Jump to content



ektypus, ektypotatum, omnia ektypus


Odyseas

Recommended Posts

Γεια σας,

Ο παλιος μου εκτυπωτης HP γερασε, πλησιαζει ο καιρος να βγει στη συνταξη. Τυπωνω παρα πολλες σελιδες, σε ασπρο-μαυρο, κατα μεσον ορον 200 σελιδες την εβδομαδα καθ' ολον το ετος. Βλεπω οτι κυκλοφορουν κατι μικροι σε καλη τιμη 80-100 ευρω. Συμφερει να αγορασω ενα εκτυπωτη λαιηζερ να κανω την δουλεια μου καλα ή θα μ' αφησει στη μεση του δρομου μετα τις γλύκες ;; Γιατι ο HP δεν το εκανε ποτέ αυτο. Δηλαδη αγοραζεις ενα εκτυπωτη λαιηζερ, δεν επιβαρυνεσαι με μελανια, αλλα καποια αλλη επιβαρυνση πρεπει να υπαρχει. Αν θελετε δωστε μια ελεημοσυνη. Μονο σε ασπρο-μαυρο τυπωνω.

Link to comment
Share on other sites

Αμ πες τα ετσι συντροφε. Λεω κι εγω, πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο. Φυσικα δεν κανομε τζουτζιές με τα τονερ, ετσι δεν ειναι ;; Δηλ. τα τονερ δεν εχουν φθηνες και βολικες λυσεις απομιμησης, οπως τα μελανια. Μονο γνησια τονερ κυκλοφορουν ;; Αμ τοτε απο τι εξαγεται το συμπερασμα οτι ειναι καλυτερα λαιηζερ ;;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το μόντελο του εκτυπωτή πχ Konica minolta 1400w έχει συμβατό τονερ, samsung και Hp αναγεμίζονται.

Αν τύπωνεις μόνο ασπρόμαυρο αξίζει και παραξίζει

Για μένα πάρε το samsung 2010opr (τον έχω και δεν μασάει) ή τον konika minolt a 1400 (είχα το παλιότερο μοντέλο)

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις ένα επαγγελματία που τον εμπιστεύεσςαι και του λες. Ποιον να πάρω από τους φθηνούς laser να στον φέρνω να μου γεμίζεις τα τόνερ? Και παίρνεις όποιο σου πει. Έτσι σκέφτομαι και για έγχρωμο που έχουν πέσει πολύ, και μίλησα πρώτα με το μελανά που γνωρίζω. Κι έτσι αν έρθει κλάποια στιγμήη φάση θα χτυπήσω όποιον μπορεί να υποστηρίξει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Λοιπον, ενας γνωστος μου εδω εχει αντιπροσωπεια canon και μου προτεινε canon LBP 2900 με 110 ευρω, το τονερ 65 ευρω αν θυμαμαι καλα, 2500 σελιδες τον μηνα, διπλης οψεως εκτυπωση κατι που ειναι σημαντικο για μενα.

http://www.shopcenter.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=170359&pcode=H002_I00170359

Ακουσα καλα λογια και για εναν εκτυπωτη που λεγεται BROTHER HL-2030

http://E-SHOP_GR BROTHER HL-2030 LASER PRINTER.htm

Τι λετε για ολα αυτα ;; dellman, αυτος ο samsung 2010opr που εχεις, την τυπωμενη σελιδα την βγαζει απο πανω ;; Γιατι ο εκτυπωτης στο γραφειο μου, ειναι μεσα σε ραφι σκεπασμενο και δεν θα μπορει να βγει η σελιδα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

το τονερ 65 ευρω αν θυμαμαι καλα, 2500 σελιδες τον μηνα, διπλης οψεως εκτυπωση κατι που ειναι σημαντικο για μενα.

Συγνώμη ρε παιδιά για το offtopic αλλά 65 ευρώ για 2500 σελ. μου φαίνονται

πάρα πολλά.

Εδώ με canon ip 4200, imitation μαύρο μελάνι αξίας 4 ευρώ βγάζει στην ξεφτίλα

800 σελίδες (draft mode).

Άντε να φάει και λίγο από τ΄ άλλα χρώματα και να πάει το κόστος για 2500 σελ. στα 15 ευρώ. Η διαφορά είναι μεγάλη.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι από το πολύ σκίσιμο του εκτυπωτή χαλάει η έγχρωμη εκτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά για το offtopic αλλά 65 ευρώ για 2500 σελ. μου φαίνονται

πάρα πολλά.

Εδώ με canon ip 4200, imitation μαύρο μελάνι αξίας 4 ευρώ βγάζει στην ξεφτίλα

800 σελίδες (draft mode).

Άντε να φάει και λίγο από τ΄ άλλα χρώματα και να πάει το κόστος για 2500 σελ. στα 15 ευρώ. Η διαφορά είναι μεγάλη.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι από το πολύ σκίσιμο του εκτυπωτή χαλάει η έγχρωμη εκτύπωση.

Σωστα. Ετσι μου φαινεται κι εμενα, μπορει ο εκτυπωτης λαιηζερ να ειναι ταχυτερος, πιο καθαρος, πιο βολικος, πιο ανετος και ευχρηστος αλλα δεν ειναι δεδομενο οτι συμφερει πραγματικα σε σχεση με τα μελανια. Ακουω σχολια και ενστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος εργασιών στους Inkject 1000 σελίδες ανά μήνα

Κύκλος εργασιών στους laser 5000 σελίδες ανά μήνα

Kυρίως η διαφορά είναι αν θα τυπώσεις κάτι μαζικά που εκεί ο inkjet θα τα φτύσει είτε από κεφαλή είτε από μηχανισμό.

Συν τοις άλλοις για δοκίμασε να τυπώσεις σε ένα inkject μετά από ένα μήνα

Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι καθόλου για Inkject ... Ειδικά οταν σου κάνουν γέμισμα και δεν ειναι καλό (πχ χαλασμένη κεφαλή) ταλαιπωρείσαι αφάνταστα μετα....laser οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

12000 σελίδες σε τρεις βδομάδες καλά δεν είναι;

Απλά τώρα δε μπορώ να εκτυπώσω φωτογραφίες.

Ίσως να γίνεται calibration στις κεφαλές αλλά δεν το έχω ψάξει.

Ασπρόμαυρες εκτυπώσεις συνεχίζω και κάνω άνετα.

Link to comment
Share on other sites

lewis, εννοεις ότι εχεις τυπωσει με τον inkjet εκτυπωτη 12.000 σελιδες σε τρεις εβδομαδες ;; Τυπωνω πολλες σελιδες αλλα όχι και 12.000. Παντως ο HP, ένα πολύ παλιο μοντελο δεκαχρονο, αντεχει μεν καλα αλλα δειχνει πλεον σημεια εξαντλησεως.

dellman, ο εκτυπωτης που αναφερεις, samsung 2010opr, δινει κυκλο εργασιων 3000 σελιδες το μηνα, όχι 5000. Η διαφορα 5000-3000 είναι 2000 σελιδες δηλ. κοντα στο διπλασιο. Διαβασα ότι ο εκτυπωτης λαιηζερ, εχει ένα εξαρτημα που λεγεται τυμπανο drum, το οποιον πρεπει να αλλαζετε κάθε 15000 σελιδες, το κοστος του είναι πανω από 100 ευρω, δεν το καταλαβαινω εφ' οσον με 100 ευρω παιρνεις καινουργιο εκτυπωτη. Τι λες γι αυτό ;; Συμφωνοι ότι ο εκτυπωτης λαιηζερ είναι καταλληλοτερος για μαζικη παραγωγη και ότι δεν θα τα φτυση. Ακριβως όμως επειδη είναι πιο γερός, επιβαλεις και ανωτερο οριο αντοχης, δηλ. η ζημια δεν γινεται στις 2000 σελιδες όπως στον inkjet, αλλα γινεται στις 7000 σελιδες και τελικα το πλεονεκτημα της αντοχης εξουδετερωνεται. Αλλα εδώ μπαινομε πια στα χωραφια της φιλοσοφιας.

Link to comment
Share on other sites

To drum ναι αλλάζει σε αυτό περίπου στις 2000, σε κάποια μοντέλα κυρίως Hp είναι ενσωματώμενο και αλλάζει. Οπότε με κάθε αλλαγή τόνερ αλλάζει και το drum ( αν το πάρεις ημιτασιό, καλό είναι να το αλλάξεις μετά από 3 φορές)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παλουκάρια, αν κοιτάξετε και λίγο στο γούγλη για σλυγριση laser inkjet θα δείτε ότι η σύγκριση είναι άτοπη. Η ποιότητα της ασπρόμαυρης εκτύπωσης του εκτυπωτή που φτιάχτηκε για τέτοια χρήση δε θα μπορούσε να συγκρίνεται με έναν τύπο εκτύπωσης που φτιάχτηκε για να εξυπηρετεί όλες τις ανάγκες του μέσου χρήστη.

Βάλτε τις αλλαγές μελανιών, κεφαλών, τις βλάβες του μηχανισμού , τις τυχούσες αναγομώσεις, το θόρυβο(σε κάποιους), το χρόνο που χρειάζεται μία εκτύπωση, την αντοχή των μελανιών στην υγρασία, το συνήθως πολύ μεγαλύτερο τροφοδότη των laser.

Δεν είναι μόνο το κόστος.

Μπορώ να σας δείξω τρόπο που τυπώνω ασπρόμαυρα με κόστος 0,00 ευρώ ανά σελίδα. Πληρώνοντας μόνο τις Α4. Αλλά πιστέψτε με δεν αξίζει τον κόπο. Γιατί μέσα στα 0 ευρώ ο κοπος δεν είναι ενσωματωμένος

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παλουκαριμ, δεκτον εξ αρχης ότι ο εκτυπωτης laser είναι ασυγκριτως τεχνικοτερος και παραγωγικοτερος από τον inkjet, το ζητουμενο είναι να δουμε εάν ο εκτυπωτης laser ειναι και ασυγκριτως συμφεροτεροτερος από τον inkjet. Σε τουτο λοιπον το ζητημα, διατηρω αμφιβολιες. Για τον εκτυπωτη BROTHER HL-2030 βρηκα το εξης κουφο : drum για 12.000 σελίδες και toner για 2.500 σελίδες (με 5% κάλυψη σελίδας Α4) οπερ σημαινει κατά πασα πιθανοτητα, 12000 σελιδες οντας το μηνιαιο οριο αντοχης του εκτυπωτη για να μην αχρηστευθει, αλλαζω το τονερ 5 φορες, δηλ. το λιγοτερο 50 χ 5 = 250 ευρω, εαν προσθεσομε ότι όλα αυτά ισχυουν για το 5% καλυψη Α4, τα πραγματα γινονται χειροτερα. 5% καλυψη Α4 τι είναι, μια επικεφαλιδα μονο ;; Ή δεν εξηγουν σωστα, ή εγω δεν καταλαβαινω. Για τον εκτυπωτη CANON LBP-2900 διαβαζω στο διαφημιστικο της canon το εξης απαραμιλλο, τονερ 2500 σελιδες, ογκος εκτυπωσεων στανταρ 200-800 σελιδες τον μηνα, μεσος ορος 400 σελιδες τον μηνα. Οποιος καταλαβαινει τι θελει να πει, ας εξηγησει. Το τονερ σε αυτό το μοντελο κοστιζει 65 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Αμ πες τα ετσι συντροφε. Λεω κι εγω, πολυ ωραιο για να ειναι αληθινο. Φυσικα δεν κανομε τζουτζιές με τα τονερ, ετσι δεν ειναι ;; Δηλ. τα τονερ δεν εχουν φθηνες και βολικες λυσεις απομιμησης, οπως τα μελανια. Μονο γνησια τονερ κυκλοφορουν ;; Αμ τοτε απο τι εξαγεται το συμπερασμα οτι ειναι καλυτερα λαιηζερ ;;
Kάτσε να μπουν τα πράγματα στη θέση τους. Για ασπρόμαυρες μόνο εκτυπώσεις δεν θα πρότεινα τίποτα άλλο εκτός από laser. Yπάρχουν μοντέλα από 60 ευρώ μέχρι όσο θες...

Έτσι δεν είναι θέμα κόστους.

Δεν έχει καμμιά σχέση ο laser με τον inkjet σε:

1.. ταχύτητα. π.χ. 18 σελίδες/λεπτό με 1 σελίδα κάθε 0,5, 1 ή 2 λεπτά.

2.. ποιότητα εκτύπωσης κειμένου. Ο ο laser τυπώνει σαν σε τυπογραφείο.

Και για laser και για inkjet υπάρχουν λύσεις αναγόμωσης, κλπ, κλπ. Όμως η διαθεσιμότητα, κόστος, κλπ, εξαρτώνται από το μοντέλο.

Συγνώμη ρε παιδιά για το offtopic αλλά 65 ευρώ για 2500 σελ. μου φαίνονται

πάρα πολλά.

Εδώ με canon ip 4200, imitation μαύρο μελάνι αξίας 4 ευρώ βγάζει στην ξεφτίλα

800 σελίδες (draft mode).

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Draft mode με normal στον laser. Συμβατό μελάνι με ορίτζιναλ. Έτσι σε normal θα τύπωνες 400 σελίδες με κάθε μελάνι, δηλαδή 6 μελάνια με 4 ευρώ = 24 ευρώ. Συν την κατανάλωση των έγχρωμων, ας πούμε περίπου 30 ευρώ σύνολο. Μα και ένα ξαναγεμισμένο, αναγομωμένο, ανακατασκευασμένο τόνερ, τόσο περίπου θα κόστιζε.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι από το πολύ σκίσιμο του εκτυπωτή χαλάει η έγχρωμη εκτύπωση.
Δεν οφείλεται σ' αυτό που χάλασε η έγχρωμη εκτύπωση. Το αντίθετο θα έπρεπε να είχε χαλάσει η ποιότητα εκτύπωσης του μαύρου. Οφείλεται ή σε κακή ποιότητα μελανιών ή σε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

JohnG, το ειπαμε δεχομαι οτι ο εκτυπωτης laser ειναι καλυτερος και ανωτερος σε ποιοτητα και αντοχη και ευχρηστια και σχεδον σε ολα. Ειναι ομως και φθηνοτερος, δηλ. συμφερει πιο πολυ απο τον inkjet δεδομενου οτι κανω μονο ασπρομαυρες εκτυπωσεις ;; Προς το παρον δεν βρηκα κατι που να επιτρεπει εξαγωγη συμπερασματος υπερ του laser. Μαλλον το αντιθετο θα ελεγα, δηλ. οτι εκτυπωσεις με laser ειναι πανακριβες. Δες αυτο και πες μου,

BROTHER HL-2030

εξοδα

drum για 12.000 σελίδες

toner για 2.500 σελίδες (με 5% κάλυψη σελίδας Α4)

δηλ. για 12000 σελιδες

αλλαζω το τονερ 5 φορες, δηλ. το λιγοτερο 50 χ 5 = 250 ευρω,

5% καλυψη Α4,

σημαινει τι ;; μια γραμμη ;; δυο-τρεις γραμμες ;;

Απο που κι ως που συμφερει ;;

Link to comment
Share on other sites

drum για 12.000 σελίδες και toner για 2.500 σελίδες (με 5% κάλυψη σελίδας Α4) οπερ σημαινει κατά πασα πιθανοτητα, 12000 σελιδες οντας το μηνιαιο οριο αντοχης του εκτυπωτη για να μην αχρηστευθει, αλλαζω το τονερ 5 φορες, δηλ. το λιγοτερο 50 χ 5 = 250 ευρω, εαν προσθεσομε ότι όλα αυτά ισχυουν για το 5% καλυψη Α4, τα πραγματα γινονται χειροτερα.
Eννοεί ότι το drum θα αντέξει για εκτύπωση 12.000 σελίδων, άσχετα το χρονικό διάστημα ή σε ένα μήνα ή σε δύο χρόνια τυπώσεις αυτές τις σελίδες.

Επίσης εννοεί ότι το τόνερ θα κρατήσει για εκτύπωση 2.500 σελίδων με 5% κάλυψη. Γενικά οι εκτυπώσεις κειμένου έχουν μια μέση κάλυψη 5-7%. Αν η κάλυψη είναι μεγαλύτερη προφανώς θα τυπώσει λιγότερες από 2.500 σελίδες.

Για τον εκτυπωτη CANON LBP-2900 διαβαζω στο διαφημιστικο της canon το εξης απαραμιλλο, τονερ 2500 σελιδες, ογκος εκτυπωσεων στανταρ 200-800 σελιδες τον μηνα, μεσος ορος 400 σελιδες τον μηνα. Οποιος καταλαβαινει τι θελει να πει, ας εξηγησει. Το τονερ σε αυτό το μοντελο κοστιζει 65 ευρω.
Εννοεί ότι ο εκτυπωτής αυτός προτείνεται για όσους τυπώνουν περίπου 200-800 σελίδες το μήνα (ή κατά μέσο όρο 400 σελίδες).

Σημείωση: Ο εκτυπωτής αυτός δεν έχει ξεχωριστό drum (τύμπανο) όπως το προηγούμενο μοντέλο.

Μερικές προτάσεις (sorry δεν θέλω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο):

ΗΡ 1020

Βrother HL-2030

Epson EPL-6200

HΡ P2015

Lexmark E250D

Lexmark E350D

Samsung ML-2251

HP P2015DN

κλπ

Link to comment
Share on other sites

JohnG, ωραια, αφηνουμε λοιπον κατά μερος το μυστηριωδες "5% κάλυψη σελίδας Α4", και βλεπομε τα υπολοιπα δεδομενα συμφωνα με την περιγραφη που εδωσες.

Ας παρομε τον εκτυπωτη BROTHER HL-2030.

Τονερ 2500 σελιδες. Drum 12000 σελιδες.

Τυπωνω κατά μεσον ορον το μηνα 2500 σελιδες.

Δηλαδη σε πεντε μηνες θα δαπανησω πεντε τονερ, 5 χ 52 = 260 ευρω

συν αλλαγη drum 90 ευρω, συνολο 350 ευρω για πεντε μηνες.

Σε τι συμφερει, μπορεις να μου πεις ;;

Σημερα τυπωνω 1000 σελιδες το μηνα σε αρχαιο εκτυπωτη HP, με δευτερα μελανια που στοιχιζουν 20 ευρω επι πεντε μηνες ισον 100 ευρω.

Εμποριο δεν κανω, δεν χρειαζομαι αυξηση παραγωγης, βελτιωση ποιοτητας κτλ. καλα ειμαι με αυτά που εχω, το προβλημα είναι ότι ο εκτυπωτης φθανει στο τερμα και πρεπει να τον αντικαταστησω. Δεν ξερω προβληματιζομαι τι είναι καλυτερο.

Βεβαια μπορει να παρω εκτυπωτη laser και να τυπωνω 1000 σελιδες το μηνα οποτε η δαπανη είναι περιπου η ιδια με τον inkjet. Κι αυτό παιζει, οποτε επιλεγω laser.

Τον CANON LBP-2900 δεν τον εχεις συμπεριλαβει στις προτασεις σου. Γιατι, δεν τον θεωρεις καλο ;; Σημειωνεις το εξης "Ο εκτυπωτής αυτός δεν έχει ξεχωριστό drum (τύμπανο) όπως το προηγούμενο μοντέλο", δηλ. τονερ και drum μαζι, δεν χρειαζεται ξεχωριστη αγορα. Όταν λεμε ότι το τονερ σε αυτό το μοντελο στοιχιζει 65 ευρω, εννοειτε ότι μαζι παιρνεις και το drum ;; Ο γνωστος μου μου ειπε ότι κανει αυτοματη διπλη οψεως, όχι χειροκινητη. Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.