Jump to content



Overclock 1333 to 1600


Recommended Posts

Λοιπον, σημερα δοκιμασα να πειραξω λιγο τις μνημες μου. Ειναι οι TeamGroup 1333 9-9-9-24 (απο τις πρωτες που ειχαν βγει γι' αυτο και τοσο χαλια) τις οποιες δουλευω στα 1333 7-7-7-16 στα 1,9ν. Τυχαια ειδα χθες οτι η μητρικη (που κανονικα αναγνωριζει μεχρι 1333) απο καποιο BIOS και μετα αναγνωριζει μεχρι 1800 και μου κινησε την περιεργεια...

Παω BIOS λοιπον, ανεβαζω FSB 400 για να παει η RAM 1600 (η cpu πηγε στα 3.2 με 8 multi) βαζω και timings auto για αρχη, 2,1ν και μπαινει κανονικα στα windows. Βγαινω για memtest και τρωω την πρωτη φαπα. Ανεβαζω στα 2,15, στα 2,2, στα 2,25 (δεν παει αλλο η μητρικη) παλι τα ιδια, δεν περναει memtest με τιποτα. Φανταζεται κανεις τι μπορει να φταιει? Μηπως απλα δεν ειναι και πολυ overclockable οι μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα δοκιμασα να πειραξω λιγο τις μνημες μου. Ειναι οι TeamGroup 1333 9-9-9-24 (απο τις πρωτες που ειχαν βγει γι' αυτο και τοσο χαλια) τις οποιες δουλευω στα 1333 7-7-7-16 στα 1,9ν. Τυχαια ειδα χθες οτι η μητρικη (που κανονικα αναγνωριζει μεχρι 1333) απο καποιο BIOS και μετα αναγνωριζει μεχρι 1800 και μου κινησε την περιεργεια...

Παω BIOS λοιπον, ανεβαζω FSB 400 για να παει η RAM 1600 (η cpu πηγε στα 3.2 με 8 multi) βαζω και timings auto για αρχη, 2,1ν και μπαινει κανονικα στα windows. Βγαινω για memtest και τρωω την πρωτη φαπα. Ανεβαζω στα 2,15, στα 2,2, στα 2,25 (δεν παει αλλο η μητρικη) παλι τα ιδια, δεν περναει memtest με τιποτα. Φανταζεται κανεις τι μπορει να φταει? Μηπως απλα δεν ειναι και πολυ overclockable οι μνημες?

Χαλάρωσε τα timmings και try again

Link to comment
Share on other sites

Το γράφεις μόνος σου εξ αρχής ...

Οτι οι μνήμες αυτές ήταν από τις πρώτες DDR3 ... με χαλαρά timings και είναι γνωστό ότι δέν είναι overclockable κομμάτια.

Είναι πολύ μεγάλο βήμα να παίξουν από τα 1333 στα 1600.

Καταρχήν μήν τους δίνεις πολύ ρεύμα (προσπάθησε να μείνεις μέχρι τα 2,1)

Δοκίμασε για αρχή στα 1600 με 9-9-9-24 ... και άν τα καταφέρουν πέσε σε 8άρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα φτηνες ddr3 τωρα ωστε οταν πεσουν κι αλλο οι τιμες των 1800 και βγουν και καλυτερες με καλυτερα timings, volt κτλ να παρω ενα σοβαρο σετ...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω αλλο thread για ddr3 (απειλη)...

Πριν λιγο γλυκοκοιταζα τις Corsair Dominator (κορυφη) και ειδα οτι ανεφερε πως σε μια Ρ5Κ3 (σαν την δικια μου) για να πετυχει 1800 7-7-7-20 στα 2.0 volt χρησιμοποιει τα Α2 και Β2 (και το τονιζει). Επειδη αυτο το βλεπω πρωτη φορα, μπορει καποιος να μου πει αν παιζει ρολο σε ποια slots βαζεις τις μνημες???

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω αλλο thread για ddr3 (απειλη)...

Πριν λιγο γλυκοκοιταζα τις Corsair Dominator (κορυφη) και ειδα οτι ανεφερε πως σε μια Ρ5Κ3 (σαν την δικια μου) για να πετυχει 1800 7-7-7-20 στα 2.0 volt χρησιμοποιει τα Α2 και Β2 (και το τονιζει). Επειδη αυτο το βλεπω πρωτη φορα, μπορει καποιος να μου πει αν παιζει ρολο σε ποια slots βαζεις τις μνημες???

Συνηθως τα A2/B2 ανεβαζουν περισσοτερα Mhz στις μνημες . :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.