Jump to content



Συναρμολόγηση pc


freetomi24

Recommended Posts

Οπος και να τα βάλεις ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ πρόβλημα ... αρκεί να τα βάλεις το ένα πάνω στο άλλο

VCC1 VCC2

DATA-1 DATA-2

DATA+1 DATA+2

GND1 GND2

shield1 shield2 (ένα από τα 2 θα πέσει στο κενό ....)

Δοκίμασε και πες ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν ναμε και πάλι!! Σας μιλάω απο το νεο μου μηχάνημα!:033:

Oλα πιστευω πως ειναι καλα! Εκτός οτι δεν ανάβει το λαμπάκι on off το άλλο του δίσκου ανάβει κανονικά! μάλλον το συνδεσα ανάποδα! Θα το δω σε λιγο!

Δυσκολίες? Δυσκολευτικα να βαλω την παστα! Εβγαλα την αρχική πάστα της μάνας με καθαρό οινόπνευμα και μια χαρτοπετσέτα αλλα μου εκανε στην ψυκτρα

πολυ μικρες γρατζουνιες!:022:

Μετα δυσκολευτικα να βαλω την ψυκτρα.. την ξαναεβγαλα και ξανακαθαρησα την cpu και την ψυκτρα και εβαλα παλι παστα και την κουμποσα σωστα! 100%!!

αλλα αυτη η παστα που πηρα απλώνετε παρα πολυ δυσκολα και κολλαει σαν την ουχου!Εβαλα μονο στο κεντρο τελικα και ελπιζω να απλωθεί μονη της... θα δω αναλογα με τις θερμοκρασιες!

Δειτε μερικες φωτο

8yj16x5hl61ccgmpzwpo.jpg

3g3uckkt12ex8oufz0eq.jpg

ολα ειναι καλα?:001:

τι ειναι ολεσ αυτες οι θερμοκρασιες? δεν ξερω τιποτε απο αυτα!

τωρα θα βαλω παιχνιδι να δω πως παει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!! Μεχρι τωρα ολα ειναι οκ! μεχρι 45 βαθμους μου εχει φτασει... :033:

7wlrbib2kiy5qbsdxyj4.jpg

s40y2o8biaiooirjsfgk.jpg

Eχω μια απορία και ενα πρόβλημα!

Η απορία μου ειναι η εξής: Ο μπροστινός και ο πισω ανεμιστήρας έχουν και φισες και ενα μικρο καλώδιο... συνδεσα μονο του το μικρο καλώδιο και η ανεμιστήρες δεν γύριζαν! τώρα εχω βάλει μόνο τις φισες χωρίς τα μικρά καλώδια που συνδέονται πανω στην μητρική... γίνεται να τα βάλω και αυτά μαζί για να ρυθμίζει η μητρική αυτόματα την ταχύτητα?

Το προβλημα: το power led που μου λεει το manual

οπως βλεπετε μου δινει 2 ακροδεκτες την 2 και 4...

το κουτί μου δίνει ενα βύσμα που ναι μεν εχει 2 καλώδια αλλά έχουν ενα καινό μεταξύ τους με αποτέλεσμα το λευκό καλώδιο να πέφτει στην θέση 4 μετά στη θέση 2 να πέφτει στο κενό και μετά το μπλε καλώδιο να βρίσκετε στο κενό!! Λάθος του κουτιού ειναι?

hn9cmkc6e5ebmifvy16p.jpg

y6i68digta9a3mhayziw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πωπω και πηγε η καρδια μου στην κούλουρη!

bl2p1fnulovlrif8jqru.jpg

τωρα ειμαι καλα με τις θερμοκρασιες? τι πρεπει να προσεχω?:001:

κοιταξτε το προγραμμα που μου δινει η gigabyte

66nb9i2n98wn31rk3dfg.jpg

το κaθε πρόγραμμα δείχνει την δικια του θερμοκρασια! τι να πιστεψω?

Link to comment
Share on other sites

επαιξα παιχνιδι για 20 λεπτα και μου εδειξε το core temp 65 βαθμους! εχω ψυκτρα της μανας... και εβαλα παστα Arctic Silver5 εβαλα στο κεντρο και μετα πιεσα την ψυκτρα... θα ειναι καλυτερα να την απλοσω εγω με μια τηλεκαρτα?

Link to comment
Share on other sites

και πως να δω φιλε μου αν κανει φουσκάλες η' οχι?

Την ψήκτρα βρε παιδια πως την κουμπώνετε? Εγω πάτησα τα κληπ ενα ενα με την σηρα του ρολογιού... μηπως θελει να πατησω πρωτα το ενα και μετα το απέναντι του? σαν σταυρό δηλαδή.. ανοιξα το pc τωρα το πρωι και ξεκινά με 42 βαθμούς.. πολύ δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

πολύ είναι :( μάλλον δεν έχει κάτσει καλά ξαναδοκίμασε να την βάλεις (μη βγάλεις από πάνω την πάστα απλά τσέκαρε αν έχει ένα πάει παντού)

Τέντωσε όλες τις ακίδες της ψύχτρας και ακούμπησε την πάνω στο cpu μετά σπρώξε ΜΟΝΟ τα ελάσματα κάτω από τα πλαστικά ώστε να κάτσουν τα pins μέσα στην μητρική και μετά πίεσε τις 4 άκριες μέχρι να κάνουν "κλικ"

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβγαλα την ψυκτρα και ειδα αυτο..

l5z46ps8k0h7v3fein2a.jpg

xvazklxgzhb2nh5tfk3l.jpg

εβαλα ξανα παστα, αφου καθάρισα την προηγούμενη...

zc2dfdxwpvuj65bc4gap.jpg

μήπως βάζω πολύ?

2xsmmvtnzxacv6opseep.jpg

62apgfqrrxbga3a3azg3.jpg

wz3nqzwbmdzxkfce10r7.jpg

διαβασα οτι με την σειρα 8χχχ δεν δειχνει σωστα τις θερμοκρασιες ειναι αληθεια? το προγραμμα τις μητρικης μου δειχνει 23 βαθμους!

παλι με το παιχνιδι φτανει με core temp 65-67 βαθμους το προγραμμα τις gigabyte 45 to speedfun 42

Λεω να παρω αυτην την ψυκτρα

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807902

η'

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977719&product=891827&ref=pathfinder

h'

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650406 που ειναι πιο ελαφρια και πληρεί τις προδιαγραφές που έχουν τεθεί απο AMD και Intel ως προς το μέγιστο επιτρεπτό βάρος που είναι 450gr. Από εκεί και πάνω υπάρχει κίνδυνός κατά τις μετακινήσεις από κραδασμούς να σπάσει ο πυρήνας του επεξεργαστή σου. Η Zalman το αναφέρει στο site ότι δεν ευθύνεται για τέτοιες ζημιές.

Τωρα που κοιταζω το core temp παιζει συνεχεια με τις θερμοκρασιες, δεν μενει σταθερο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.