Jump to content



Κανει συνεχως restart και δεν μπαινει στα Win.


Viper-kt

Recommended Posts

Η αποδειξη βρεθηκε. Και οπως βλεπω, ο παρων δισκος ηταν αντικατασταση ενος ιδιου που ειχε χαλασει το 2006. Raptor και οι 2.

Το σκεφτομαι να παρω παλι raptor. Λετε να τριτωσει?:033: Το απογευμα εχει βολτουλα στο Πλαισιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω καλα και ασχημα νεα. Να αρχισω απο τα καλα πρωτα.

Ο δισκος αφου δοκιμαστηκε και αποδειχτηκε οτι μας αφησε στα κρυα του λουτρου, αλλαχθηκε και πηρα παλι raptor στα 74GB αυτη την φορα. Μαζι πηρα και ενα 500GB Seagate που ηθελα απο καιρο.

Βαζουμε τον raptor, αρχιζουμε εγκατασταση των Windows. Αφου περναω το serial number κτλ, εμεναν περιπου 10 λεπτα για να τελειωσει η εγκατασταση. Εκει καπου, κολαει το συστημα. Που το καταλαβα? Η μπαρα κατω δεξια δεν προχωρουσε (τα κουτακια που αναβοσβηνουν εννοω καθως προχωραει το setup). Επισης το ποντικι δεν κουνιοταν. Περιμενα λιγο και μετα απο 2-3 λεπτα ξεκολλησε μονο του.

Τελειωνει το setup, κανει το restart του και ειμαι ετοιμος να μπω στα Win για πρωτη φορα. Αμ δε:022: Στην οθονη WELCOME κολλαει για παντα αυτη την φορα. Περιμενα 5 λεπτα αλλα τιποτα. Αναγκαστικα παταω reset.

Μεχρι στιγμη εχει κολησει 2 φορες. Την πρωτη ξεκολησε μονο του, την δευτερη με reset. Παμε παρακατω.

Μπαινω στα Win, φορτωνω drivers μητρικης, antivirus, καποια προγραμματα (Winrar κτλ) και παω να φορτωσω τους drivers της καρτας γραφικων (ΑΤΙ). Εκει κανω μ@λ@κια καθως ειχα την εκδοση που θελει και το framework 2.0 για να εγκαταστηθουν. Φυσικα εγω το framework δεν το ειχα βαλει ακομα. Εβγαλε καποια error απο το Catalyst, τα αγνοησα. Απο οτι καταλαβα περασε σκετο τους οδηγους και οχι το CC panel.

Αφου ηταν ανοιχτος καμια ωρα ο υπολογιστης ξαφνικα αρχισε τα δικα του παλι. Κανει restart μονος του και ειμαι σε μια φαση να δουλευει το pc και η οθονη να ειναι σβηστη και να αναβει το πορτοκαλι λαμπακι ( σε κατασταση αναμονης).

Πατω το κουμπι και το κλεινω τελειως το pc. Το ανοιγω παλι. Στο event viewer εβγαλε μηνυμα: The computer has rebooted from a bugcheck. Με λιγο ψαξιμο στο google, καταλαβαινω οτι οφειλετε ειτε σε hardware προβλημα (μνημες-καρτα γραφικων-cpu κτλ) ή σε software προβλημα (drivers). Το μυαλο μου παει στους catalyst με τα error που σας ειπα πιο πανω.

Εκει που ημουν ετοιμος να το βαψω μπλε και να το πεταξω απο το μπαλκονι, ερχεται φιλος και να μην τα πολυλογω, αρχιζουμε το Football manager για ενα 3ωρο περιπου. Ο υπολογιστης κατα την διαρκεια του παιχνιδιου βραχος. Δεν μασαγε τιποτα.

Αφου τελειωσαμε, εψαχνα στο net πληροφοριες για το bugcheck. Εκει ξαφνικα παλι restart:011:

Απο τοτε το pc δεν ξανανοιξε. Πατωντας το κουμπι, ακουγεται ενας ηχος απο την μητρικη (μπιπ) για 2-3 δευτερα, ανεμιστηρες δουλευουν ολοι, αλλα η οθονη δεν ανοιγει. Εδω να πω οτι ο ανεμιστηρας της καρτας γραφικων δουλευει στο full αφου ακουγεται πολυ. (Σε κανονικες συνθηκες, κατα το ανοιγμα για 2 δευτερα παντα δουλευε στο full αλλα μετα επεφτε στα κανονικα επιπεδα.)

Οποτε software αποκλειουμε αφου το pc δεν ανοιγει καν. Τωρα τι μπορει να φταει? Μνημες? Μητρικη? καρτα γραφικων? τροφοδοτικο:022:

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα σας τα ειπα οσο πιο αναλυτικα γινεται. Να σημειωσω οτι το απογευμα θα εχω στα χερια μου μια καρτα γραφικων και μνημες για να δοκιμασω.

Ευχαριστω πολυ για την οποια συμβουλη:001:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γράψει αναλυτικά τη σύνθεση του υπολογιστή σου; Δεν τη βρίσκω.

Λαθος μου:)

Tower: CASETECH 1022-5 BLACK

PSU: HEROICHI WIN POWER 550W RETAIL

GPU: ASUS X1900XT-512

CPU: AMD 4600+ 2.40GHZ ATHLON 64-X2 AM2 BOX

Motherboard: GIGABYTE M57SLI-S4

RAM: SUPERTALENT DDR2-800 (2x1 GB)

HDD: 1x74 (raptor sata) - 1x160 (sata2) - 1x500 (sata2)

Link to comment
Share on other sites

Αφου τελειωσαμε, εψαχνα στο net πληροφοριες για το bugcheck. Εκει ξαφνικα παλι restart:011:

Απο τοτε το pc δεν ξανανοιξε.

Aρχισε να βγαζεις παραγματα απο πανω,αφησε μονο PSU,CPU,VGA,τον σκληρο με το λειτουργικο και μια μνημη(κοιταξε στο manual σε πιο slot βαζεις την μνημη οταν χρησιμοποιεις μονο μια,συνηθως ειναι το B1 slot).

Μετα clear CMOS οπως σου λεει το manual και δοκιμασε να κανεις boot κρατωντας το INS key πατημενο(μερικες φορες βοηθαει να bootαρει το PC),δοκιμασε και τις δυο μνημες.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τετοια κουφά ρεσταρτ ειχα λογο USB και συγκεκριμένα με τον modem ISDN του πΟΤΕ (USB) ..Μπλέ οθόνες,τυχαία ρεσταρτ ,πάντα οταν ήμουν στο ιντερνετ και ΜΟΝΟ τι τέστ ειχα κάνει δεν λέγεται..Μολις το αποσύνδεσα δεν ειχα πρόβλημα για μέρες οπότε και εβαλα DSL και χρησιμοποιώ αλλο modem..Θα σου πρότεινα να αποσυνδέσεις ολες τις USB θύρες... επίσης τι Modem χρησιμοποιείς ? (usb?)

(φυσικά το πιο πάνω ισχύει αφου καταφέρεις και εκκινήσει το pc)

Link to comment
Share on other sites

Aρχισε να βγαζεις παραγματα απο πανω,αφησε μονο PSU,CPU,VGA,τον σκληρο με το λειτουργικο και μια μνημη(κοιταξε στο manual σε πιο slot βαζεις την μνημη οταν χρησιμοποιεις μονο μια,συνηθως ειναι το B1 slot).

Μετα clear CMOS οπως σου λεει το manual και δοκιμασε να κανεις boot κρατωντας το INS key πατημενο(μερικες φορες βοηθαει να bootαρει το PC),δοκιμασε και τις δυο μνημες.

stealth

Ξηλωσε, μονταρε - ξηλωσε, μονταρε. Αυτο ειχα σκοπο να κανω αλλα καποια στιγμη το ρολοι εδειξε 2 και εχουμε και δουλεια το πρωι. Το απογευμα με την εξτρα καρτα και μνημες θα τα ξηλωσω ολα.

Τετοια κουφά ρεσταρτ ειχα λογο USB και συγκεκριμένα με τον modem ISDN του πΟΤΕ (USB) ..Μπλέ οθόνες,τυχαία ρεσταρτ ,πάντα οταν ήμουν στο ιντερνετ και ΜΟΝΟ τι τέστ ειχα κάνει δεν λέγεται..Μολις το αποσύνδεσα δεν ειχα πρόβλημα για μέρες οπότε και εβαλα DSL και χρησιμοποιώ αλλο modem..Θα σου πρότεινα να αποσυνδέσεις ολες τις USB θύρες... επίσης τι Modem χρησιμοποιείς ? (usb?)

(φυσικά το πιο πάνω ισχύει αφου καταφέρεις και εκκινήσει το pc)

router εχω συνδεδεμενο με ethernet. Θα κοιταξω ομως και τις USB.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι (οσο ανοιγε το pc) οτι δεν κολουσε με κατι συγκεκριμενο. Οπως ειπα, με 3 ωρες παιχνιδιου βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να αποκλεισουμε το ρεύμα . Άρα αποσυνδέεις από το ρευμα 2ους δίσκους usb devices dvdrw και αδήνεις μόνο τα βασικά. Αν εκει δεν σου κάνει κιχ τότε δοκιμάζεις να ζορίσεις το μηχάνημε και δη την κάρτα γραφικών με κάτι βαρύ ώστε να τραβηξει το μέγιστο ρεύμα. Αν αντέξει και στο κάνει μόνο άμα βάλεις το υπόλιπα τότε μάλλον το τροφοδοτικό είναι στα όρια του. Απλά πριν κάνεις την δοκιμή μπες σε safe mode και αστο λίγη ώρα να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Καμμενη μητρικη μυριζει. :S

Μπα δεν το νομιζω δεν καιγoνται τοσο ευκολα οι μητρικες,εγω πιστευω οτι θα bootαρει εστω και αν δεν μπει στα windows.

Δεν μου αρεσε και πολυ ολο αυτο που περιεγραψε κατα την διαρκεια της εγκαταστασης του λειτουργικου,κατι πρεπει να εγινε και γι'αυτο δεν λειτουργουσε σωστα μετα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Καμμενη μητρικη μυριζει. :S

Δυστυχως συμφωνω

Δοκιμασε να βγαλεις κατι βασικο (πχ τις μνημες) και κοιτα αν κανει μπιμπ-μπιμπ οταν boot-αρει

Αν ΔΕΝ κανει,bye-bye mobo...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως το pc ανοιξε. Και φανταστειτε, ειχα κανει βλακεια!!!:087:

Εκει που πηγα να βαλω τους 2 νεους δισκους, δεν χωρουσαν και επρεπε να βγαλω την καρτα γραφικων, τα καλωδια απο cd-dvd κτλ. Μετα ο βλακας, ενω συνδεσα τον raptor κανονικα (ρευμα+sata) που θα εμπαινε το λειτουργικο και συνδεω τα ρευματα στους αλλους 2 δισκους, ΞΕΧΝΑΩ να συνδεσω τα καλωδια sata στην μητρικη:033:

Για καποιο λογο, δεν εκκινουσε το συστημα. Μολις τα συνδεσα ολα μια χαρα. Ανοιξε αμεσως το PC. Και ελεγα γιατι κρεμονται 2 καλωδια αλλα μετα απο τοσες ωρες που παιδευομουν ειχε θολωσει το μυαλο. Σημερα που πηγα να βγαλω τις μνημες, το πιασα αμεσως.

Οποτε ζητω συγνωμη, συμβαινουν αυτα:)

Παμε στα κολληματα τωρα. Αφου οργωσα το google για το bugcheck, ειδα οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι με καποιον driver το προβλημα. Ειπα να την εξαντλησω την πιθανοτητα και εκανα αλλο ενα format.

Να μης σας κουραζω, το setup πηγε μια χαρα, εγκατεστησα οδηγους, ολα οκ. Δεν κολλησε πουθενα για 3 ωρες που το ειχα ανοιχτο. Θα τεσταρω τις μνημες και την καρτα γραφικων με memtest και καποιο παιχνιδακι αντιστοιχα.

Εν αναμονη αποτελεσματων...stay tuned

Link to comment
Share on other sites

Εειδα οτι υπαρχει πιθανοτητα να ειναι με καποιον driver το προβλημα

πριν που σου ειπα για USB αυτο ενοουσα...Παντος εχετο υπόψιν σου Πανω στις USB τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν που σου ειπα για USB αυτο ενοουσα...Παντος εχετο υπόψιν σου Πανω στις USB τι εχεις?

Το μονο που εχω σε USB ειναι ο receiver ενος ασυρματου πληκτρολογιου και mouse της logitech αλλα δεν εχω περασει drivers. Το εβαλα και το ειδαν τα Windows αμεσως.

Λες να εκανε αυτο την ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό...Ελεγα μην πως είχες τιποτα αλλες συσκευες πχ κάρτες-tv tuners κ.α

Μακάρι να μην σου ξαναπαρουσιαστεί..κανε και κανενα bios update (ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να διορθώσει)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.