Jump to content



Μπλέ Οθόνες δεν αντέχω αλλο


alexkhr

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου μαζί σας και να με βοηθήσετε όσο μπορείτε. Έχω ενα pc :

-intel q6600 2.4

-asus p5e

-4 gb trancent

-2 x raptor wd

-twintech 9800 gx2 1gb

-sound blaster xfi xtreme music

-VISTA 64 BIT

το πρόβλημα είναι ότι με έχει τρελάνει το pc στις μπλέ οθόνες, για παράδειγμα τα μηνύματα ειναι :

irql not less or equal, page fault in non paged area και λοιπά...

Τον επεξεργαστή τον δουλεύω στα 3.2 και τις μνήμες μαμά στα 1066 με τάση 2.1. Εάν παίξω default χωρίς oc το πρόβλημα παραμένει.

Πιστεύετε ότι είναι θέμα vista 64 bit? να γυρίσω σε 32? Κάποιος με παρόμοια προβλήματα? Έχετε να προτείνετε κάποια λυση, θα είμαι υπόχρεος , ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις τρεξει memtest86+ στις μνημες τωρα τελευταια?

Τρεξε το memtest οπως ειναι τωρα το συστημα,αν σου βγαλει λαθη φοτρωσε defaults και ξανατρεξε το memtest,αν συνεχισει να βγαζει λαθη βαλε μια μνημη επανω την φορα και τρεξε το memtest να δεις πια εχει προβλημα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει ολα τα τεστ με orthos kai prime kai memtest.... το θέμα είναι ότι παλιά πέταγε μία μπλέ οθόνη την βδομάδα. Τώρα πετάει 5 την ώρα, χωρίς υπερβολές. Επίσης μετά την μπλέ οθόνη μου βγάζει και ένα μήνυμα λέγοντας overclock failure!!

Link to comment
Share on other sites

Στείλε την mobo για RMA, πρίν το κάνεις δοκίμασε τους τελευταίους drivers αν κάνει τα ίδια.

Υ.Γ. Βγάλε την X-FI και δες αν συνεχίσει να κάνει τα ίδια, γιατί 90% μπορεί να είναι IRQ-resource conflict!

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά, δεν τα ξέρω και πολύ καλά αλλά πιστεύω ότι κάπου εδώ είναι η αιτία του προβλήματος...ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε με εκπλήσσουν αυτές οι BSOD. Έβαλες μια κάρτα (ο θεός να την κάνει μια δηλαδή... 2 PCB είναι με έναν PCIe κονεκτορα) η οποία λειτουργεί στην ουσία σαν SLi σε μητρική που δεν έχει nVidia chipset ωστε να υποστηρίζει SLi...

Tέτοια προβλήματα είναι μάλλον αναμενόμενα.

Bέβαια, η GX2 υποτίθεται οτι θα πρέπει να δουλεύει απροβλημάτιστα σε μητρικές που δεν υποστηρίζουν SLi. Το ίδιο όμως ισχύει και για την 3870Χ2 της ATi. Πολλοί όμως αντιμετωπίζουν προβλήματα φαινομενικά ανεξήγητα.

Όπως το βλέπω εγώ, 3 πράγματα σου μένουν να κάνεις.

1) Να βεβαιωθείς οτι η κάρτα τροφοδοτείται σωστά

2) Να δοκιμάσεις όσους driver μπορείς

3) Απλά να... περιμένεις καινούριους drivers

Υπάρχει βέβαια και η 4η λύση....

Πάνε την πίσω και πάρε μια φυσιολογική κάρτα και με τα λεφτά που θα περισσέψουν αγόρασε κάτι χρήσιμο. Δίσκους για παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Bαλε northbridge ταση περιπου στα 1.60V .Στο bios δεν υπαρχει κατι αλλο για ρυθμιση . Ισως περα απο το northbridge να βαλεις 102Mhz pcie .

Αντε και southbridge 1.15V .

Οι μνημες ειναι 10000% ενταξει στα 1066 με 5αρια ?

Δημητρη ... το ξερω οτι εισαι βαμμενος Amdας και θα σε απογοητευσω :D:D:D , αλλα η GX2 παιζει αψογα σε πολλες μητρικες (Τουλαχιστον σε ολες οσες την εχω δοκιμασει P35 & X38) . 3 φιλοι μεχρι στιγμης παιζουν απροβληματιστα . Αλλη μια ειναι στημενη στο Πλαισιο στη Ζαιμη και την εχουμε ξεσκισει χωρις το παραμικρο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη ... το ξερω οτι εισαι βαμμενος Amdας και θα σε απογοητευσω :D:D:D , αλλα η GX2 παιζει αψογα σε πολλες μητρικες (Τουλαχιστον σε ολες οσες την εχω δοκιμασει P35 & X38) . 3 φιλοι μεχρι στιγμης παιζουν απροβληματιστα . Αλλη μια ειναι στημενη στο Πλαισιο στη Ζαιμη και την εχουμε ξεσκισει χωρις το παραμικρο προβλημα.

Ναι βρε, δε λέω οτι δε παίζει "άψογα" σε πολλές μητρικές. Αλλά παίζει σε όοολες άψογα? Εκεί είναι το θέμα.

Για μένα το "'άψογα" σημαίνει να την κουμπώσω πάνω και να παίξει. Έτσι απλά. Ούτε να ψάχνομαι με ρεύματα εδώ κι εκεί ούτε να δοκιμάζω 15 διαφορετικούς drivers.

Όπως κάνω με το CF μου δηλαδή, σε μητρική με chipset της ATi εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, δε λέω οτι δε παίζει "άψογα" σε πολλές μητρικές. Αλλά παίζει σε όοολες άψογα? Εκεί είναι το θέμα.

Δεν εχω ακουσει/διαβασει για ασυμβατοτητες.

Και οι ΑΤΙ εχουν τα στραβα τους . Εχει ο Αριστειδης δυο 3870χ2 και εχουμε δει μπλε οθονες και εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την gx2 την πήρα χθές. Τα προβλήματα είναι παλιά. Εγώ πιστεύω 3 πράγματα :

-bios settings

-windows

-drivers gia mobo

βασικά έχω ψηλοαπογοητευτεί... :(

alexkhr added 2 Minutes and 47 Seconds later...

το αστείο της υπόθεσης είναι τα μηνύματα απο τις μπλέ οθόνες κάθε φορά είναι διαφορετικά. επίσης συμπληρώνω ότι από drivers xfi,keyboards,gpu,mobo είναι full updated το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει/διαβασει για ασυμβατοτητες.

Και οι ΑΤΙ εχουν τα στραβα τους . Εχει ο Αριστειδης δυο 3870χ2 και εχουμε δει μπλε οθονες και εκει.

Μα αυτό δεν έγραψα βρε Στελάρα στο παραπροηγούμενο Post μου?

Για πολύ fanboy με έχετε όλοι μου φαίνεται και δεν διαβάζεται τι γράφω...

____

Και η GX2 και η Χ2 είναι κατά κάποιο τρόπο "υβρίδια" και εν μέρει "πειράματα" αλλά και σίγουρα κινήσεις εντυπωσιασμού από τις 2 εταιρείες.

Το θεωρώ αναμενόμενο και λογικό να παρουσιάζονται "περίεργα" προβλήματα ειδικά σε μητρικές που δεν χρησιμοποιούν chipset των εταιρειών που κατασκευάζουν αυτές τις κάρτες.

Τουλάχιστον, αμα δε παίξει άψογα η GX2 στο 790i έχεις κάθε δικαίωμα να παραπονιέσαι.

Αλλά να φρικάρει και να απορεί γιατί μια GX2 δεν παίζει καλά στο 780G ας πούμε, ε αυτό... δεν το δικαιολογώ.

Μερίδιο ευθύνης φέρουν και οι χρήστες που σκάνε τα άπειρα λεφτά σκεπτόμενοι οτι "α, ε αφού κάνει τόσα λεφτά θα παίξει άψογα". Αλλά στην τελική, όσο πιο λίγα σκας, τόσο πιο λίγο αγχώνεσαι. Όταν κάποιος πληρώνει 400 και 500 ευρώπουλα θέλει έτοιμους drivers από... προχθες. Έλα όμως που καμμία δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.