Jump to content



ποια καρτα σε σχετικα παλιο συστημα?


astron man

Recommended Posts

χαιρετε,εχω ενα συστημα με p4 3,00mhz και asrock 4coredual-vsta μητρικη ποια καρτα agp προτεινετε(δεχεται και pci-e αλλα νομιζω οχι x16)κατω των 100 ευρω ετσι ωστε να μπορω να παιζω καποια σημερινα παιχνιδια και οχι σε υψηλη αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου εγώ πρώτα από όλα θα σου πρότεινα να μαζέψεις λίγα λεφτά ακόμα και να πάρεις ένα φτηνό σύστημα με κάποια κάρτα τον 100 euro παρα να πάρεις μια κάρτα για αυτό που έχεις...παρόλα αυτά αν επιμένεις να το κρατήσεις δες κάτι σε κάτι τέτοιο η πρώτη είναι PCI-X και η δεύτερη AGP...!

post-26-1442175055,0419_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Στο "κατεβαστήρι" του σπιτιού έχω την ASROCK 775Dual-VSTA που είναι παρόμοια με αυτήν που χρησιμοποιείς ... η PCI-X που έχει πάνω δουλεύει σε 4x αντί για 16x που δουλεύουν οι υπόλοιπες υλοποιήσεις ... η μητρική σου είναι ιδανική για μεταβατικό στάδιο.

Σίγουρα το bandwidth στον δίαυλο PCI-X θα σε κόβει όσο να 'ναι αλλά μη τρελαθούμε ... για το σύστημα που έχεις και για τις απαιτήσεις που έχεις από την κάρτα γραφικών θα βρεθούν πολλά περισσότερα πράγματα να φρενάρουν τις επιδόσεις σου από την ταχύτητα του διαύλου ...

Οι AGP υλοποιήσεις είναι συνήθως πιο ακριβές από τις αντίστοιχες PCI-X και σίγουρα σε ενδεχόμενη αναβάθμιση οι AGP λύσεις είναι προβληματικές ... δες και κάτι σε μεταχειρισμένο όπως πρότειναν τα παιδιά σε PCI-X ή κοίτα για κάποια φθηνή υλοποίηση 8600 pci-x

Ενδεικτικά αναφέρω ότι η ASUS 7600GT του συστήματος της υπογραφής δούλεψε κανονικά στην PCI-X 4x της ASROCK απλά με μια μείωση στην ταχύτητα της τάξεως του 10-12% όπως την είχα μετρήσει τότε με 3dmark ...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε,εχω ενα συστημα με p4 3,00mhz και asrock 4coredual-vsta μητρικη ποια καρτα agp προτεινετε(δεχεται και pci-e αλλα νομιζω οχι x16)κατω των 100 ευρω ετσι ωστε να μπορω να παιζω καποια σημερινα παιχνιδια και οχι σε υψηλη αναλυση?

H X1950 AGP είναι μια πολύ καλή περίπτωση όπως προαναφέρθηκε αλλά θα προτείνω κι εγώ σε μεταχειρισμένη αφού κάτω από €100 δε πρόκειται να βρεις κάτι αξιόλογο σε καινούρια κάρτα, ειδικά σε AGP.

Υπάρχει επίσης η ΗD3850 256MB στα €110~120 η οποία είναι πολύ αξιόλογη καρτούλα και μπορείς να την κρατήσεις και αφού κάνεις ολοκληρωτική αναβάθμιση αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα συνεργαστεί καλά με τη μητρική σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης η ΗD3850 256MB στα €110~120 η οποία είναι πολύ αξιόλογη καρτούλα και μπορείς να την κρατήσεις και αφού κάνεις ολοκληρωτική αναβάθμιση αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα συνεργαστεί καλά με τη μητρική σου.

Υπάρχει και με 99.90 και την πρότεινα και εγώ στο #2 post και ναι είναι πολύ καλή πρόταση και για μετά...πάντως πιστεύω δεν θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας το πολύ να χρειαστεί κάνα Bios Update!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει αν κανω bios update τι θα αλλαξει?αν τελικα πρεπει να

το κανω πως γινεται?κατεβαζω το αρχειο και μετα?

Έχω λίγο καιρό να ασχοληθώ ... αλλά η ASROCK είχε πρόγραμμα που κάνει το update μέσα απο τα windows ...

...είναι σίγουρα λιγότερο ασφαλές για κάποιον που ασχολείται χρόνια με υπολογιστές ... πάντως ... όταν το δοκίμασα (καθότι η Μ/Β ήταν εντός εγγύησης) έμεινα πολύ ικανοποιημένος ...

αν μπερδεύεσαι χρησιμοποίησε αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,επειδη δεν ειμαι και τοσο καλος σε αυτα λεω να βαλω μια agp καρτουλα και στο μελλον να τα αλλαξω ολα,θελω την γνωμη σας για αυτες:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510644

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516113

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510572

τι λετε?αξιζει καποια απο αυτες?αν παρω την 2600xt θα εχω προβλημα με drivers?

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΤΙ2600 είναι σχετικά καλή από τις άλλες τρεις,

Εγώ λέω να κάνεις update bios από τα windows. Κατέβασε το πρόγραμμα και ακολούθησε τις οδηγίες δίπλα από το click here το (i) από το link που έχω ποιο πάνω.

Κλείσε όλα τα Antivirus/Antispyware και οτιδήποτε τρέχει στο taskbar πριν αρχίσεις.

Υ.Γ. Μετά θα μπορείς να βάλεις μια ΑΤΙ3650 που είναι καλύτερη από τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

αν κανω καποιο λαθος φιλε μετα θα πρεπει να κανω format

Λαθος σε τι;

Στο να βαλεις την καρτα;

Απλα θα τη βαλεις, θα περασεις και τους drivers σου, και θα εισαι κυριος.

Δεν υπαρχει θεμα επανεγκαταστασης.

Αν φοβασαι για τα αρχεια σου για τον οποιονδηποτε λογο, παρε ενα backup, τουλαχιστον τα υπερ-απαραιτητα.

ισως ειναι χαζη η

ερωτηση

Δεν πιστευω οτι υπαρχουν τετοιες σε αυτα τα θεματα...

Link to comment
Share on other sites

αν κανω καποιο λαθος φιλε μετα θα πρεπει να κανω format?ισως ειναι χαζη η

ερωτηση αλλα λογω οτι εχω εναν σκληρο αν χρειαστει να κανω format θα

χασω ολα τα αρχεια μου.

Αν αναφέρεσαι στο BIOS update μη φοβάσαι ... δεν πρόκειται να χάσεις τα αρχεία σου ... σε περίπτωση αποτυχίας υπάρχει μια περιοχή που επαναπρογραμματίζεται τελευταία λεγόμενη BootBlock ...αν δουλέψει ξανακάνεις την όλη διαδικασία αλλά από δισκέτα αυτή τη φορά... αν όχι πας για καινούρια μητρική ...

Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Κατέβασε το πρόγραμμα και τρέξτο ... τόσο απλά ... ούτε anti-virus χρειάζεται να κλείσεις ούτε τίποτα ... τουλάχιστον avast και AVG που χρησιμοποιώ τα είχα ξεχάσει ανοιχτά και δεν υπάρχει πρόβλημα ...

αν για οποιοδήποτε λόγο δεις μήνυμα σφάλματος από το πρόγραμμα πριν ξεκινήσει τη διαδικασία τότε σταματάς και σκέφτεσαι ενναλακτικούς τρόπους για το flash του BIOS...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.