Jump to content



Aγορα μητρικης s939...


asker

Recommended Posts

δοκίμασε να δεις αν στο setup του cd της μητρικης εχει επιλογη να εγκαταστησεις τους drivers που σου λειπουνε(ΙΕΕΕ 1394 πχ).

επίσης δοκίμασε να απεγκαταστησεις τοτε μονο την καρτα ηχου και τους drivers της και να τα ξαναπερασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Επειδή η creative μπάζει γενικά από θέμα των driver, κάνε τα εξής :

1)Κατέβασε τον τελευταίο driver για την κάρτα σου από το site της EMU. Η 0404 φοράει το ίδιο chip από την Audigy 2(αν θυμάμαι καλά).

http://www.emu.com/support/files/storage/EmuPMX_PCDrv_L6_2_00_10.exe

το λίνκ που σου έχω είναι αυτό που βρήκα.

2)πάρα την εγκατάσταση, περίμενε να κάνει extract τα αρχεία, μόλις ξεκινήσει η εγκατάσταση θα σου πετάξει μήνυμα : setup is unable to detect a supported product on your system, setup will now exit (ΠΡΟΣΟΧΗ! Μην πατήσεις ΟΚ η κλείσεις το παράθυρο).

3)πήγαινε στο φάκελο C:\windows\temp, εκεί βρίσκεται ένας φάκελος με το όνομα CRF000 (αν έχει πολλούς CRF***, απλά ο τελευταίος είναι και αυτός της εγκατάστασης.) Κάνε το φάκελο αντιγραφή στο desktop, μόλις αντιγραφτούν τα αρχεία κλείσε την εγκατάσταση.

4*) βάλε στο wizard την δεύτερη επιλογή(εκεί που λέει advanced) στα δύο πρώτα ερωτήματα, και μετά θα σου εμφανίζει μια λίστα συσκευών, θα πάς στο sound, video and game controllers, θα πατήσεις next, θα σου εμφανίζει μια λίστα, θα πατήσεις το “have disk” και θα επιλέξεις το αρχείο που βρίσκεται στο “\desktop\CRF***\Binary\Drivers\wdm\”. Κάνε κλικ στο wdma_emu.inf και πάτα ΟΚ, θα σου βγάλει στην λίστα την συσκευή που βρήκε, πατάς επόμενο, γίνεται η αντιγραφή, ΤΕΛΟΣ :D

Έτσι έβαλα την live 5.1 σε XP x64 ενώ δεν υποστηριζόταν, αλλά και οι installers που υπάρχουν έχουν το πρόβλημα να μην εντοπίζουν το υλικό.

*=Το 4 θα το κάνεις πηγαίνοντας από το device manager > στο PCI device που δεν βρίσκει > διπλό κλικ για να εμφανιστούν ιδιότητες > επανεγκατάσταση οδηγού. Good luck ;)

Link to comment
Share on other sites

Tε κανα ολα αυτα αλλα στο τελος μου ζηταει

insert the manufacture's installation disk...

Αν πας "αναζήτηση" στο παράθυρο που σου λέει insert the manufacture's installation disk, βρες ποιο αρχείο ζητάει. (έχει search στα windows απλά γράψε για λέξη κλειδί την επέκταση μόνο π.χ. αν θέλει το 001aa.inf γράψε απλά *.inf) και βρες το κάθε φάκελο.(δεν είναι και πολλά τα αρχεία)
Link to comment
Share on other sites

Aν και δε πολυκαταλαβα το τελευταιο σου post, τελικα μου εγκατασταθηκε το CH Products Gamecard 3...

Τωρα μου ζηταει Restart. Να κανω restart ή να το απεγκαταστησω?

Κάνε και βλέπουμε.. μόνο που συνεχίζω άυριο γιατί :cowsleep:πάω για ύπνο :p

Link to comment
Share on other sites

Mπααα, τελικα δεν εγινε τιποτα...

Το αστειο ειναι πως αν ξανανοιξω το pc και αποσυνδεσω το καλωδιο του joystick απο την audigy, αυτη θα αναγνωριστει. Και προφανως τα προβληματα παγωματος θα συνεχιστουν.

Αλλα βαριεμαι να το ξανανοιγω:(

Link to comment
Share on other sites

Mπααα, τελικα δεν εγινε τιποτα...

Το αστειο ειναι πως αν ξανανοιξω το pc και αποσυνδεσω το καλωδιο του joystick απο την audigy, αυτη θα αναγνωριστει. Και προφανως τα προβληματα παγωματος θα συνεχιστουν.

Αλλα βαριεμαι να το ξανανοιγω:(

καλημέρα, χθές ήμουν μεταξύ ύπνου-ξύπνιου και δεν μπορούσα να κάτσω αλλο.

τι εννοείς πως αν αποσυνδέσεις το καλωδιο του joystic θα αναγνωριστεί?

πόσες pci έχει ελέυθερες το συστημά σου, την δοκίμασες σε όλες?

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη, το βρισκω λιγο δυσκολο να παρακολουθησω αυτα που λες.

δηλ joystick εχεις σε gameport πανω στην audigy? και γιατι λες οτι με το joystick δεν αναγνωριζεται, ενω χωρις αυτο αναγνωριζεται αλλα κολαει?

τεσπα, εγω λεω 1ον πετα το gameport joystick και παρε ενα usb. Απορω πως λες οτι δεν γινεται να εχεις 2 usb joystick. ισα ισα που με τα usb βαζεις οσα θες, με το gameport ειχε περιορισμους.

Τωρα να εχεις 1 usb & 1 gameport μαζι, μαλλον ακομα πιο προβληματικο ειναι.

2ον αυτη η Creative oλο προβληματα ειναι. Αν θυμαμαι καλα και το ενσωματωμενο chip της A8V υποστηριζει 7.1

Αλλα ακομα κι αν δεν σου κανει αυτο, εγω θα προτιμουσα να αλλαζω καρτα ηχου απο Creative σε κατι αλλο, παρα να αλλαξω μητρικη.

Σε καθε περιπτωση, δοκιμασε λιγο χωρις την Creative να δεις αν θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, χθές ήμουν μεταξύ ύπνου-ξύπνιου και δεν μπορούσα να κάτσω αλλο.

τι εννοείς πως αν αποσυνδέσεις το καλωδιο του joystic θα αναγνωριστεί?

πόσες pci έχει ελέυθερες το συστημά σου, την δοκίμασες σε όλες?

Χαιρετω.

Εχω ελευθερες 4 pci και δοκιμασα ηδη στις δυο χωρις αλλαγη, οποτε δε πιστευω οτι και στις αλλες δυο θα αλλαξει κατι. Παλι θα μου ζηταει drivers για PCI device, εγω δεν θα εχω οποτε η καρτα θα ειναι αορατη... σα να μην υπαρχει.

Στο μεταξυ αποσυνδεσα, οπως ειπα, το καλωδιο του joystick απο την Audigy και η καρτα αναγνωριστηκε κανονικα απ τα Windows. Τωρα εχω κανονικα ηχο αλλα αν παω να παιξω FlatOut ασφαλως μετα απο λιγο θα παγωσει...

Στη συνεχεια θα απαντησω σε ολα τα υπολοιπα posts των αλλων φιλων που εγραψαν σε αυτο το thread ωστε να λυθουν ολες οι αποριες τους.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εχω ελευθερες 4 pci και δοκιμασα ηδη στις δυο χωρις αλλαγη, οποτε δε πιστευω οτι και στις αλλες δυο θα αλλαξει κατι. Παλι θα μου ζηταει drivers για PCI device, εγω δεν θα εχω οποτε η καρτα θα ειναι αορατη... σα να μην υπαρχει.

Στο μεταξυ αποσυνδεσα, οπως ειπα, το καλωδιο του joystick απο την Audigy και η καρτα αναγνωριστηκε κανονικα απ τα Windows. Τωρα εχω κανονικα ηχο αλλα αν παω να παιξω FlatOut ασφαλως μετα απο λιγο θα παγωσει...

Στη συνεχεια θα απαντησω σε ολα τα υπολοιπα posts των αλλων φιλων που εγραψαν σε αυτο το thread ωστε να λυθουν ολες οι αποριες τους.

καλησπέρα

πολύ περίεργο αυτό που μου λές με το joystic, δλδ είναι σε gameport και οταν το βάζεις δεν αναγνωρίζεται η audigy?! μα τον αγιο των υπολογιστών! τι άλλο θα δούμε πιά!!

τώρα που την αναγνώρισε αν βάλεις το joystic δουλέυουν κανονικά και τα 2?

πάντως οτι παγώνει το flatout απο την audigy φαντάζομαι οτι το εχεις διασταυρώσει 100% ε?

Link to comment
Share on other sites

για hardware πρόβλημα (από τάσεις,θερμοκρασία κλπ....) δεν προβληματίζεσαι ?

Για θερμοκρασιες δεν εχω προβλημα αφου εχω βαλει καταλληλα δυο ανεμιστηρες που δημιουργουν ρευμα αερα στο εσωτερικο του κουτιου. Τις θερμ/σιες τις παρακολουθω καθε μερα απ το SpeedFan.

Aπο τασεις δε ξερω πολλά-πολλά παντως το SpeedFan μου αναφερει

Vcore: 1,10V

+12V: 11.61V

3.3V: 3.34V

Vcc: 5.04V

Vin2: 0.00V

5Vsb: 4.93V

Vbat: 0.00V

Τροφοδοτικο εχω το Heroichi 550V που νομιζω οτι ειναι υπαραρκετο για το συστημα μου, οπως περιγραφεται στο πρωτο post.

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με games και τσιριχτους ηχους κολληματα κτλ κτλ.

2 πραγματα εκανα με απο ερευνα σε απειρα φορουμς με παραπλησια προβληματα.

1ο Αναβαθμησε Bios στη μητρικη

..και

2ο (και πιο κουφο οταν το διαβασα) αν εχεις "ματι" απο ασυρματο πληκτρολογιο και ποντικι κοντα στη μητρικη αλλαξε το θεση. Οι υπερθρες προκαλουν συχνα conflicts τετοιου τυπου...

Αυτα εκανα εγω και τωρα ειμαι τζαμι, ολα δουλευουν ρολοι... και εγω στην αρχη πιστευα οτι φταιει η καρτα, φταινε οι drivers, φταιει το on-board chipακι και μπλα μπλα....

1o Εχω αναβαθμισει ηδη, οπως ειπα στo πρωτο post εχω εκδοση Bios 1017.

2o Ok θα το δοκιμασω. Κινητο δεν εχω αλλα εχω το ασυρματο router απανω στο κουτι(usb συνδεση. Ασυρματο σημα δινει σε αλλο pc) οποτε να το μεταφερω(αλλα που να το παω? το usb καλωδιακι ειναι μικρο. Εκτος κι αν απομακρυνω το router για να εχει ασυρματη συνδεση KAI αυτο το pc).

Aσυρματο πληκτρολογιο δεν εχω, αλλα εχω ασυρματο ποντικι εδω και 5 χρονια. Μου προτεινεις να απομακρυνω το ρανταρ? μα και αυτο εχει μικρο καλωδιο, πως να το απομακρυνω?

2) Δεν βγάζεις να καθαρίσεις την κάρτα ήχου και ολες τις PCI???Υπάρχουν στην αγορά ειδικά καθαριστηκά για τα ηλεκτρικά μέρη (πεπιεσμένος αέρας)

3)Τα ιδια προβλήματα τα εχεις με την on board καρτα ηχου??(Φαντάζομαι οτι εχει τετεια )

2) Προσφατα εκανα εκτεταμενο καθαρισμο με σπρεϋ πεπιεσμενου αερα αλλα και αυτες τις μερες που το ανοιγω συνεχεια, το ξεσκονιζω.

3) Οπως ηδη ειπα, ΚΑΙ με την Onboard καρτα που δοκιμασα παγωσε το FlatOut. Αργησε καποια λεπτα βεβαια αλλα τελικα παλι παγωσε.

Η γνωμη μου ειναι μακρια απο τις συγκεκριμενες MSI και Asrock,το καλλιτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να πουλησεις την AGP καρτα γραφικων και να παρεις μια PCI-E,μετα βρες μια μεταχειρισμενη DFI LP UT nF4 SLI-D η μια Asus A8N32-SLI Deluxe και βαλτα επανω να ησυχασεις.

Οπως ειπα κι αλλες φορες, η AGP καρτα μου κοστισε 318€ πριν 16 μηνες και ηταν/ειναι οτι καλυτερο απο AGP. Συνεπως δε μπορω να τη πεταξω. Αλλωστε για να βαλω μητρικη με PCI Xpress θα πρεπει επισης να πεταξω οχι μονο τη μητρικη αλλα και τις μνημες και τον επεξεργαστη, πραγματα για τα οποια δαπανησα στα τελη του 2006 το ποσόν των 320+215+255=790€.

Συνεπως δε μπορουμε να συζητησουμε τετοια εκδοχη αυτη τη στιγμη.

Αργει ακομα η αναβαθμιση, δεν αξιζει τετοιο οικονομικο ανοιγμα για κατι που μπορει ενδεχομενως να επιλυθει πιο απλα.

1. συγγνωμη, το βρισκω λιγο δυσκολο να παρακολουθησω αυτα που λες.

2. δηλ joystick εχεις σε gameport πανω στην audigy?

3. και γιατι λες οτι με το joystick δεν αναγνωριζεται, ενω χωρις αυτο αναγνωριζεται αλλα κολαει?

4. τεσπα, εγω λεω πετα το gameport joystick και παρε ενα usb. Απορω πως λες οτι δεν γινεται να εχεις 2 usb joystick. ισα ισα που με τα usb βαζεις οσα θες, με το gameport ειχε περιορισμους.

Τωρα να εχεις 1 usb & 1 gameport μαζι, μαλλον ακομα πιο προβληματικο ειναι.

5. αυτη η Creative oλο προβληματα ειναι. Αν θυμαμαι καλα και το ενσωματωμενο chip της A8V υποστηριζει 7.1

6. Αλλα ακομα κι αν δεν σου κανει αυτο, εγω θα προτιμουσα να αλλαζω καρτα ηχου απο Creative σε κατι αλλο, παρα να αλλαξω μητρικη.

7. Σε καθε περιπτωση, δοκιμασε λιγο χωρις την Creative να δεις αν θα λυθει το προβλημα.

1. Mην ανησυχεις, οπως βλεπεις διατειθεμαι να βοηθησω οπουδηποτε υπαρχει δυσκολια παρακολουθησης:)

2. Ακριβως ναι. Εκει εχω συνδεσει το ενα απ τα δυο joysticks μου(μιλαμε για joysticks τυπου "pacman" δηλ. οπως αυτα που υπηρχαν στα arcades).

3. Διοτι ετσι συμβαινει. Τι να κανουμε τωρα...:)

Οταν ειναι συνδεδεμενο το joy μου ζηταει drivers για pci device, οταν το αποσυνδεσω δεν μου ζηταει και η καρτα αναγνωριζεται.

4. Λοιπον, να σου πω οτι εχω συνδεδεμενα 2 joysticks τυπου pacman, το ενα κατευθειαν στη gameport της Αudigy(ή στην αναλογη θυρα της μητρικης αν δεν υπαρχει Αudigy) και το αλλο σε usb θυρα μεσω usb ADAPTOR... Δε γινεται κατευθειαν σε usb. Δοκιμασα να συνδεσω τα joys αμφοτερα σε usb θυρες με 2 ανταπτορες αλλα δε γινοταν οσο κι αν δοκιμασα. Στο control panel-game controllers δε μπορουσαν να συνυπαρχουν και τα δυο. Eσυ ή καποιος αλλος εχεις δοκιμασει και σου αναγνωριστηκε τετοια περιπτωση?

5. O ιδιος ειπα οτι εχω ακουσει πως οι pci καρτες της Creative εχουν προβλημα. Αλλα τοτε δεν το ηξερα και οταν την πηρα(πριν 2μισυ χρονια) θεωρουνταν η καλυτερη της αγορας.

Το ενσωματομενο clip της μητρικης υποστηριζει μεν 7.1 αλλα οπως ειπα κι εδω και σε αλλο thread, η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα. Αν θες ποιοτικο ηχο δεν μπορεις να στηριχτεις στην onBoard καρτα ηχου.

6. Σκεφτομαι να αλλαξω μητρικη διοτι ακουω οτι τo VIA chipset ειναι για κλαμματα... και οτι θα επρεπε να ειχα παρει nForce. Σκεφτηκα οτι μια τετοια μητρικη(με s939 και agp) θα ηταν πολυ φτηνη σημερα αλλα τωρα ακουω κιολας οτι δεν υπαρχει...

6&7. Τη συζηταω την αλλαγη καρτας, εχεις να προτεινεις κατι καλο, στην ιδια ποιοτητα με τη Audigy 2 ZS κι που να συνεργαζεται καλα με τα 7.1 creative ηχεια μου ?

GoldenApe added 6 Minutes and 17 Seconds later...

καλησπέρα

πολύ περίεργο αυτό που μου λές με το joystic, δλδ είναι σε gameport και οταν το βάζεις δεν αναγνωρίζεται η audigy?! μα τον αγιο των υπολογιστών! τι άλλο θα δούμε πιά!!

τώρα που την αναγνώρισε αν βάλεις το joystic δουλέυουν κανονικά και τα 2?

πάντως οτι παγώνει το flatout απο την audigy φαντάζομαι οτι το εχεις διασταυρώσει 100% ε?

Φανταζομαι οτι θα διαβασες το προηγουμενο post μου, οντως δεν αναγνωριζεται η καρτα οταν το βαζω(οχι το joystick, το καλωδιο στο οποιο συνδεεται το joystick).

Τα joys τωρα δουλευουν κανονικα.

Οπως ειπα, το FlatOut μου παγωσε και με την Onboard, εστω και λιγο πιο αργα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε για να βαλω μητρικη με PCI Xpress θα πρεπει επισης να πεταξω οχι μονο τη μητρικη αλλα και τις μνημες και τον επεξεργαστη, πραγματα για τα οποια δαπανησα στα τελη του 2006 το ποσόν των 320+215+255=790€.

Συνεπως δε μπορουμε να συζητησουμε τετοια εκδοχη αυτη τη στιγμη.

Aν ηταν ετσι οπως τα λες δεν θα το αναφερα καν,τιποτα δεν χρειαζεται να πεταξεις.

Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι τραμπα η να πουλησεις την καρτα γραφικων,να παρεις μια PCI-E και μια καλλιτερη μητρικη (κατι που ηδη σκεφτεσαι να κανεις).

Η δυο μητρικες που σου αναφερα ειναι socket 939 και παιρνουν μνημες PC3200 DDR400,ο επεξεργαστης σου ειναι socket 939 και οι μνημες σου PC3200 DDR400 184pin.

Αφου λοιπον σκεφτεσαι να αγορασεις αλλη μητρικη η μονη αλλαγη που χρειαζεσαι για να πας σε PCI-E εναι μια PCI-E καρτα γραφικων.

Ελπιζω να βοηθησα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Oκ , με βαση τα τελευταια που ειπες, γιατι δεν δοκιμαζεις να "ζησεις" λιγο διαστημα χωρις την creative? (απεγκαθιστοντας και τους drivers)?

Να δεις αν θα εξαφανιστουν τα προβληματα, και αν οντως ετσι συμβει και αποδειχτει οτι φταιει η Creative, ψαχνεις μετα ποια καλη καρτα ηχουν να αγορασεις.

Αν ομως και με "καθαρο" απο drivers συστημα σου παγωνει παλι το συστημα, τοτε δε φταιει η Creative

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι τραμπα η να πουλησεις την καρτα γραφικων,να παρεις μια PCI-E και......

Mπα οχι, δε παιζει κατι τετοιο, τη καρτα μου τη πηρα 318€ πριν λιγο καιρο, ειναι αθορυβη, λεπτη, δροσερη και αποδοτικη. Γιατι να την αλλαξω? Αλλωστε που να πληρωνω τωρα για μια ανταξια της σε PCI xpress...

Αν ομως και με "καθαρο" απο drivers συστημα σου παγωνει παλι το συστημα, τοτε δε φταιει η Creative
Αλλα εχω ακουσει οτι υπαρχει conflict μεταξυ pci καρτων της Creative και μητρικων με VIA, το οποιο VIA γενικως φερεται ως προβληματικο.

Στο μεταξυ βλεπω σε φυλλαδιο:

ΑΜD Phenon 9500 Quad(2.2GHz, τετραπυρηνος)

Μνημη 3GB DDR2 (αληθεια, dual channel mode πως γινεται με 3G?)

Σκληρoς 500GB

DVD-RW lightscribe

Nvidia 8500GT 512MB up to 1791MB

Wireless Lan, wireless k/b, wireless optical mouse κλπ.

Ολα αυτα 800€... Αυτα βλεπει ο χρηστης AMD και καραφλιαζει. Αισθανεται οτι το συστημα του που πριν λιγο υποτιθεται οτι φυσαγε τωρα ειναι για το σκουπιδοτενεκε:)

ΥΓ. Η σελιδα του παραπανω τερατος ειναι

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=34691

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι απαραίτητο ότι χωρίς drivers αν παγώνει το σύστημα δεν φταίει η creative. Μου έχει τύχει να παίζει κάρτα μόνο απενεργοποιημένη από το device manager αλλιώς να παγώνει.

2. Η A8V ήταν απίστευτη μητρική, ξέρω 3 άτομα μαζί με εμένα που την είχαν χωρίς πρόβλημα(εκτός από το wifi).

3. 3GB dual channel ΔΕΝ γίνεται. Υπάρχει τυπογραφικό λάθος. Το 3096 είναι "ανύπαρκτο" νούμερο. Ή 4096(2^12) 'ηθελαν να γράψουν ή 3072, πράγμα μάλλον παράλογο.

4. Το να δοκιμάσεις να τρέξεις το setup των drivers παρακάμπτοντας το wizard των windows δοκίμασες;

5. Στην τελική γιατί δεν κάνεις αυτό που λέει ο sakattack; Βγάλε την creative από το pc ή απενεργοποίησέ την(προσοχή: όχι κατάργηση...) και εγκατέστησε την onboard κάρτα σου την οποία θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις από το bios κατά πάσα πιθανότητα(αν δεν την έχεις απενεργοποιημένη, μήπως φταίει αυτό για τα freeze; Δεν είμαι σίγουρος για την συνύπαρξη onboard και κανονικής κάρτας ήχου).

ΥΓ: Μόλις, και αφού έγραψα όλο το κατεβατό, είδα ότι λες ότι το flatout σου πάγωσε και με την onboard. Όπως στο περιέγραψα ότι θα πρέπει να έχεις την onboard; Μήπως χρησιμοποιείς hardware acceleration audio με επιλογή του παχνιδιού; Αν ναι, απενεργοποίησέ το να δούμε αποτελέσματα. Ανάθεμα αν έχω καταφέρει να παίξω με ΕΑΧ ποτέ... μόλις το ενεργοποιήσω κάτι θα κάνει δεν μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι απαραίτητο ότι χωρίς drivers αν παγώνει το σύστημα δεν φταίει η creative. Μου έχει τύχει να παίζει κάρτα μόνο απενεργοποιημένη από το device manager αλλιώς να παγώνει.

2. Η A8V ήταν απίστευτη μητρική, ξέρω 3 άτομα μαζί με εμένα που την είχαν χωρίς πρόβλημα(εκτός από το wifi).

3. 3GB dual channel ΔΕΝ γίνεται. Υπάρχει τυπογραφικό λάθος. Το 3096 είναι "ανύπαρκτο" νούμερο. Ή 4096(2^12) 'ηθελαν να γράψουν ή 3072, πράγμα μάλλον παράλογο.

4. Το να δοκιμάσεις να τρέξεις το setup των drivers παρακάμπτοντας το wizard των windows δοκίμασες;

5. Στην τελική γιατί δεν κάνεις αυτό που λέει ο sakattack; Βγάλε την creative από το pc ή απενεργοποίησέ την(προσοχή: όχι κατάργηση...) και εγκατέστησε την onboard κάρτα σου την οποία θα χρειαστεί να ενεργοποιήσεις από το bios κατά πάσα πιθανότητα(αν δεν την έχεις απενεργοποιημένη, μήπως φταίει αυτό για τα freeze; Δεν είμαι σίγουρος για την συνύπαρξη onboard και κανονικής κάρτας ήχου).

ΥΓ: Μόλις, και αφού έγραψα όλο το κατεβατό, είδα ότι λες ότι το flatout σου πάγωσε και με την onboard. Όπως στο περιέγραψα ότι θα πρέπει να έχεις την onboard; Μήπως χρησιμοποιείς hardware acceleration audio με επιλογή του παχνιδιού; Αν ναι, απενεργοποίησέ το να δούμε αποτελέσματα. Ανάθεμα αν έχω καταφέρει να παίξω με ΕΑΧ ποτέ... μόλις το ενεργοποιήσω κάτι θα κάνει δεν μπορεί...

2. A, ωστε εχω μια απιστευτη μητρικη...ωραια! Περι προβληματικου VIA δεν εχεις ακουσει τιποτα?

To WiFi της πουλιοταν χωριστα, εγω τουλαχιστον δεν το εχω, εμαθα αργοτερα γιαυτο.

3. Μα δεν ειπα οτι γραφουν Dual Channel Mode. Eρωτημα μου ηταν εαν μπορει να υπαρξει.

4. Φυσικα δοκιμασα.

5&ΥΓ: Μα ειπα οτι το εκανα.

Και φυσικα ειχα κανει την αναλογη ρυθμιση απ τα Bios, δε γινεται αλλιως.

Με EAX παιζω παντα.

Τι ειναι το "hardware acceleration audio"? Εισαι σιγουρος οτι το FlatOut εχει τετοια επιλογη και θα πρεπει να την απεν/σω? Παω να δω...

Link to comment
Share on other sites

2. Όχι δεν έχω ακούσει.

Η δικιά μου είχε την κάρτα wifi μαζί στην συσκευασία της μητρικής. Ήταν η wifi edition.

3. Και απάντησα πως όχι δεν μπορεί να υπάρξει. Νομίζω ότι ήταν σαφές από το ποστ μου ότι δεν έχει 3GB το σύστημα που έδωσες link. HP είναι στο κάτω κάτω, αν δεν είχε dual channel τι διάολο σκεφτόντουσαν!!!

4. Δεν το ανέφερες νομίζω(τουλάχιστον δεν το είδα) γι'αυτό ρώτησα. Δεν κάνουμε και παρέα για να ξέρω τι γνώσεις έχεις και αν θα σκεφτόσουν κάτι! :p

5. To EAX είναι μια μορφή hardware acceleration για τον ήχο. Απενεργοποίησέ την αν υπάρχει σαν επιλογή στο παιχνίδι και δες τι ψάρια πιάνεις.

ΥΓ: 2ο ποστ που την πατάω και μου έρχεται κάτι ενώ έχω γράψει ένα κάρο @@ιες...: Αφού σου έγινε και με την onboard, μάλλον το freeze τότε δεν έγινε με ενεργοποιημένο ΕΑΧ... Οπότε κοίτα για τίποτα σε hardware acceleration όπως είπα.

Edit: Υπόψην, να βοηθήσω προσπαθώ ε... Πετάω ιδέες μπ@ και γίνει τίποτα...

Edit2: Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και την Creative και την onboard και να ζήσεις για λίγο χωρίς ήχο καθόλου. Να δούμε αν είναι τελικά ο ήχος(αν και δεν ξέρω αν θα τρέξει το FlatOut, έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να κοιτάω αν τα παιχνίδια έχουν απαιτήσεις για κάρτα ήχου :p ).

Link to comment
Share on other sites

1. Η δικιά μου είχε την κάρτα wifi μαζί στην συσκευασία της μητρικής. Ήταν η wifi edition.

2. To EAX είναι μια μορφή hardware acceleration για τον ήχο. Απενεργοποίησέ την αν υπάρχει σαν επιλογή στο παιχνίδι και δες τι ψάρια πιάνεις.

Αφού σου έγινε και με την onboard, μάλλον το freeze τότε δεν έγινε με ενεργοποιημένο ΕΑΧ... Οπότε κοίτα για τίποτα σε hardware acceleration όπως είπα.

3. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και την Creative και την onboard και να ζήσεις για λίγο χωρίς ήχο καθόλου. Να δούμε αν είναι τελικά ο ήχος(αν και δεν ξέρω αν θα τρέξει το FlatOut, έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να κοιτάω αν τα παιχνίδια έχουν απαιτήσεις για κάρτα ήχου :p ).

1. Eφοσον ειχες κι εσυ αυτη τη μητρικη, μπορεις να μου πεις, τι επεξεργαστη ειχες πανω της, τι μνημες και αν τρεχαν σε 2Τ, και τι καρτα ηχου?

Οταν εκλεινες το pc απο τη πριζα μηπως ακουγες εναν στιγμιαιο τσιριχτο ηχο?

2. Στα options του παιχνιδιου στον ηχο, υπαρχουν μόνο επιλογες για εφε και μουσικη, τιποτα αλλο. Μηδενισα τα εφε. Μετα απ τη καρτελα του λογισμικου της καρτας μηδενισα ολους τους δεικτες του EAX. Oλα χωρις αποτελεσμα, τελικα.

3. Χωρις ηχο το παιχνιδι δεν τρεχει καν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.