Jump to content



overclocking q6600 on gigabyte x48 help


alexkhr

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα αντικατέστησα την asus p5e x38 με μία gigabyte

x48 dq6.

Tο bios στον τομέα του overclocking είναι κάπως μπέρδεμα.

Το σύστημα μου είναι :

-q6600 go 2.4

-gigabyte x48 dq6

-4x2(8gb) geil evo one 5-5-5-15

-twintech 9800 gx2

-raptor 150gb x2 raid 0

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να υπερχρονίσω. Στην x38 έπαιζα σταθερά στα 3.2 και η μόνη αλλαγή που είχα κάνει είναι 8χ400 με 1.3125v

Στην χ48 με την ίδια τάση το μηχάνημα δεν ανοίγει...Κάποιος που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο να με βοηθήσει με τα settings?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά το έφτιαξα, κάτι με τις μνήμες έφταιγε, η συγκεκριμένη mobo έχει να πειράξεις πολύ πράμα. Αυτή την στιγμή παίζω σταθερά με 400x8 (3.2) και οι μνήμες στα 800. Mόνο vcore έχω ανεβάσει στα 1.3125 v και όλα κομπλέ όπως πρίν. άν ανεβάσω έστω και λίγο τις μνήμες το μηχάνημα γίνεται ασταθές , μάλλον φταίει ότι χρησιμοποιώ και τα 4 banks στα 8gb. Καμιά ίδέα για να ανέβω λίγο πιό ψηλά?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ταυτοχρονα κλοκαρουμε φιλε...

Πριν δω το post σου ειχα ανεβασει κι εγω τον δικο μου στα 3,2 με τα ιδια volt ακριβως. Οταν λες να ανεβεις πιο ψηλα, τι εννοεις, τις μνημες ή τον επεξεργαστη? Μαλλον θες να ανεβασεις cpu (imo μεχρι 3,4) και να μην ανεβουν οι μνημες για να εισαι stable, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες 9*400? Έτσι και οι μνήμες θα μείνουν στα 800 (1:1) και ο επεξεργαστής θα πάει στα 3600. Το μόνο που θα σε απασχολεί εκεί είναι το vcore και ίσως το voltage του NB. Ο δικός μου πάντως τα 3.6 τα έφτασε με vcore κάπου στα 1,475 (φυσικά αυτό είναι εντελώς ενδεικτικό μιας και το default vcore αλλάζει απο q6600 σε q6600)

Link to comment
Share on other sites

.... άν ανεβάσω έστω και λίγο τις μνήμες το μηχάνημα γίνεται ασταθές , μάλλον φταίει ότι χρησιμοποιώ και τα 4 banks στα 8gb. Καμιά ίδέα για να ανέβω λίγο πιό ψηλά?

Οσο περισσότερη μνήμη χρησιμοποιείς και ειδικά όταν χρησιμοποιείς και τα 4 bank ... δυσκολεύει το O/C

Θα χρειαστεί λίγο παραπάνω ρεύμα το chipset.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.