Jump to content



Overclocking Q6600


eko

Recommended Posts

Χαιρετίζω όλο το forum, μιας που είμαι καινούργιος(τόσο στο forum όσο και στο overclocking) και προχωράω στις απορίες μου.

Έχω το παρακάτω σύστημα:

CPU: INTEL CORE 2 QUAD CORE Q6600 2.40 GHZ

MoBo: ASUS P5K SE

RAM: OCZ DDR2-800 4GB PC2-6400 REAPER CL4 EDITION/4-4-4-15

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: THERMALTAKE PUREPOWER RX 500W

COOLER: SCYTHE MUGEN

Τον έφτασα στα 3,0 Ghz (9*333) στα 1,35 VCore με 1:2 διαιρέτη FSB : DRAM, timings 4-4-4-15, τάση λειτουργίας για τις μνήμες 2 Volt και θερμοκρασίες λειτουργίας (μετρημένες με CoreTemp) 35 idle και 55 stressed.

Μετά από έξι ώρες MemTest, οι μνήμες δεν έβγαλαν κανένα σφάλμα και ο επεξεργαστής έτρεχε 6,5+ ώρες prime95 όταν μου πέταξε το παρακάτω σφάλμα:

prime1lj2.jpg

Είναι σφάλμα που σχετίζεται με τον επεξεργαστή, με τις μνήμες ή κάποιο σφάλμα των XP, το οποίο δεν έχει σχέση με το overclocking;

Το βασικό μου πρόβλημα όμως είναι ότι δεν κατάφερα να τον ανεβάσω ούτε καν στα 3,2(9*356).

Έφτασα την τάση μέχρι το 1,4375 με auto τα timings για την RAM(και τάση 2,1 volt - ο κατασκευαστής δίνει μέχρι 2,2 EVP(?)) και διαιρέτη FSB/DRAM 1:1, έμπαινε κανονικά στα windows και εκεί μόλις έτρεχα το prime ή έβγαινε bsod και μετά reboot ή κατευθείαν reboot ή crashαρε και έκανα εγώ reboot.

Ακόμα δοκίμασα να τρέξω τις μνήμες στα 834 Mhz όσο ήμουν στα 3,0 GHz, αλλά έβγαινε πάντα σφάλμα (μέγιστη τάση που τους έδινα 2,1 volt).

Τέλος, απλά να αναφέρω ότι το SpeedStep και όλα τα άλλα power/temperature saving settings, τα έχω απενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

1.5volt???? Για 3 ghz θες περιπου 1,285-1,3. ΘΑ πεσει και η θερμοκρασια σου σε idle.

Clockαρες τις μνημες και σου εβγαλε προβλημα? Στα 800 με αυτα τα timings ειναι defult τιμες, ετσι? Αρα γιατι να αλλαξεις το ρευμα των ram? Δοκιμασε με auto για να το ξανατεσταρεις.

Στα 333 fsb σου εδινε την επιλογη για 834 mhz στις μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Παρανόησα εγώ το μήνυμα του Duncan με αποτέλεσμα η παρανόηση να μεταφερθεί και στα επόμενα post.

Τα 1,5 volt τα ανέφερα σαν μέγιστη επιτρεπτή τάση προκειμένου να πιάσω τα 3,2. Στην επίσημη ιστοσελίδα της η Intel στις προδιαγραφές του Q6600 δίνει εύρος επιτρεπτής τάσης από 0,85 έως και 1,5 volt.

Τα timings στις μνήμες είναι τα ονομαστικά που δίνει η OCZ. Την τάση την ανέβασα στα 2,0 volt γιατί στο auto μου έδινε timings 6-6-6-18 και 1,8volt τάση.

Τέλος, με fsb 333, έχω δια8έσιμη και την επιλογή 834 για να ρυθμίσω την συχνότητα της RAM.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε μέρα τον θέλω πιο πολύ.

Απ' ότι καταλαβαίνω όμως είναι απίθανο να φτάσω τα 3,6, που έχουν πιάσει πολλοί εδώ.

Υ.Γ: Στις ρυθμίσεις της MoBo το FSB STRAP είναι στο auto. Αν του δώσω κάποια συγκεκριμένη τιμή (266,333,400), υπάρχει περίπτωση να έχω καλύτερη τύχη;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο είναι απίθανο ???????????

Δεν θέλει μόνο ρεύμα ο cpu πρέπει να δώσεις και στο ΜCH για να μπορέσεις να ανεβάσεις fsb ....

Oσο για το strap άσε το χαλαρό ώστε να μην σε κόβουν οι μνήμες....

Καλή δύναμη ......

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες επιλογές για ρεύμα που μου δίνει το bios, εκτός από την τάση του επεξεργαστή και της μνήμης, είναι τα Cpu GTL Voltage Reference και Clock-Over Charging Reference.

Έχει κάποια από τις 2 σχέση με το MCH;

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες επιλογές για ρεύμα που μου δίνει το bios, εκτός από την τάση του επεξεργαστή και της μνήμης, είναι τα Cpu GTL Voltage Reference και Clock-Over Charging Reference.

Έχει κάποια από τις 2 σχέση με το MCH;

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Αν μπορείς δώσε και μια εικόνα από το Bios ..... θα μας διευκολύνεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς δώσε και μια εικόνα από το Bios ..... θα μας διευκολύνεις αρκετά.

Θα τραβήξω και θα ανεβάσω την φωτογραφία αύριο γιατί, πρέπει να προσπαθήσω να κοιμηθώ για 3 ωρίτσες, καθώς ξυπνάω για τη δουλειά στις 5:30.

Παίζοντας με τα ρεύματα κατάφερα να τον σταθεροποιήσω στα 3,2. Μετά από μια αναζήτηση που έκανα στο google, πάντως, γι' αυτές τις 2 τάσεις κατάλαβα ότι η MoBo μου δεν έχει άμεση ρύθμιση για Northbridge ή Southbridge τάσεις.

Το Cpu gtl voltage reference έχει σχέση με το fsb termination voltage και όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή του, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πετύχεις υψηλότερη ρύθμιση στο fsb. Όσο για την δεύτερη τάση, τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα.

Σκέφτομαι πάντως να τον αφήσω στα 3,2, μιας που χρειάστηκε ιδιαίτερα υψηλή τάση για να τα πιάσω - 1,4625 volt και να αλλάξω πρώτα μητρική πριν δοκιμάσω να πάω υψηλότερα.

Εδώ θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την μητρική και τις κάρτες γραφικών. Η μητρική μου έχει μόνο μια PCI-E. Αν θέλω να βάλω μια 8800 GTS θα χρειαστώ κάποια με 2 PCI-E ΘΥΡΕΣ έτσι; Γιατί διάβασα ότι όλες(αλήθεια υπαρχεί κάποια που δεν έχει αυτή την απαίτηση;) οι 8800 GTS χρειάζονται και 2 θύρα για το σύστημα ψήξης τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβήξω και θα ανεβάσω την φωτογραφία αύριο γιατί, πρέπει να προσπαθήσω να κοιμηθώ για 3 ωρίτσες, καθώς ξυπνάω για τη δουλειά στις 5:30.

Λίγος ύπνος δε βλέπτει..:)

Παίζοντας με τα ρεύματα κατάφερα να τον σταθεροποιήσω στα 3,2. Μετά από μια αναζήτηση που έκανα στο google, πάντως, γι' αυτές τις 2 τάσεις κατάλαβα ότι η MoBo μου δεν έχει άμεση ρύθμιση για Northbridge ή Southbridge τάσεις.

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει τη μητρική σου πιστεύω οτι κάπου θα έχει ρύθμιση.Δεν έχεις vmch (ρεύμα North) και vich (ρεύμα south)?

Το Cpu gtl voltage reference έχει σχέση με το fsb termination voltage και όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή του, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πετύχεις υψηλότερη ρύθμιση στο fsb. Όσο για την δεύτερη τάση, τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα.

Για το cpu gtl ρίξε μια ματιά κι εδώ.To fsb termination θέλει ψάξιμο,ώστε να δείς τί αρέσει περισσότερο στον επεξεργαστή σου.Σίγουρα και τα δυο βοηθούν σημαντικά..

Σκέφτομαι πάντως να τον αφήσω στα 3,2, μιας που χρειάστηκε ιδιαίτερα υψηλή τάση για να τα πιάσω - 1,4625 volt και να αλλάξω πρώτα μητρική πριν δοκιμάσω να πάω υψηλότερα.

Το θέμα είναι οι θερμοκρασίες σου.Αν είσαι κάτω από 60 σε Load έχεις ακόμη περιθώριο.Τα όρια φυσικά το καθορίζεις εσύ..

Εδώ θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση σχετικά με την μητρική και τις κάρτες γραφικών. Η μητρική μου έχει μόνο μια PCI-E. Αν θέλω να βάλω μια 8800 GTS θα χρειαστώ κάποια με 2 PCI-E ΘΥΡΕΣ έτσι; Γιατί διάβασα ότι όλες(αλήθεια υπαρχεί κάποια που δεν έχει αυτή την απαίτηση;) οι 8800 GTS χρειάζονται και 2 θύρα για το σύστημα ψήξης τους.

Όχι βρε συ,απλά η ψύξη πιάνει 2 θέσεις.Δηλαδή θέλει να υπάρχει κενό δίπλα στην Pci-e που χρησιμοποιείς,ωστε να χωράει η ψύκτρα.That's all..:111:

Link to comment
Share on other sites

Το vcore ειναι πολυ μεγαλο για αυτη τη συχνοτητα. Με τοσο πιανεις 3,6-3,7. Απορω γιατι γινονται ολα αυτα που λες. Την ιδια μητρικη εχουμε (απλα εγω με ddr3) και τουλαχιστον τα ρευματα μου τα εχει ολα. Δεν νομιζω να ειναι θεμα bios update, τις επιλογες θα τις ειχε απο την αρχη.

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

EliasKir:Το ξέρω ότι το vcore είναι πάρα πολύ υψηλό, φαντάσου ότι στα 3 πηγα με 1,35 και για να ανέβω 200Mhz έπρεπε να δώσω 0,1125 παραπάνω!!

Δυστυχώς το μόνο κοινό στοιχείο στις μητρικές μας, είναι η κατασκευάστρια εταιρεία και το P5K στο όνομα.Tο μοντέλο μου έχει πολύ περιορισμένες επιλογές στα ρεύματα. Θα ανεβάσω φωτογραφία το απογευματάκι που θα γυρίσω σπίτι.

Για την ιστορία πάντως σκέφτομαι πολυ σοβρα να την αλλάξω για την ABIT IP35 PRO.

Deadlock7:1000 ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όσον αφορά τις 8800GTS και το link για το cpu gtl.

Σχετικά με τις τάσεις, δυστυχώς δεν έχει καμία άλλη επιλογή. Μόνο αυτές που προανέφερα(core voltage,ram voltage,cpu gtl voltage reference και clock over-charging reference).

Η θερμοκρασία μου σε full load φτάνει μετα βίας τους 60, αλλά και πάλι δεν θα πάω για παραπάνω, με αυτή την μητρική, γιατί πιστεύω ότι θα πρέπει να δώσω πάρα πολύ ρεύμα για να το πετύχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.