Jump to content



γιατι το pc εχασε την γρηγοραδα του;;;


spiderdim1442169203

Recommended Posts

Όχι, λέω ότι το overclocking είναι ικανό να σου "ψοφήσει" το hardware, για ένα ποσοστό σε κέρδος επιδόσεων που δεν αξίζει τον κόπο.

- Κατανοητό;

- Απολύτως!

- Μπράβο παιδιά!

θα κανω οταν κανω φορματ και θα σου πω αν χαλασε κατι..

οσο για το o/cing.... απο την στιγμη που εχω εγγυηση και ορεξη να μαθω τα μυστικα του o/c πρεπει να συνηθησω και την ιδεα του rma κα της συνεχης επισκεψης στο πλασιο για αλλαγες....

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

οσο για το o/cing.... απο την στιγμη που εχω εγγυηση και ορεξη να μαθω τα μυστικα του o/c πρεπει να συνηθησω και την ιδεα του rma κα της συνεχης επισκεψης στο πλασιο για αλλαγες....

ετσι δεν ειναι?

ΟΧΙ. Το οτι υπάρχει αυτη η παράμετρος δεν σημαίνει οτι θα γινει και καθημερινό μας μέλημα.... Εκει φίλε Δημήτρη ειναι ταλαιπωρια και δεν αξίζει ΚΑΘΟΛΟΥ τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. Το οτι υπάρχει αυτη η παράμετρος δεν σημαίνει οτι θα γινει και καθημερινό μας μέλημα.... Εκει φίλε Δημήτρη ειναι ταλαιπωρια και δεν αξίζει ΚΑΘΟΛΟΥ τον κόπο.

απλα ειναι θεμα τυχης....

ξερετε τι ανακαλυψα?

στο σπιτι μου μετα της 11 το βραδυ πεφτει η ταση....

σε ολη την γειτονιά γινεται αυτο....

ηλεκτρολογος το επιβαιβεωσε χτες.......

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πετάει σε safe mode λέει ότι με ένα format θα φτιάξει. Με παραξενεύει όμως που δεν μπορείς να βρεις τί καθυστερεί τον δίσκο. Ήξερα κάποιο πρόγραμμα που σου δείχνει ποιές διεργασίες έχουν πρόσβαση στον δίσκο αλλά δεν το θυμάμαι. Πιστεύω ότι αν σταματήσουν αυτές οι διεργασίες θα σταματήσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Simon σταματάς οτιδήποτε δεν ειναι απο τα σίγουρα του λειτουργικού και καθαρισες. Ασε που αν δεν τα τρέχεις καθε φορά με το ΒΟΟΤ τοτε καλια να σου λείπουν :)

Link to comment
Share on other sites

θα κανω οταν κανω φορματ και θα σου πω αν χαλασε κατι..

οσο για το o/cing.... απο την στιγμη που εχω εγγυηση και ορεξη να μαθω τα μυστικα του o/c πρεπει να συνηθησω και την ιδεα του rma κα της συνεχης επισκεψης στο πλασιο για αλλαγες....

ετσι δεν ειναι?

Εγώ βλέπω τους υπολογιστές σαν εργαλεία. Και η έννοια έχει διάφορες ερμηνείες, είτε σαν εργαλείο διασκέδασης (games), είτε σαν εργαλείο επιμόρφωσης (internet), είτε σαν εργαλείο δουλειάς.

Γουστάρω επιδόσεις και γκάζια όπως οι περισσότεροι εδώ, αλλά γουστάρω επίσης και να δουλεύει το hardware 1000% σταθερά, χωρίς ρίσκα, χωρίς BSOD, και χωρίς να τρέχω για RMA επειδή έψηνα για 6 μήνες μνήμες και cpu με +0.3v παραπάνω.

Και να έχετε υπόψη σας ότι π.χ. σε μία cpu με τάση λειτουργίας (παράδειγμα είναι) 1.2v και την πάμε 1.4 για να είναι σταθερή, μιλάμε για άυξηση της τάσης κατά 20%.

Kαι για όσους δεν γνωρίζουν άυξηση τάσης σε ολοκληρωμένο κύκλωμα κατά 20% (και πολλές φορές και παραπάνω) είναι σαν να.. βάλετε ένα πλαστικό παγωτό σε ψησταριά! Δεν θα λιώσει τόσο γρήγορα όσο ένα αληθινό παγωτό, αλλά δεν θα μείνει και ανέγγιχτο για πάντα!

Τώρα όποιος βλέπει τον υπολογιστή σαν μέσο αυτοπροβολής (κάτι που ομολογουμένως συμβαίνει σε ΠΟΛΛΑ fora και όχι μόνο), δεν με απασχολεί. Όπως δεν με απασχολεί αν ο κάθε -επίδοξος ή μη- overclocker, καταστρέψει μνήμες, μητρική ή cpu από τα πειράματα. Δεν με απασχολεί καθότι δεν τα πλήρωσα εγώ άρα δεν μου πέφτει λόγος.

Όμως θεωρώ ότι όσοι ασχολούνται με το άθλημα αφενός θα πρέπει να ξέρουν τι κάνουν ώστε να μην ανοίγουμε threads ανώφελα (αυτό δεν είναι για τον spiderdim), αλλά και να γνωρίζουν τα ρίσκα που παίρνουν.

Τα λέω αυτά γιατί έχω διαπιστώσει ότι πολλοί (κυρίως noobs στο o/c) νομίζουν ότι θα κάνουν o/c και θα έχουν το μηχάνημα να παίζει 24/7 χωρίς πρόβλημα για τα επόμενα 5 έτη!

Candyman added 6 Minutes and 37 Seconds later...

Επίσης το να πετάει σε safe mode σημαίνει ότι κάποιος driver φταίει για τις χαμηλές επιδόσεις (ειδικά του δίσκου). Το format ίσως να μην λύσει το πρόβλημα, αφού πιθανώς το πρόβλημα να προέκυψε από εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής (που θα ξαναπεραστεί μετά το format), είτε από κάποιους οδηγούς παλαιούς (που πάλι θα ξαναπεραστούν αφού ο χρήστης δεν ξέρει ποια ακριβώς ήταν η αιτία του προβλήματος)...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα που λες εχεις δικιο...α εχω γυρισει ολα default
τ αλλα και μετα το φορματ ετσι θα ειμαι...

μονο οταν κλοκαρω θα βαζω αλλον δισκο

λίγο οξύμωρο μου φαινεται αυτο! (no offence )

Δημητρη κάνε μια δευτερη εγκατασταση των ΧΡ και περνα μονο drivers και bench-οπρογραμματα ώστε οταν θες να παιξεις ετσι bootάρεις εκει.

Δεν παθαινει κατι ο δισκος (τo corruption ειναι σπάνιο) η εγκατασταση παθαινει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεις να κάνεις και κατι πολύ απλο..μπορεις να κατεβάσεις και να ψήσεις ενα live cdακι με linux.. και να δεις τι γινεται .. πχ μπορεις να τρέξεις με wine προγραμματα που δεν θελουν install και να συγκρίνεις ... Προσπαθώ να θυμηθώ ενα προγραμμα που εκανε bench στο σκληρό χωρίς install αλλα μου διαφεύγει ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια την βρηκα την λυση...

θα εχω κανονικα το pc με τους σκληρους που θα ερθουν...απο το rma...

και θα εχω εκτος pc αλλον ενα σκληρο μονο με bench programms για να κλοκαρω οποτε μου ερθει...

ετσι αποφευγω την διαδικασια να μου χαλαει ο δισκος μαζι με ολα μου τα αρχεα μεσα...

@εδιτ

λίγο οξύμωρο μου φαινεται αυτο! (no offence )

Δημητρη κάνε μια δευτερη εγκατασταση των ΧΡ και περνα μονο drivers και bench-οπρογραμματα ώστε οταν θες να παιξεις ετσι bootάρεις εκει.

Δεν παθαινει κατι ο δισκος (τo corruption ειναι σπάνιο) η εγκατασταση παθαινει

καθολου οξύμωρο...

το διαβασα το ξαναδιαβασα και εβγαλα νοημα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, λέω ότι το overclocking είναι ικανό να σου "ψοφήσει" το hardware, για ένα ποσοστό σε κέρδος επιδόσεων που δεν αξίζει τον κόπο.

Σωστα και συμφωνω με αυτα που λες.Κανενας δεν κερδισε τιποτα τρεχοντας benchmarks και η διαφορα επιδοσεων δεν ειναι τοσο μεγαλη που να αξιζει το ρισκο.

Απο την αλλη πλευρα το overclocking οι περισσοτεροι δεν το κανουν για να κερδισουν κατι αλλα για να δοκιμασουν τις γνωσεις τους και για την χαρα του να λενε οτι μπορουν να κανουν κουμαντο μια φουχτα πυκνωτες.

Οσοι κανουν overclocking ξερουν τον κινδυνο(και οσοι δεν τον ξερουν θα πρεπει να τον μαθουν πριν ασχοληθουν με αυτο)οτι μπορει να χασουν καποιο hardware.

Ο Lafas1987,μια και αναφερθηκε σε προηγουμενο post,αναφερει στο thread του "Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να χαλάσουν σε κάποια φάση αλλά όχι σε τόσο μικρό διάστημα"αρα ξερει τον κινδυνο και απλα κανει αυτο που του αρεσει αποδεχομενος και το ρισκο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση για τον cpu να κανω...

σε ποιες περιπτωσεις δουλευουν και οι δυο πυρηνες του επεξεργαστη;;;

κανω αποσυμπιεση παρα πολλα αρχεια και βλεπω απο το task manager οτι δεν ειναι καν 100% ο ενας...

επισης χρησιμοποιω το ConvertX to Dvd και παλι οι πυρηνες κανουν νανι...

υπαρχει τροπος τουλαχιστον στην αποσυμπιεση των rar αρχειων να δουλευουν τσιτα?

Link to comment
Share on other sites

Δμητρη αυτά ολα εξαρτώνται απο τα προγράμματα που τρέχεις. Αν π.χ τρεξεις folding με smp κονσολα θα πανε ολα στο 100%μακαρι και να εχεις 70 πυρηνες. Επισης το unrar δεν εχει να κανει μονο με επεξεργαστή. Διαβαζεις , γράφεις .... Για αυτό φωνάζουν μερικοι οτι δεν ειναι μονο τα Ghtz.Ειναι cpu, ram, δισκοι, όλα κοινως.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Κάπου κάπου καθυστερούσε το pc (στο Ιντερνετ, mail και στην αντιγραφή αρχείων) αλλά νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου μέχρι που έτρεξα ένα πρόγραμμα το HFSLIP και αντί για 12 λεπτά που έκανε για να ολοκληρώσει, μου έκανε 40+ λεπτά και φαινόταν να αργεί στις αποσυμπιέσεις των αρχείων που κάνει. Τότε λέω κάτι πάει στραβά. Το βάζω να ξανατρέξει και αρχίζω να κλείνω τα προγράμματα που τρέχαν στο παρασκήνιο ένα ένα. Μόλις έκλεισα το antivirus (Kaspersky 7.0.1.321) το pc ξαφνικά άρχισε να πετάει πάλι.

Οπότε θυμήθηκα ότι όλα άρχισαν όταν αναβάθμισα το Kaspersky από 7.0.1.125 σε 7.0.1.321....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η πιθανότητα να είχες κάποια link στο σκληρό δίσκο που χάλασε.

Το λειτουργικό ψάχνει να τα βρει και καθυστερεί.

Ας πούμε για παράδειγμα μπορεί να είχες βάλει mp3 τραγούδια ή κάποια dirs να είχαν τους οδηγούς εγκατάστασης οδηγών ή να ήταν shared.

Κάνε ένα check disk.

Με δεξί κλικ computer - manage, μπορείς να δεις τι σφάλματα έχεις.

Προσπάθησε να τα διορθώσεις.

Σε cmd, γράψε sfc /scannow, με το CD των XP σε drive με ίδιο γράμμα που είχες μετά την εγκατάσταση ή με αντίγραφο των αρχείων του CD σε δίσκο (με ίδιο γράμμα πχ D ή E).

Αυτό θα σου διορθώσει το λειτουργικό.

Μήπως όταν κάνεις OC ανεβάζεις και τη συχνότητα του PCI?

Δες τη με Everest.

Πρέπει να είναι 33 και όχι παραπάνω.

Κάνε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του antivirus.

Κάνε πλήρη απεγκατάσταση όλους τους οδηγούς της κάρτας γραφικών και SATA.

Εγκαθιστάς πρώτα τους οδηγούς SATA και μετά της κάρτας γραφικών.

Good Luck

Marios

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.