Jump to content



QX9650... Την βοήθεια σας.


SouRLoTeR1442169168

Recommended Posts

Όπως σας είχα αναφέρει, περίμενα εδώ και μέρες αυτον τον επεξεργαστή. Το μεσημέρι τον πήρα στα χέρια μου, το έβαλα πάνω, αλλα δεν ασχολήθηκα καθόλου για να δω διαφορές. Μόνο στο Super Pi με ανοιχτά κάποια προγράμματα έκανε 38sec στα 2MB. Και επειδή της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά, θα το αφήσω για τώρα και θα προσπαθήσω άυριο τις δοκιμές να δούμε τι μπορεί να κάνει αυτο το configuration εξαρτημάτων (όλο το pc). Η βοήθειά σας θα μου είναι πολύτιμη! Ελπίζω να κάνουμε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς να πειράξω ρεύματα, παρά μόνο βάζοντας τον πολλαπλασιαστή 9 και FSB στα 400, έπαιξε ανετότατα στα 3.6GHz, με τις θερμοκρασίες να παραμένουν ίδιες όπως ήταν και στα 3.0GHz. Το orthos για 12 ώρες ήταν οκ και γενικώς το μηχάνημα πετάει.Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι ότι στο Super Pi. ενω στα 3.0GHz έφερνε 15sec και 38sec στο 1mb και στα 2mb αντίστοιχα, στα 3,6 τα 15sec έγιναν 12sec (στο 1mb) και στα 2mb έγιναν 35. Δεν θα έπρεπε να είναι ακόμη πιο γρήγορος ή κάνω λάθος? Μήπως οι μνήμες που έχω τον "κρατάνε" πίσω? Ή θα πρέπει να τον ανεβάσω και άλλο σε χρονισμούς για να πετύχω καλύτερα αποτελέσματα? Ακόμη δεν έχω τρέξει και το 3dMark06 για να ανεβάσω score.

Link to comment
Share on other sites

Πες λιγο με τη ψυξη εισαι?Το ρι οσο ανεβαζεις συχνοτητα τοσο πιο δυσκολο ειναι να κατεβασεις το χρονο.Οποτε σαν καλα μου φαινεσαι.

Κανε και ενα search στο forum.

Link to comment
Share on other sites

όπα ρε συ... 35 sec στο 2M είναι πάρα πολύ...

επίσης το 12άρι στα 3600 είναι πάρα πολύ καλό...

για ανέβασε στα 4Ghz και τράβα 1Μ και 2M...

στα 4Ghz με 8400 βγάζω ~11,8 στο 1Μ και 28,5 στο 2Μ...

οπότε κάτι δεν κολάει...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Zalman 9700. Από θερμοκρασίες δεν έχω πρόβλημα. Στα 3,6 έχω 23 βαθμους σε idle και 33 σε Full Load. To Armor μου είναι full με ανεμιστήρες και έχει πολύ καλή ροή αέρα.

Βλέποντας εδώ

μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλά ο επεξεργαστής μου στο Super Pi. 12.2sec στο 1mb. Λίγο ακόμη και ίσως μπω στο hall of fame.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ θα δοκιμάσω να ανεβάσω στα 4.0 οπότε θα ξαναδοκιμάσω το Super Pi και θα ανεβάσω και screenshots. Όντως dark22 και μένα κάτι δεν μου κάθεται καλά, και μάλλον πρέπει να είναι οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Sourloter τί VID έχει το εργαλείο σου φίλε μου. Αν δε θες να τον πειράξεις πολύ να ξέρεις ότι θα είσαι απόλυτα safe με ρεύμα μέχρι 1.36. Πάντως τα 4 θα τα φτάσεις και με λιγότερο ρεύμα και από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται και από το κομάτι που πέτυχες! Καλορίζικος φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Sourloter τί VID έχει το εργαλείο σου φίλε μου. Αν δε θες να τον πειράξεις πολύ να ξέρεις ότι θα είσαι απόλυτα safe με ρεύμα μέχρι 1.36. Πάντως τα 4 θα τα φτάσεις και με λιγότερο ρεύμα και από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται και από το κομάτι που πέτυχες! Καλορίζικος φίλε!

Σε ευχαριστώ! Ήμουν αρκετά τυχερός που απέκτησα αυτο το cpu!

Γενικώς δεν το σκάλησα ακόμη, όποτε δεν έχω πειράξει σχεδόν τπτ. Μόνο το fsb το γύρισα σε manual για να το πάω στα 400 με πολλαπλασιαστή 9. Αυτό που με ρωτας, το VID τι ακριβώς είναι? το id της cpu? Και που το βλέπω? Dark, το βράδυ που θα πάω σπίτι θα σου πω. Αν προλάβω θα προσπαθήσω να τον πάω πιο ψηλά και σήμερα. Strategos, λες να τις κατεβάσω σε 5άρια ε? Ελπίζω να παίξουν έτσι. (ηξερα ότι ναι μεν είναι asus οι μνήμες, αλλα τσιγκουνεύτικα 100 ευρώ παραπάνω να έπερνα τις cellshock.) τέσπα, θα τα πούμε το βράδυ παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν έχω βρει χρόνο για να κάτσω να "παίξω" με το pc, οπότε μάλλον μέσα στο ΣΚ θα τα πούμε ξανά. Το μόνο που έχω να πω είναι ότ και έτσι, έχω δει πολλές και μεγάλες διαφορές με πριν σε διάφορα πράγματα που κάνω, όπως μετατροπή avi σε dvd, επεξεργασία εικόνας κ.α. Αξίζει πραγματικά ο 9650.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.