Jump to content



The Wall...


nicksoti1442169068

Recommended Posts

Δεν κρατήθηκα και πήρα έναν 9550 για την Μ2Ν-sli deluxe που έχω. Ευχαριστημένος είμαι, άλλη αίσθηση ο Χ4. Τον έχω στα 11χ246@1.38 Volts, NB@2214.

Από εκεί και πάνω όμως....τοίχος. Στα 247 αρχίζει να χτυπάει το rpime, στα 249 δεν φορτώνει win, και στα 250 δεν μπουτάρει καν. Υποψιάζομαι με κόβει το ΝΒ, δεν μπορώ να του αλλάξω multi λόγο ΑΜ2. Δοκίμασα το κολπάκι με wpcredit, να κατεβάσω το ΝΒ multi στα 7χ, στο cpuz δείχνει ότι έχει κατέβει, αλλά μάλλον δεν κατεβαίνει πραγματικά, διότι benchάρει πανομοιότυπα, είτε με multi 5 είτε με 10 (κανονικά θα έπρεπε στην ίδια συχνότητα, με χαμηλότερη ταχύτητα NB, και άρα L3, να είναι πιο αργός).

Έχω δοκιμάσει ό'τι ήξερα από Κ8 κολπάκια, τάσεις σε ΗΤΤ, chipset, διαιρέτες κλπ, να κατεβάσω multi cpu, τίποτα, τοίχος στα 248-249. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

...και η συνέχεια έχει ακόμα πιο πλάκα.

Mετά από λίγο "στρώσιμο", είναι σταθερότατος στα 247, στα 248 πέταξε σφάλμα το prime στο 3ωρο, ίσως και από μνήμη όμως, γιατί είχα ξεχάσει να ρίξω διαιρέτη από 800(οι teamgroup elite 4 dimms στα 495 5-5-4 - παρεπιπτόντως, βελτιωμένος ο imc από x2).

Στα 249 όμως, όλα τέλος, έτσι απλά. Μήπως είναι κανένα από τα άπειρα ακαταλαβίστηκα timmings της Asus που έχω στο auto; Θυμάμαι, πχ, με τον brisbane, για να ανέβει πάνω από 240 ΗΤΤ, ήθελε το trfc να γίνει χειροκίνητα 3. Έχω δοκιμάσει κάμποσα, αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λες πολύ είναι για 2,73G; Τόσο έβγαζε ο x2 brisbane μου στα 3.2G. Μη ξεχνάς έχω φτηνές μνήμες, και το σύστημα χωρίς κανένα tweak, με όλα τα tasks στο backround, ενώ η εγκατάσταση των XP έχει περάσει από 3 chipset και 2 επεξεργαστές..... Αλλά δεν το έχω ψάξει, ίσως έχεις δίκιο.

Για να συνεχίσω, ορίστε και ένα cinebench x cpu (βαριόμουν να περιμένω το 1χcpu...)

post-173-1442175054,5612_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λες πολύ είναι για 2,73G; Τόσο έβγαζε ο x2 brisbane μου στα 3.2G. Μη ξεχνάς έχω φτηνές μνήμες, και το σύστημα χωρίς κανένα tweak, με όλα τα tasks στο backround, ενώ η εγκατάσταση των XP έχει περάσει από 3 chipset και 2 επεξεργαστές..... Αλλά δεν το έχω ψάξει, ίσως έχεις δίκιο.

Για να συνεχίσω, ορίστε και ένα cinebench x cpu (βαριόμουν να περιμένω το 1χcpu...)

τον εχεις κλοκαρει καλα..

οι μνημες που λες οντως παιζουν ρολο αλλα φανταζομαι μονο τα 2.7 GHz που εχεις θα πηγαιναν κοντα στα 23sec

να φανταστεις οτι τα default του 6000 ειναι στα 26+sec

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και πήρα έναν 9550 για την Μ2Ν-sli deluxe που έχω.

Άριστη επένδυση ο Phenom.

Ευχαριστημένος είμαι, άλλη αίσθηση ο Χ4.

Σαφώς.

Δεν υπάρχει αποκρισιμότερος επεξεργαστής x86-64 παγκοσμίως από τους Κ10.

Όπως δεν υπήρχε και αποκρισιμότερος των Κ8.

...παρεπιπτόντως, βελτιωμένος ο imc από x2...

Σε unganged mode είναι διπλός ο IMC.

Link to comment
Share on other sites

Tέλος πάντων, δεν θα την ψάξω παραπάνω, έτσι "ακαδημαικά" τον δοκίμασα. Δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω... θα τον αφήσω στα 11χ240-243, όπου θέλει λίγη τάση, μετά αρχίσει και ζητάει, και έχω και μικρό τροφοδοτικό. Μια χαρά με καλύπτει έτσι.

Πάντως, ισχύει αυτό που λένε στα reviews, δηλαδή σε idle (χωρίς cnq, δεν μου δουλεύει, δεν ξέρω γιατί, θα το ψάξω), είναι ίσως λίγο ζεστός, αλλά από την άλλη, σε full load δεν είναι ενεργοβόρος. Παράδειγμα, σε default συχνότητα, σήμερα που κάνει ζέστη έχω 40 idle, 43-44 με 4πλό blended Prime με την Thermalright 120

Link to comment
Share on other sites

update: αφού ξαναεγκατέστησα τον driver της AMD, τελικά το CnQ δουλεύει. Ακόμα και με OC.

Και μάλιστα με τρόπο που δεν περίμενα: κάθε cpu ανεβάζει συχνότητα ξεχωριστά! Πχ, αν μια εφαρμογή χρησιμοποιεί τους πυρήνες 2-3, αυτοί ανεβάζουν συχνότητα, αλλά οι 1 και 4 παραμένουν στα 1100 mhz. Aπλά, λόγο ίσως ΑΜ2, δεν αλλάζει η τάση στους πυρήνες.

Το μόνο κακό είναι, ότι λειτουργεί λίγο "αναίσθητα". Δηλαδή, η συχνότητα σε κάθε πυρήνα αρχίζει να ανεβαίνει μετά το 25%, με αποτέλεσμα οι singled threaded εφαρμογές να τρέχουν λίγο πιο αργά αν αφήσεις τα XP να κάνουν το συνήθες ψευτο-multithreading, γιατί οι "εμπλεκόμενοι" πυρήνες ανεβοκατεβάζουν συχνότητα εναλλάξ...

Πχ, στα 2.7G (1.35 idle), το spi γράφει 34-36sec, ενώ αν δώσω εγώ από task manager affinity σε συγκεκριμένο πυρήνα, γράφει 28-29, με CnQ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.