Jump to content



βοηθεια για καινουργια υδροψυξη


siloo

Recommended Posts

καλησπερα.καταρχην θα ηθελα να ξεκαθαρισω απο την αρχη οτι ειμαι ασχετος απο υδροψυξη ουτε καν τι κομματια χρειαζομαι...

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν η θερμοκρασια μπορει να πεσει κατω απο τους 15-20 βαθμους και αν ναι με ποια πραγματα και ποσο θα κοστισουν???ειμαι διατεθιμενος να δωσω μεχρι 100-150 ευρω.

την υδροψυξη θελω μονο να την βαλω στην cpu.

ο cpu μου ειναι ο amd 6000+ με μητρικη asus m2n-sli.

Link to comment
Share on other sites

Οτι υδροψυξη και να κανεις κατω απο θερμοκρασια δωματιου δεν θα δεις.

Αυτο εννοει απλη υδροψυξη.

Μετα παμε σε TEC (μπορει να συνδιαστει με υδροψυξη και θα δεις αρκετα κατω θερμοκρασια μεχρι και λιγο μειον),Chiller (συνδιασμος υδροψυξης με phase change για μειον),phase change (εδω πας σε extreme μονοπατια και που βοηθανε για bench o/c,δεν ειναι για 24/7 αυτο ουτε θα δεις ποτε θετικο προσιμο στις temp.)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον με κοβω να κλεινω προς το phase change γιατι αν ειναι να κανεις κατι το κανεις καλα αλλιως αστο μαμα...

μπορει καποιος να με διαφωτισει για το τι θα χρειαστω για phase change οχι ετοιμο να το φτιαξω μονος μου εννοειται...γιατι αν δεν υδρωσει το χερακι προκοπι δεν εχει...

να ανοιξω θεμα στο phase change???? γιατι εδω ειναι w/c ή οχι??

Link to comment
Share on other sites

κοιτα θελω να ριξω την θερμοκρασια κατω απο τους 10 βαθμους και αν ειναι δυνατο να δουλευω σχεδον ολη μερα (οχι νυχτα) χωρις προληματα ολη την εβδομαδα. το οτι δεν ειναι καθολου ευκολο να φτιαξω το διαπιστωσα μολις διαβασα για το Phase change του στελαρα που βεβαια εδω δεν μιλαμε σε καμια των περιπτωσεων για κατι τετοιο αλλα κατι παρομοιο και σιγιυρα μονο για ενα επιπεδο. ειπα να φτιαξω Phase change γιατι απο οτι καταλαβα με το νερακι δεν εχω μελλον για τις θερμοκρασιες που θελω αλλα αν μπορω να τις πιασω με νερακι και peltier τοτε καλως γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι και πιο ευκολο να το φτιαξω αλλα οπως ειπα θελω να δουλευω συνεχως σε 0 βαθμους....και γιαυτο με προβλιματιζει το νερο εστω και με peltier. πειτε καμια γνωμη και οι πιο παλιοι ρε παιδια να μαθαινουμε και εμεις τα νεαδια...:022: :022: :022: :022:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει κατι.

1. Θελεις να δουλευεις κατω απο τους 10 βαθμους με τον επεξεργαστη στην default συχνοτητα?

Αν ναι, γιατι το θες αυτο?

2.Θελεις να εχεις κατω απο 10 βαθμους με υπερχρονισμενο επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα καταφερω να δουλευω κατω απο τους 10 βαθμους συνεχεια τοτε θα κανω o/c στον cpu.θελω να το κανω 1.γιατι δεν το εχω ξανακανει και 2. γιατι να δω τι διαφορα θα εχει σε επιδοσεις που λογικα θα εχει γιατι αν μπορεσω να ανεβασω απο 3 στα 4ή4+ που θελω θα εχει διαφορα και σκευτομαι οτι θα πρεπει να βαλω τελικα και στην καρτα.

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα καταφερω να δουλευω κατω απο τους 10 βαθμους συνεχεια τοτε θα κανω o/c στον cpu.θελω να το κανω 1.γιατι δεν το εχω ξανακανει και 2. γιατι να δω τι διαφορα θα εχει σε επιδοσεις που λογικα θα εχει γιατι αν μπορεσω να ανεβασω απο 3 στα 4ή4+ που θελω θα εχει διαφορα και σκευτομαι οτι θα πρεπει να βαλω τελικα και στην καρτα.

Sτην κάρτα θα βάλεις μόνο όταν την κλοκάρεις,αλλιώς δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ok.

Εγω σου προτεινω να φτιαξεις ενα πολυ καλο νερο αφου θες να υπερχρονισεις και να δουλευεις 24/4.

Οτιδηποτε περα απο το νερο ειναι μονο για benches οπως σου ειπε παραπανω και ο MAD και σε καμια περιπτωση για 24/7.

Link to comment
Share on other sites

ναι τον 6000+ εχω.γιατι να μην πιασει 4,λες μη μου βαζεις ιδεες...

μα θελω να κλοκαρω και την καρτα γιατι εχω την 8500GT και με τα μαμισια clock ειναι πατος.τωρα με silent που εχει πανω δουλευει με μονο ο/c στην memory clock απο 333 στα 400 απο 59 ανεβηκε στο 3d mark 05 στους 69.

Link to comment
Share on other sites

ναι τον 6000+ εχω.γιατι να μην πιασει 4,λες μη μου βαζεις ιδεες...

μα θελω να κλοκαρω και την καρτα γιατι εχω την 8500GT και με τα μαμισια clock ειναι πατος.τωρα με silent που εχει πανω δουλευει με μονο ο/c στην memory clock απο 333 στα 400 απο 59 ανεβηκε στο 3d mark 05 στους 69.

Kai με μια πολύ καλη λύση για air cooling στην κάρτα σου θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.