Jump to content



Παίζουν Mνήμες 512 mb με QDI Advance 9 ( socket 370) ?


topmail

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μια μητρική παλιά QDI Advance -9 με socket 370 και φοράει έναν επεξεργαστή Celeron 700 Mhz . Ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί η μητρική μου να δεχθεί μνήμη SDRAM των 512 Mb .

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Eίναι το Apollo Pro 133 chipset: VT82C693A, VT82C596B.

Αλλά σύμφωνα με την γνώμη του Μανώλη παιρνει τσιπάκια μέχρι και των 256 Μb.

To 1,5 Gb πως το εβγαλες φίλε Nos-Dio ?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον. :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.via.com.tw/en/products/chipsets/legacy/pro133/

To Apollo Pro 133A υποστηριζει 100% 512 modules...εγω ειχα δοκιμασει και 1gb module pc 133 ECC!!!και την αναγνωριζε ολη κυριλε..τωρα το απλο Apollo pro133 λεει στην Via μεχρι 1.5gb αρα 512 σε καθε dimm.Το θεμα σου ποιο ειναι ομως??Θες να αγορασεις??

Η καθε μητρικη εχει τα δικα της κολπα...εγω εχω μια BF-6 που εχει 3 dimms και υποστηριζει ΜΑΧ 768 αλλα σαν τσιπ το ΒΧ440 επαιρνε και 1 gb

το σιγουρο ειναι οτι παιρνει 256 οπως λεει και ο Μανωλης,το 512 με δικο σου ρισκο οπως και ο τυπος της μνημης(high density or low density) ειναι στο δικο σου ρισκο επισης

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά κανόνισα με το Πλαίσιο να δοκιμάσω μια 512 mb SDRAM στα 133mhz και αν δεν μου κάνει θα πάρω 2χ256.

Θα σας ενηρώσω για τον αν δουλεψε.

Ευχαριστώ και πάλι!:001:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά κανόνισα με το Πλαίσιο να δοκιμάσω μια 512 mb SDRAM στα 133mhz και αν δεν μου κάνει θα πάρω 2χ256.

Θα σας ενηρώσω για τον αν δουλεψε.

Ευχαριστώ και πάλι!:001:

Σωστό το παλικάρι ;)

Link to comment
Share on other sites

PS: καπου στο BIOS εχει μια επιλογή για να κανει check την μνήμη, αν δεν είναι enabled οτι και να βάλεις θα σου βγάζει το μεγεθος της παλιας μνημης μου χε τυχει με μια QDI Adv.10F

Gl & με γειες τις μνημες :>

Link to comment
Share on other sites

PS: καπου στο BIOS εχει μια επιλογή για να κανει check την μνήμη, αν δεν είναι enabled οτι και να βάλεις θα σου βγάζει το μεγεθος της παλιας μνημης μου χε τυχει με μια QDI Adv.10F

Gl & με γειες τις μνημες :>

Θα το κοιτάξω αμεσως φίλε μου!

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...έχω κι εγώ μια τέτοια μητρική και έβαλα πάνω της έναν celeron@1.2Ghz αλλά δεν κάνει boot ούτε όμως beep.

Υποστηρίζει αυτόν τον επεξεργαστή?

Βασικά δεν ξέρω αν έχει και η μητρική και ο επεξεργαστής πρόβλημα αλλα περίμενα πως η θα έκανε error beep codes η δεν θα άνοιγε καθόλου.

Any ideas?

ΥΓ Δεν έχω manual και τα links για αυτό δε δουλεύουν ποια.. :(

http://www.qdigrp.com/qdisite/driver/Advance-9.ZIP

Link to comment
Share on other sites

cleron 1.2 μόνο σε tualatin υπήρξε, και τον υποστήριζε το 10Τ μόνο.....ΕΚΤΩΣ κι αν....πάρεις socket 370->370T converter από ebay (φρόντισε να περάσεις και moded bios από wimps συνήθως).

P.S. παίρνει 512 με double sided low density ΜΟΝΟ και καλό είναι να περιοριστείς στο 2Χ512 και όχι maxed out που το apollo έχανε μονίμως την μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

cleron 1.2 μόνο σε tualatin υπήρξε, και τον υποστήριζε το 10Τ μόνο.....ΕΚΤΩΣ κι αν....πάρεις socket 370->370T converter από ebay (φρόντισε να περάσεις και moded bios από wimps συνήθως).

P.S. παίρνει 512 με double sided low density ΜΟΝΟ και καλό είναι να περιοριστείς στο 2Χ512 και όχι maxed out που το apollo έχανε μονίμως την μπάλα.

Socket converter γιατί χρειάζομαι?

Επίσης, που μπορώ να βρω modded bios?

Thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.