Jump to content



Τελική ευθεία για Phenom


WAntilles

Recommended Posts

ΥΓ: Τα Chieftec βλέπω ότι είναι τρομακτικά φθηνά, και αυτό με βάζει σε τρομερές υποψίες.
Έχω 360W τροφοδοτικό που λειτουργεί κάτι χρώνια σε ένα NAS/FTP υπολογιστή, αν το έτοιμο case είναι με κάποιο 450 τότε είσαι ΟΚ αλλά και χωρίς τροφοδοτικό να είναι τα κουτιά που βγάζει είναι αρκετά καλά.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα κλασσικό middle tower chieftec από το πλαίσιο που το είχα πάρει πριν 4+ χρόνια περίπου 100 ευρώ. Είμαι υπερευχαριστημένος αφού είναι σχεδόν screwless και χωρίς τριξίματα και περίεργα στους δίσκους. Το μόνο πρόβλημα που είχα αρχικά ήταν με τους δίσκους sata που έπρεπε να λυγίσει πολύ το καλώδιο αφού δεν είχε περιθώριο. Μόλις ανακάλυψα τα καλώδια με τις 90 μοίρες όμως όλα κομπλε! Το μοναδικό κουτί που έχω δει από κοντά(δεν έχω δει και πολλά ακριβά) και θεωρώ πολύ ανώτερο είναι το cosmos της coolermaster το οποίο όμως είναι εκτός budget για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Για το case όπως λέει και ο dellman...

Το Stacker Τ-101 έχει βγει στα 100 ευρώ!

Δεν το συζητάω ότι είναι μακράν η καλύτερη επιλογή σε αυτό το κόστος!!!

Τσέκαρε το γιατί δεν το βλέπω να μένει πολύ καιρό σε στοκ, και σαν case "σκοτώνει" (παίρνει psu είτε πάνω είτε κάτω, είτε και δύο μαζί, δεν τρίζει, έχει πολύ χωρό και κατ'επέκταση ψύχεται σωστά, κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Για το case όπως λέει και ο dellman...

Το Stacker Τ-101 έχει βγει στα 100 ευρώ!

Δεν το συζητάω ότι είναι μακράν η καλύτερη επιλογή σε αυτό το κόστος!!!

Τσέκαρε το γιατί δεν το βλέπω να μένει πολύ καιρό σε στοκ, και σαν case "σκοτώνει" (παίρνει psu είτε πάνω είτε κάτω, είτε και δύο μαζί, δεν τρίζει, έχει πολύ χωρό και κατ'επέκταση ψύχεται σωστά, κ.λ.π.).

Το είχα κοιτάξει κι εγώ, αλλά μου κακοφαίνεται πολύ που δεν έχει επαρκείς θέσεις για δίσκους και πρέπει να τα σκάσεις εξτρά για επέκταση, η οποία "αλλοιώνοντας" την αισθητική της πρόσοψης, καθιστά το κουτί άσχημο...

...Επίσης, αν τρίζει το κουτί ή όχι θα φανεί μόνο με το σχετικό βάρος και υποσυστήματα...πχ αν βάλεις 5 συσκευές dvdr, που σε idle δεν παράγουν θόρυβο ή δονηση, δεν θα παραχθούν τριγμοί...αν το φορτώσεις 9,10 (ή και 15 δίσκους όπως είχα δεί κάποιον να αναφέρει για ένα μηχάνημα εδώ στο φόρουμ), τότε η πιθανότητα δόνησης ή/και συντονισμού αυξάνεται...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρώσει κανείς πάνω από 100€ εκτός κι αν φτιάχνει κουτί για σέρβερ με πολλούς δίσκους...

Θα πρότεινα κάποιο κάτω των 70€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700625

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700627

Για κάτι λιγότερο αυστηρό κάποιο από τα midi κουτιά της Coolermaster...πραγματικά με 2 σκληρούς το βρίσκω σχεδόν παράλογο να ξοδέψεις πάνω από 100€...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, τελικά το υπάρχον Tagan μου 480-U01 αντέχει ανετότατα.

Άρα σκέφτομαι να βάλω αυτό απάνω.

Εγώ έχω τον 9550, ελαφρώς OCαρισμένο, με 3 γίγα ram, μια 8600gt και 3 δίσκους πάνω σε ένα enermax 435, και δεν έχω πρόβλημα, πιστεύω και το δικό σου θα είναι αρκετό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τον 9550, ελαφρώς OCαρισμένο, με 3 γίγα ram, μια 8600gt και 3 δίσκους πάνω σε ένα enermax 435, και δεν έχω πρόβλημα, πιστεύω και το δικό σου θα είναι αρκετό

Nicksoti έτσι είναι.... Αλλά χωρίς να θέλω να γίνω ο γκρινιάρης της παρεάς, αυτά τα έχουμε πει από την 1η σελίδα... :)

Η μόνη μου αντίρρηση, είναι το ότι είναι... "Tagan". ;) Αλλά μην μου δίνετε σημασία... Παραλήρήματα ενός γραφικού γέροντα είναι...

Υ.Γ. To 450άρι Corsair είναι ΠΟΛΥ πιθανό να σε καλύψει μια χαρά για το pc σου. Θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα το Tagan πάντως και μετά αν χρειαστεί να αγοράσεις psu.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.