Jump to content



msi n9600gt 1gb αξιζει?


predator71442169227

Recommended Posts

Σε σχέση με μια 8800gt δεν έχει κάτι να δείξει.Τα 512ΜΒ αρκούν για τα παιχνίδια,εκτός κι αν παίζεις σε πολύ υψηλές αναλύσεις όπου μπορεί αν βοηθήουν λίγο.Σίγουρα ελάχιστα γιατί με 256 δίαυλο δε μπορείς να περιμένεις πολλά..πιο πολύ Marketing είναι τόση μνήμη.Αν πάντως σε συμφέρει μη μασάς και τσίμπα τη..

Link to comment
Share on other sites

κοιτουσα κατι συγκρισεις της 9600 με 8800 στα 512 κ οι 2 κ η 9600 εφευγε παντως αρκετα στα benchmarks!!γιατι κ η 8800 στα 256 bit δεν ειναι?πηρα το καλοκαιρι το pc με μια geforce στα 320mb ομως δεν παει αλλο οτι παιζει ακομα παιζει αλλα κατεβαζω τις απαιτησεις μου αρκετα κ μου τη σπαει αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η 9600gt είναι υποδεέστερη της 8800gt.Δεν ξέρω πού είδες οτι την ξεπερνάει.Μάλιστα βγήκε ως αντικαταστάτης της 8600gt,άσχετα αν έχει πολύ καλές επιδόσεις.

Ναι κι οι δυο έχουν 256 δίαυλο,γι'αυτό αναφέρω πως ήδη τα 512 είναι υπεραρκετά.Πόσο περισσότερο το 1Gb που λές οτι έχει αυτή του eshop.Καλή η περισσότερη μνήμη,αλλά θέλει κι ένα ικανό bus για να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετραει τοσο η ποσοτητα μνημης στην καρτα γραφικων οσο ο πυρηνας της.Η 8800GT ειναι καλυτερη απο την 9600GT.Ακομα και αν παιζεις παιχνιδια σε υψηλες αναλυσεις δεν θα σε βοηθησει μια 9600GT με 1gb μνημη γιατι θα μεινει πισω ο πυρηνας..

Link to comment
Share on other sites

Deadlock είσαι απόλυτος...

Oι διαφορές τους είναι ελάχιστες.

Βασικά η 8800gt αξίζει αν έχει μεγάλο frame buffer, κοστίζει λίγο παραπάνω (η πιο φτηνή 512άρα 8800gt κάνει 160 ευρώ έναντι 138 της 9600gt). Η 9600gt "σκοτώνει" και είναι εξαιρετικό value for money κατά την γνώμη μου.

Σε benchmarks είναι 1000 3d marks πιο κάτω η 9600gt, σε SLI οι 9600gt είναι ταχύτατες και 5-6 frames πιο κάτω από sli σε 8800gt και γενικά είναι σχεδιασμένες για Multi-gpu και δουλέυουν πολύ καλά.

Βασικά οι 9600gt σε SLI περνάνε και την 3870 x2 (στα games όχι στα benches) και δεν είναι κάρτες της πλάκας όπως κάποιες άλλες.. x600gt.

http://en.expreview.com/2008/02/23/geforce-9600gt-review/?page=16

We’ve only run two games and one 3Dmark06, but the score is very weird. While Hd 3870 X2 leads in 3Dmark06, it lose to 9600GT SLI in both call of duty 4 and Bioshock.

Για εμένα η 9600gt αξίζει, έχει χαμηλότερη τιμή και ελάχιστα πιο αργές επιδόσεις

http://www.firingsquad.com/hardware/geforce_9600_gt_sli_performance/page11.asp

With the debut of the GeForce 9600 GT, expect the GeForce 8800 GT and 8800 GS to slowly disappear. With its higher clock speeds and larger frame buffer, the 9600 GT is generally faster than the GeForce 8800 GT 256MB anyway, so we doubt this GPU will be missed by many.

Αποψη μου... (κι εγώ για 2x9600gt πάω, και το έχω ψάξει αρκετά. Συμφέρουν μακράν!).

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Nos-Dio το 1GB αποτελεί ερώτημα το αν ο πυρήνας της 9600GT θα μπορέσει να το αξιοποιήσει. Τα 512ΜΒ είναι μάλλον η χρυσή τομή για χρήση και με DX10 games. Στα 140€ η 9600GT με 512 είναι best buy. Από 170€ και πάνω ακόμα και με 1GB μια 9600GT δεν αποτελεί σίγουρα καλύτερη επιλογή από ότι μια 8800GT με 512MB. Είναι μια δύσκολη απόφαση αν και προσωπικά θα πήγαινα για την 8800GT με τα 512ΜΒ.

Υ.Γ. Κάρτες με 256ΜΒ πλέον είναι λάθος επένδυση αν η τιμή τους δεν παίζει κοντά στα 100-120€. Χαίρομαι που βλέπω άτομα να το αποδέχονται πλέον αυτό, άτομα τα οποία με κατηγορούσαν όταν το υποστήριζα πριν λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η διαφωνία τότε ήταν άλλη αλλά εσύ δεν είχες καταλάβει. Δεν θα επεκταθώ, εγώ έλεγα ότι DX10 κάρτα με λίγη μνήμη δεν θα έπαιρνα ποτέ (σε παλαιότερο post).

Επίσης εγώ δεν θα έπαιρνα με τίποτα 8800 με 320mb, οπότε το κόστος είναι δυσανάλογο (για έκδοση με 640mb εννοώ).

Στο συγκεκριμένο thread που αναφέρεσαι δεν είχε γίνει έτσι, μιλάγαμε για value for money και εσύ χρησιμοποιήσες αρχικά επιχείρημα για την διαφορά κόστους και μετά το "αναίρεσες" όταν πήγα να χρησιμοποιήσω αντίστοιχο επιχείρημα εγώ. Ατυχής ο παραλληλισμός σου, καθώς τότε δεν είχαμε δει ακόμα την 9600gt παρά μόνο σε ένα test.

Αυτά και δεν θα επεκταθώ σεβόμενους τους υπόλοιπους συνομιλητές.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην φαγωθούμε για το ποιος είχε βγάλει λάθος συμπεράσματα, ούτε για το ποιος αναιρούσε τι. Δεν έχει ουσία και προφανώς δεν συμφωνώ πλήρως με το τι εσύ νόμιζες.

Η ουσία παραμένει. Τα 256ΜΒ είναι τελειωμένα, πολύ περισσότερο μετά την εμφάνιση της 9600GT. 256MB επιλέγεις, π.χ. μια HD3850, όταν θέλεις να περιορίσεις το κόστος στο minimum. Αν θέλεις gaming πας στα 512ΜΒ+.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ναι, δεν θα έλεγα "τελειωμένα" τα 256, αλλά με τον ρυθμό που πανε τα games σίγουρα δεν φτάνουν για full details ακόμα και αν υπάρχει ισχύ από τον πυρήνα της gpu.

Εδώ πέρα έχουν φτάσει απλά και μόνο σε χωρητικότητα, να φτάνουνε τα 10gigabytes πολλά (π.χ. BlackSite Area 51 που είναι και μούφα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτος φίλε μου.Μεγάλες διαφορές δεν έχουν,αλλά με την τιμή που αναφέρει το παλικάρι δε νομίζω οτι αξίζει σε σχέση με μια 8800gt.Aν τον συμφέρει σε σχέση με μια 8800Gt που έχει βρεί του πρότεινα να την αγοράσει κιόλας.Πιο πολύ ήθελα να του δείξω οτι το συμπέρασμά του είναι λάθος,δηλ 9600Gt>8800gt..

Link to comment
Share on other sites

εγώ βασικά ξέρω το εξής.....αν έχεις μια 6600 πχ πας σε μία 7600......αλλά αν έχεις μια 6800 ΔΕΝ πας σε 7600...αλλά σε 7800 κτλ.....επειδή το 6800 είναι μικρότερο στο μάτι από το 7600 δε σημαίνει κιόλας ότι το τελευταίο ειναι και καλύτερο.....αλλά μερικοί του μάρκετινγκ θέλουν πολύ ξύλο (για να μην πω τπτ άλλο) για να στρώσουν...είναι λίγο μυστήρια λογική αλλα αν το καλοσκεφτείς έτσι πάει!

Link to comment
Share on other sites

Η εφοσον ο φιλος μας διαθετει μεχρι 200, μπορεί να κανει μια μικρη υπερβαση (~40€) και να παρει μια 8800GTS 512 και να έχει 9800GTX class powa under teh hood.

Link to comment
Share on other sites

Η εφοσον ο φιλος μας διαθετει μεχρι 200, μπορεί να κανει μια μικρη υπερβαση (~40€) και να παρει μια 8800GTS 512 και να έχει 9800GTX class powa under teh hood.

Δεν νομίζω να πάει τόσο ψηλά .....εκτός και αν πάει σε used

.......γιατι μέχρι 200 ευρώ μπορώ να διαθέσω την παρουσα στιγμη εσεις τι λετε?αυτη η μια 8800?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ψιλομιζερο όμως να μη δωσει 35€ παραπανω για μια 8800GTS 512?

Δηλαδη τοσα πολλά πια ειναι τα 35€? Ουτε μια σαββατιατικη εξοδος δεν είναι... :ρ

ναι αν ειναι στα 200Ε μια gt και τις κανει αν ειναι αργοτερα ενα o/c και φτανει τις επιδοσεις τς gts.

Μπορεί να τις πλησιασει αρκετα οχι ομως και να τις φτασει. Μια καλα κλοκαρισμενη GT είναι μερικα κλικ πιο κατω απο στοκ GTS.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.