442174940,9075_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα 1,30 ωρα ενα exteded test και το περασε ο σκληρος με επιτυχια...

attachment.php?attachmentid=19126&d=1202764991

ο σκληρος ειναι οκ πιστευω απο υγεία...

stealth θα κοιταξω αυτα που λες...

επισης κοιταζω και τις υπολοιπες αποψεις...

ΥΓ.ετρεξα το diagnostic tool της WD

post-7024-1442174941,0814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουραστικα και σας κουρασα...

ιο δεν βρισκω...

σφαλμα σκληρου δεν βρισκω...

εχω στειλει ενα σκληρο για rma στην Ολλανδια και εχω αλλον ενα σκληρο sto Πλαισιο για αντικατασταση...

θα κανω υπομονη να δω αν θα μου ερθουν και οι δυο καινουριοι πισω, και τοτε θα κανω ενα φορματ να φτιαξω και ενα raid0 να ειμαι ωραιος...

θα εχω και ενα διαφορετικο σκληρο για ο/cing και ολα θα ειναι τζαμι....

θα σας κραταω ενημερους για τους σκληρους....

ευχαριστω παρα παρα πολυ οσους βοηθησαν και συγνωμη αν σας κουρασα...

υπομονη λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Καλά ξετελέματα και η επομενη σου κινηση να ειναι τουλαχιστον τα εξης:

1.Σωστη εγκατασταση.

2. Ξεφορτωμα των περιττών προγραμματων

3.acronis backup σε ξεχωριστο δισκο (ή partition)

Link to comment
Share on other sites

Spiderdim: Αν είδες σε άλλο thread (του Lafas) μετά από ένα εξάμηνο οι μνήμες πέθαναν επειδή ήταν κλοκαρισμένες και βολταρισμένες.

Δεν έχετε καταλάβει όλοι, πως το o/c μπορεί να σου "τελειώσει" hardware parts πολύ πιο γρήγορα από όσο νομίζουν!

Μην απορείς λοιπόν που σου κάνει το pc κόλπα όταν έχεις τον AMD στα όρια των ρολογιών που κανονικά πάει ο Κ8 (νομίζεις η AMD είναι ηλίθια που δεν έβγαλε cpu σε K8 πυρήνα πάνω από 3.2Ghz?).

Φαντάζομαι και για τις μνήμες σου θα συμβαίνει κάτι ανάλογο.

Εγώ χωρίς o/c γιατί δεν αντιμετωπίζω προβλήματα σαν αυτό που έχεις εσύ ή σαν το πρόβλημα του Lafas με τις μνήμες του; Αλλα είπαμε όσοι δεν κάνουν o/c είναι κορόιδα μάλλον.. :p

Εγώ πάντως κάνω o/c μόνο για να δώσω κανα hw point στην ομάδα, και έχω το pc default. Δεν έχει νόημα το o/c δεν κερδίζεις τόσο πολύ στην πράξη (βέβαια στα benchmarks κερδίζεις πολύ και χαίρονται διάφοροι), και πας μετά φορτώνεις ένα game και βλέπεις ότι με την cpu τέρμα και την vga τελικιασμένη σε core & memory, και κέρδισες .. 5 frames! Kαι μετά από κανά εξάμηνο αρχίζει το pc να κλατάρει και να τρέχεις για RMA (σε δουλειά να βρισκόμαστε). Ωραίο χόμπυ!

Συνεχίστε..

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Νικο δηλαδη μου λες οτι τα κακαρωσαν οι μνημες?

ας πουμε ναι...

πως θα το επιβεβαιωσω για να της παω πισω να μου δωσουν αλλες?

Να πω επισης πως οταν μπαινω με safe mode το pc πεταει.....!

Φορματ θα γινει ετσι και αλλιως επειδη περιμενω νεους σκληρους...

θελω ομως να αποκλεισω το ενδεχομενο να εχει χαλασει καποiο Part

@edit

Αρκεί να μην την πατήσει στο acronis όπως την πάτησα εγώ που δεν μου αναγνώριζε το raid ....

Οσο για σένα Δημήτρη ο 160άρης είναι free και διαθέσιμος ..

εμεις τα λεμε απο κοντα...:001:

ασε να κανουμε λιγο υπομονη....γιατι στην ουσια 2 rma εχω στειλει με σκληρους

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Νικο δηλαδη μου λες οτι τα κακαρωσαν οι μνημες?

ας πουμε ναι...

πως θα το επιβεβαιωσω για να της παω πισω να μου δωσουν αλλες?

Να πω επισης πως οταν μπαινω με safe mode το pc πεταει.....!

Φορματ θα γινει ετσι και αλλιως επειδη περιμενω νεους σκληρους...

θελω ομως να αποκλεισω το ενδεχομενο να εχει χαλασει καποiο Part

Όχι, λέω ότι το overclocking είναι ικανό να σου "ψοφήσει" το hardware, για ένα ποσοστό σε κέρδος επιδόσεων που δεν αξίζει τον κόπο.

- Κατανοητό;

- Απολύτως!

- Μπράβο παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.