Jump to content



Aθόρυβο και αξιόπιστο ups???


out_of_limits

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

όντας κάτοχος του Mustek 1000V δεν θα πρότεινα ούτε το ίδιο, ούτε κάτι ισχυρότερο σε κάποιον που επιζητεί την ησυχη λειτουργία...

...δεν ξέρω αν είναι θέμα φορτίου, κατασκευής κτλ, αλλά όσο το είχα ψάξει παλιότερα δεν είχα βρεί ήσυχο UPS άνω των 800Va...

...μέχρι αυτή την ισχύ τουλάχιστον πολλές εταιρείες δεν χρησιμοποιουν ανεμιστηράκι στα προϊόντα τους...εξ ου και η ήσυχη λειτουργία τους...

...με το Mustek 800 έχω βρεί την υγειά μου, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

το pc μου είναι το εξής:

p4 1.9GHz (northwood?)

2gb ddr

6600gt

sb audigy

1 sata + 1 ata (αλλά μπορεί να φτάνει μέχρι και 3 ατα)

controller για σκληρό

2 dvd-rw

3-4 usb συσκευές που παίρνουν ρεύμα απ' το pc

psu active pfc 530W

κλασικά printer, scanner, router, οθόνη lcd και το netmod

Με το APC 1000i http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...product=568155 είμαι καλυμμένος? (γιατί θέλω να κρατάει αρκετό χρόνο η μπαταρία)

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ...ναι αλλά είναι 400€. Δηλαδή γιατί δεν κάνει αυτό που είπα? (BR1000)
Στις περισσότερες περιπτώσεις, όσο κοστίζει ο υπολογιστής σου=τόσο θα κοστίζει το ανάλογο UPS, και σε εμένα το ανάλογο UPS έχει minimum 367Euros όπως προαναφέρθηκε, και το προτεινόμενο 1000Ευρώ(online 2000VA+) για 1,200W φορτίο η για μικρότερο φορτίο και πολύ μεγάλη αυτονομία(30 λεπτά++).

Υ.Γ. Τουλάχιστον ξέρεις οτι τα χρήματα δεν πάνε χαμένα ούτε φοβάσαι αν θα καεί ο υπολογιστής σου, διαφορετικά στην 2η περίπτωση(χωρίς UPS) χάνεις και τα χρήματα που είχες δώσει.

MGE & APC είναι τα ποιο αξιόπιστα με θωράκιση για να μην επηρεάζονται οι ευαίσθητες συσκευές γύρω τους.(οθόνες CRT, μαγνητικά μέσα κ.α.)

Υ.Γ.2. Σε μικρότερου κόστους UPS χάνεις την αυτονομία (λιγότερο απο 25-30λεπτά, περίπου 10λεπτά σε full-load ο υπολογιστής) -> εξαρτάται και η κατάσταση της μπαταρίας που έχει πάνω. Αν είναι πεσμένη και πολύ δουλεμένη η καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

όντας κάτοχος του Mustek 1000V δεν θα πρότεινα ούτε το ίδιο, ούτε κάτι ισχυρότερο σε κάποιον που επιζητεί την ησυχη λειτουργία...

...δεν ξέρω αν είναι θέμα φορτίου, κατασκευής κτλ, αλλά όσο το είχα ψάξει παλιότερα δεν είχα βρεί ήσυχο UPS άνω των 800Va...

...μέχρι αυτή την ισχύ τουλάχιστον πολλές εταιρείες δεν χρησιμοποιουν ανεμιστηράκι στα προϊόντα τους...εξ ου και η ήσυχη λειτουργία τους...

...με το Mustek 800 έχω βρεί την υγειά μου, αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει...

Εγώ πάλι θα πρότεινα το Mustek 1000VA ... το έχω αρκετό καιρό και δεν είχα προβλήματα θορύβου ... είναι αλήθεια ότι υπαρχει ένα 60x60 ανεμιστήρι στην πίσω πλευρά αλλά δουλεύει σε πάρα πολύ χαμηλές στροφές ...

Δουλεύει σε κανονικές στροφές μόνο όταν αρχίσει το UPS και χρησιμοποιεί την μπαταρία ... δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα θορύβου ποτέ από αυτό ... είναι εγκατεστημένο στην κρεβατοκάμαρα και εκεί που βρίσκεται παρέχει ρεύμα σε 2 Η/Υ ...

Από πλευράς τιμής είναι ΟΚ ... και από άποψη ισχύος είναι καλύτερο από το 800 ...

Υ.Γ. Τα MGE είχαν πολλά προβλήματα με τους ανεμιστήρες τους ...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει όμως τι διαφορετικό έχουν αυτά τα 2 APC BR1000i & APC SUA 1000I ώστε να μην μου κάνει το πρώτο?
Το APC BR1000i σηκώνει λίγο λιγότερα Watt απο το άλλο και παίρνει μικρότερες μπαταρίες, βέβαια δες και πόσο κοστίζει η μπαταρία για το κάθε ένα γιατί το φτηνό ίσως να παίρνει ακριβότερες και μικρότερες μπαταρίες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξεθαυω το παρων θεμα για να μην ανοιξω καινουργιο. Για το μηχανημα μου, που εχω στην υπογραφη μου, με την διαφορα πως εχει 8 πλεον δισκους και 3 DVD-RW τι Αθορυβο προιον προτεινετε???? Και να σημειωσω πως θελω ελεγχο USB για την μπαταρια κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.