Jump to content



Θερμοκρασίες για Ε8200


javaneze:

Recommended Posts

Καλημερα.

Προσφατα απεκτησα εναν Ε8200 ο οποιος μου παιζει σε 56-57 C idle.

Οι μετρησεις εγιναν με core-temp.

Χρησιμοποιω την φθηνη AVC Cooler T15-12 ψυκτρα. Το tower δεν εχει καθολου ανεμιστηρακια.

Για να προλαβω οσους μου πουν για κακο airflow. ο επεξεργαστης αντικατεστησε εναν Ε4600 ο οποιος επαιζε σε 30-35 με ακριβως τα ιδια specs. (τα υπολοιπα specs στην υπογραφη μου και παντα σε stock χρονισμους)

Γενικα αυτοι οι νεοι των 45 δουλευουν τοσο ψηλα σε θερμοκρασιες;

Προσεξα στο core-temp οτι εχει μεγαλυτερο tjunction, 105C απο 85C που ειχε ο 4600.

Τελος υπαρχει κατι ανησυχητικο σε αυτες τις θερμοκρασιες ωστε να ασχοληθω να κανω κατι και αν ναι, τι;

Προς το παρον ελεγα να εβαζα το oc utility της asus που επιλεγει μονο του τι oc να κανει αναλογα τον φορτο, απο οτι δηλωνει τουλαχιστον, μιας και το pc στηθηκε αποκλειστικα για προβολη H.264 και παιχνιδια σε 1920*1080 αναλυση..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

η μητρική τι θερμοκρασίες σου δείχνει?

επίσης έχεις κατεβάσει το τελευταίο coretemp?

Είναι γεγονός ότι αρκετοί από την σερά 8χχχ δεν δείχνουν σωστές θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστει για τους 8400 οτι υπαρχει ενα bug με την θερμοκρασια.Γενικα ειναι λογικο το να σου δειχνει αυτους τους βαθμους με μια τοσο φτηνη ψυχτρα,και χωρις ανεμηστηρες στο κουτι.Ελπιζω να εβαλες θερμοαγωγιμη παστα τουλαχιστον.Καλο θα ηταν παντως να πας σε μια καλυτερη ψηχτρα κατα την γνωμη μου.Παντως δεν θα παθει κατι,ακομη και αν τον αφησεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

@dark22 Η μητρικη να σου πω δεν ξερω, θα πρεπει να γυρισω σπιτι για να δω.

Το core-temp ειναι της προηγουμενης εβδομαδας και ειναι το ιδιο που μετραγα και τον 4600.

Δλδ μου λες οτι μαλλον δεν διαβαζει σωστα τις θερμοκρασιες το core temp;

@Coolmind Θερμοαγωγιμη παστα εβαλα αυτη που ειχε μεσα η zalman 9700. Αυτη ειχα βαλει και στο 4600 που εδινε 30-35C .

Εχετε υπ'οψιν σας στους ποσους βαθμους υποτιθεται οτι κυμμαινονται κανονικα οι penryn;

Link to comment
Share on other sites

Το BIOS της mainboard είναι up to date? υπάρχει μια μικρή πιθανότητα κάπιο παλιό BIOS της μητρικής σου να δίχνε λάθος θερμοκρασία στην σείρα 8xxx πχ, ρίξε μια ματία και εκεί λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Bios μολις εβαλα το τελευταιο, το οποιο διαβαζει 53 C.

Το coretemp 0.9.1 που ειναι το τελευταιο εξακολουθει να προβαλει 58C.

Λετε να εχω πεσει σε ελλατωματικο κομματι;

{sorry για το offtopic, σε αυτo το ατιμο το bios της P5k απο που δινουμε ρευμα σε cpu και μνημες ρε παιδια}

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ και για το διπλο ποστ, επειδη σκεφτομουνα να παιξω με oc τι θα μου προτεινατε σε ψυκτρα απο εδω http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=20&category=69977719 , αν ειναι δυνατον οικονομικη αλλα να αξιζει τα χρηματα της οχι τσιγκουνιες, και επισης τι ανεμιστηρακια να εβαζα στο ταουερ ...

το ταουερ ειναι αυτο http://www.overclockercafe.com/Reviews/cases/Chieftec/pg_3.htm

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αυτην http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976875&product=1024620

Αν και πιστευω η προταση του dark κανει strike στο value!!

Aνεμιστηρια για το κουτι υπαρχουν πολλα τα κατω και μπροστα στο κουτι ειναι των 8cm?Παντως θα σου πω κατι και απο φυσικης πλευρας για να υπαρχει ιδανικη ισοροπια αερα στο κουτι ,και εννοω ο αερας που μπαινει να μην ειναι παραπανω απο τι πρεπει ουτε λιγοτερο,καλα ειναι να πας ανεξαρτητου διαμετρου του ανεμιστηρα ,μπροστα και πισω στα ιδια rpm!Καλο λενε ,δεν το εχω δοκιμασει ειναι τραβας απο μπροστα οχι πολυ δυνατα αλλα πισω να πετας αερα λιγο παραπανω.Πχ μπροστα ανεμιστηρια τυπου 8cm 1800 αντε 2000rpm και τα πισινα 9αρια με 2000rpm!Aυτα απο μενα και καλη συνεχεια!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω ολους για τις προτασεις.

Ειμαι σιγουρος οτι η προταση του dark θα ειναι δοκιμασμενη και πετυχημενη αλλα επειδη με ξερω αν δεν ειναι αυτο που περιμενω την επομενη εβδομαδα θα ειμαι για νεα αγορα οποτε λεω να παω κατευθειαν σε κατι ακριβοτερο.

Αυτη της zalman μου γυαλισε πιο πολυ αλλα ξερεις ποσο υποδιεστερη ειναι της 9700 LED που εχω ηδη στο αλλο pc και εχω μεινει ευχαριστημενος;

s.ghost thanx για τις συμβουλες, φοβαμαι οτι μονο 8cm ανεμιστηρακια παιρνει το tower αλλα θα κοιταξω σε τι rpm μπορω να τα βρω ...

Link to comment
Share on other sites

Eπισης αυτην http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976875&product=1024620

Αν και πιστευω η προταση του dark κανει strike στο value!!

Aνεμιστηρια για το κουτι υπαρχουν πολλα τα κατω και μπροστα στο κουτι ειναι των 8cm?Παντως θα σου πω κατι και απο φυσικης πλευρας για να υπαρχει ιδανικη ισοροπια αερα στο κουτι ,και εννοω ο αερας που μπαινει να μην ειναι παραπανω απο τι πρεπει ουτε λιγοτερο,καλα ειναι να πας ανεξαρτητου διαμετρου του ανεμιστηρα ,μπροστα και πισω στα ιδια rpm!Καλο λενε ,δεν το εχω δοκιμασει ειναι τραβας απο μπροστα οχι πολυ δυνατα αλλα πισω να πετας αερα λιγο παραπανω.Πχ μπροστα ανεμιστηρια τυπου 8cm 1800 αντε 2000rpm και τα πισινα 9αρια με 2000rpm!Aυτα απο μενα και καλη συνεχεια!!!:)

η zalman είναι η καλύτερη πρόταση!!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα με αέρα μην περιμένεις και τρελές διαφορές...

απλά θα σου κρατάει λίγο καλύτερα ψηλά...

αν θέλεις να δεις αρκετή διαφορά στο max stable overclock,

θα πρέπει να πάς σε νερό...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις μπηκα απο πλαισιο. Bρηκα κατι 8αρακια ανεμιστηρακια για το tower αλλα δυστυχως την zalman δεν την ειχαν ετοιμοπαραδοτη οποτε ακολουθησα την συμβουλη του stred και πηγα στην mugen. Παω να δοκιμασω αν χωραει στο tower αυτο το θηριο! και αν ολα πανε καλα και μπαινει και πεσουν και οι θερμοκρασιες προχωραω στο πρωτο μου overclock.

Επηρεασμενος απο αλλα ποστ, λεω να προσπαθησω να θεσω 8x400 mhz τον CPU (νομιζω μονο μεχρι 8x επιτρεπει ο 8200) για να δουλευει 1:1 με τις μνημες στα 400. Αν δεν κανω λαθος ειναι το ιδανικο αυτο;

Αν καποιος εχει συμβουλες παρακαλω ας τις μοιραστει. Ειδικα για το αν πρεπει να αυξησω το ρευμα του cpu και ποσο να το βαλω.

@Dark22 φιλε μου οπως σου ειπα πρωτη φορα θα ασχοληθω με OC οποτε τα νερα ειναι πολυ μακρυα για μενα ακομα. Χωρια βεβαια που εχουν μεγαλυτερο κοστος οποτε θα βολευτω με οτι μπορεσω να πιασω απο τον αερα, τουλαχιστον προς το παρον.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια, νυν & μελλοντικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Η mugen μου εβγαλε την πιστη για να τοποθετηθει. Τα καταφερα τελικα αφου ξηλωσα ολο το mobo αλλα απηυδησα. Τελευταια φορα που παιρνω ψυκτρα "κουμπωτη" και οχι βιδωτη.

Μπηκαν και 3 8αρια ανεμιστηρακια, 1 εμπρος και 2 πισω. Εχω και ενα 4ο αλλα δεν εχω που να το συνδεσω για να παιρνει ρευμα... (κανενα τιπ εδω; )

Απο θερμοκρασιες βεβαια τιποτα σπουδαιο σε διαφορα. Αντι για 58 C σε idle τωρα εχω 55 C στο coretemp παντα.

Τωρα που γραφω τρεχω ενα orthros και το coretemp δειχνει 65C ενω αντιθετα το τελευταιο speedfan που εβαλα δινει 55.

Δεν ξερω ομως ποιο να εμπιστευτω.

Εκανα αυτο που προανεφερα, ανεβασα σε 400 το fsb με [auto] Vcore ομοιως δηλωσα και τις μνημες 800 @ 4-4-4-12@ 2.1V. Εβαλα ενα orthros να τρεχει και το πρωι θα δω αποτελεσματα και θα ανοιξω κανα νεο τοπικ για OC και μονο πλεον. (το orthros σε small FFT stress CPU το τρεχω, σωστα;)

Link to comment
Share on other sites

σε παίδεψε η mugen ε?:086: ναι αυτά τα push pins ώρες ώρες είναι εκνευριστικά..:071:

πάντως επειδή σήμερα είδα εναν 8400 με big typhoon σε ip35 pro δε ξέρεις τι να πιστέψεις.. το core temp έβγαζε idle 30+ , το πρόγραμμά της μητρικής 19-20 κτλ.. για μένα αν δε δώσεις πάνω απο 1.36-1.4 ρεύμα δε πρόκειται σε καμία περίπτωση να έχεις πρόβλημα ότι και να λένε οι θερμοκρασίες.. και γενικά προσοχή με το ρέυμα στους 8xxx καθώς είναι πιο ευάισθητοι απο τους παλιους των 65nm και έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα degradation.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και 3 8αρια ανεμιστηρακια, 1 εμπρος και 2 πισω. Εχω και ενα 4ο αλλα δεν εχω που να το συνδεσω για να παιρνει ρευμα... (κανενα τιπ εδω; )

πάνω στο το mobo σου δεν έχει υποδοχή?

αν όχι αυτοσχεδίασε (με προσοχη) σύνδεσε μόνος σου καλώδιο

(δεν φταίω αν το psu σου χαλάσει.)

Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν και 3 8αρια ανεμιστηρακια, 1 εμπρος και 2 πισω. Εχω και ενα 4ο αλλα δεν εχω που να το συνδεσω για να παιρνει ρευμα... (κανενα τιπ εδω; )

ενα τέτοιο θές..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804330

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.