Jump to content



ektypus, ektypotatum, omnia ektypus


Odyseas

Recommended Posts

Συγκρίνεις διαφορετικά πράγματα. Draft mode με normal στον laser. Συμβατό μελάνι με ορίτζιναλ. Έτσι σε normal θα τύπωνες 400 σελίδες με κάθε μελάνι, δηλαδή 6 μελάνια με 4 ευρώ = 24 ευρώ. Συν την κατανάλωση των έγχρωμων, ας πούμε περίπου 30 ευρώ σύνολο. Μα και ένα ξαναγεμισμένο, αναγομωμένο, ανακατασκευασμένο τόνερ, τόσο περίπου θα κόστιζε.

Γιατί δε βάζεις και το κόστος του drum να έρθουν τα πράγματα

στη θέση τους.

Αν είναι να πληρώσω σ΄ ένα χρόνο την αξία του εκτυπωτή σε

drum άστο καλύτερα.

Και ένα ενσωματωμένο drum-toner πόσες αναγωμόσεις μπορεί

να δεχτεί; Πάνω από 3;

Οι kyocera(720/820) έχουν drum που βγάζει 100000 σελ. και έχουν τις οικονομικότερες εκτυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας παρομε τον εκτυπωτη BROTHER HL-2030.

Τονερ 2500 σελιδες. Drum 12000 σελιδες.

Τυπωνω κατά μεσον ορον το μηνα 2500 σελιδες.

Δηλαδη σε πεντε μηνες θα δαπανησω πεντε τονερ, 5 χ 52 = 260 ευρω

συν αλλαγη drum 90 ευρω, συνολο 350 ευρω για πεντε μηνες.

Σε τι συμφερει, μπορεις να μου πεις ;;

Σημερα τυπωνω 1000 σελιδες το μηνα σε αρχαιο εκτυπωτη HP, με δευτερα μελανια που στοιχιζουν 20 ευρω επι πεντε μηνες ισον 100 ευρω.

Συγκρίνεις τα ορίτζιναλ τονερ/τύμπανο του laser με τα "δεύτερα" μελάνια του inkjet που χρησιμοποιείς. Και για laser υπάρχουν άλλες λύσεις που επίσης μειώνουν το κόστος.

Eπίσης όσο φθηνότερος είναι ένας εκτυπωτής, τόσο πιο ακριβά αναλώσιμα έχει. Ποιόν ΗΡ εκτυπωτή έχεις τώρα;

Τον CANON LBP-2900 δεν τον εχεις συμπεριλαβει στις προτασεις σου. Γιατι, δεν τον θεωρεις καλο ;;
Nαι, απλά τον ξέχασα, ήθελα να γράψω κι αυτόν.
Σημειωνεις το εξης "Ο εκτυπωτής αυτός δεν έχει ξεχωριστό drum (τύμπανο) όπως το προηγούμενο μοντέλο", δηλ. τονερ και drum μαζι, δεν χρειαζεται ξεχωριστη αγορα. Όταν λεμε ότι το τονερ σε αυτό το μοντελο στοιχιζει 65 ευρω, εννοειτε ότι μαζι παιρνεις και το drum ;; Ο γνωστος μου μου ειπε ότι κανει αυτοματη διπλη οψεως, όχι χειροκινητη. Ευχαριστω για τη βοηθεια.
Ναι, ακριβώς αυτό. Πάντως δεν έχει αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης όπως σου είπε, εκτός αν μου ξεφεύγει κάτι.

Mε αυτά που λες, θα σου συνιστούσα τον ΗΡ Κ5400 (inkjet, παίρνει και τα 88ΧL μελάνια) ή τον Epson epl 6200 (laser), ή τον Brother HL-5240D http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=4930 . Για τον 6200 αγοράζεις ίσως και έναν δεύτερο εκτυπωτή ώστε μετά από κάποιο διάστημα να έχεις και δεύτερο τύμπανο και δεύτερο τόνερ για αναγόμωση και έναν "ανταλλακτικό" εκτυπωτή αν χρειαστεί.

Ψάξε γι' αυτά και κάνε τους υπολογισμούς σου. Αν θες να ρωτήσεις γιατί έκανα αυτές τις επιλογές στείλε pm.

.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις και το κόστος του drum να έρθουν τα πράγματα

στη θέση τους.

Είχα στο μυαλό μου τον HP 1020 που δεν θέλει τύμπανο. Και στον Canon που έχεις έχει κεφαλή που κι αυτή έχει όριο ζωής.
Οι kyocera(720/820) έχουν drum που βγάζει 100000 σελ. και έχουν τις οικονομικότερες εκτυπώσεις.
Και οι Kyocera "παίζουν", απλά εγώ δεν τα ξέρω καλά. Τα συγκεκριμένα μοντέλα έχουν drum μεγάλου χρόνου ζωής, αλλά το τόνερ είναι σχετικά λίγο ακριβότερο από άλλα. Έτσι έρχεται μία ή άλλη.

Κάθε εταιρία έχει τη δική της πολιτική τιμών. Π.χ. στον Epson 6200 (κοστίζει 89 ευρώ) το τύμπανο έχει 77 ευρώ! και είναι για 20.000 σελ. Προφανώς δεν αξίζει να αλλάξεις τύμπανο, έτσι είναι ένας εκτυπωτής για όριο ζωής 20.000 σελίδες. Αν γίνει ανακατασκευή τυμπάνου, τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα... άντε να φτάσεις 40.000 σελίδες. Απλά εξαρτάται από τον όγκο των εκτυπώσεων που κάνει ο καθένας.

Μπορώ να σας δείξω τρόπο που τυπώνω ασπρόμαυρα με κόστος 0,00 ευρώ ανά σελίδα.
Προφανώς εννοεί ότι το κόστος είναι στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο 0,00X, δηλαδή λιγότερο από 1 λεπτό/σελίδα!

.

Link to comment
Share on other sites

JohnG, o εκτυπωτης που εχω ειναι HP 845c. Θα κυτταξω και για τις συσκευες που συστηνεις. Για τον CANON LBP-2900, οντως το διαφημιστικο της κάνον αναφερει χειροκινητη διπλη οψη, αλλα ο γνωστος μου, μου ειχε πει για αυτοματη και επισης το ξαναειδα καπου στο ιντερνετ. Παντως ο γνωστος ειναι εδω διπλα και ξεμπερδευω γρηγορα. Για Kyocera υπαρχει κανενα λινκ ;; Βρηκα ενα τονερ kyocera(720/820) που γραφει 6000 σελιδες τον μηνα, οχι 100000 οπως λεει ο lewis .

Link to comment
Share on other sites

To drum έχει διάρκεια ζωής 100000 σελ.

Το toner των 6000 σελ. το έχουν στα 80 ευρώ.

Αν ψάξεις στο γερμανικό ebay θα βρεις συμβατά

toner των 11000 σελ με κόστος 35 ευρώ μαζί

με τα μεταφορικά.

Απλά η εταιρεία δεν είναι τόσο γνωστή όσο

κάποιες άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί ότι το κόστος είναι στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο 0,00X, δηλαδή λιγότερο από 1 λεπτό/σελίδα!

Βασικά κ. Γιάννη εννοώ τη χρήση του waste ink ως μαύρο για εκτυπώσεις κειμένων, αλλά βέβαια δεν έχω βάλει μέσα στο 0,00 τον κόπο αναγόμωσης και τον εκτυπωτή που φυσικά κάποια στιγμή θα πεθάνει (βέβαια ο c46 όπως ξέρετε δεν θα τον λέγατε και ακριβό)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

Πηγα στον μελανα να συννενοηθω για λαιηζερ εκτυπωτη ασπρομαυρο, μου ειπε οτι οι λαιηζερ εκτυπωτες των 100 ευρω δεν κανουν για εκτυπωση βιβλιων, διοτι μετα παροδον πεντε ετων το κειμενο σβηνει, δηλ.το κειμενο δεν χανεται τελειως αλλα εξασθενει η τονικοτητα των γραμματων, η ενταση χαλαρωνει και το χρωμα μαραινεται (εννοειτε μαυρο χρωμα) δεν εισαι σιγουρος τι διαβαζεις ακριβως και δυσκολευται η αναγνωση.

Τι λετε γι΄ αυτο, γιατι δεν λεει να τυπωσω λεξικο 2000 σελιδων και μετα δεκα χρονια να βρω ιερογλυφικα και μυστηρια της αιγυπτου. Εχετε ακουσει τιποτα σχετικο ;;

Γι αυτον εδω τον εκτυπωτη τι λετε ;;

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16606

toner 4000 σελιδες, drum 100.000 σελιδες ή 3 χρονια εγγυηση, το λεει κατω-κατω, 199 ευρω, η τιμη ειναι δυο φορες εκατο ευρω, αλλα νομιζω συμφερει οπως και τα αλλα χαρακτηριστικα του εκτυπωτη ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

... μου ειπε οτι οι λαιηζερ εκτυπωτες των 100 ευρω δεν κανουν για εκτυπωση βιβλιων, διοτι μετα παροδον πεντε ετων το κειμενο σβηνει, δηλ.το κειμενο δεν χανεται τελειως αλλα εξασθενει η τονικοτητα των γραμματων, η ενταση χαλαρωνει και το χρωμα μαραινεται (εννοειτε μαυρο χρωμα) δεν εισαι σιγουρος τι διαβαζεις ακριβως και δυσκολευται η αναγνωση.
Λάθος ή ψέματα. Μου μυρίζει το δεύτερο, αφού κάποιος γνώστης είναι πιο κοντά στο "αντικείμενο" για να λέει τέτοιες ηλιθιότητες :087:

Ίδιας ποιότητας τόνερ χρησιμοποιούν και οι φθηνοί laser και οι ακριβοί. Φαντάσου το με απλή λογική. Ίδια τεχνολογία χρησιμοποιείται και στα φθηνά μοντέλα και στα ακριβά. Και δεν μπορώ να φανταστώ μια εταιρία να βάζει "φθηνό" τόνερ σκόνη στα φθηνά μοντέλα και ακριβή στα ακιρβά!!

Έχω εκτυπώσεις 10 χρόνια πριν από φθηνό laser και διαβάζονται άριστα...

JohnG added 7 Minutes and 4 Seconds later...

Μήπως πήγες σε κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για τα inkjet μελάνια, και σου είπε αυτό εννοώντας να μην πάρεις inkjet αλλά laser? Μου φαίνεται πιο "λογική" αυτή η αντίδραση από μέρους του.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω μια παράμετρο στην συζήτησή σας που δεν είδα να έχει αναφερθεί. Η μοναδική μου σχέση με laser εκτυπωτές, έχει να κάνει με τους OKI B4250, B4400 και B4600. Η χρήση κατά κύριο λόγο είναι εκτύπωση τιμολογίων(όχι προτυπωμένων, σε λευκό χαρτί). Η χρήση που έχω δει στην πιο ακραία κατάσταση είναι περίπου 10.000 σελίδες σε 3 μήνες περίπου. Κάποια στιγμή οι εκτυπωτές αυτοί βγάζουν ένδειξη για αλλαγή drum. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή δεν έχει μεγάλη διάρκεια ζωής(το drum) και η ένδειξη ανάβει περίπου όταν απομένει 5% της διάρκειας ζωής(πριν από κάθε εκτύπωση ζητάει επιβεβαίωση). Όλα τα μοντέλα όμως έχουν την επιλογή "reset drum" από το μενού τους(για να σταματήσει να βγάζει την σπαστική επιβεβαίωση). Έχει παρατηρηθεί το drum να αντέχει τουλάχιστον διπλάσιο κύκλο εργασίας. Φυσικά η ΟΚΙ λέει πως δεν φέρει ευθύνη για ζημιά στον εκτυπωτή αν μηδενίσεις το drum, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι στιγμής. Πιθανόν ο εκτυπωτής να παθαίνει μόνιμη ζημιά με τον καιρό αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο δεδομένου πως οι τιμές των drum αγγίζουν τις τιμές που έχουν οι ίδιοι οι εκτυπωτές.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο σε άλλους εκτυπωτές, απλά είπα να προσφέρω και εγώ όση εμπειρία έχω πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

...

Όλα τα μοντέλα όμως έχουν την επιλογή "reset drum" από το μενού τους(για να σταματήσει να βγάζει την σπαστική επιβεβαίωση). Έχει παρατηρηθεί το drum να αντέχει τουλάχιστον διπλάσιο κύκλο εργασίας. Φυσικά η ΟΚΙ λέει πως δεν φέρει ευθύνη για ζημιά στον εκτυπωτή αν μηδενίσεις το drum, αλλά δεν έχω παρατηρήσει κάτι μέχρι στιγμής. Πιθανόν ο εκτυπωτής να παθαίνει μόνιμη ζημιά με τον καιρό αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο δεδομένου πως οι τιμές των drum αγγίζουν τις τιμές που έχουν οι ίδιοι οι εκτυπωτές.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο σε άλλους εκτυπωτές, απλά είπα να προσφέρω και εγώ όση εμπειρία έχω πάνω στο θέμα.

Σε ΟΚΙ 4250 το επιβεβαιώνω και εγώ. Όντως διπλάσιος κύκλος εργασίας, και το κόστος του είναι απαγορευτικό. (Αν ξέρεις κάποιος τις επιπτώσεις, ας τις γράψει...)

Link to comment
Share on other sites

Σε ΟΚΙ 4250 το επιβεβαιώνω και εγώ. Όντως διπλάσιος κύκλος εργασίας, και το κόστος του είναι απαγορευτικό. (Αν ξέρεις κάποιος τις επιπτώσεις, ας τις γράψει...)
None.
Link to comment
Share on other sites

Καθυστερησα να απαντησω, λογω φορτου εργασιας διπλα στο κυμα (αστειευομε, εν μερει.)

Λοιπον, προφανως ισχυει αυτο που λεει ο JohnG, ο μελανας γνωμοθετει υποτιμητικως για laser για να πουλησει inkjet. Προβαλε ομως ενα δυνατο επιχειρημα, ρωτησε συμβολαιογραφο γιατι δεν παιρνει λειηζερ εκτυπωτη και του απαντησε οι συμβολαιογραφοι χρησιμοποιουν inkjet επειδη με λαιηζερ εκτυπωτη τα συμβολαια σβηνουν και καθιστανται αγνωριστα ή δυσαναγνωστα μετα πεντε χρονια. Αυτο δεν ειναι πολυ δυσκολο να το εξακριβωσει κανεις, ευκαιριας δοθεισης θα ρωτησω συμβολαιογραφο.

Για τους εκτυπωτες oki μου φαινονται λιγο ακριβοι 250 ευρω, βαλε τονερ, τυμπανο, εγω δεν εχω επιχειρηση ουτε σκοπευω, απλα εχω μαζεψει πολλα βιβλια pdf, τυπωνω σιγα-σιγα απο χομπυ, δηλ. δεν κανω παραγωγη για την αγορα. Σκεφτομαι τελικα, γιατι οχι εναν canon ip4500 inkjet, και γρηγορος ειναι και εγχρωμος ειναι και αυτοματη διπλη οψη και 100 ευρω ο ενας, κρατα δυο τρια χρονια, μετα παιρνω ξανα εναν δευτερο αλλα 100 ευρω, να τα 200 ευρω που θα δωσω για εναν λαιηζερ koycera ή oki. Τι λετε ;;

Link to comment
Share on other sites

1. O δικηγόρος μου έχει laser εκτυπωτή.

2. Είχα τυπώσει κάτι εξώφυλλα cd σε laser εκτυπωτή στη δουλειά μου το 1997. Το μελάνι φαίνεται όπως ήταν τη μέρα που το τύπωσα, το χαρτί λίγο πιο κίτρινο.

3. Οι laser εκτυπωτές δεν τυπώνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Ολοι οι έγχρωμοι, καθώς και οι φτηνοί μαυρόασπροι χρησιμοποιούν μια παραλλαγή της τεχνολογίας laser, που λέγεται LED. Αυτή έχει λίγο χειρότερη ποιότητα, αλλά έχει μικρότερο μέγεθος. Για αντοχή στο χρόνο, δεν ξέρω αν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το σχόλιό μου για τους ΟΚΙ, απλά το ανέφερα για να υποδείξω ότι ο κύκλος ζωής των drum που δηλώνουν οι κατασκευαστές δεν είναι πάντα σωστός. Το ίδιο πράγμα είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει λίγο-πολύ σε όλους τους εκτυπωτές. Από εκεί και πέρα η τελική απόφαση πάντα είναι δική σου, Odyseas.

Link to comment
Share on other sites

artking, οι OKI το ελαχιστο εχουν καλη φημη, δηλ. δεν εχω διαβασει κατι τελειως αρνητικο και αντιθετο, για επαγγελματικη χρηση ειναι καταλληλοι, αλλα δεν κανω επαγγελματικη χρηση δηλ. καθημερινη χρηση συμφωνα με τις αναγκες της αγορας και ο OKI B4250 νομιζω οτι δεν εχει αυτοματη εκτυπωση διπλης οψης, εγω μπορει για ενα μηνα να εκτυπωνω συνεχεια και τον αλλο μηνα να μην εκτυπωσω τιποτα κοκ.

1. O δικηγόρος μου έχει laser εκτυπωτή.

2. Είχα τυπώσει κάτι εξώφυλλα cd σε laser εκτυπωτή στη δουλειά μου το 1997. Το μελάνι φαίνεται όπως ήταν τη μέρα που το τύπωσα, το χαρτί λίγο πιο κίτρινο.

1. Ο δικηγορος δεν ειναι συμβολαιογραφος, αλλο το ενα αλλο το αλλο, ο δικηγορος αν χρειαστει να γινη καποιο συμβολαιο πηγαινει στον συμβολαιογραφο, δηλ. στελνει τον πελατη, ο συμβολαιογραφος εκπροσωπει το κρατος, τα συμβολαια ειναι περιπου ισοδυναμα με εφημεριδα της κυβερνησης.

2. Ενταξει, μπορει να λεει παραμυθια ο μελανας, θα διαπιστωσομε καποια στιγμη τι γινεται αν και η αληθεια κατα κανονα βρισκεται στο μεσον δηλ. μπορει να εχει καποια δοση αληθειας αυτο που λεει για τους συμβολαιογραφους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.