Jump to content



Black edition quad core??Τι να κανω?


cast128dreams

Recommended Posts

Eιμαι ενα Click για μια παραγγελια AMD PHENOM 9850 2.5GHZ QUAD-CORE BLACK EDITION.

Οκουω διαφορες αποψεις και οι περισοτερη μου λενε οτι μην τον παρεις δεν ειναι καλος και τετοια.

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι εχουν ποιο πολυ bug απο εναν intel και οτι ακομα ενας διπυρινος intel ειναι ποιο πολυ αποδοτικοτερος απο τον Quad core της amd.

Να ποuλησω το MSI K9A2 PLATINUM ΑΜ2+ που αγορασα και να φτιαξω εναν intel με την ποιο φτηνη mobo.

Kαι επισης το overclock του κανει πολλα προβληματα.

Kατι τετοια ακοuω γενικοτερα και ξενερωνο........

Τι να πει κανει κανεις και να φανταστητε οτι ημουν ενα Click απο την ¨συμπληρωση φορμας παραγγελειας του eshop"

Ευχαριστω παιδια για της απαντησεις μου φτιαξατε λιγο το κεφι!!!!..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τί τον θέλεις.

Αν θα ασχοληθείς με gaming, τότε εννοείται πας σε διπύρηνο intel core 2 duo 45nm (που κλοκάρει και ψηλά - ακόμα και ο 8200 είναι μια χαρά, και πολύ φθηνός), οι διαφορές είναι απίστευτες.

Οποιαδήποτε άλλη χρήση = τετραπύρηνος. Με λίγα παραπάνω χρήματα, πας σε Intel core 2 quad 45nm ο οποίος είναι επίσης καλύτερος από τον phenom. Γενικά οι προσδοκίες για τους phenom b3 ήταν μεγαλύτερες, αλλά δυστυχώς..

Anyway, προσωπικές απόψεις είναι αυτές - αν θες googlare για του λόγου το αληθές-, δεν υπάρχει λόγος για flames από οποιονδήποτε.

Τώρα, αν θέλεις σώνει και καλά phenom, εννοείται πας για τον 9850 λόγο του ξεκλείδωτου πολλαπλασιαστή (που κάπως μετριάζει την κατάσταση ανεπαρκούς overclocking)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα οφειλω να ομολογισω οτι η δυναμη ενος intel 45nm ειναι εμφαμης

ΝΑΙ Θελω να ασχοληθω με gaming.

Δηλαδη ενας Quack core black edition 2,5 και με συνδυασμο με μια ati radeon 3870x2 δεν ειναι μια δυνατη συνθεση για gaming?

Δεν θα ειναι επαρκη δυναμη να τρεχω games στα high τους?

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα οφειλω να ομολογισω οτι η δυναμη ενος intel 45nm ειναι εμφαμης

ΝΑΙ Θελω να ασχοληθω με gaming.

Δηλαδη ενας Quack core black edition 2,5 και με συνδυασμο με μια ati radeon 3870x2 δεν ειναι μια δυνατη συνθεση για gaming?

Δεν θα ειναι επαρκη δυναμη να τρεχω games στα high τους?

Α δηλαδή πας για πλατφόρμα Spider;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι για να τρέχεις gaming στα high τους. Απλά πράγματι οι phenom δεν κλοκάρουν ψηλά όπως οι intel. Φαντάζομαι πως με άερα(από αυτά που ακούω γιατί προσωπικά δεν ασχολούμαι με OC'ing) δεν θα πάει πάνω από 3GHz. Πιο λογικό μάλλον να πάει στα 2.9. Αυτό μάλλον εννοείς το πολλά προβλήματα σε OC'ing. Κάτι άλλο δεν υπάρχει. Και πράγματι οι 2-πύρηνοι (συνολικά) έχουν τουλάχιστον τις ίδιες επιδόσεις σε games με 4-πύρηνους και αυτό γιατί δεν τους αξιοποιούν τα παιχνίδια ακόμα(τους quad). Όσον αφορά τα "περισσότερα bugs" αυτό όχι μόνο δεν είναι αλήθεια, αλλά είναι και πατάτα αυτουνού που στο είπε. Οι phenom 9500 και 9600 είχαν ένα bug το οποίο διορθωνόταν μέσω BIOS αλλά κόστιζε σε επιδόσεις. Το νέο revision(Β3) των phenom(αυτοί που το μοντέλο είναι της μορφής 9Χ50 για τους 4-πύρηνους ή 8Χ50 για τους 3-πύρηνους) είναι μια χαρά. Και δεν νομίζω ότι υπήρχε καμία προσδοκία για μεγλύτερες επιδόσεις μεταξύ Β2 και Β3. Η διαφορά είναι η έλλειψη bug στους Β3. Αυτά από μένα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ενας Quack core black edition 2,5 και με συνδυασμο με μια ati radeon 3870x2 δεν ειναι μια δυνατη συνθεση για gaming?

Μην τρελαθούμε κιόλας που δεν θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια ......

έλεος είπαμε ότι τα σημερινά παιχνίδια θέλουν καλά μηχανάκια αλλά όχι και έτσι ....

Δεν θα ειναι επαρκη δυναμη να τρεχω games στα high τους?

Σε τί monitor σκοπεύεις να παλέψεις όλη αυτή τη δύναμη του pc σου ?????

Link to comment
Share on other sites

Φτιαξε το θηριο και μετα πες τους "suck my Quad Black X2 3870" σε οσους ειπαν χαζομαρες.Αν αυτο δεν ειναι ενα τουμπανο PC (default) τοτε τι ειναι.

Πληροφορησε τους οτι στους 9?50+8?50 Phenom δεν υπαρχει πια το bug,οπως ειπε και ο artking πιο πανω.

Αν κανεις o/c υπολογιζε στην καλυτερη περιπτωση 3G με πολυ καλη αεροψυξη,για πιο πανω θες νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα με εχετε βοηθηση.

Artking δεν θα μπορουσες να εισαι ποιο συνετος.Thanx φιλε

Madkiller εφοσον τα σκαω θελω να φυσαει.Ετσι ακριβως το θελω θυριο

Λοιπον νομιζω οτι το θεμα τελειωσε.Το phenomeno θα μπει στην msi μου.

Τωρα για οθονη ειμαι μεταξυ δυο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1010646

το μονο που με παρακεινει να παρω αυτην την οθονη ειναι το HDMI και οι τιμη της.Αλλα απο μαρκα τωρα δεν ξερω αυτο με ανυσηχει.

Και αυτην εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168192

Καλη μαρκα και αρκετα μικρη κουκιδα.

Τα συμπερασματα δικα σας!!!

Aσχετο,ελπιζω με τα ξενα link που εβαλα να μην εχω προβλημα?!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος από όλους είδα το Thread.o.0

Ο Phenom 9850 B3 είναι από την αρχή άριστος, δεν χρειάζεται Overclock ούτε πείραγμα, εγώ είχα 4600+ Χ2 για 1 χρόνο και κάτι, και ήμουν ευχαριστημένος σε όλα, ίσα ίσα βέβαια που δεν αντιμετώπιζα τα προβλήματα των Intelάδων (μπλε οθόνες, data corruption, απότομα restart) και οτιδήποτε άλλο που προκαλείται από υπερβολικό OC η από τα πρώτα 680i που είχαν τότε βγεί η από κακούς drivers του chipset άλλες φορές.

Αν θες να ασχοληθείς με το OC, η MSI δεν είναι και η καλύτερη επιλογή γιατί έχει 5 φάσεις τροφοδοσίας στον CPU, Overclocking πάνω από 3GHz ίσως να δυσκολευτείς να τον πας αλλά δεν χρειάζεται. Εγώ τώρα έχω την ASUS M3A32-MVP DELUXE που έχει 8 φάσεις τροφοδοσίας για CPU και 2 για Hypertransport, μόνο που περιμένω εδώ και καιρό ένα cpu, 2 μνήμες και 1 δίσκο:105:

Anyway δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό. Το σύστημά σου είναι τούμπανο ;) μόλις το έχεις ολόκληρο κόλλησε τους στην μούρη σε όσους σου έλεγαν ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλωριζικος.!!!Μολις τον παραγγειλα!!!!!!!!!.....Mεγιες μεγιες

Οι πολιτημες συμβουλες σας ηταν οτι πρεπει.

Poκεμον 640 η msi μου εχει 4 pci express...αλλα και αυτη που εχεις ειναι τουμπανο ρε φιλε.Οτι καλητερο εχει η amd σε mobo..Μπραβο μπραβο!!!!!

Αληθεια ρε παιδια για της οθονες ποιο κατω τι εχεται να πειτε?

Anyway δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτό. Το σύστημά σου είναι τούμπανο ;) μόλις το έχεις ολόκληρο κόλλησε τους στην μούρη σε όσους σου έλεγαν ψέματα.

Ετσιιιιιιιιιιιι....!!!!λοολλλλλλ

Link to comment
Share on other sites

Απο τι οθόνη θα μεταβείς σε 22άρα? Εμένα μου στραβοέκατσε λίγο που πήγα απ τη 17άρα σε 22" και μάλιστα wide. Έχω τη SM2232BW.

Τα 3 κακά της:

1(ΠΟΛΥ κακό): Η βάση της είναι fixed. Δε μπορείς να τη ρυθμίσεις πού θα κοιτάει (πάνω/κάτω) με αποτέλεσμα όταν κάθεσαι χαμηλότερα από το κέντρο της οθόνης να βλέπεις το πάνω μέρος σκούρο.

2(εξίσου κακό): Απο default έχει μια τεράστια κυριαρχία του μπλέ. Φτιάχνεται εύκολα. Α, κάτι που σχετίζεται με αυτό. Μην περιμένεις samsung panel αν την πάρεις απ το eshop. Έρχεται με CMO panel. Σύγκριση εδώ: http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=6&ma1=36&mo1=278&p1=2617&ma2=36&mo2=284&p2=2683&ph=1

3(και τελευταίο). Παρατήρησα λίγο afterglow.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε και από μένα...μπράβο για την αγορά σου παρα πολύ καλή επένδυση...θα το διαπιστώσεις και μονο σου σε λίγο καιρό...!τώρα για την οθόνη εννοείτε την SAMSUNG σε σχέση με την AOC γενικά δεν θα την epmistevomouna την AOC...άσε δε που η SAMSUNG είναι καλύτερη από θέμα χαρακτηριστικών άσε και το Design...!Βεβαια μπορείς να δεις και κάτι σε LG αν σε ενδιαφέρει...!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.