Jump to content



Overclocking Q6600


eko

Recommended Posts

Παιδιά πολλοί q6600 είχαν διαφορετικές επιδόσεις.Άλλοι ανεβαίνουν με πολύ ρεύμα κι άλλοι με λιγότερο.

Eko να έχεις υπόψιν οτι διαφορετικά διαβάζει κάθε μητρική το ρεύμα,δηλαδή δεν είναι απόλυτο οτι δίνεις 1.4+ επειδή το λέει η ίδια.Μόνο το πολύμετρο μπορεί να σε βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σ'ένα άλλο φίλο για βοήθεια..

Κατέβασε πολ/στή κι ανέβασε σιγά σιγά το fsb έχοντας τις μνήμες 1:1 έτσι ώστε να βρείς τα όριά τους.Κάθε φορά που κολλάς χαλάρωνε τα timings και ξαναδοκίμασε.Αν πάλι δεν περνάει τα τεστ ανέβαζε λίγο το ρεύμα.

Μετά πήγαινε τον πολ/στή στα default κι ανέβαζε το fsb για να βρείς το όριο του επεξεργαστή σου (αφού ήδη γνωρίζεις πώς ανεβαίνουν οι μνήμες).Μόλις κολλήσεις στα τεστ δώσε ένα κλικ στο ρεύμα πάνω και ξαναδοκίμασε.

Τα προγράμματα σταθερότητας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι memtest μέσω dos για μνήμη και orthos/prime95 για επεξεργαστή (low ftts).

Κατά τ'άλλα καλό θα ήταν γι'αρχή να βάλεις τις μνήμες να τρέχουν 1:1,δηλαδή στα 712 κι όχι στα 855!Τα timings είναι πολύ χαλαρά..αλλά ας τα ξεχάσουμε προς το παρόν.

cpu ratio setting=Πολλαπλασιαστής (δώσε Manual τιμή,όχι auto)

strap βάλε καλύτερα 400

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σ'ένα άλλο φίλο για βοήθεια..

Κατά τ'άλλα καλό θα ήταν γι'αρχή να βάλεις τις μνήμες να τρέχουν 1:1,δηλαδή στα 712 κι όχι στα 855!Τα timings είναι πολύ χαλαρά..αλλά ας τα ξεχάσουμε προς το παρόν.

cpu ratio setting=Πολλαπλασιαστής (δώσε Manual τιμή,όχι auto)

strap βάλε καλύτερα 400

Τις μνήμες τις είχα σε 1:1 με 4-4-4-15,αλλά τις έβαλα auto timings και άλλαξα τον διαιρέτη για να δω μέχρι που φτάνουν. Στα 855 με έβγαλαν 12 ώρες σε memtest, αλλά μετά διαπίστωσα ότι ήταν πολύ χαλαρά τα timings, οπότε είχα σκοπό να τα "σφίξω" λίγο και να τα δοκιμάσω πάλι.

Θα παίξω με 8*400 και θα χαλαρώσω το strap, να δω που θα με πάνε.Τα timings να τα έχω στο auto;

Παρ' όλα αυτά, δε νομίζω ότι θα πάω ψηλά με το fsb με 9αρη πολλαπλασιαστή, με αυτή τη μητρική, γιατί όπως δείχνει το πράγμα θα χρειαστεί πολύ ρεύμα για να πάει πιο πάνω.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την χτύπησα την Abit αλλά προκοπή δεν είδα.

Στα 3,6 (9*400) βγάζει σφάλμα στο prime σχεδόν αμέσως (βασικά ή μπλε οθόνη ή κρασάρει ή σφάλμα).

Τα ρεύματα που δοκίμασα τελευταία φορά είναι τα ακόλουθα:

Vcore 1.49

Vddr 2.10

Cpu Vtt 1.31

Mch 1.37

Ich 1.09

Ichio 1.50

DDR2 ref 0%

Cpu gtl ref 71%

Οι μνήμες είναι 1:1

Να δώσω κι άλλο ρεύμα;

Παρατήρησα ότι στα 2 λεπτά maximum που έτρεξε το prime το coretemp έπαιζε στους 67-68 κελσίου(Scythe Mugen cooler).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οι θερμοκρασίες σου είναι λίγο υψηλές...

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω φίλε μου. Το απόγευμα θα τα ξηλώσω όλα, θα ξαναβάλω πάστα(πρέπει να έβαλα πολύ) και θα δω αν έχω διαφορά στις θερμοκρασίες.

Τα ρεύματα πως τα βλέπεις;

Edit: Εδώ να πω, πως όσο καλό cooler και να είναι το mugen, ο τρόπος εγκατάστασής του είναι κάκιστος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις δοκιμασα να κανω το ιδιο για να δω αποτελεσματα.

Fsb strap: 400

Fsb 400

Vcore: 1.4

Μπαινω windows, παω orthos small ftt, priority 6, παταω start... και μπλε οθονη.

Οποτε,

vcore: 1,45

nb: 1,4

Παλι το ιδιο, παταω start, η θερμοκρασια των cpu0-1 στους 85 μεσα σε 2 δευτ. και... restart.

Συμπερασμα: με αερα, στα 3 ειμαι μια χαρα stable.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μολις δοκιμασα να κανω το ιδιο για να δω αποτελεσματα.

Fsb strap: 400

Fsb 400

Vcore: 1.4

Μπαινω windows, παω orthos small ftt, priority 6, παταω start... και μπλε οθονη.

Οποτε,

vcore: 1,45

nb: 1,4

Παλι το ιδιο, παταω start, η θερμοκρασια των cpu0-1 στους 85 μεσα σε 2 δευτ. και... restart.

Συμπερασμα: με αερα, στα 3 ειμαι μια χαρα stable.

Με τι θερμοκρασίες και με τι τάση είσαι στα 3?

Εγώ με 1,35 είμαι σταθερότατος στα 3,2(8*400).

Μάλλον βρήκα και τον λόγο που δεν μπορώ να πιάσω τα 3,6. Από uguru είδα ότι στα 3,2, με μέγιστη θερμοκρασία cpu 61 κελσίου(μετρημένη με coretemp), η PWM θερμοκρασία φτάνει τους 73 κελσίου με όριο ασφαλείας τους 80. Προφανώς στα 3,6, όταν η θερμοκρασία cpu ανεβαίνει στους 67-68, το PWM περνάει τους 80, γι αυτό και δεν μπορώ να σταθεροποιηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Ταση εχω 1.3 στο bios και 1.28 στα windows. Θερμοκρασια εχω idle περιπου 30 βαθμους. Οσον αφορα την ασταθεια στα 3.6 και το δικο μου συμπερασμα ηταν οτι δεν μπορει να λειτουργησει λογω υπερβασης του οριου ασφαλειας της θερμοκρασιας, οποτε 3.6 μονο με υδροψυξη απ' οτι φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την χτύπησα την Abit αλλά προκοπή δεν είδα.

Στα 3,6 (9*400) βγάζει σφάλμα στο prime σχεδόν αμέσως (βασικά ή μπλε οθόνη ή κρασάρει ή σφάλμα).

Τα ρεύματα που δοκίμασα τελευταία φορά είναι τα ακόλουθα:

Vcore 1.49

Vddr 2.10

Cpu Vtt 1.31

Mch 1.37

Ich 1.09

Ichio 1.50

DDR2 ref 0%

Cpu gtl ref 71%

Οι μνήμες είναι 1:1

Να δώσω κι άλλο ρεύμα;

Παρατήρησα ότι στα 2 λεπτά maximum που έτρεξε το prime το coretemp έπαιζε στους 67-68 κελσίου(Scythe Mugen cooler).

Οτι απάντηση θέλεις θα την βρείς εδώ μέσα ....ABIT IP35 PRO ... Preview & συναφή θέματα

Ταση εχω 1.3 στο bios και 1.28 στα windows. Θερμοκρασια εχω idle περιπου 30 βαθμους. Οσον αφορα την ασταθεια στα 3.6 και το δικο μου συμπερασμα ηταν οτι δεν μπορει να λειτουργησει λογω υπερβασης του οριου ασφαλειας της θερμοκρασιας, οποτε 3.6 μονο με υδροψυξη απ' οτι φαινεται.

Δεν θα το έλεγα .. νομίζω ότι αυτό που λες είναι η εξέρεση στον κανόνα το "φυσιολογικό" είναι q6600G0 >>>>3.6Mhz

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsif το έχω διαβάσει το thread και δεν βρήκα άκρη με τις θερμοκρασίες.Ιδιαίτερα με το PWM δεν φάνηκε να ασχολείται κανένας, εκτός από τις πρώτες σελίδες.

Θα το κοιτάξω αναλυτικότερα πάντως.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Tsif κι εγω απ' οσα ειχα διαβασει μεχρι τωρα σε forum ηξερα οτι φτανει τα 3.6 με αερα αλλα οταν ειδα την θερμοκρασια των core0-1 (για τους 2-3 δεν προλαβα καν να πατησω το start στο orthos2) να χτυπαει 85 σε δυο δευτ. αλλαξα γνωμη. Προφανως δεν το σηκωνει το υπαρχον συστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω φίλε μου. Το απόγευμα θα τα ξηλώσω όλα, θα ξαναβάλω πάστα(πρέπει να έβαλα πολύ) και θα δω αν έχω διαφορά στις θερμοκρασίες.

Τα ρεύματα πως τα βλέπεις;

Edit: Εδώ να πω, πως όσο καλό cooler και να είναι το mugen, ο τρόπος εγκατάστασής του είναι κάκιστος.

Ποιά πάστα χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.